Cleric rus: Femeile care poarta fuste scurte nu ar trebui sa fie surprinse daca sunt violate

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 19 ianuarie 2011, 15:01 Actualitate | Internaţional

Un important cleric al Bisericii Ortodoxe Ruse, seful departamentului pentru relatii dintre societate si biserica, s-a plans ca femeile din Rusia se imbraca provocator si a sugerat ca este nevoie de un cod de imbracaminte la nivel national, pentru ca ambele sexe sa poarte tinute mai conservatoare, relateaza Daily Telegraph.

"Daca o femeie poarta o fusta mini, este provocator. Daca a si baut in acelasi timp este si mai provocatoare, iar daca ea insasi cauta in mod activ sa aiba contact cu oameni si apoi este surprinsa cand acel contact se termina cu un viol, greseste," a spus Vsevolod Chaplin.

Potrivit acestuia, problema este ca unele femei din Rusia confunda strada cu un club de striptease si se imbraca precum prostituatele.

"O femeie care este imbracata sumar sau machiata precum un clovn nu va gasi cu siguranta un barbat drept partener de viata cu putin bun simt sau respect de sine," a declarat clericul.

Peste 700 de aparatori ai drepturilor femeilor au semnat o petitie adresata Patriarhului Kirill, solicitand denuntarea declaratiilor lui Chaplin, pe care le considera "discriminatorii si jignitoare".

In aceeasi petitie, semnatarii se plang de afirmatiile unui alt cleric, ce a propus ca femeile care avorteaza sa fie inchise timp de 8 ani si care a afirmat ca barbatii sunt cu 25% mai inteligenti decat femeile.

Chaplin a afirmat ca este multumit de faptul ca a starnit o dezbatere publica. El a criticat si barbatii care poarta pantaloni scurti sau tricouri.

"Ar fi bine sa facem un cod de imbracaminte pentru toti rusii. Credeti ca este o utopie? Nu este. Oamenii vor fi nevoiti sa se obisnuiasca in curand," a declarat el.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

4799 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Aha... (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 15:07)

    Adrian [anonim]

    ...inteleg...E valabil si pentru barbatii in pantaloni scurti?
    • +1 (13 voturi)    
      Nu. Religiosilor le e frica doar de femei (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 16:00)

      HC [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      In Pakistan de exemplu, incep sa fie aruncate la groapa de gunoi sau pur si simplu pe strada tot mai multe fetite nou-nascute. De ce? Pentru ca e criza si e din ce in ce mai scump sa mariti o fata. Iar responsabilitatea financiara revine tatalui familiei pentru ca o femeie e pur si simplu un animal de pe langa casa, o bucata de propietate care implica niste cheltuieli daca vrei sa scapi de ea si sa o dai viitorului propietar, recte sotul.

      Mai putine fete nu prea au cum sa se nasca pentru ca nu exista educatie sexuala si nici contraceptie. Asa ca se trece la infanticid.

      Pentru ca "asa a lasat allah".

      La noi, pentru ca "asa a lasat dumnezeu" femeile trebuie sa "asculte" de barbat si li se induce idea ca merita caftite in caz contrar.

      Foarte convenabil cand prietenul imaginar din spatiu vine cu regulile astea care se intampla sa-ti puna la dispozitie servitoare, bucatareasa, sac de box si papusa gonflabila pe gratis.
      • -3 (7 voturi)    
        infanticid (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:27)

        Alin [anonim] i-a raspuns lui HC

        Nu sunt deloc diferite infanticidul lor de avorturile noastre. Tot crima este.
        • +3 (5 voturi)    
          te mananca dilema asta nu? (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 18:54)

          dadan [utilizator] i-a raspuns lui Alin

          eu zic ca si ejacularea precoce poate fi considerata infanticid...milioane de sufletele mici duse pe apa sambetei....esti un mare criminal....moral doar, caci legal crima este reglementata clar si nu are nici o legatura cu ce aberezi tu acolo....
          • 0 (2 voturi)    
            ghici cine debiteaza aberatiile (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 23:21)

            alex [anonim] i-a raspuns lui dadan

            daca nu esti capabil sa faci diferenta dintre spermatozoid si zigot mai bine taci si deschizi o carte. eventual de bioetica.

