VIDEO UPDATE Stare de urgenta in Ecuador. Presedintele Rafael Correa, atacat de politistii protestatari, denunta o lovitura de stat

de R.M., V.M.     HotNews.ro
Joi, 30 septembrie 2010, 18:51 Actualitate | Internaţional


Presedintele ecuadorian Rafael Correa, tinta politistilor protestatari
Foto: Reuters
Trupe ecuadoriene au preluat controlul asupra aeroportului international din Quito, in semn de protest fata de o lege care reduce salariile politiei si ale armatei, a anuntat un oficial al aeroportului, citat de AFP. Acesta a adaugat ca toate zborurile sunt suspendate.

Aproximativ 150 de militari au ocupat aeroportul din Quito, capitala acestei tari sud-americane, in timp ce zeci de politisti protesteaza pe strazi impotriva unei noi legi aprobate de Congres, care le reduce o serie de facilitati economice.

UPDATE - Protestele politistilor din capitala Quito au degenerat in violente, presedintele ecuadorian Rafael Correa fiind transportat la spital dupa ce a fost atacat cu gaze lacrimogene. Presedintele denunta o lovitura de stat.

Politistii ecuadorieni au protestat joi in centrul capitalei Quito impotriva unei legi aprobate recent de Congresul din Ecuador care prevede taierea bonusurilor si sporurilor salariale in randul acestei categorii sociale.

Oamenii legii au incendiat cauciucuri, au aruncat cu gaze lacrimogene si s-au batut cu fortele de securitare.

Seful statului a fost el insusi tinta unei bombe lacrimogene, fiind nevoit sa paraseasca urgent zona, purtand o masca pe fata.

"Este o tentativa de lovitura de stat organizata de opozitie si de unele sectoare ale fortelor armate si politiei", a spus Correa, care s-a refugiat intr-un spital, temandu-se pentru viata sa, relateaza AFP.

"Orice mi s-ar intampla, vreau sa imi exprim dragostea fata de familia si patria mea", a declarat el unei televiziuni locale.

Mai mult, Correa a acuzat politia ca a incercat sa forteze intrarea in camera sa de spital. "In cazul in care mi se va intampla ceva, ei sunt responsabili", a mai spus presedintele ecuadorian.

UPDATE 2 - Politistii au ocupat sediul Congresului, a anuntat purtatorul de cuvant al acestei institutii.

UPDATE 3 - Peru anunta inchiderea frontierei cu Ecuadorul, potrivit AFP. Presedintele peruan Alan Garcia a ordonat inchiderea tuturor frontierelor cu Ecudor, "pana la clarificarea situatiei" in tara vecina. Garcia a cerut Columbiei sa ia aceleasi masuri.

UPDATE 4 - Autoritatile ecuadoriene declara "stare de urgenta", anunta
BBC.







Presedintele Rafael Correa avertizase mai devreme ca nu va ceda in fata protestelor.

"Nu, nu voi da inapoi daca vor sa puna stapanire pe cazarmi, daca vor sa lase cetatenii neaparati si sa-si tradeze misiunea", a spus el, intr-un discurs sustinut in fata soldatilor celui mai mare regiment din Quito.

Mai multe jafuri si vandalizari au fost raportate in Quito si in al doilea oras al tarii ca marime, Guayaquil. Martorii oculari afirma ca multe societati si-au trimis oamenii acasa iar scolile s-au inchis mai devreme in mai multe orase.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2220 vizualizari

  • -8 (28 voturi)    
    Astia da soldati... (Joi, 30 septembrie 2010, 19:42)

    silviu [anonim]

    Stiu sa-si apere interesele.Spre deosebire de protestarii de la noi ,astia au "sange in instalatie" vorba unui lider din PDL. Bravo lor !
    • -7 (11 voturi)    
      Traiane nici nu sti cat de mic incepi sa fii (Vineri, 1 octombrie 2010, 1:13)

      asus [utilizator] i-a raspuns lui silviu

      Traiane nici nu sti cat de mic incepi sa fii

      Hai pe el ca se poate
    • 0 (0 voturi)    
      Ce mai isterie a comparatiilor (Vineri, 1 octombrie 2010, 14:23)

