UPDATE Mii de irlandezi au protestat la Dublin impotriva planului de austeritate adoptat de guvern: "Irlanda nu e de vanzare catre FMI"

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 16:17 Actualitate | Internaţional


Demonstratie la Dublin
Foto: Agerpres
Mii de persoane au protestat, sambata, la Dublin impotriva planului de austeritate anuntat de guvern, conditie pentru obtinerea unui ajutor financiar international de urgenta, transmite AFP. Demonstratia de masa creste si mai mult presiunea asupra Executivului irlandez, sustin analistii.

Sute de politisti, la care se adauga un elicopter, au fost mobilizati pentru a supraveghea buna desfasurare a marsului, care s-a desfasurat din centru pana la cladirea Postei, locul unde s-a proclamat declaratia de independenta a tarii, in 1916.

La demonstratia organizata de Irish Congress of Trade Unions (ICTU) au participat sindicalisti, someri si "oricine e preocupat de masurile de austeritate".

Demonstrantii au agitat pancarte pe care scria: "Irlanda nu e de vanzare, nu catre FMI".

Organizatorii au declarat ca la protest au luat parte 150.000 de persoane, in timp ce politia a anuntat ca 50.000 de manifestanti au particpat la marsul impotriva planului de austeritate anuntat miercuri de premierul Brian Cowen. Masurile urmaresc sa reduca uriasul deficit bugetar al Irlandei.

"Taierile anuntate nu sunt necesare. Sunt salvate bancile, nu Irlanda. Bancile ar trebui sa fie cele afectate - eliminati-le pe ele", a declarat una dintre manifestante, Marian Hamilton. La randul sau, presedintele SIPTU, cel mai mare sindicat irlandez, a spus ca bugetul anuntat "este cel mai dur de la fondarea statului". Jack O'Connor a adaugat ca "acesta este rezultatul faptului ca speculatorilor, bancherilor si dezvoltatorilor li s-a permis sa-si faca de cap, jefuind si ruinand economia noastra".

Analistii politici afirma ca demonstratia de sambata va creste presiunea  asupra Executivului irlandez. Pana in prezent, Cowen a respins solicitarile opozitiei de a demisiona, afirmand ca trebuie sa supervizeze adoptarea pachetului de austeritate si a bugetului pana la 7 decembrie, acestea fiind pre-conditii pentru obtinerea imprumutului financiar.

Ministrii europeni de Finante au aprobat duminica trecuta cu un plan de salvare pentru Irlanda, dupa ce guvernul irlandez a discutat recomandarea de a solicita ajutor international. Potrivit informatiilor, Irlanda ar urma sa primeasca cel putin 80 de miliarde de euro.

Miercuri, guvernul a anuntat planul de austeritate care va duce la economisirea a 15 miliarde de euro in urmatorii patru ani. Printre altele, salariul minim va fi redus, va creste TVA pentru bunuri si servici, iar in sectorul public vor fi concediati 25.000 de functionari. Autoritatile urmaresc sa reduca deficitul bugetar la sub 3% din PIB, pana in 2014. In prezent, deficitul bugetar este de 32%.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3260 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    made .. (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 16:22)

    unu [anonim]

    sper ca acestia sa nu danseze si ei ca si romanasi nostri.
    • +5 (5 voturi)    
      Schizofrenia maselor (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 16:37)

      visan [anonim] i-a raspuns lui unu

      Dupa ce voteaza populsti care le maresc veniturile peste productivitate, ttipa apoi ca au fost furati. Irlandezii sunt o tara rurala la fel ca si grecia. O tara cand imprumuta bani este buna de plata, asa este corect si cinstit. Lasati conspiratiile, nu FMI-ul si BM a fortat psd-ul si PNL-il sa mareasca pensiile cu 50%, daca il intreba atunci, sigur FMI-ul ar fi spus ca nu-i bine. Omul este un animal lenes si subiectiv, tot vrea sa-i dai fara nici un efort.
      • -1 (1 vot)    
        hahahahahahahahahahahaha (Duminică, 28 noiembrie 2010, 9:58)

        tirtau [anonim] i-a raspuns lui visan

        naiv esti frate ........dar ce pe noi ne-a pregatit cineva ptr imprumuturile alea cu buletinul......ala care a luat medalii peste medalii si ordine de mare cavaler ,si-a aratat incompetenta(o numesc incompetenta ptr ca altceva nu se poate dovedi)atunci cand ,dupa criza ,afirma ca noi avem o mare parte de vina ptr ca am luat credite aiurea ........dar ei cum de au lasat bancile sa acorde credite in conditiile astea?ca a fost pnl ,pdl,psd,politica tarii a fost dictata din afara ,asa cum se intampla peste tot,banul este cel care scrie istorie astazi........si cine invarte banii?(cel putin formal si de suprafata) fondul monetar international......pe o parte creeaza necazul si apoi vin sa te salveze....cu mari castiguri ptr ei,bineinteles.....e simpla regula jocului.....astea sunt razboaiele moderne de cucerire......pe astia trebuia sa-i evite fondul,au dovedit ca sunt o natie aparte si nu cred ca era cazul......vor avea multe de regretat de pe urma irlandezilor
    • +19 (23 voturi)    
      Romanii au vandut lozinca. (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 17:57)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui unu