            PS pentru 'cultura' generala atee: organizatiile care se opun avorturilor nu sunt exclusiv crestine sau religioase in general.
        • 0 (4 voturi)    
          Interesant (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 18:57)

          Freija [anonim] i-a raspuns lui Alin

          Deci un mic zigot care nu e mai mult decat o celula un pic mai speciala e egal cu o fetita de cateva ore care plange langa un cos de gunoi. Sweet.
          • +2 (2 voturi)    
            Incorect (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 23:14)

            alex [anonim] i-a raspuns lui Freija

            De la o anumita varsta, de la doar cateva saptamani, embrionul are o inima care bate, reactioneaza si simte durerea. Etic vorbind, atat unul cat si celalalt sunt la fel de neajutorati in fata agresiunii. Legal vorbind, numai unul este protejat, celalalt poate fi aruncat la pubela..
            • 0 (0 voturi)    
              si apendicul meu a simtit... (Vineri, 21 ianuarie 2011, 17:29)

              dadan [utilizator] i-a raspuns lui alex

              durere dar a trebuit sa ne despartim ...in termeni mai putin amiabili si saracul a ajuns la pubela....daca o iei metafizic sufletul are multe etape in faza de incarnare....insa sufletul e nemuritor nu? chiar si biserica zice asta ....deci daca intr-un accident vehicolul nu supravietuieste sau nu se finalizeaza constructia vehicolului atunci nu putem fi condamnati ca am ucis soferul nu?
              omul e liber sa faca ce-l taie capul cu corpul lui si pana nu se face separatia e dilema lui cum abordeaza situatia...ca o face bine sau rau aia e judecata lui restul sunt doar pareri dar liberul arbitru iti da libertatea sa faci ce vrei... binenteles trebe sa fii constient ca tu suporti consecintele faptelor tale....
          • +1 (1 vot)    
            diferenta (Joi, 20 ianuarie 2011, 15:04)

            Alin [anonim] i-a raspuns lui Freija

            Care e diferenta dintre
            1) un mic "zigot"
            2) un embiron de 3 saptamnani
            3) un embiron de 7 luni nascut prematur care se lupta si traieste
            4) un embrion de 9 luni gata sa se nasca
            5) o fetita de cateva ore care plange?

            Unde tragi linia? Care merita sa traisca si care nu? De ce 5) are voie sa traiasca iar restul nu?
            • 0 (0 voturi)    
              linia e trasa.... (Vineri, 21 ianuarie 2011, 17:36)

              dadan [utilizator] i-a raspuns lui Alin

              deja nu-ti mai bate capul cu dileme morale...pun pariu ca snitelul din farfurie nu-ti trezeste nici o dilema morala....lumea se confrunta cu prea multe aberatii....iti dau eu alta tema de meditatie daca tot te macina dileme morale : ora de ora , minut cu minut ,suflete care au tot dreptul la viata sunt macelarile si private de viata doar pentru a satisface apetitul la propriu a miliarde de fomisti....iti recomand vizionarea filmului Earthlings , il gasesti si pe youtube....poate l-ai vazut deja daca nu, iti mai largesti putin orizontul polemic....
            • 0 (0 voturi)    
              Avortul (Vineri, 21 ianuarie 2011, 23:06)

              Mihai [anonim] i-a raspuns lui Alin

              Se face doar pana pe la 3 luni, din cate stiu eu doar in cazuri extreme se intrerupe o sarcina mai inaintata. Asa ca linia se trage intre 2 si 3 in acest moment.
              • 0 (0 voturi)    
                Ca femeie (Vineri, 25 ianuarie 2013, 17:04)

                Iulia [anonim] i-a raspuns lui Mihai

                Ca femeie eu personal nu fac nici o diferenta. Din punctul meu de vedere ´´rezultatul´´ fie el zigot sau fat in diferite etape de dezvoltare nu imi apartine mie nici partenerului meu. Nu eu l-am creat, nu l-a creat nici partenerul meu. Nici macar cand zigotul e rezultatul unei eprubete nici atunci nu se poate spune ca l-am creat noi - fiintele umane si ca, in consecinta il putem omori cand dorim... ADN-ul celulei umane nu e creatia fiintei umane.
                Asadar nu avem dreptul sa luam masuri si / sau sa-l omoram.
                Daca nu ne convine rezultatul impreunarii atunci nu ne mai impreunam.

                Cand un barbat si o femeie decid sa realizeze actul sexual trebuie sa fie foarte constienti ca rezultatul acestei impreunari este, in mod firesc un zigot, un fat, un copil si un adult in devenire.

                Mihai, ce bine de tine ca mama ta nu a considerat necesar sa te elimine cand aveai mai putin de trei luni in pantecele ei, nu-i asa?
                • 0 (0 voturi)    
                  Ce ai alege? (Vineri, 25 ianuarie 2013, 21:55)

                  Mihai [anonim] i-a raspuns lui Iulia

                  Sa zicem ca esti victima unui viol in grup si pe deasupra te trezesti insarcinata. Ce alegere faci?

