Un alt colet capcana, destinat lui Silvio Berlusconi, a explodat in aeroportul din Bologna. Grecia a suspendat serviciile de curierat pentru destinatii straine

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 3 noiembrie 2010, 8:38 Actualitate | Internaţional


​Un colet suspect adresat premierului italian Silvio Berlusconi a luat foc pe aeroportul din Bologna in momentul in care expertii au incercat sa il deschida, fara a rani pe cineva, a anuntat agentia de stiri ANSA, citata de AFP. 

Marti, un colet cu explozibil adresat cancelarului Angela Merkel a fost descoperit in Germania, autoritatile stabilind ca are legatura cu campania de transmitere de bombe prin posta din Grecia. In cursul zilei au explodat doua pachete cu bomba la ambasadele Elvetiei si Rusiei de la Atena si alte 3 pachete au fost descoperite inainte de a exploda, intr-un val de atacuri legate de extremistii de stanga.

Pachetul din Bologna a fost interceptat de compania privata de curierat TNT care se indrepta catre Paris, dar a fost redirectionat catre Bologna in urma unor temeri ca ar putea exista o bomba la bord.

Un alt colet capcana destinat pentru presedintele Nicolas Sarkozy a fost descoperit in Atena luni.

Autoritatile din Grecia au suspendat marti seara serviciile de curierat catre destinatii straine pentru 48 de ore, pentru a permite anchete.

Politia a arestat doi barbati avand legaturi cu un grup de extremisti de stanga, cu varsta de 22, respectiv 24 de ani.


Citeste mai multe despre   
















4094 vizualizari

  • +6 (16 voturi)    
    Terorismul "european" e de stanga (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 9:27)

    Factiunea Armata Rosie [anonim]

    Putini romani stiu ca principalele organizatii teroriste din Europa sunt de stanga si ca cei care au asasinat pe criterii politice si ideologice in ultimele decenii nu sunt "fascistii", ci fanatici marxisti, trotzkisti, anarhisti, etc.

    Grecia a tolerat iresponsabil aparitia unor sindicate ultra-violente si a unor "sanctuare" pt extremistii violenti (politia nu are voie sa intre in universitati, din incinta carora chiar s-a tras in politie, anul trecut!!).
    Si acum s-a trezit in situatia de a deveni un cuib terorist in Europa, un pericol care va diminua turismul si va lovi o economie deja falimentara.

    Europa se confrunta cu 3 forme de terorism: cel islamic, cel stangist si cel ecologist. Acesta din urma e derivat din cel stangist, in UK exista grupari de cateva zeci de persoane ce sustin atentatele impotriva companiilor sau persoanelor pe care le considera "vinovate" de poluare sau schimbari climatice. Recent, un videoclip publicitar al unei organizatii ecologiste a fost retras in urma scandalului provocat de scene in care adversarii ideilor ecologiste erau ucisi, inclusiv elevi!
    • -2 (6 voturi)    
      Care stanga? Rusia a primit si ea colet... (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 11:36)

      werfergeg [anonim] i-a raspuns lui Factiunea Armata Rosie

      E cusuta cu atza alba...

      Care extremisti de stanga, cand chiar Rusia a primit un colet-capcana la ambasada din Grecia?

      E evident o operatiune tipica "false-flag" pentru a motiva unele masuri / legi anti-tero care se vor lua in Europa ca urmare a acestor "valuri"... In cateva zile-saptamani vor elabora aceste masuri, veti vedea...

      Daca nu au motive, atunci le fabrica singuri ! Asa a fost dintotdeauna.
      • 0 (6 voturi)    
        @werfergeg explici bine, dar n-ai cui (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 12:17)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui werfergeg

        pentru comentatorii nostri este mai usor sa dai copy/paste din articolele preferate de pe internet
        • 0 (4 voturi)    
          orice prost poate explica orice (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 13:26)

          unu [anonim] i-a raspuns lui nenea

          Orice prost poate explica orice si chiar si la cele mai tampite explicatii intotdeauna se gasesc cate unii care, pe fundal emotional, sa accepte "explicatiile".

          Revenind la werfergeg , explicatiile lui nu sunt tocmai bune ci doar superficiale si naive, intrucat ignora total cel putin fondul problemei, cadrul, localizarea si persoanele implicate (contextul). El stie una si buna si tot ce face e sa dea copy & paste la chestii ca cele de mai sus, indiferent de articol la care posteaza. Mai pe scurt werfergeg se asteapta ca orice problema (precum cea de mai sus) sa aiba intotdeauna aceeasi cauza iar asta pentru ca nu e in stare sa judece altfel decat simplist ... ori viata in general este destul de complexa

          Daca l-ar duce mintea cat de cat ar fi in stare sa aduca argumente serioase in sprijinul sau, iar daca ar fi destept chiar si dovezi
  • +9 (21 voturi)    
    fainestai (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 9:28)

    snowflake [utilizator]

