Circul tiganesc Romanes urmeaza sa fie expulzat din Franta

de Cristina Bobe     HotNews.ro
Duminică, 26 septembrie 2010, 22:12 Actualitate | Internaţional

Guvernul lui Nicolas Sarkozy intentioneaza sa inchida unul dintre cele mai importante circuri ale Europei, circul tiganesc Romanes, informeaza The Guardian.

Inspectoratul de munca din Franta sustine ca inchiderea circului tiganesc nu are nicio legatura cu climatul politic actual, care a facut ca aproximativ 1000 de tigani sa se intoarca in tarile lor, in timp ce aproape 200 de tabere tiganesti au fost desfiintate. Reprezentantii Inspectoratului francez de munca afirma ca au fost constatate o serie de probleme de functionare cu care circul Romanes se confrunta. Printre acestea se numara implicarea unor copii in desfasurarea programului artistic si exploatarea angajatilor, fiind platiti cu sume foarte mici.

Circul Romanes este unul dintre cele mai neobisnuite obiective culturale ale Parisului. Este singurul circ tiganesc existent in Europa, iar angajatii lui se disting prin faptul ca dupa caderea cortinei se retrag cu adevarat in caravanele lor. De 18 ani circul Romanes a atras turisti din toata lumea, iar in luna iunie a reprezentat Franta la Shanghai World Expo. ​


Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO "Imi spunea ca are o pata pe creier". Prietenii lui Daniel si familia acestuia au 2 povesti diferite despre infectarea cu HIV

Familia tanarului de 24 de ani din Segarcea care a murit in urma cu o saptamana, rapus de SIDA, sustine ca baiatul s-a imbolnavit la spitalul din localitate, cand avea cinci ani. Ba mai mult, rudele spun ca si alti tineri din Segarcea au avut soarta lui Daniel, din cauza ca in vremea aceea instrumentarul medical nu era sterilizat corect.








5434 vizualizari
  • -4 (10 voturi)    
    Franta si problema rromá (Duminică, 26 septembrie 2010, 22:38)

    gánditorul [anonim]

    Franta a párásit NATO pe vremuri! Doar nu credeti cá de dragul unor neoliberal-mai bine zis ultraliberali vor renunta sá puná ordine in tara lor?
  • +6 (20 voturi)    
    Inapoi in india (Duminică, 26 septembrie 2010, 22:44)

    drak latinu [utilizator]

    Cu tot circul tiganesc din europa !
  • +5 (13 voturi)    
    deci (Duminică, 26 septembrie 2010, 23:00)

    Contrariat [anonim]

    ce nu se spune este cetatenia acestor circari.
    de unde sunt ei? ca n-am auzit de tigani romani care sa fie circari...
    unde vor fi expulzati?
  • +1 (9 voturi)    
    pe ei! (Duminică, 26 septembrie 2010, 23:32)

    laurentiucat [utilizator]

    ministrulnostru de externe ar trebui sa intervina grabnic sa se renoveze dachau cu fonduri ue!ii ducem acolo repede..si scapam si noi si francezii...pe bune.
  • 0 (0 voturi)    
    taberele (Luni, 27 septembrie 2010, 9:02)

    Dr. Gionescu [anonim]

    O intrebare fara raspuns este pe ce baza a autorizat statul francez "taberele" tiganesti, o mare insulta adusa cetatenilor francezi contribuabili. In timp ce un "sans domicile fixe" alb este alungat de peste tot (ca homeless nu ai voie sa dormi pe banca in parc de ex.) statul francez a creat aceste tabere pt. niste nomazi care nu aduc nicio cotizatie la banul public. Se speculeaza ca organizatiile mondiale de romi au mituit statul francez fara sa banuiasca insa ca tiganii vor deveni asemenea pericol social.
    • 0 (0 voturi)    
      au mituit statul? (Luni, 27 septembrie 2010, 9:53)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Dr. Gionescu

      asta nu inseamna sa platesti impozit? care-i marea diferenta? statul a luat mita si nu si-a platit impozit pe banii aia?
  • +1 (1 vot)    
    Plecarea acasa in India (Luni, 27 septembrie 2010, 13:06)

    letitia [anonim]

    cel mai bine pentru ei si pentru europeni sa plece acasa in India sa nu se certe presedintii europeni din cauza lor.
    • 0 (0 voturi)    
      fiecare la casa lui (Luni, 27 septembrie 2010, 13:26)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui letitia

      de ce sa nu-i trimitem pe toti caucazienii in caucaz? numele nu-i o coincidenta, de acolo ai venit si tu (probabil, ca si mine de altfel). Respectiv de ce nu trimitem toti humanoizii in Africa? doar acolo am aparut cut totii.

      Nu trebuie sa ne treaca prin cap ca incalcarile legii trebuie pedepsite pentru fiecare caz in parte indiferent de etnie sau orice alta clasificare. Nu, nicidecum. NOI (oricare grup arbitrar din care facem parte) suntem buni, EI (restul care nu intra in grupul nostru arbitrar) trebuie sa dispara. Vorba aia "IUBESC ROMANIA PENTRU CA AVEM O TARA FRUMOASA CU OAMENI CALZI SI PRIETENOSI!".

      Tin sa multumesc hotnews pentru ca nu a publicat comentariul meu asemanator ceva mai devreme. (acum ma intreb daca asta are vreo sansa)
      Presa de calitate nu poate fi decat partinitoare, eventual cu puternice tendinte xenofobe. Tineti-o tot asa!
    • 0 (0 voturi)    
      esti fraiera (Luni, 27 septembrie 2010, 14:46)

      laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui letitia

      de ce sa ceri tu guvernului sa-si faca treaba?de ce sa ceri tu socoteala guvernului ca bogatii sa nu mai faca evaziune fiscala cand poti sa te ingrijorezi ptr tigani?ceausescu cand se tensiona situatia dadea undecret de gratiere.populatia se gandea la altele atunci.cine o sa-i pazeasca casa,daca nu-i da in cap pe strada cineva..si asa mai departe.cred ca atitudinea asta fata de tigani e ceva similar.de ce ma deranjeaza un tigan care fura o gaina sau imi pune o manea tare sau tipa pe strada fata de unu care fura un miliard de euro sau doua de la buget?pai ala iti baga mana in buzunar mai profesionist decat un tuciuriu ..