                  PS: articolul asta are mai mult de 2 ani vechime!
      • +1 (3 voturi)    
        excelent.... (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 18:50)

        dadan [utilizator] i-a raspuns lui HC

        bine punctat ...mi-a placut, mi se pare totusi frustrant ca multe femei promoveaza si perpetueaza un stil de viata religios extrem care le dejavantajeaza extrem de mult in relatia cu masculii din societate ...ori nu sunt constiente ca isi fac un deserviciu ori barbosii sut experti in manipulare incat isi conving victimele ca e destinul lor sa fie carpe in societate.....
        • +1 (3 voturi)    
          Femeile nu sunt educate sa nu fie in turma (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 21:16)

          HC [anonim] i-a raspuns lui dadan

          Self-awarness... ca sa ajungi la asa ceva iti trebuie totusi niste experiente si o educatie care sa iti permita sa vezi dincolo de colivia mentala. Daca de mic copil ti se spune ca pentru a-ti implini niste nevoi fundamentale mult mai greu de cuantificat decat foamea sau setea trebuie musai sa fi pitipoanca si un simplu apendice al barbatului, ca aspiratiile tale trebuie sa se limiteze la a fi acceptata de un barbat pentru a fi "in rand cu lumea", nu prea ai cum sa-ti dai seama ca mai exista si altceva.

          Unei femei i se "permit" mai putine. Un barbat cu apetit sexual e mascul de invidiat, o femeie e tarfa, dupa cum se observa si din permisivitatea cu care religiosii privesc violenta si incredibila UMILIRE pe care o reprezinta violul pentru cele care "o merita". Poate tocmai de-asta femeile simt mai mult nevoia de a fi acceptate, de a fi "good girls" care in primul rand servesc pe altcineva pentru o farama de afectiune.

          Nu ma mira foarte tare ca habotnicii dezumanizeaza femeile. Mi s-a parut intotdeauna fascinant limbajul bunicii din Banat. Acolo "copil" este doar baiatul. Fata e fata, niciodata copil. OM este doar barbatul! Femeia e alta specie. Mi-am adus aminte de particularitatea asta lingvistica in momentul cand de foarte multe ori comentatorii de pe bloguri sau forumuri refuza sa creada ca sunt femeie pentru ca sunt sarcastica, imi place dezbaterea si am convingeri ferme pe care stiu sa le apar. Pana la urma, chiar si hipsterii super educati din blogosfera sunt de acord cu bunica asupra faptului ca femeia nu e om. Atata stiu. Ce sa mai astept de la o tanara pe care mama a invatat-o ca trebuie sa pupe oasele sfintei Paraschiva si sa-i lase pe altii sa gandeasca pentru ea?
    • +3 (5 voturi)    
      Omul sub vremuri ori vremurile sub om(neom) (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 16:01)

      Profetul sarb Mitar Tarabici a spus [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      "In Serbia it will not be possible to distinguish a man from a woman. Everybody will dress the same. This calamity will come to us from abroad but it will stay with us the longest. A groom will take a bride, but nobody will know who is who. People will be lost and more and more senseless day by day. Men will be born not knowing who was their grandfather and great-grandfather. People will think that they know everything, but not a thing they will know. "
    • -2 (8 voturi)    
      totusi (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 16:32)

      dot [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      a trata femeile ca pe niste obiecte sexuale(lasandu-le sa se imbrace ca niste c***e este mult mai rau decat a le obliga sa se imbrace decent. ce legatura au drepturile femeii cu imbracamintea sumara si indecenta? a lasa o femeie sa se imbrace ca o c***a o degradeaza si reprezinta o insulta atat la adresa ei cat si la a celor din jurul ei.
      • +2 (4 voturi)    
        a lasa (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:37)

        Miki [anonim] i-a raspuns lui dot

        "a lasa" aici e cheia!
        a-i da dreptul de a alege daca vrea sa se imbrace intr-un fel sau altul
      • +3 (5 voturi)    
        femeile se imbraca cum vor mushchii lor.... (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 18:59)

        dadan [utilizator] i-a raspuns lui dot

        si nu trebuie sa ceara permisiunea cuiva...poate doar fiica-ta daca ai dar in rest sper ca realizezi ca esti ridicol.....omul a fost creat dezbracat iar nuditatea intr-o societate normala nu ar fi subiect de dileme morale, animalele nu-si mai fac atatea probleme de nuditate si uite ca nu le-a traznit nimeni ca pacatuiesc....
    • 0 (0 voturi)    
      @adrian (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:25)

      miki [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Tu ai citit articolul inainte sa te arunci sa comentezi?