      Bebe [anonim] i-a raspuns lui silviu

      Bai baitule da cat delir comparativ la Romani!!!
      Pai de unde si pana unde comparatia intre Rafael Correa unul din putinii presedinti ai Ecuadorului cu politica sociala anti libersta, si pro interesele nationale ecuadoriene si anti CIA, si interesele murdare ale Americii in Ecuador si alde lichelele noastre gen, Nastasi, Tariceni, Basesti, Geoane, Mischii, Oprisani, Iakubovi, Berceni, Videni care precum logofatii aia feudali de acu 50-100 de ani au batut palma cu interesele neoimperialiste ale transationalelor sau ale SUA, UK si Israel carora le-au vandut pe nimic, la pret de fier vechi toate industriile, bancile, au falimentat agricultura si au transformat 4 milioane de romani in sclavi agricoli si casnici in strainatate iar altii 4 milioan asistate social acasa doar ca transnationalele fianntei mondiale evreiesti sa nu mai aiba concurenta si sa faca profituri colosale din explaoatarea romanilor la preturi de nimic si importuri la valori colosale.

      Rafael Correa este a sprijinit pt prima data comunitatile nativilor ecuadorieni in conflict cu transnationalele TEXACO-CHEVRON care au deversat intetionat si cu bunastiinta in junglelele ecuadoriene de peste 15 ori mai mult petrol deseuri petrochimice decat al mai mare dezastru al Americii EXXON Valdez si egalat doar de mega dezastrul luo BP din Golful Mexic de anul acesta.

      Era de mult stiut ca CIA si CHEVRON vor orchestra o lovitura de stat doar ca nu a reusit precum nu au freusit nici alea din Bolivia de anul trecut sau din Venezuela impotriva lui Chavez.

      Iar astea sub obladuire lui Obama care se confirma inca o data ca fiind omul establishementuliu neoliberist sau conservator iudeo-masonic din SUA.

      Correa este unul dintre putinii care a legiferat scoaterea din Ecuador a bazelor militarea ale SUA care nu erau altceva decat guvernele din umbra, ele ste si singurul presedinte care a rezistat fara sa fie rasturnat sau asasinat care are agenda profund sociala c programe sociale, in educatie, lucuinte samd
  • -6 (22 voturi)    
    daaa? (Joi, 30 septembrie 2010, 20:03)

    ampersand [anonim]

    Şi care-i poziţia alor noştri?
    • 0 (22 voturi)    
      Sa traiti, permiteti sa raportez (Joi, 30 septembrie 2010, 21:50)

      barbidoc [anonim] i-a raspuns lui ampersand

      Pozitia este foarte aplecat, pe alocuri in genunchi. Pentru moment, sefii politiei si armatei noastre isi sterg coltul gurii cu dosul palmei si isi ridica pantalonii cazuti in vine, dupa un nou contact neprotejat cu clasa politica.
  • -4 (22 voturi)    
    nu s-a strigat nimic? (Joi, 30 septembrie 2010, 22:02)

    gimini [utilizator]

    Aia nu au strigat "iesi afara, javra ordinara" ?
    • +5 (9 voturi)    
      Bucurie zilnica (Vineri, 1 octombrie 2010, 2:30)

      bugetar [anonim] i-a raspuns lui gimini

      Bai baieti, chiar sunt afectat de taieri, de criza, de stresul de peste tot, dar chiar asta era solutia si nu am ce-i face; e cel mai bine pentru noi....cred! Spre deosebire de voi, care va ganditi numai la voi.
      Ma bucur in fiecare secunda din zi ca a iesit Base Presedinte din nou dar si pentru ca muriti de ciuda ca a iesit! Sper ca niciodata in viata voastra, sa nu iasa cel pe care il votati, ci celalalt candidat!! Repet: ma bucur zi de zi ca muriti de ciuda, ca faceti icter si ca va vine sa va dati cu capul de pereti din cauza lui Traian Basescu! Haaaaaaahahahahahahahaha!
  • +8 (24 voturi)    
    pentru toti neicanimeni care comenteaza pana la (Joi, 30 septembrie 2010, 22:27)

