O femeie crestina din Pakistan va fi spanzurata dupa ce a fost gasita vinovata de "blasfemie"

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 10 noiembrie 2010, 13:10 Actualitate | Internaţional


O femeie pakistaneza de religie crestina va fi executata prin spanzurare dupa ce a fost condamnata pentru ca l-a defaimat pe profetul Mahommed, transmite The Telegraph. Asia Bibi (45 de ani), mama a cinci copii, a negat insa ca a comis vreo "blasfemie" si sustine ca este persecutata pentru religia sa, intr-o tara in care crestinii sunt deseori discriminati si hartuiti.

Potrivit informatiilor, Asia Bibi lucra pe camp impreuna cu alte femei, moment in care a fost rugata sa aduca apa de baut. Unele dintre femei - toate musulmane - au refuzat sa bea apa, sustinand ca a fost adusa de o crestina si ca este "impura", declansand astfel o cearta.

Incidentul a fost uitat, insa, dupa cateva zile, Bibi sustine ca a fost atacata de o multime furioasa.

Politistii au dus-o pe femeie la sectie, pentru a o proteja. Multimea cerea ca Bibi sa fie ucisa deoarece "l-a vorbit de rau pe profetul Mohammed". Ofiterii au acuzat-o de blasfemie, iar femeia a fost inchisa la izolare peste un an de zile, inainte de a fi condamnata la moarte.

Verdictul a fost pronuntat de un tribunal local din Sheikhupura, in apropiere de Lahore.

Gruparile crestine si organizatiile pentru apararea drepturilor omului au condamnat verdictul si au cerut ca legile privind defaimarea sa fie abrogate, deoarece ele ar fi folosite pentru a discrimina impotriva minoritatilor religioase.

Suporterii femeii, aflata in inchisoare din luna iunie a anului trecut, au anuntat ca vor face apel la verdictul magistratilor, deoarece Bibi este "inocenta".

Publicatia britanica precizeaza ca, desi nimeni nu a fost executat pentru blasfemie in Pakistan pana in acest moment, cel putin 10 persoane au fost ucise in timp ce erau judecate.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5307 vizualizari

  • +15 (23 voturi)    
    nice (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 13:27)

    slotin [anonim]

    religia pacii si tolerantei- islamul... vedem la ce nivel sa judeca si la ce nivel inalt de constiinta este media populatiei din pakistanul - "prieten" cu USA. Nu i bai ca mai gasesti si pe la noi rasariti de astia dar din fericire sunt din ce in ce mai putini.
    • -18 (26 voturi)    
      si tu crezi ca e adevarat pentru ca.... (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 13:52)

      jesus [anonim] i-a raspuns lui slotin

      E doar o bucatica din propaganda de defaimare a islamismului pentru ca capata credibilitate un viitor razboi.


      Exact la fel s-a intamaplat si inainte de Iraaq: zilnic apareau in presa detalii despre ororile si crimele lui saddam. Si asta pana cand toata populime a inteles ca Saddan e ”rau”.
      Stim cu totii ce s-a iintamplat apoi.
      • +6 (14 voturi)    
        hmm (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 13:59)

        alin [anonim] i-a raspuns lui jesus

        Poate e propaganda, dar eu am vazut o gramada de filmulete cu pakistani care se omorau intrei ei prin toate felurile.
        Aceasta femeie scapa repede spanzurata, dar am vazut loviti cu pietre, cu bate, de catre toti satenii, nu de 2 vagabonzi care n-aveau ce face.
        Poate si filmulete acele erau trucate, pixel albastru etc.
      • +9 (15 voturi)    
        Crestini omorati in Bagdad (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 14:19)

        Religia crimei [anonim] i-a raspuns lui jesus

        12 explozii si 4 atacuri cu obuze au avut loc azi asupra unor locuinte de crestini din cartierul Dura, din Bagdad.
        4 crestini au fost ucisi, alti 11 au fost raniti, anunta agentiile de presa irakiene.

