Fratia Musulmana, Iordania: Revoltele se vor raspandi in tot Orientul Mijlociu. Arabii vor rasturna tiranii sustinuti de SUA

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 30 ianuarie 2011, 12:26 Actualitate | Internaţional

Liderul iordanian al Fratiei Musulmane a avertizat sambata ca revoltele din Egipt se vor raspandi in intreg Orientul Mijlociu si arabii vor rasturna liderii aliati cu Statele Unite, relateaza agentia AP, citata de portalul de stiri My Way.

Declaratiile lui Hammam Saeed au fost facute in cadrul unui protest organizat in fata ambasadei egiptene din Amman. Aproximativ 100 de membri ai grupului fundamentalist si activisti ai organizatiilor de stanga si ai sindicatelor au scandat "Mubarak, pleaca!" si "Decizia e luata, revolta poporului va continua".

Protestele din Iordania au fost relativ restranse, dar tensiunea este in crestere iar regele Abdullah al II-lea, un aliat cheie al Statelor Unite, a promis in ultimele zile ca va reforma societatea, in incercarea de a calma populatia, nemultumita de degradarea climatului economic si de lipsa libertatilor politice.

Abdullah, un monarh care se bucura de un sprijin puternic din partea armatei dominate de beduini, nu este considerat la fel de vulnerabil ca Mubarak sau fostul lider tunisian. Chiar si Fratia Musulmana - un critic dur al guvernului moderat din Iordania - ramane loiala regelui, care se declara un succesor al profetului Mohamed.

Saeed a afirmat ca arabii s-au saturat de dominatia americana, de ocupatia militara din Irak si din Afghanistan si de suportul SUA pentru liderii "totalitaristi" din regiune.

"Cred ca americanii si Obama au insomnii din cauza revoltelor din Egipt. Acum, Obama trebuie sa inteleaga ca poporul s-a trezit si ca suntem gata sa rasturnam tiranii care se mentin la putere din cauza sprijinului SUA", a adaugat el.

"Le spunem americanilor: "Ne-am saturat!", a incheiat Saeed.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

6744 vizualizari

  • +3 (19 voturi)    
    ce bine ar fi! dar din pacate doar vorbe-n vant (Duminică, 30 ianuarie 2011, 12:34)

    warchild [anonim]

    ciudat nici americanii nici europenii nu se baga in cazuri precum darfur sau in tari cu o democratie total inexistenta daca nu le serveste intereselor lor.
  • +6 (10 voturi)    
    Hahahahah!!! (Duminică, 30 ianuarie 2011, 12:35)

    Costi [anonim]

    Ca sa ce? Sa instalati voi tirani fundamentalisti la putere??? Voi fundamentalistii islamici intelegeti cam prost ceea ce-si doresc cu adevarat arabii si profitati in folos propriu de ceea ce s-a intamplat in Tunisia si acum in Egipt. Popoarele din orientul mijlociu nu-si doresc inlocuirea unor tirani cu alti tirani, fundamentalisti islamici.
    • -6 (6 voturi)    
      de unde stii tu? (Luni, 31 ianuarie 2011, 1:37)

      dinu [anonim] i-a raspuns lui Costi

      daca Fratia Musulmana va veni la putere nu vor mai exista coruptie, hotie, prostitutie, trafic de droguri, adulter, Va fi introdusa pedeapsa cu moartea care va lua din avantul multor infractori si in plus va elibera inchisorile de talhari care sunt intretinuti pe cheltuiala statului
  • +6 (14 voturi)    
    AIUREA.... (Duminică, 30 ianuarie 2011, 12:39)

    anaconda [anonim]

    toti islamistii sunt niste nenorociti care nu fac decit sa frece goanga toata ziua cu tigarile de opium in fata.
    daca le dai tara pe mina or sa faca ce se intimpla acum in afganistan, cecenia, iran si alte tari profund musulmane
  • -2 (10 voturi)    
    Mdaa... Fratia Musulmana... (Duminică, 30 ianuarie 2011, 12:54)

    Observator [anonim]

    E foarte clar ca Statele Unite vor cauta sa cada "la pace" cu noii lideri din regiune a caror platforma politica, DEOCAMDATA, e cea a "Fratiei Musulmane". Tare sunt curios cum isi vor juca cartile americanii... Pana la urma sustinerea fara rezerve a Israelului, indiferent de actiunile sale, va fi oficial depasita. E o situatie in care americanii cauta sa castige timp. Inca au cu ce sa potoleasca 'avintul revolutionar'... Pentru noi, ca observatori ai fenomenului din coltul asta de lume, poate fi un episod plin de invataminte. Sa vedem cine va sti sa le traga. (Nu, nu va obositi sa-i proiectati pe Ponta, Crin A. & Co. in rolul de analisti... Cred ca nici Basescu nu e foarte tare la capitolul evaluare afaceri externe, el si consilierii sai, Baconschi included. Si atunci?... Sper ca se vor ridica totusi niste personaje cu o pregatire si experienta onorabila. Macar "pe ultima suta".)
    • +2 (6 voturi)    
      Nu am inteles ce preferi? (Duminică, 30 ianuarie 2011, 16:36)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Observator