      "El a criticat si barbatii care poarta pantaloni scurti sau tricouri."
    • +1 (1 vot)    
      probabil ca da (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 19:18)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      nu uita ca baiatul asta e "pravoslavnic" :))
  • +3 (7 voturi)    
    fratii (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 15:18)

    diddlyjo [utilizator]

    carevasazica atitudinea fatza de fusta scurta este locul in care se intâlnesc habotnicii frati ortodocsi si habotnicii frati musulmani.

    acu, serios vorbind, in evul mediu existau tocuri inalte, dar nu existau fuste scurte. poate ca asta explica....
  • +1 (7 voturi)    
    clericule, (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 15:19)

    Gigel [anonim]

    sa nu te mire daca dupa ce auzi "Allah Akhbar" totul va fi negru!
  • 0 (8 voturi)    
    E plina lumea de oligofreni! (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 15:19)

    ShoboLingoZauR [utilizator]

    De-aia Rusia e inapoiata in raport cu tarile din vestul Europei! Pt. acest cleric o tara plina de mojici nespalati, inculti si betivi ar fi exceptionala ca sa le sporeasca lor influenta...
  • -13 (19 voturi)    
    Mancati r.h.t (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 15:21)

    valisa [anonim]

    Nu stiti cum sa mai discreditati Rusia cu afirmatiile voastre mincinoase. Ar trebui sa va preocupati mai mult de paduchii din America. Inainte de a mai aduce jigniri rusilor ar trebui sa mergeti in Rusia si sa ii cunoasteti. Ati avea ce invata de la ei.
    • +14 (16 voturi)    
      Nu ne mai obosim. (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 15:28)

      AlinNeculai [utilizator] i-a raspuns lui valisa

      Din 50 in 50 de ani vin ei sa facem cunostinta.
    • +3 (5 voturi)    
      hai recunoaste.... (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 15:47)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui valisa

      ca nu`i rusine.
      Tie ti-a placut cand a venit armata rosie peste tine nu?
    • 0 (2 voturi)    
      Cu siguranta! (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 19:17)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui valisa

      Norocul nostru e ca pricepem greu si uitam repede.

      Deocamdata rusii trebuie sa invete sa ne castige increderea.

      P.S. Vad ca tu ai invatat bine la ei. Altfel e dificil de explicat treaba cu r.h.t, hm??? =))
  • +5 (5 voturi)    
    hehe (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 15:22)

    Fane [anonim]

    "O femeie care este imbracata sumar sau machiata precum un clovn nu va gasi cu siguranta un barbat drept partener de viata cu putin bun simt sau respect de sine," a declarat clericul.

    Asta e adevarat, probabil ca le stie pe Bianca si Cruduta.
    • +2 (2 voturi)    
      Hmm (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 16:47)

      Alexandru [anonim] i-a raspuns lui Fane

      Vrei sa spui ca Leo din Strehaia nu e un m serios si cu bun simt?
  • +4 (6 voturi)    
    Spatiul public vs. spatiul privat (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 15:29)

    Islamismul ''rezolva'' feminismul [anonim]

    Astfel de viziuni reprezinta extreme ale opiniei unor teologi, fie ei crestini sau musulmani.

    Din fericire, in societatile europene crestine sau laice femeile se bucura de o imensa libertate si de deplina egalitate, pot deveni medic, avocat, director, deputat, presedinte, pot purta fuste mini, silicoane, mai recent unele cer si legalizarea ocupatiei de prostituata.

    In societatile musulmane, retardate, situatia femeii e mult inferioara, ea e considerata juridic o minora, adesea nu are drept la mostenire sau la divort, in tari ca Arabia saudita trebuie sa ceara bilet de voie scris de la barbat pt a conduce o masina, iar in Iran justitia considera ca despagubirea pt uciderea unei femei merita doar 50% din valoarea celei pt un barbat.

    Reactiile recente de ''moralizare'' observate recent in Europa sau USA se datoreaza in special exceselor grave de libertate prost inteleasa, unele persoane cred ca libertatea e absoluta si se comporta dispretuitor in spatiul public.

    Spatiul public e unul de manifestare a compromisului si tolerantei general acceptabile, nu e unul privat in care poti face tot ce-ti trece prin cap.

    Nu am nici o indoiala ca un eventual referendum ar arata ca o majoritate de europeni, desi toleranti si laici, s-ar pronunta pt un mai mare respect in spatiul public si pt comportamente mai decente fata de cei care nu sunt de acord cu atitudini minoritare si extremiste.
  • -1 (9 voturi)    
    Rusia, 20% musulmani (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 15:33)

    Moscheea Mati Rassia [anonim]

    Pe masura ce societatile vest-europene se vor islamiza, problema imbracamintii la femei va deveni una sensibila si politizata.