    Adolf [anonim]

    acest moment ! asta v-ati dorit iubitori PSDisti ? razboi civil ? razboi civil sa fie dragilor ! dar sa-l vad eu pe Ponta apoi cum sta in fruntea ostasilor ca sa-i conduca !


    silviu (19.42), barbidoc(21:50),gimini(22:02) ... sunteti foarte jos, extrem de jos, mai jos decat voi nu poate fi cineva !
    • -6 (16 voturi)    
      Daca nu ii aducem osanale lui Base inseamna (Joi, 30 septembrie 2010, 23:17)

      silviu [anonim] i-a raspuns lui Adolf

      ca suntem PSD-isti,neicanimeni etc???
      Guvernantii zic ca e criza atunci de ce umbla numai cu elicopterul doamna Nuti??? De ce sa ne lasam inrobiti de guvernanti,indiferent de ce culoare sunt, ai uitat ce zice imnul nostru national:"Desteapta-te romane din somnul cel de moarte / In care te-adancira barbarii de tirani" ??? Cand guvernul unei tari conduce impotriva vointei populare este legitima rasturnarea acestuia inclusiv prin forta ....
      • +9 (11 voturi)    
        "legitimitate" (Vineri, 1 octombrie 2010, 0:03)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui silviu

        "Cand guvernul unei tari conduce impotriva vointei populare"
        Si cine decide ca e impotriva "vointei populare"? V-ati numarat, sa stiti sigur ca sunteti majoritari?
        Pentru asta exista alegeri, inclusiv alegeri anticipate. Nu-ti convine PDL/PSD/PNL/XYZ, atunci cu prima ocazie votezi cu altii. Dar ai grija sa nu uiti pana la alegeri, ca multi se plang si dupa aia voteaza tot cu "ei"....
      • +9 (9 voturi)    
        evolutia si involutia (Vineri, 1 octombrie 2010, 0:28)

        Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui silviu

        Nu prin conflicte se rezolva problemele cronice ale Romaniei. Totul se rezolva de jos, de la societate. Daca Nuti nu poate sa faca politica, ce te opreste pe tine sa faci politica, dar nu alegand calea violentei. Nu s-ar rezolva nimic prin asta, mai mult decat atat, nu ar face decat sa agraveze situatia. Metodele lui Iliescu de a aduce minerii la Bucuresti ti s-au parut democratice? Pe semne ca n-ai simtit bata pe spate si nici loviturile picioarelor securistilor deghizati cu mare maiestrie in mineri.

        Violentele au reprezentat de fiecare data mediul perfect creat pentru demagogi de a ajunge la putere, creand instabilitate si "fortand" populatia sa decida sub presiunea momentului, ceea ce in majoritatea cazurilor s-a dovedit a fi fatal. Vezi "duminica orbului".
      • +6 (10 voturi)    
        presedintele Romaniei (Vineri, 1 octombrie 2010, 0:34)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui silviu

        a fost ALES in mod democratic - si poate te "destepti" si tu sa admiti ca in democratie tre' sa respecti vointa majoritatii... nu ma chinui sa iti explic de cei cei 6000 de derbedei - folositi ca acoperire pentru puci - nu reprezinta "vointa populara" - ca tu nu ai urechi de auzit; te rog, insa, sa citesti in DEX definitia cuvantului "dictator" si sa nu te mai uiti in gura puturoasa a lui Ponta!
      • +4 (4 voturi)    
        de alegeri ai auzit? (Vineri, 1 octombrie 2010, 9:44)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui silviu

        Vointa poporului se exprima prin alegeri libere sau referendum (si avem unul cam uitat de clasa politica). Aplicati hotararile referendumului dragi amici din opozitie, daca chiar va pasa de vointa poporului si nu de avantajele proprii.
    • -3 (9 voturi)    
      Hitler (Joi, 30 septembrie 2010, 23:26)

      hitler [anonim] i-a raspuns lui Adolf

      Bineinteles ca asta dorim! Ti-e frica deja? Vom veni dupa tine! Pe forum sinteti toti foarte curajosi la dat minusuri, dar ia sa vedem noi ce personalitati mai sinteti in fata unui pulan adevarat de militian.
      • +5 (9 voturi)    
        In fata unui pulan de militian, (Vineri, 1 octombrie 2010, 1:34)

        Alius [anonim] i-a raspuns lui hitler

        .. o sa "fim" la fel de curajosi ca si tine, cand te afli in fata unui pulan de militian.