      Ca despre analiza,degeaba te dai observator.Nici observator nu esti ,pentru-ca incerci sa faci o analiza dupa limita cunostintelor despre zona trecute prin limita EU-lui.
  • -5 (19 voturi)    
    mda (Duminică, 30 ianuarie 2011, 13:11)

    The Saker [utilizator]

    vaaai..cum ? SUA? aparatoarea democratiei? deci sponsorizeza SUA regimurile dictatoriale din lume? pai cum, eu stiam ca SUA incep razboaie pt a aduce democratia, doar am vazut in Irak si Afganistan cata pace si prosperitate au adus... hahaahahah
  • +8 (12 voturi)    
    libertati politice ??? buna gluma (Duminică, 30 ianuarie 2011, 13:13)

    bula [anonim]

    "...in incercarea de a calma populatia, nemultumita de degradarea climatului economic si de lipsa libertatilor politice".

    Si ce sa faca musulmanii cu climatul economic si libertatile politice ??? Ei au nevoie de stat islamist, tnt si pietre.
    • +3 (11 voturi)    
      Exact (Duminică, 30 ianuarie 2011, 16:11)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui bula

      Exact la asta m-am gandit si eu. In statele musulmane nu se poate implementa democratia: populatia este prea inapoiata.

      In aceste state, un monarh iluminat este singura solutie in fata extremistilor musulmani.
  • +1 (7 voturi)    
    oare cine o fi in spatele acestor revolte? (Duminică, 30 ianuarie 2011, 13:19)

    sache [anonim]

    sa speram ca nu al-qaida. daca oamenii vor intr-adevar o viata mai buna, atunci islamistii vor avea si ei probleme. parca vad ca izbucnesc revolte si in teheran.
  • +5 (11 voturi)    
    acum sa te tii democratie islamica (Duminică, 30 ianuarie 2011, 13:24)

    cinic [anonim]

    cu tribunale islamice, cu sharia drept cod civil si penal, cu femei excluse din scoli, cu val obligatoriu!
  • -5 (13 voturi)    
    lol (Duminică, 30 ianuarie 2011, 13:49)

    Red.Scarlet [utilizator]

    O palma peste fata americanilor
  • +3 (13 voturi)    
    rezultatele? (Duminică, 30 ianuarie 2011, 13:49)

    Marian [anonim]

    e simplu: Egipt, Liban, Tunisia si Marocul vor pierde turistii care nu au cum sa mearga intr-o tara in care se impusca oamenii pe strada basca o sa le interzica femeilor sa faca baie in mare fara sa fie imbracate sau mai stiu eu ce regului "intelepte". Apoi industria nu se va dezvolta fara importul de tehnologie din Vest si SUA. Basca nu prea au oricum industrie. Chiar: ce produse aveti voi acasa produse intr-o tara din Orientul Mijlociu?
    Nu fac nici masini, nici televizoare nici avioane nici uscatoare de par nici aspiratoare.
    Ei, dupa ca ca is rupti in fund mai sunt si fuduli. Vai de mama lor.
    Asa sa traiasca cum vor. Ca o paralela, in unele tari africane inca se plange dupa ocupatia vestica dupa ce s-au eliberat. (vezi de exemplu Congo).
    • -3 (7 voturi)    
      lasa ca ai tu... (Duminică, 30 ianuarie 2011, 18:13)

      AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui Marian

      ...produse romanesti in toata casa. Sau erau chinezesti cu eticheta romaneasca ?
  • -5 (15 voturi)    
    in romania cand? (Duminică, 30 ianuarie 2011, 13:51)

    geo [anonim]

    in romania cand asa ceva?
    • +6 (6 voturi)    
      Cand o sa vina din nou PSD cu (Duminică, 30 ianuarie 2011, 18:13)

      Ionel [anonim] i-a raspuns lui geo

      Struto camila PNL la putere.
  • 0 (6 voturi)    
    Pupici (Duminică, 30 ianuarie 2011, 14:06)

    Ciu-Ciu Ming [anonim]

    Salutari din China (banii pe care vi i-am promis vor veni sub forma unui imprumut in dolari americani!)
  • -8 (12 voturi)    
    Fratia musulmana - Asa da! (Duminică, 30 ianuarie 2011, 14:11)

    valisa [utilizator]

    Pe cand si in Romania "Fratia romanilor"? Ca m-am saturat de aceasta dezbinare provocata de americani si UE. De cand ne-au "calcat" tara suntem intr-o continua degradare si "vanzare" a activelor tarii. Nu stiu ce face armata, dar in nici un caz datoria. Privesc pasivi cum politicienii vand bucata cu bucata aceasta tara atat de incercata.