    Doar grecii sunt in stare sa lupte (adica sa faca un efort) pentru a apara dreptul la lene.
    • -2 (18 voturi)    
      de unde stii tu ce apara ei? (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 9:34)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui snowflake

      noi ce aparam? sau ne-am obisnuit sa aruncam vina pe bugetari si sa stam linistiti la calculator? nu aparam nimic, nici nu mai stim ce drepturi avem.
      • -8 (16 voturi)    
        Bai nenea !!!! (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 9:56)

        aurora [anonim] i-a raspuns lui nenea

        Da! si vom continua sa aruncam vina pe bugetari caci bugetarii NU PRODUC plus valoare; ci doar profesorii in scoli (valoare intelectuala); in rest sunt o specie aparte care cred ca-si au asigurata painea pe viata si un loc caldutz. Mare eroare! Mediul privat aduce plus valoarea din care sug cu disperare toti functionarasii ; si doi se vede acum clar ca nimic nu este sigur pe lumea aceasta.
        • +8 (8 voturi)    
          doar profesorii? (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 10:22)

          eugen [anonim] i-a raspuns lui aurora

          Numai profesorii, auroro? Doar aia sunt bugetari buni, restul sunt "toxici"? Dar medicii, dar politia, dar pompierii, si mai ales SMURD-ul, aia sunt rai, trebuie aruncata vina pe ei? TU te-ai duce la cateva interventii grele pe zi sa-ti risti viata ca sa salvezi oameni si bunuri, stiind ca la sfarsitul lunii iei 6-700 de lei?
          Ochelarii de cal sunt inca la moda la noi, iar tactica prezidentului nostru, "divide et impera", functioneaza de minune!
        • +2 (2 voturi)    
          vai de tine (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 11:44)

          Kapo [utilizator] i-a raspuns lui aurora

          Iti doresc sa nu fii bolnava sa vezi ce plus valoarea produc medicii organismului tau! Atunci vei aprecia munca fiecaruia si din alte perspective decat cele ale functionarului contabil din Ministerul Finantelor, care nu mai stie pe ce sa puna taxe! Uite ca le dau o idee: Sa puna impozit pe bolile autoprovocate, cu alte cuvinte sa platesti statului tratamentul daca esti bolnav de plamani dar ai fost sau esti fumator, sa te taxeze daca ai ulcer sau boli de ficat si se depisteaza in analiyele de sange ca ai consumat macar o data alcool, sau celor care sufera de diabet sa le ia banii ca sa nu-si mai cumpere dulciuri! Ce zici, e usor sa produci plus valoare, nu?
        • -3 (3 voturi)    
          ce a fost privatizat si a produs plus valoare? (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 12:22)

          nenea [anonim] i-a raspuns lui aurora

          care plus-valoare la privat? inmultirea birourilor si atat. cand va exista din nou industrie constructoare de masini, chimica si agricultura sustinuta vom vorbi de plus-valoare. in rest, sistemul privat de acum este prosper daca si numai daca are contracte cu statul (astia, practic, sunt bugetari), in rest sistemul privat se zbate in taxe. exista aici o simbioza. sistemul privat profita de sistemul la stat bazat pe economisirea facuta din salariile de mizerie. aurora, vrei sa-mi descrii si mie un "ceva" dat de la buget pe mana privatilor si care a produs plus-valoare in urma privatizarii?
          • 0 (0 voturi)    
            sidex, dacia ... (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 15:55)

            gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui nenea

            - Sidex
            - Dacia
            si exemplele pot continua. Aurora are nitel dreptate: 80% din bugetari sunt niste paraziti inutili. Nicio mare intreprindere administrata de stat nu s-a remarcat in vreun domeniu (veritabile gauri negre). Sidex aducea pierderi de milioane de euro pe zi, acum genereaza profit tot de milioane pe zi.

            Si daca astea nu te conving, hai sa mai vedem niste cifre:
            - California: aproape 37 milioane locuitori, daca ar fi stat independent ar fi a 5-a economie a lumii si are 250 000 de bugetari
            - Germania: 86 milioane de locuitori si sub 800 000 de bugetari
            - Romania: 20 de milioane de locuitori, 1 500 000 de bugetari

            de astea ce mai zici ?
        • +2 (2 voturi)    
          bugetarii sunt necesari dar sa munceasca (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 12:33)

          nemo [anonim] i-a raspuns lui aurora

          avem nevoie si de bugetari, asa cum intr-o uzina sunt necesari nu numai muncitorii, care "PRODUC plus valoare", dar si secretarele, contabilul si toti cei care nu intervin direct in procesul de productie. E adevarat ca din pacate e nevoie sa reamintim multor bugetari ca ei au nu numai DREPTURI (pe care le tot reclama) dar si DATORII fata de cetatenii acestei tari.
          In legatura cu grecii, nu stiu daca sunt mai lenesi ca alte neamuri dar cand ieseam noaptea prin orase si vedeam ca toata lumea e pe strazi la ora 1 in timpul saptamanii, ii invidiam pentru calitatea vietii cu toate ca majoritatea se plangeau ca au salarii mici. Grecii ar trebui sa fie mai intelepti, daca vor salarii ca in tarile din nord-vestul europei ar trebui sa si traiasca ca oamenii aia si chiar ma intreb daca merita.
    • 0 (0 voturi)    
      hehe (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 10:10)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui snowflake

      noua ne e lene sa facem acest efort...de a apara dreptul la lene, sic!
      • +1 (1 vot)    
        Lenea o avem in sange, (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 10:49)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui gogu