        Atacurile intervin dupa masacrul de saptamana trecuta, tot in Bagdad. Atunci, musulmani inarmati au intrat intr-o biserica in timpul slujbei si au ucis 2 preoti si 49 de credinciosi crestini, in majoritate femei, batrani si copii. Alti 120 de crestini au fost raniti.

        Al Qaida in Irak a revendicat actul sangeros, amenintand crestinii ca ii va ucide peste tot in Irak.

        Dupa actul criminal, episcopi crestini din tari arabe au facut un apel la tarile europene sa ii protejeze in fata barbariei islamiste, doar Franta raspunzand pozitiv prin primirea mai multor zeci de crestini irakieni raniti in acel masacru.

        Numeroase state europene sunt paralizate de neputinta si nu pot interveni din cauza legislatiei privind ''drepturile omului'' si cenzura ''politicului corect'' prin care se blocheaza orice tentativa de critica a minoritatilor etnice sau religioase carora li se cere sa se integreze valorilor si spatiului de civilizatie europeana.
      • +7 (13 voturi)    
        Uita-te in jur (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 14:31)

        sile [anonim] i-a raspuns lui jesus

        Din moment ce n-au nicio problema sa se omoare intre ei (siiti contra suniti sau mai stiu eu ce), ce te face sa crezi ca ar fi mai iertatori cu crestinii?

        Ca sa nu mai vorbim ca o femeie face pucarie de mai mult de un an si tu zici ca "e doar o bucatica din propaganda".
        • -10 (14 voturi)    
          cat de diferit e crestinismul? (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 14:55)

          leon [anonim] i-a raspuns lui sile

          spui asta de parca intre catolici si ortodocsi ar fi o minunata intelegere...cand in Romania cel putin de 2-3 ori pe an in cine stie ce localitate se incaiera cu bate si sabii pe motive "pur religioase"....
          • +7 (13 voturi)    
            Extrem de diferit (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 15:11)

            sile [anonim] i-a raspuns lui leon

            Stii un caz in care ortodocsii au pus bombe catolicilor sau invers? Sau pote un caz in care au intrat in biserica celorlalti si au inceput sa omoare in stanga si in dreapta?

            Altfel, romanul e destul de intolerant, se bate cu vecinul ba ca e ungur, ba ca e romano-catolic, ba ca e tigan. Dar de la conflicte izolate pana la incercari de exterminare e cale lunga.
            • -6 (10 voturi)    
              ai auzit de Irlanda de Nord? (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 15:31)

              ghitza [anonim] i-a raspuns lui sile

              acolo se casapesc crestinii protestanti cu anglicani, catolici etc?
              • +1 (5 voturi)    
                pentr Ghita (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 20:12)

                adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui ghitza

                Am auzit de Irlanda de Nord.Dar trebuie sa fac niste corectii la afirmatiile tale. In primul rand acolo acum e pace. Nu se " mai casapeste" nimeni. Si in al doile rand acolo motivul de conflict nu era doar deosebirea de religie. Era mai mult atitudinea unionista sau antiunionista a celor doua tabere. Deci exemplul tau nu e bun!
  • +9 (13 voturi)    
    dureros (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 13:33)

    Gabi [anonim]

    Doamne ajuta
  • +16 (22 voturi)    
    Incredibil!!! (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 13:39)

    George [anonim]

    Tarile islamice, in marea lor majoritate (daca nu cumva toate) traiesc intr-un ev mediu intunecat. Cum se face ca toti crestinii care inca mai traiesc in aceste tari nu sunt aparati de nimeni, persecutati si, mai mult, ucisi cu bestialitate. Tarile civilizate, organizatiile pentru apararea drepturilor omului (care tac suspect atunci cand in lumea islamica sunt comise tot felul de atrocitati) trebuie sa faca ceva pentru a pune capat acestor crime odioase.
    "L-a vorbit de rau pe profetul Mahommed"... In ce lume traim oare???? Fundamentalismul religios ne-a dezumanizat de-a lungul istoriei. Crestinismul a reusit sa depaseasca obscurantismul evului mediu. Islamul nu si, mai grav, nici nu da semne ca s-ar schimba ceva...