    Alo! Armata romana! Mai sunteti in Romania, sau v-ati vandut si voi?
    • -4 (10 voturi)    
      Fratie... (Duminică, 30 ianuarie 2011, 16:29)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui valisa

      In caz ca n-ai aflat Romania nu mai are armata de prin 2000 (ne-am vandut la NATO), cei 60.000 de indivizi platiti care lucreaza la MAPN nu se pot chema soldati. In realitate mai sunt vreo 1000 de soldati pregatiti, restul sunt praf ca toata tara. Iar cu o mie nu faci armata.

      Noi putem face doar "Fratia ortodoxa" ca nu vad ce alt ideal ne-ar putea uni. "Fratia romanilor" n-ar merge ca a fi bun roman nu mai e de mult un ideal.
      • -2 (4 voturi)    
        la noi nu merge nicicum (Duminică, 30 ianuarie 2011, 17:17)

        lupps [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

        lipsa de organizare nu se face citind o carte, e nevoie de generatii..romanii sint un popor blegos,....daca ar avea atitudine si demnitate am fi departe. din pacate, aia putini care o au nu sint in fata ca sa fie exemple...asa ca le vai de noi, bafta romania, ciao ..
  • +4 (12 voturi)    
    naivitate (Duminică, 30 ianuarie 2011, 14:35)

    dan [anonim]

    Desigur, si vor instala regimuri iluminate si democratice sustzinute de Iran.
  • +5 (7 voturi)    
    Pericolul islamist radical (Duminică, 30 ianuarie 2011, 15:22)

    Slimerninja [anonim]

    Si eu lucrez pe un proiect in momentul de fata in Iordania.Mai sunt romani pe aci, avem export in tara asta, una dintre cele 7 minuni ale lumii Petra is aici. Tara asta are o infrastructura cum numa visam noi. Problema e ca islamistii asteapta la colt dupa revoltele astea si Israelul va fi mancat daca tarile din zona nu-i mai protejeaza granitele (ex: Iordania si Egipt-ul pina acum). Islamul inseamna si lipse de turisti(mai ales in Tunisia unde nu se accepta femei dezbracate nici macar in costum de baie).
    In Franta dintr-o populatie de 60 de milioane , 5 milioane is magrebieni(musulmani din nodr-ul africii)-ei fac cate 3-5 copii, noi abia facem 1.In cativa ani in ritm-ul asta ei vor avea drept de vot!=>Franta va deveni tara islamica! gata cu drepturile omului-vorba lor: "Halas" (gata,over,end)
  • +1 (5 voturi)    
    Viza pentru Jerusalem.............. (Duminică, 30 ianuarie 2011, 16:36)

    Avraam [anonim]

    ............se va solicita oare in cativa ani de la o ambasada araba ?
  • 0 (2 voturi)    
    Adevarul din Orientul Mijlociu (Duminică, 30 ianuarie 2011, 17:08)

    George [anonim]

    Am fost prin Orientul Mijlociu si sotia mea este iranianca.

    Am ajuns un destul de bun cunoscator al fenomenului Orientul Mijlociu prin prisma unui roman american.

    Adevarul este ca arabului sau altor natii musulmane din zona putin le pasa de religie. Le pasa mai mult de conditiile lor economice. Foamea, lipsa joburilor si sistemelor de protectia sociala nu le tine loc de credinta.

    Tot ce vor e un sistem democratic in care sa aiba un cuvant de spus.

    Democratia poate avea loc intr-o tar araba. Irakul e un exemplu recent si Turcia deja o are de multa vreme.

    Nu cred ca islamistii or sa puna mana pe putere in tarile astea. Arabii numai prosti nu sunt. Cam vad ei ce se intampla in Iran sa ce a fost in Afganistan cu talibanii si nu vor asa ceva in tara lor.

    Toate miscarile astea isi au originea in protestele democratice din Iran de acum vreo doi ani. Nu au reusit in Iran, insa au fost preluate in celelalte tari arabe.

    Daca reuseste in Egipt, iranienii or sa capete curaj si o sa iasa iarasi in strada daramand regimul ayatollahilor.