        ,noi romanii, insa stilul de actiune este total diferit fata de cel al grecilor. Ce face Nica cand Pupaza din Tei ii deranjeaza somnul de dimineata? Actioneaza de capul lui si mai vrea sa si profite dupa urma pupezei; povestea este magistrala, Creanga nescapand niciun aspect al mentalitatii romanesti.

        Vrei sa te cunosti pe tine insusti? Adu-ti aminte de copilarie!
  • +8 (14 voturi)    
    cam suspecte toate atentatele astea (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 9:57)

    alyn [anonim]

    Mi se par destul de suspecte atentatele, nu a explodat nici unul din cate stiu....cred ca se pregateste opinia publica pentru ceva....
    • 0 (6 voturi)    
      sursa (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 10:13)

      donache [anonim] i-a raspuns lui alyn

      Sa fie legat de 11 noiembrie? Se va "gasi" sursa acestor pachete in Iran si nu in Yemen?
    • +9 (9 voturi)    
      Nu putem sa ii blamam mereu pe americani (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 10:20)

      Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui alyn

      Nu putem sa ii blamam mereu pe americani pentri orice initiativa de acest gen.

      In Grecia activeaza doua partide comuniste, cunoscute pentru abordarea violenta si pentru afilierea cu comunistii de la Moscova.

      Este cazul ca guvernul elen sa isi faca treaba, ca prea i-a cocolosit pe comunisti. Apetitul politicienilor greci pentru stanga a mai fost calmat in trecut de armata, cu consecintele de rigoare - armata elena s-a comportat cam in acelasi mod precum comunistii - asasinate, incarcerari, lovitura de stat, ..... va mai amintiti de "coloneii" greci ?

      Comunistii sunt o pegra oriunde s-ar manifesta.

      "Patria si Dreptul Meu !"
      .
      • -1 (1 vot)    
        Extremistii comunisti ataca si Rusia???? (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 14:26)

        werfergeg [anonim] i-a raspuns lui Mitica (Palarierul)

        Care extremisti de stanga, cand chiar Rusia a primit un colet-capcana la ambasada din Grecia?

        E evident o operatiune tipica "false-flag" pentru a motiva unele masuri / legi anti-tero care se vor lua in Europa ca urmare a acestor "valuri"... In cateva zile-saptamani vor elabora aceste masuri, veti vedea...

        Daca nu au motive, atunci le fabrica singuri ! Asa a fost dintotdeauna.
  • -3 (5 voturi)    
    WW3 (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 10:25)

    Daniel [anonim]

    Cumva-cumva trebuie sa inceapa si WW3, ca doar asa a prezis clarvazatoarea Vanga :-). Luna aceasta ar trebui sa apara primele conflicte mondiale chiar si noilor interpretari ale prezicelor lui Nostradamus. Oare Carmen Hara ce zice? :-D
  • -1 (3 voturi)    
    Clar! (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 13:54)

    D [anonim]

    Iar WW3 se va desfasura in 3 zile impotriva Greciei, dupa cum urmeaza:
    - Ziua 1 - Grecia e exclusa din NATO si UE
    - Ziua 2 - Ninge in Grecia si trupele aliate se duc sa isi aduca bocanci, deoarece venisera in slipi si papuci
    - Ziua 3 - Grecia este cucerita la ora 7 AM, pana iese soarele de plaja. Dupa ora 12, insetati si infometati, vajnicii aparatori prind curaj si coboara din maslinii, lamaii si hamacele in care se refugiasera sa isi apere tara si, recunoscand vag limba engleza, dubleaza preturile crezand ca iar au dat peste turisti prosti care sa vina la putin pe bani multi. Asta dupa ce mai baga si un somnic mic, ca doar a fost o zi lunga si istovitoare.
  • -1 (3 voturi)    
    teoria conspiratiei (Miercuri, 3 noiembrie 2010, 14:00)

    Conspirationistul [anonim]

    clasic: cateva partzuri pregatitoare pentru "declic"-ul urias care va uni toata europa impotriva terorismului 'lasat' cu atata dibacie de serviciile secrete sa se intinda in toata europa.
    terorismul ce-si va avea izvorul in...teheran. nato ataca iranul, iranul riposteaza nuclear impotriva israelului, china sare si ea la omor si iata ca avem haosul care va lua sfarsit in 2012 cand salvatorul ne va uni pe toti sub un singur guvern mondial pentru ca "astfel de conflagratii" sa nu mai aiba loc.
    2010-2012. epopeea NWO!