      Cred ca romanii din Irlanda le-a vandut lozinca"nu ne vindem tara".Daca o inregistram la OSIM,acum castigam bani frumosi.Pastram si pancartele.
    • 0 (0 voturi)    
      toate fustele sus (Luni, 29 noiembrie 2010, 21:18)

      PierVaian [anonim] i-a raspuns lui unu

      La astia le lipseste un capitan de vas mahmur dupa o furtuna cu whiskey .
  • +4 (32 voturi)    
    Oameni cu minte (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 16:36)

    George [anonim]

    Nu ca noi, servili, umili, plecati pana la pamant in fata... "somitatilor" de la FMI. Nu uitati, cei cu cap nici nu vor sa auda de FMI...
  • +1 (37 voturi)    
    bravo irlandezilor !!!! (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 16:41)

    jos isarescu si toti politicienii romani [anonim]

    excelenta stire !!!

    bravo irlanda !!!!

    romani trezirea !!!
  • -5 (5 voturi)    
    oameni cu tinuta morala (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 16:48)

    smen [anonim]

    nu mamaligari basisti ca la noi,noi am vandut tara de mult la fmi dar n-a zis nimeni nici fas,daca ne conduc niste vanzatori de tara plini de bani,un singur lucru mai poate face bine Romania tata glontu
  • -2 (6 voturi)    
    acceptabilitate-0,proteste (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 17:09)

    gelu [anonim]

    irlandezii sînt suparati pe politica economica facuta de proprii conducatori,pe slabiciunile?!,tentatiile?! la care sînt supusi de acest FMI si Pretentiile care streseaza bietii incompetenti politicieni afaceristi.Incompetenta este acolo unde legea lasa loc la ????si!!!!.Cît despre CONSTRUCTORI?nu sa nascut lumea pe care vor ei s-o conduca.Poate o mutatie genetica!!!
  • +6 (6 voturi)    
    3000 vs 50.000 !!! (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 17:24)

    Daniel [anonim]

    Nu cred ca cei 3000 reprezinta Iralnda! Multi dintre ei sunt someri (a se citi putori care nu vor sa munceasca) iar restul fie activisti de (extrema) stanga fie sindicalisti - vezi modelul celor din Romania (lideri bine platiti si membri de rand prostiti!)

    Cel mai reprezentativ mi se pare ca se asteptaqu la 50.000 (cicizeci de mii) si au venit ... 3000 (trei mii)!!! Adica doar 6% din cei preconizati!!! Sigur nu astia reprezinta Irlanda!

    In plus, nici nu stiu de ce se agita astia ... De fapt, ei vor primi ajutorul financiar de UE (80 mrd eur!!!) nu de la FMI ... Stanga lor politica simte nevoia sa se bage in seama, probabil!
  • +8 (26 voturi)    
    FMi Gobshites !!! (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 17:25)

    ion [anonim]

    hurray hurray hip hip !!!

    go home you FMI Gobshite !!!
    bineeeee mah !!!
  • +7 (9 voturi)    
    Treaba asta e fumată... (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 17:48)

    Gica [anonim]

    Parcă am mai auzit undeva, cândva: "Nu ne vindem ţara!". (Ne-o vând conducătorii.)
    • +4 (24 voturi)    
      mai bine tacem... (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 17:55)

      asa ca.. [anonim] i-a raspuns lui Gica

      ca e fumata... NU ?


      popor de mamaligi condus de smecheri !

      cine esti tu Gica ?
      unu din cei politicieni, bancheri, dezvoltatori sau speculatori ?

      dp meu dv - MUNCA e singura cale.
      nu trucurile astea...


      Hai FMi - cumpara-ne ieftin.
      suntem c*****e tale.

      multumim speculatorilor.
      tuturor.
  • -3 (3 voturi)    
    macar irlandezii stiu cat economisesc.... (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 20:21)

    lili [anonim]

    Guvernul Boc nu are habar nici azi cat a economisit sau cat va economisi, mai mult chiar au crescut cheltuielile cu personalul pe 2010 comparativ cu 2009, desi a TAIAAAAATTTTT dl Boc cat a putut... nimeni nu stie cati bugetari au parasit sistemul, datele Dlui Basescu se bat cap in cap cu ale lui Boc sau ale dnei Paul Vass, iar somajul dupa atatea restructurari in sistemul Dlui Boc scade zice Statistica desi tot Statistica nu spune deloc ca au cresct numarul de angajati in Romania.... nimeni nu stie unde se duc concediatii Dlui Boc?! ....Deci, nimeni nu stie cat a economisit Guvernul Boc........ MISTER total sau nestiinta?!
  • +8 (8 voturi)    
    Vina este a oamenilor, nu a FMI... (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 20:37)

    Alius [anonim]

    Au crescut preturile la case (Irlanda, Romania etc etc) la un nivel mult prea mare. Cu toate astea, "omu'" a vrut neaparat casa, cu orice pret. Cat ceri pe cocioaba asta din Ferentar, un milion de EUR? Foarte bine, ma duc la banca si-ti dau un milion de euro.. are banca de unde..