    P.S. Persecutiile si crimele comise impotriva crestinilor din tarile musulmane sunt intolerabile! Iraq, Iran, Egipt, Maroc, Pakistan, etc. Dezgustator.
    • +8 (10 voturi)    
      ce-ar putea crestinii indignati sa faca... (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 14:32)

      bibi [anonim] i-a raspuns lui George

      macar sa nu mai viziteze ca turisti acele tari in care se petrec astfel de fapte abominabile. crede cineva ca Maroc sau Egipt (daca acolo sint astfel de cazuri) ar sta pe roze fara banii turistilor? ia sa vedem, cine isi asuma respectarea unui principiu?
  • +15 (21 voturi)    
    A propos de blasfemii (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 13:49)

    BEDE [anonim]

    Nicaieri in Europa sau America nu o sa fie cineva macar dat in judecata ca a spus ceva rau despre Isus. Ba, mai mult chiar, parca ar fi un sport ca in Europa si America sa se faca bancuri proaste pe seama lui Isus...
    Ce va fi facut biata femeie? Va fi spus vreo vorba rea? Sau pur si simplu a fost luata asa fara sa fi zis nimic rau? Greu de spus... Dar in mod sigur prin asta se urmareste ca sa fie desfiintati crestinii.
    In schimb, nici in Europa, nici in America nu se pune problema sa fie desfiintati musulmanii pt ca nu e "politic corect", si cine ar indrazni sa spuna ca ar fi bine sa fie desfiintati este condamnat imediat.
    • +10 (12 voturi)    
      a spus... (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 14:13)

      Gigi-Contra [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Articolul nu prezinta mai in detaliu cele intamplate...as putea spune ca e cam sumar prezentata stirea. De fapt, colegele acestei femei i-au cerut sa renunte la crestinism si sa se converteasca la Islam. Se pare ca femeia a incercat sa le explice ca Isus a murit pe cruce pentru pacatele omenirii si a intrebat ce a facut Mohamed pentru ei?
      O stire detaliata se gaseste pe site-ul http://www.christiantoday.com/article/christian.woman.sentenced.to.death.in.pakistan.for.blasphemy/27033.htm
      Pe langa faptul ca a fost condamnata la moarte, femeia a primit si o amenda care reprezinta munca a 2 ani si jumatate a unui om necalificat.
  • +17 (17 voturi)    
    E inadmisibil, nu exista reciprocitate.. (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 13:50)

    Islamul trebuie lichidat ? [anonim]

    Astazi Norvegia a respins oficial proiectul de constructie a unei moschei dincolo de cercul polar, proiect finantat cu 2,5 milioane dolari de un extremist saudit.
    In ciuda protestelor organizatiile imigrantilor musulmani ajunsi in Norvegia, oficialii norvegieni au declarat ca ''nu putem accepta subventia unei institutii religioase venite dintr-o tara unde nu exista libertatea practicarii religiei''. Arabia Saudita interzice manifestarea oricarei alte religii in afara de islam, iar simpla posesie a unei Biblii se pedepseste cu inchisoarea.

    Pakistanul e o tara islamica, extrem de inapoiata si violenta, aflata in plin razboi civil, tara in care crestinii sunt o minoritate de 2%, persecutata.