    Mi-e mila de iranieni. Au o dictatura chiar mai urata decat aveam noi pe vremea lui Ceausescu. Au inflatie si somaj ridicat, totul r fosrte scump, salarii mici, iar tinerii nu mai au un viitor acolo. Incearca sa plece pe capete pe unde vad. Macar au dreptul de calatorie libera. Noi nu il aveam.

    Parerea mea sincera este ca bate un vant de libertate prin tarile astea, insa care nu bate in directia islamistilor. Musulmanul de rand nu e chiar asa de religios pe cat ii vor imamii si ayatolahii.
  • 0 (2 voturi)    
    Urmeaza Saudi Arabia ? (Duminică, 30 ianuarie 2011, 17:09)

    anonim¤ [anonim]

    http://edition.presstv.ir/detail/129692.html
    Prince warns S. Arabia of apocalypse

    Saudi Prince Turki bin Abdul Aziz Al Saud has warned the country's royal family to step down and flee before a military coup or a popular uprising overthrows the kingdom.
    In a letter published by Wagze news agency on Tuesday, the Cairo-based prince warned Saudi Arabia's ruling family of a fate similar to that of Iraq's executed dictator Saddam Hussein and the ousted Iranian Shah Mohammad Reza Pahlavi, calling on them to escape before people "cut off our heads in streets."
    He warned that the Saudi royal family is no longer able to "impose" itself on people, arguing that deviations in carrying out the religious concepts that make up the basis of the Saudi government "have gotten out of our hands," so that the opposition views our acts as "interfering in people's private life and restricting their liberties."
    "If we are wise, we must leave this country to its people, whose dislike for us is increasing," said Prince Turki, advising Saudi officials to escape with their families.
    "Do it today before tomorrow as long as the money we have is enough for us to live anywhere in the world; from Switzerland to Canada and Australia…we should not return as long as we are able to get out safely, we must take our families quickly and pull out," he urged.
    "Do not fool yourself by relying on the United States or Britain or Israel, because they will not survive the loss; the only door open is now the exit door of no return. Let us go before it closes."
    He finally warned against a military coup against the ruling family, saying "no one will attack us from outside but our armed forces will attack us."
    Prince Turki is a member of the liberal Free Princes movement founded in the 1950s amid tensions between King Faisal and his brother King Saud, requesting the Saudi authorities to implement political reforms and set out a constitution.
    The late King Faisal ...
  • +1 (3 voturi)    
    Nu e de bun augur (Duminică, 30 ianuarie 2011, 17:18)

    Bubba din Canada [anonim]

    Din cat ii stiu eu pe americani ei fac numai lucruri din care au de castigat indiferent daca sunt sau nu democratice. Presiunea asupra lui Mubarak, sub acoperirea apararii democratiei, nu este decat pentru a induce o slabire a suportului in regiune pentru Israel, ca sa le forteze mana la concesiuni pentru palestinieni, in opinia mea. Fara aliati in regiune US ar ramane singurul sprijin pentru Israel deci cu alte cuvinte Israel va face exact ce va spune US. Pana acum au cam facut lucruri de capul lor. Vom vedea, sper sa nu iasa vreo pocneala internationala.
  • +2 (4 voturi)    
    Incertitudine (Duminică, 30 ianuarie 2011, 18:12)

    Rhadoo [utilizator]

    Vom asista oare curand la "cruciadele moderne"?
    Daca Israelul va fi inconjurat din toate partile numai de republici islamiste radicale ... sa zicem doar ca vom avea parte de niste evenimente foarte interesante in urmatorii ani.
    • +2 (2 voturi)    
      Egiptul era prima tara din zona (Luni, 31 ianuarie 2011, 4:13)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Rhadoo

      care facuse pace cu Israelul; nu miroase a bine nicicum...
  • +2 (6 voturi)    
    Hmmm... (Duminică, 30 ianuarie 2011, 18:49)

    Sandu [anonim]

    Democratie si islam? Incompatibilitate totala.

    P.S. Cine se bucura de ceea ce se intampla in egipt da dovada de grava inconstienta si ignoranta. Fundamentalismul islamic nu este alternativa. Indiferent cat de dur ar parea sa fie regimul Mubarak, sa nu uitam ca este unul laic. Vrem un Egipt asemeni Iranului? Pai atunci la revedere turism si pace in Orientul mijlociu. Haosul si regimurile teocratice nu pot aduce nimic bun in acea zona.
    • +2 (2 voturi)    
      corect! (Luni, 31 ianuarie 2011, 4:14)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Sandu

      numai ca lumea e asa hidoasa azi tocmai pentru ca prea putini gandesc ca tine si au mintea deschisa...