    Dupa care stau pe strazi si plang de prostia lor. Bai fratilor, cand preturile ajung sa fie atat de nesimtite, faceti mai un "protest" si nu mai cumparati, sa vedem cui le vand. Sau.. cumparati-le cu orice pret, dupa care vine FMI sa va "salveze".
  • 0 (4 voturi)    
    E trist sa-ti pierzi suveranitatea (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 21:58)

    Cristina [anonim]

    Am vazut ca scriau pe ziduri Tradatorilor. Mi se pare un cuvant destul de tare, care ar fi mai potrivit la noi decat la ei. Sa ai tu fonduri europene si sa nu fii in stare sa le folosesti, asta mi se pare tradare
    N-o sa se mai dea credite in Irlanda pana nu scad preturile la case, si o sa le cumpere strainii firmele, asta ii asteapta si pe ei si pe noi.
  • +1 (5 voturi)    
    Oare s-or lasa de baut ... (Sâmbătă, 27 noiembrie 2010, 23:53)

    S [anonim]

    .... ca sa dea incredere pietelor financiare ?

    Mai acum catva timp votau impotrica Constitutiei europene, azi fara Europa ar emigra cu totii in SUA. Si apropos, unde-i solidaritatea irlandeza ? Sunt milione de irlandezi in America (asa cum romani in Italia, Spania, etc), dar nu aude nimeni nimic. Daca pana si irlandezii se amerlocizeaza...
  • +1 (1 vot)    
    daaaa (Duminică, 28 noiembrie 2010, 0:38)

    MirceaA [utilizator]

    prostii sunt la fel oriunde.
    • +1 (1 vot)    
      corect (Duminică, 28 noiembrie 2010, 13:26)

      corect [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      foarte bine spus
  • -1 (1 vot)    
    Epoca Noului Sclavagism (Duminică, 28 noiembrie 2010, 2:19)

    T+C [anonim]

    Dupa 2 decenii de "globalizare" si" mondializare" a urmat "Marea Criza Economica" din 2008.

    Acum a inceput "Epoca Noului Sclavagism" fata de FMI.
  • +2 (2 voturi)    
    da (Duminică, 28 noiembrie 2010, 8:32)

    gigi [anonim]

    Obrazul subtire cu cheltuiala se tine... Astia-s ca ai nostrii ,bugetarii ..salarii mari si lucru nimic. nu FMI e de vina ca s-au(ne-am ) dus ca boii in gard. s-au ridicat ca un balon pe investitii straine in servicii ,fara a aveo o industrie proprie in paralel cu imobiliare la preturi umflate, 1 ap. 2 camere ( la 50 mp) 250 000 eur. era si cazul sa cada ,urmeaza Spania si Portugalia in. aprox 4-6 luni ,si totul din cauza socialelor umflate. Suntem tigani la propriu, si-n mentalitate ,numai sa ni se dea, nimic sa dam . de vina pentru situatia asta e direct rapunzator Iliescu ,cu politicile lui de distrugeri si pomeni date prostimii. asta trebuie executat de craciun ,cum a procedat si el ,si poate ceva se va schimba.
  • -1 (1 vot)    
    Nu vrem sa ne salvati ! (Duminică, 28 noiembrie 2010, 10:47)

    *-* [anonim]

    Default! say the people
    http://www.independent.ie/national-news/default-say-the-people-2439331.html
    A SUBSTANTIAL majority of the Irish people wants the State to default on debts to bondholders in the country's stricken banks, according to a Sunday Independent/Quantum Research poll.
    The finding that 57 per cent favour and 43 per cent oppose default reflects a growing view among policymakers and opinion formers that the State simply cannot support the debt burden it has taken on.
    The telephone poll of 500 people nationwide has also found that a majority of around two-thirds opposes the headline measures in the Government's four-year plan.
    Following Fianna Fail's loss of the by-election in Donegal last week, the findings will add to political uncertainty as an austerity Budget approaches on December 7.
    As Ireland awaited the fine details of the international bailout, which are expected tonight, it was learned last night that the Irish delegation negotiating with the EU-IMF last week raised the issue of default.
    "The Europeans went completely mad," a senior government source said.
    ANALYSIS AND POLL DETAILS PAGES 22-32 & 38
    Government sources have also denied an RTE News report on Friday that the average annual interest rate on the €85bn EU-IMF bailout would be 6.7 per cent.
    Last night the Minister for Finance, Brian Lenihan, told this newspaper that such an interest rate was "not acceptable to me".
    But whatever interest rate is eventually agreed -- it is expected to be closer to 6 per cent -- the State will be burdened with a colossal annual interest payment of around €5bn over nine years, if or when the bailout is drawn down.
    This effective doubling of the interest payments that are already being made has helped to convince the public here that there must now be a default on a portion of the debt ...
  • 0 (0 voturi)    
    tot ca ca pe la noi (Duminică, 28 noiembrie 2010, 18:11)

    panfil flecaru [anonim]

    predomina rosul in multime...
    mai ales la frateli italiani.