        Lasa ca vine fratele vostru Nastase si nu se mai plimba cu elicopterul.. sau Mazare, care se da cu iahtul.. Ori gasiti voi pe unul cinstit si sarac din PSD sau PNL, care sa va dea salarii mari la toti. Poate chiar Vantu, Felix ceva, de ce nu...
    • +2 (2 voturi)    
      Gresesti prietene! (Vineri, 1 octombrie 2010, 7:56)

      Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Adolf

      Mai jos decat ei sunt cei care ii pun sa scrie sau cei care prin discursurile lor populiste si belicoase produc asemenea derapaje in gandire oamenilor de ii face sa spuna enormitati. Eu as vrea sa ii vad la putere, fie pe Ponta fie pe Crin, pe valul ridicat de ei prin exacerbarea nemultumirilor firesti ale maselor si sunt sigur ca atunci vor vedea fraierii (forumistii indicati de tine) care le canta azi in struna, ce inseamna puterea si dictatura adevarata.Dumnezeu iti da dar in traista nu-ti baga. Basescu incearca sa-i salveze de dictatura dar ei nu vor sa vada. Vor avea si inca cu varf si indesat!
  • +3 (13 voturi)    
    bravo politie romana.... (Joi, 30 septembrie 2010, 22:29)

    dorinteodor [anonim]

    ai nostri nu au atacat inca pe nimeni, nici macar pe infractori, in conformitate cu legea, ca nu cumva sa le lezeze drepturile lor de infractori....
  • +3 (5 voturi)    
    Se repeta istoria? (Joi, 30 septembrie 2010, 23:25)

    Lucian [anonim]

    Nu e nimic intamplator si o ipoteza interesanta am gasit la

    http://www.reportervirtual.ro/2010/09/opriti-istoria-la-prima.html

    Este o paralela cu situatia din 1989, cand rusii l-au dat jos pe Ceausescu, iar americanii pe Noriega. Astia s-au inteles iarasi, americanii cu rusii. Si acum s-ar putea sa fie acelasi scenariu, si americanii sa-l dea jos pe Corea, iar rusii pe Basescu. Situatiile seamana la indigo! Nu sariti cu minusurile, mai bine ganditi-va ca s-ar putea sa fie adevarat!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Ipoteza inca (Vineri, 1 octombrie 2010, 8:21)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

      Nu ti-am dat nici + nici -
  • -1 (3 voturi)    
    l-auzi ! (Vineri, 1 octombrie 2010, 0:22)

    cristian [anonim]

    I-auzi ! Tot cu politisti, ca si la noi !
  • +3 (3 voturi)    
    o mica lamurire (Vineri, 1 octombrie 2010, 0:51)

    jack [anonim]

    spre deosebire de romania, unde la conducere este un guvern de dreapta impotriva caruia politia protesteaza, in ecuador a venit la putere un guvern de extrema stanga, aliat cu chavez si castro, iar armata si politia lupta impotriva comunistilor.

    Asa ca eu sunt de partea armatei si politiei ecuadoriene, si sper sa-l dea jos pe Correa, care este inca un comunist sud-american
  • -2 (2 voturi)    
    Base (Vineri, 1 octombrie 2010, 5:18)

    aaa [anonim]

    a avut noroc ca nu era la Cotroceni, ca era vai si amar denoi
  • 0 (0 voturi)    
    CE AR FI FACUT DACA LE LUAU 25% ? (Vineri, 1 octombrie 2010, 10:21)

    policeman [anonim]

    daca revolta a aparut pt. taierea unor bonusuri si prime ce ar fi facut politistii daca le taiau 25% ca la noi ?
    "mamaliga nu explodeaza !!!!!!!!!!!!!"