    Daca unii au impresia ca niste catolici, niste ortodocsi sau niste ''pocaiti'' sunt severi cu femeile, stati sa vedeti islamistii in actiune ! Nu degeaba Franta si Belgia au interzis burqa, uniforma islamica pentru femei.

    Stimate romance, purtati fuste mini cat inca vi se mai da voie, ca pe masura ce veti avea barbati turci, arabi sau tigani, libertatea voastra va deveni o utopie!
  • -5 (11 voturi)    
    tuturor ne pare rau (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 15:36)

    blec-bierd [utilizator]

    ca adevarul doare :))
    se si vede din articol
    clericul e atacat pt k a "jugnit" nu pentru k a mintit :)))
    • +6 (8 voturi)    
      ??? (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:10)

      Arlecchino [anonim] i-a raspuns lui blec-bierd

      Prea respectatul cleric a debitat asa o colectie de prostii si enormitati incat e dificil sa gasesti o minciuna punctuala. Tot ce spune el este o aberatie gigantica, nesustinuta deloc de fapte. Femeile sunt mai proaste cu 25%???? De unde pana unde sunt mai proaste? Si de unde pana unde cu 25%? Asta e fix pe placul bizonului roman care vrea sa se simta superior in timp ce prostia lui sare din grafic. Femeile ar trebui sa poarte fuste lungi si eventual negre? Faceti-va un oras al vostru de imbracati in negru si aruncatori de pietre dar lasati-ne in pace cu prostiile astea pe noi ceilalti care preferam femei frumoase si inteligente. Tu despre ce adevar vorbesti? Ca eu n-am gasit nimic adevarat pe acolo.
  • -4 (12 voturi)    
    Pai si unde e greseala? (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 15:37)

    Cristian [anonim]

    Dincolo de faptul ca va revolta ca un membru al clerului are opinii si curajul de a le face publice, are in mare parte dreptate, si multe din aceste aspecte le confirma politia, psihologii si cine mai e cazul. Ultimele 2 paragrafe sunt exagerate, intr-adevar, dar e opinia lui. Si eu as da pedeapsa cu inchisoarea pt fumat in public. Pt. ca ma deranjeaza. Si stiu ca n-o sa ma ia nici un oficial in seama, asa ca fumatorii de ce sa se enerveze? :)
  • +1 (9 voturi)    
    Si nici macar nu e un popa de tara ! (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 15:38)

    Infernul e aici, pe Pamant [anonim]

    Archpriest Vsevolod Chaplin is deputy chairman, Department for External Church Relations, Moscow Patriarchate !

    E unul dintre cei mai inalti ierarhi ai Bisericii Ruse, responsabil cu relatiile externe (adica 100% om al KGB-ului). Cand vorbeste Vsevolod, vorbeste Putin !
  • -1 (7 voturi)    
    Sa isi ceara scuze la.b.agiul asta de popa ... (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 15:40)

    John Romano [anonim]

    Acest gen de popa (nu conteaza de unde!) aduce deservicii grave bisericii oricare ar fi ea ... si ii indeparteaza pe oameni de la ubirea de semeni ... nu aduce decat ura si prostie ....
    Stiti vorba aia romanesca :
    "Ce e frumos si lui Dumnezeu ii place (sa vada)!"
    Dar nu va faceti probleme ... tatuca Putin nu e genul asta de bou incuiat ... baiatul poate si are cu ce ... si mai ales are cu cine ... ca e inca in putere ...
  • +3 (5 voturi)    
    Eu as merge si mai profund cu aceasta idee... (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 16:28)

    Alius [anonim]

    ... si anume: femeile, in general, nu ar trebui sa fie surprinse daca sunt violate...Cu sau fara fusta, goale sau imbracate, frumoase sau urate, grase sau slabe. Mai ales in vreme de razboi, cand bravii soldati (indiferent de natie) vor sa-si manifeste barbatia.
  • +2 (2 voturi)    
    Farisei (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 16:38)

    Daniel [anonim]

    Da, asa-i corpul omenesc este o rusine! Din cauza asta cand mama ne naste ea este bine acoperita, iar noi cand iesim la lumina zile (o, nu, nu "pe-acolo"! "pe-acolo e mare rusine!") iesim gata imbracati, cu "rusinea" acoperita!

    Sunt crestin, sunt ortodox (ca asa a vrut Dumnezeu, sa ma nasc aici si sa fiu botezat aici). L-am redescoperit pe Dumnezeupe pe la 25 de ani, cautand raspunsuri. In mare mila Lui, Dumnezeu mi-a dat si am avut experiente spirituale cum cred ca putini au avut! Dar ...