    Eventualele executii ale femeii din Iran (prin spargerea capului cu pietre) si ale crestinei din Pakistan (gatuire prin spanzurare) va intari in tot Occidentul impresia ca islamul e o religie intoleranta, ce incurajeaza violenta si omorul.
    • -9 (9 voturi)    
      orice religie aduce numai probleme ! (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 15:20)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Islamul trebuie lichidat ?

      gen razboaie , genocide atentate etc ...

      si pt un motiv stupid noi ne mandrim ca suntem adevaratii crestini !! de ce si cum nimeni nu stie !
      • +6 (6 voturi)    
        serios? (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 20:19)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui mihai

        Ce religie l-a manat pe Hitler la razboi? Dar Stalin cand a atacat Polonia , care era religia vinovata de acest razboi? Cand generalizezi fara sa ai discernamant , ca tine, vei face afirmatii eronate. Ca cea pe care ai facut-o in titlu.
    • +3 (7 voturi)    
      reciprocitate (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 18:22)

      gheo [anonim] i-a raspuns lui Islamul trebuie lichidat ?

      in ultimii 20 de ani, numarul crestinilor a scazut in statele musulmane (totalitatea lor), de la 20% la mai putin de 5%. am impresia ca prea putini s-au convertit, majoritatea fie au plecat de frica salbaticilor fie au fost omorati ziua in amiaza mare in vazul tuturor.
      ca sa existe reciprocitate ar trebui ca occidentul sa reduca numarul de musulmani in lume cu cateva milioane bune...
      in timp ce in arabia saudita esti executat daca te tii de mana cu o femeie pe strada, nevasta ta bine-inteles, vor ca la noi in tara sa ne impuna regulile lor.... si culmea e ca sunt //crestini care-i sustin.(editat de HotNews.ro)
  • +10 (12 voturi)    
    Da' ONU ce pazeste? (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 14:07)

    moni [anonim]

    Chiar nu se poate face nimic in cazuri din astea?
    E strigator la cer!!!
    Mai e si mama a 5 copii saraca...
    • +1 (5 voturi)    
      Cam acelasi lucru (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 14:26)

      Prostu [anonim] i-a raspuns lui moni

      Pazeste cam acelasi lucru ca Parlamentul Romaniei ! Doar ca noi murim de foame !
    • -1 (3 voturi)    
      Da (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 20:23)

      Babilou [anonim] i-a raspuns lui moni

      ONU ce pazeste? ha ha ha !
      Uite stire proaspata de aici: "The nomination of Iran to a new United Nations agency devoted to the global advancement of women seems like a cruel joke."
      Uite si link-ul: http://www.theglobeandmail.com/news/opinions/editorials/irans-pro-lashings-pro-stoning-policy-is-not-pro-women/article1792620/
      Asa ca mai incet cu ONU....daca ai verifica si reprezentantii caror tari sunt in comisia pt drepturile omului.... te-ai convinge si mai mult....
      • -1 (3 voturi)    
        ONU (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 20:36)

        alin [anonim] i-a raspuns lui Babilou

        Iran tocmai a pierdut dreptul de a avea un loc in comisia U.N. Women's Board.
        Stirea e aparuta acum cateva minute.
  • +4 (6 voturi)    
    ...dar nenumaratele organizatii... (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 16:01)

    Roman. [utilizator]

    ...musulmane din Europa,care cer necontenit drepturi si respect in lumea civilizata,ce parere au despre persecutarea crestinilor din tarile lor de bastina,despre crimele odioase faptuite de primitivii musulmani in numele religiei lor?
    Vreau sa vad o luare de pozitie transanta din partea imamilor din Europa,care sa militeze pentru respectarea drepturilor omului-indiferent de credinta-in tarile musulmane,drepturi de care se bucura si adesea abuzeaza.
  • -1 (1 vot)    
    cruciada (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 22:51)

    gheorghe pop [anonim]

    cruciada subtila si continua
    • 0 (0 voturi)    
      pentru gheorghe pop (Joi, 11 noiembrie 2010, 12:18)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui gheorghe pop

      Esti prea subtil...De fapt ce vrei sa spui? Te rog sa te exprimi clar! E cruciada islamistilor din Pakistan impotriva acelei crestine?E cruciada lui Asia Bibi impotriva vecinelor musulmane? Ce vrei sa spui de fapt?