Barack Obama a condamnat atacul "socant si plin de ura" al lui Mahmoud Ahmadinejad

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 24 septembrie 2010, 21:50 Actualitate | Internaţional


Presedintele Barack Obama a condamnat vineri declaratiile liderului iranian Mahmoud Ahmadinejad legate de atentate de la 11 septembrie, pe care le-a calificat drept "socante", "pline de ura" si "lipsite de orice scuza", intr-un interviu acordat canalului BBC in limba farsi, relateaza AFP.

Presedintele Iranului profitase de discursul sustinut in fata Adunarii generale a ONU pentru a denunta un complot american in atentatele de la 11 septembrie 2001, provocand parasirea imediata a salii de catre delegatiile Statelor Unite si ale Uniunii Europene.

"Este socant. Este plin de ura. Si in special aici, la Manhattan, imediat ka nord de Ground Zero, unde familii si-au pierdut apropiatii (...) oameni de toate religiile vad aceste atentate drept tragedia esentiala a acestei generatii", a declarat Obama.

"Faptul ca a facut astfel de declaratii este lipsit de orice scuza", a subliniat presedintele american.

Aproape 3.000 de oameni au murit in 11 septembrie 2001, cand avioane deturnate s-au zdrobit de turnurile gemene din New York, de Pentagon si pe un camp din Pennsylvania.

Delegatii ONU din partea SUA si a altor natiuni au parasit sala in timpul discursului tinut de presedintele iranian Mahmoud Ahmadinejad, dupa ce acesta a declarat ca "anumite segmente din interiorul guvernului american au orchestrat" atacurile de la 11 septembrie 2001, transmite CNN.

"Majoritatea poporului american, precum si majoritatea natiunilor si politicienilor din lume sunt de acord cu acest punct de vedere", a spus Ahmadinejad la reuniunea Adunarii Generale ONU din New York.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


814 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    a zis adevarul. (Vineri, 24 septembrie 2010, 22:09)

    razvan [anonim]

    mahmoud asta a zis ADEVARUL! , si ca in orice situatie , ADEVARUL DOARE!!!, Barack Obama deja ne-a obisnuit cu declaratiile sale care vor sa dea in sentimentalisme, dar nu zic nimic concret. Zice el de victime si asa...., dar stie adevarul.

    Felicitari arabului pt curaj!
    • +2 (2 voturi)    
      Adevarul (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 0:49)

      Pisa [anonim] i-a raspuns lui razvan

      A-propos de ADEVAR - Ahmadinejad nu este arab, ci farsi, adica persan. Marea majoritate a iranienilor nu sint arabi. Putinii arabi care traiesc in Iran constituie o minoritate persecutata...asa ca mai verifica si tu din cind in cind adevarurile tale, s-ar putea sa mai ai si alte surprize...
  • 0 (4 voturi)    
    Propria ograda (Vineri, 24 septembrie 2010, 22:26)

    buncrestin [utilizator]

    Ahmadinejad este un vulpoi batran, care speculeaza pe faptul ca in ultimele sondaje majoritatea americanilor cred ca a fost un "inside job" si asta din cauza proliferarii site-urilor si organizatiilor care "combat versiunea oficiala". Obama e deranjat pentru ca stie ca in felul asta Ahmadinejad a atins maximum de eficacitate in discurs: s-a adresat multor americani care au dubii, atragandu-le si simpatia, a facut valva, deci mesajul lui a ajuns in toata lumea, si-a reconfirmat statutul de "erou" in lupta anti-occidentala. mai bine tacea si il ignora! idem la ONU, trebuiau sa il lase sa isi spuna discursul si ramanea un discurs. din cauza unui orgoliu stupid, ei singuri l-au transformat intr-un mesaj catre toata lumea...
  • +2 (2 voturi)    
    .. (Vineri, 24 septembrie 2010, 22:27)

    M [anonim]

    ... e foarte multa tensiune intre Iran si Vest/SUA. Doamne fereste de vreun conflict, dar am presimtiri foarte negre..
  • -5 (7 voturi)    
    sunt lucruri neclarificate ,ex Pentagonul a fost (Vineri, 24 septembrie 2010, 22:44)

    Gladiator [anonim]

    de o racheta sau avion=versiunea oficiala? nu s-au gasit resturi dintrun avion ,pasageri ,scaune etc ...
    plus ca e greu de crezut ca un avion vine la decolare ,nu mai atinge nimic altceva peste drum de Pentagon -benzinaria,case,etc-si loveste direct
    • +2 (6 voturi)    
      Daaa, foarte ciudat (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 0:10)

      muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui Gladiator

      Cum naiba sa loveasca direct pentagonul, ca doar nu e asa mare?
      Cum? E cea mai mare cladire din lume?
      http://www.defense.gov/dodcmsshare/newsphoto/2001-09/010914-F-8006R-002.jpg
  • +1 (1 vot)    
    declaratii iresponsabile (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 12:58)

    cititor hotnews [utilizator]

    M.A ne-a obisnuit cu declaratii iresponsabile.
    Cat vor mai dura ?aceasta este intrebarea.