    Stiti ce sunt astia? Sunt fariseii de care vorbea Mantuitorul! Cei care "dau legi grele pentru oameni fara ca ei insisi sa le poata tine" ... Multe legi din bisericile crestine nu sunt ale lui Dumnezeu, sunt inventate de tot felul de indivizi care insa nu au nimic in comun cu spiritualitatea! Si acuma pe bune, cat de spiritual poate fi cineva care se uita la exteriorul omului si crede ca acela il defineste?
  • -2 (10 voturi)    
    :))) (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 16:46)

    Gura pacatosului... [anonim]

    ...adevar a grait. Sigur, exagerarile din final sunt haioase...

    Imbracamintea femeii are, dincolo de functia "practica", de acoperire a corputui, si o "functie sociala". E vorba de "body language". O femeie care se imbraca provocator vrea sa spuna ceva barbatilor din jur...Desmond MORRIS a surprins acest tip de "body language" in excelenta carte "The naked ape"!

    http://en.wikipedia.org/wiki/The_Naked_Ape

    Sigur...miscarile feministe se vor isteriza probabil la spusele clericului rus, insa trebuie sa recunoasca monstruozitatile si discriminarile la care s-a ajuns (DIN CAUZA FEMINISMULUI ABERANT) in multe tari occidentale.

    Oh, sa ne intelegem...Nici barbariile islamului nu sunt de neglijat, ba dimpotriva! Tratamentele aplicate femeilor sunt execrabile. Pe de alta parte...nici barbatii "necredinciosi" nu scapa (in Iran de ex:) de binefacerile cablului de la macara!
    :)

    Femeile au dreptul sa se imbrace cum cred de cuviinta. Haideti sa recunoastem...exista destule pentru care provocarea (prin vestimentatie) a ajuns un "modus vivendi". Dar sigur, ipocrizia e mare...iar Freud avea si el, alaturi de Desmond MORRIS, dreptatea lui...

    :)))

    Hai feministelor, sariti cu minusuri...
    :)))
    • +1 (5 voturi)    
      cat de diplomat sunteti :D (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 21:55)

      uf [anonim] i-a raspuns lui Gura pacatosului...

      este un pic vina femeilor, dar sa nu exageram, islamul e si el barbar, body language etc.

      dar barbatii unde sunt in toata ecuatia??? din cate stiu eu intr-un viol joaca si ei un rol destul de important. macar preotul din articol a mentionat, modest, posibilitatea de a nu da peste un individ de calitate.
      din cate stiu eu, violatorii sunt jeguri umane si, in majoritatea covarsitoare a cazurilor, sunt barbati.

      in paranteza fie spus, in cazurile de viol despre care am auzit eu, despre persoane cunoscute, "cauza" nu a fost niciodata vestimentatia provocatoare. cauza majora este lipsa de control asupra fortei fizice mult mai mari decat a unei femei.
      • -2 (4 voturi)    
        :))) (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 22:41)

        Gura pacatosului [anonim] i-a raspuns lui uf

        Inteleg foarte bine monstruozitatea unui viol. Nu voi accepta NICIODATA ideea sugerata, parsiv, de clericul rus cum ca, vai, violatorul nu ar avea nici o vina ci vina ar apartine EXCLUSIV femeii care provoaca.

        Nu discutam aici de extreme, de primitivismul islamului, de (false) pudori sau de sexualitatea manifestata PE STRADA, alta decat cea din SPATIUL PRIVAT!

        Gura pacatosului cleric a spus, insa, un adevar! Ca o recunoasteti au ba...E clar, cred, pentru toata lumea INCLUSIV PENTRU FEMEI, ca vestimentatia "provocatoare", ca e erotic-eleganta sau vulgara...spune ceva (non-verbal) despre ceea ce transmite femeia barbatilor din jur.
        Asta insa NU SCUZA ACTUL ORIBIL AL VIOLULUI, ASTA AM CONVENIT DEJA!
        Sper ca am convenit si asupra faptului CA, TOTUSI, FEMEILE PROVOACA!
        :)))
        • +2 (4 voturi)    
          si totusi (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 22:56)

          uf [anonim] i-a raspuns lui Gura pacatosului

          cunosc trei femei care au fost victima unui viol. in nici unul din cazuri nu a fost vorba de provocare.

          evident, daca "provocare" nu se numeste si faptul ca mergi pe strada dupa lasarea intunericului.

          ar fi interesant cate din cazurile de viol au de-a face cu vreo "provocare" sau cu "vestimentatia nepotrivita".
        • +1 (3 voturi)    
          nu am convenit atata timp cat este ne-dovedit (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 23:05)

          uf [anonim] i-a raspuns lui Gura pacatosului

          cred ca puteti gasi date despre cauze si pe internet. primul rezultat pe care l-am gasit este aici:

          http://answers.google.com/answers/threadview/id/776945.html

          "Myth: Rape victims provoke the attach by wearing provocative clothing

          - A Federal Commission on Crime of Violence Study found that only
          4.4% of all reported rapes involved provocative behavior on the part
          of the victim. In murder cases 22% involved such behavior (as simple
          as a glance).

          - Most convicted rapists do not remember what their victims were wearing.

          - Victims range in age from days old to those in their nineties,
          hardly provocative dressers.

          Utah State University
          http://www.usu.edu/saavi/pdf/myths_facts.pdf


          ===========================================


          ?Like domestic violence, rape is a crime of power and control. Myths
          that rape only happens to young, beautiful women wearing provocative
          clothing perpetuate the idea that rape is a crime of passion, when in
          fact all women are vulnerable to rape, regardless of age, race, class,
          education or physical appearance. Research also shows that 60-75% of
          rapes are premeditated and motivated by aggression and hatred, not
          sex.?"

          cauza violului nu o reprezinta decat foarte rar (4,4% din cazuri) provocarea din partea victimei.
          dimpotriva, exista o tendinta majora de a considera victima "de vina".
          • -1 (3 voturi)    
            :))) (Joi, 20 ianuarie 2011, 15:56)

            Gura pacatosului [anonim] i-a raspuns lui uf

            Stiu foarte bine ce spuneti...
            Cred ca vorbim, totusi, despre lucruri diferite...
            Mi-e greu, daca nu imposibil sa stabilesc o legatura directa dintre "provocari prin vestimentatie, gesturi, mimica" din partea femeilor si viol. Procentul de 4.4% poate fi, cu toate limitele de masurare, relevant...
            Stiu ca "victima e intotdeauna de vina" este o paradigma a criminalului. Doar criminalii gandesc asa...
            Eu am vrut sa subliniez, totusi, altceva...
            Mi-e teama insa ca nu m-ati inteles..

            Nu contest violentele impotriva femeii, in special violenta domestica. Sa nu cadem insa in extreme si in autovictimizari.
            Sa stiti ca si femeile agreseaza, fie ca-si agreseaza barbatul (mai ales verbal, uneori chiar si fizic...), fie ca-si agreseaza copiii...Imaginea idilica a femeii (mama iubitoare, atenta... si sotie devotata) ramane un mit, ca si multe alte mituri...Din pacate, asta e animalitatea ce ne defineste (femeie sau barbat fiind...) si care pune amprenta asupra multora dintre gesturile noastre...

            Banuiesc ca traiti in North-America. Si eu, putin mai la North...
            :)))
            Vreau sa va spun ca GRESITI DACA VICTIMIZATI UNILATERAL. Nu numai femeile sunt victime ale relatiilor de cuplu, ci si barbatii...
            Nu intru in amanunte (poate irelevante pentru dvs...), insa vreau sa va spun doar 2 lucruri:

            1) In Montreal/CANADA (unde traiesc in prezent...) exista o asociatie....cu o denumire caraghioasa, insa realmente dramatica; ceva de genul...."Asociatia tatilor divortati care nu au voie sa-si vada copiii". Ei bine, aceasta asociatie a luat nastere in urma abuzurilor incredibilie atat din partea femeilor (foste sotii ale acestor barbati) cat si din parte Justitiei. Acesti barbati au doar OBLIGATII (plata pensiei alimentare), nicidecum DREPTURI. Nu putine au fost cazurile de suicid (barbati care se aruncau in fluviul St-Laurent de pe podul Jacques-Cartier). De ce oare???

            2) In urma recensamantului din 2006, in Montreal exista 46 % dintre adulti CARE TRAIESC SINGURI!!! De ce oare???

            :)))
            • 0 (0 voturi)    
              dvs extrapolati, nu eu (Joi, 20 ianuarie 2011, 20:14)

              uf [anonim] i-a raspuns lui Gura pacatosului

              asa ca nu aveam cum sa exagerez cu victimizarea.

              eu m-am referit strict la cazurile de viol. in care cauza agresiunii NU este provocarea femeii. opinia ca "femeia a provocat violul" serveste la culpabilizarea femeii post factum si are, probabil, radacina comuna cu conceptiile idioate care in india sau alte tari orientale condamnau femeia in urma unui viol. conceptii ce-si au si mai vechea radacina in ideea femeii ca ispita si alte bla bla-uri de gen. toate contribuind la a de-culpabiliza barbatul "ca specie" - adica pornind efectiv de la o generalizare (toti barbatii etc.).

              eu nu m-am referit decat la cazurile de viol, asa ca nu am generalizat la toti barbatii (evident nici prin cap nu-mi trece ca barbatii in general sunt capabili de asa ceva). dar am spus ca daca e vorba de anumite tipuri de barbati, in cazul victimei nu mai este vorba de tipologii. si nici de provocari.

              in rest, chiar nu am de gand sa produc eu generalizari in sfera sociala. ma lasa rece orice tip de prototipuri ale femeii sau barbatului si discutiile lacrimogene despre cuplu ca singura dimensiune a vietii isi au locul pe site-ul sora SW.

              personal, ma multumesc cu indivizi si individualitati.
            • 0 (0 voturi)    
              p.s. (Joi, 20 ianuarie 2011, 20:17)

              uf [anonim] i-a raspuns lui Gura pacatosului

              in Canada, din cate stiu eu, femeile au niste drepturi destul de exagerate in urma divortului. prin urmare, aparitia unei astfel de organizatii este fireasca.

              in schimb habar n-am de ce a aparut asa ceva in Romania :D probabil ca snobismul nostru abundent a zis ca n-are ce pierde.

              divorturile sunt situatii sinistre cand sunt la mijloc copii.
  • +2 (4 voturi)    
    mind your language :D - "cleric" (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:37)

    uf [anonim]

    din cate stiu eu, "clericii" bisericii sunt preoti, cu diferite grade - episcop, mitropolit etc. eventual calugari.

    nu stiu exact din ce motive, pentru alte religii decat cea crestina in media apare denumirea de cleric, desi ar fi destul de simplu sa le spui imami, rabini etc.

    dar daca traducerea se face cu vreun program de traducere automata, de pe "Daily Telegraph", ajungem sa aflam ca si preotul de la biserica din sat este tot "cleric" =))

    in rest, putem sa ne intrebam daca preotul nostru poate fi catalogat ca simplu habotnic sau daca, dimpotriva, a indraznit sa iasa din corectitudinea politica si sa spuna niste lucruri ce persista in mentalul colectiv.
    nu stiu din ce moment imbracamintea unei femei va fi considerata provocatoare de catre o fata bisericeasca (felul in care se imbraca femeile ultra-religioase in Romania sau aiurea nu transmite o viziune prea optimista asupra acestei chestiuni :D), dar, apropo sau nu de feminism, stim cu totii ca prejudecatile de toate rangurile impotriva femeilor sunt in floare si la noi, si in mama Rusie, dar probabil ca se intind si mai spre vest.

    preotul respectiv a ales pur si simplu sa prezinte o fateta a adevarului. da, o femeie care se imbraca exagerat de putin nu prea are sanse sa dea peste un individ normal. ce ramane nespus, dar subinteles, este ca oamenii sunt de felul lor o specie josnica si salbatica. oficial biserica nu prea are voie sa spuna lucrul asta - desi asta-i chiar motivul pentru care trage cele mai multe ponoase. pe modelul: daca oamenii sunt creatiile cele mai inalte, atunci de ce se comporta atat de josnic - evident, pt ca le spune religia. ma leşi? :D oamenii sunt mizerabili de felul lor. si daca nu au "motive", vor viola si vor omori pur si simplu. vor inventa un razboi eventual.
    ceea ce spune preotul respectiv este, din pacate, o constatare de tip sociologic.
  • +2 (4 voturi)    
    Nu (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 18:25)

    Ioanes [anonim]

    Nici mie nu-mi plac curvasareala si vulgaritatea dar nimic in lume nu poate pretexta sau scuza un viol. Si daca un mascul nu e in stare sa se controleze, e problema lui, nu a fustei scurte.
    • +2 (4 voturi)    
      ba problema nu-i a lui (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 21:03)

      uf [anonim] i-a raspuns lui Ioanes

      daca problema ar fi a celui care o produce, lumea ar fi fericita.

      problema nu este decat rareori a celui care o produce. in majoritatea cazurilor, problema este a celui care o suporta.

      ca nimic nu poate scuza violul, in orice conditii s-ar fi produs, este adevarat. iar lucrurile care pot provoca asa ceva, din pacate, nu se reduc la fusta scurta sau lunga si nu tin decat in mica masura de comportamentul femeii.
  • +1 (3 voturi)    
    completari (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 19:44)

    bgf [anonim]

    Cei care au bani sa nu se mire ca sunt jefuiti, cei care au masini sa nu se mire ca le sunt furate, cei care au case sa nu se mire ca sunt sparte si mai putem continua tot asa. :D
  • -1 (1 vot)    
    Oameni cu barba (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 21:06)

    Trojan.H [utilizator]

    Nici oamenii cu barba ai bisericii ortodoxe ruse n-ar trebui sa doarma linistiti, exista destui cetateni in lumea occidentala care ar putea sa-i confunde cu niste teroristi musulmani si sa le traga citeva picioare in poponetz.
    Peace!