Cleric iranian: Holocaustul evreilor este o superstitie

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 20:15 Actualitate | Internaţional


Un inalt cleric iranian a afirmat sambata ca Holocaustul evreilor in al Doilea Razboi Mondial este o "noua superstitie" pentru Occident, transmite AFP, citand presa de la Teheran. Declaratiile marelui ayatollah Nasser Makarem Shirazi au venit la doar o zi dupa ce presedintele Mahmoud Ahmadinejad a afirmat ca noile negocieri de pace israeliano-palestiniene sunt "condamnate" sa esueze, adaugand ca popoarele din Orientul Mijlociu sunt "capabile sa inlature regimul sionist" de pe scena globala.

"Holocaustul nu este altceva decat o superstitie, dar sionistii spun ca oamenii din intreaga lume trebuie sa fie obligati sa accepte asta", a declarat clericul, citat de agentia IRNA.

La randul ei, agentia ISNA l-a citat pe Shirazi spund ca "americanii si occidentalii sunt afectati de superstitiile nou aparute, asa cum este Holocaustul".

"Adevarul despre Holocaust nu este clar, iar atunci cand cercetatorii vor sa examineze daca e adevarat sau daca evreii l-au creat pentru a poza ca victime, ei ii intemniteaza pe cercetatori", a declarat Makarem Shirazi, care este un "marja," adica una dintre cele mai inalte figuri ale islamismului siit.

AFP aminteste faptul ca presedintele iranian Ahmadinejad a spus in repetate randuri ca Holocaustul este un "mit", provocand reactii de condamnare din partea comunitatii internationale.

Vineri, liderul de la Teheran a spus ca noile negocieri de pace israeliano-palestiniene sunt "condamnate" sa esueze, adaugand ca popoarele din Orientul Mijlociu sunt "capabile sa inlature regimul sionist" de pe scena globala.

Iranul nu recunoaste Israelul, care a acuzat republica islamica ca incearca sa obtina arma atomica. Oficialii americani si israelieni au afirmat de mai multe ori ca nu exclud lansarea unor raiduri aeriene impotriva instalatiilor nucleare ale Iranului.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4205 vizualizari

  • -7 (27 voturi)    
    nu e superstitie! (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 20:22)

    A.Korn [anonim]

    Daca era o superstitie nu erai obligat prin lege sa crezi ca e adevarat. De o superstitie te mai indoiesti, mai ai dubii, de holocaust nu.
    • +8 (24 voturi)    
      poftim ? (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 20:53)

      barack [anonim] i-a raspuns lui A.Korn

      De cind si unde scrie ca suntem obligati prin lege sa credem in ceva , mai ales in holocaust ?
      • +3 (3 voturi)    
        Legea 107/2006 (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 21:03)

        A.Korn [anonim] i-a raspuns lui barack

        "Art. 6. - Negarea in public a holocaustului ori a efectelor acestuia constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani si interzicerea unor drepturi."

        Ce zici?
        • +1 (1 vot)    
          Art ar trebui completat cu crimele comunismului (Luni, 6 septembrie 2010, 11:12)

          Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui A.Korn

          Articolul respectiv ar trebui completat cu crimele comunismului, ale sionismului, ale fundamentalismului religios (catolici, protestanti, hasasini, etc.)

          Ulemala ar trebui trimis la specializare in Indochina - sa il studieze pe Pol-Pot, un coleg al Ayatolahului Khomeini - pe la Paris, in tineretea lor revolutionara.

          "Patria si Dreptul Meu!"

          .
      • +3 (3 voturi)    
        pai... (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 21:54)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui barack

        e ilegal sa ii negi existenta

        de cand? de vreo 4-5 ani
      • +1 (1 vot)    
        Interzis (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 22:34)

        interzis [anonim] i-a raspuns lui barack

        Ar fi bine sa citesti legislatia: Negarea Holocaustului in context public (gen profesor de istorie la scoala, sau politician in plenul Parlamentului) este infractiune si se pedepeseste cu inchisoare de la 6 luni - 3 ani:D
        • 0 (0 voturi)    
          ? (Luni, 6 septembrie 2010, 10:29)

          nenea [anonim] i-a raspuns lui interzis

          asa, si? este interzis sau nu? deci este
      • +3 (3 voturi)    
        exista o lege (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 22:41)

        roman [anonim] i-a raspuns lui barack

        Da, chiar exista o lege si la noi in tara prin care nu ai voie sa negi existenta holocaustului (Ordonanța de Urgență nr. 31, ratificată prin Legea 107/2006.). Evreii s-au asigurat ca legiuitorul e de partea lor ca peste tot prin lume (aproape). Iti da de gandit acest lucru, nu???. Adevarul evident iese la iveala singur nu trebuie intarit de lege.
        Profesorul Lupu de la Facultatea de Istorie din Sibiu este unul dintre contestatarii (cu argumente) a existentei holocaustului in Romania. Ce a patit cand si-a publicat o lucrare in domeniu cu dovezi si argumente prin 2003? A cazut in disgratie, a fost amenintat, si-a pierdut o gramada de titluri si cam toata lumea s-a dezis de el in mod oficial. A avut noroc ca nu era in vigoare legea ca probabil mai facea si ceva puscarie.
        Ideea e ca evreii ar trebui sa ne multumeasca, Romania si Bulgaria au fost portita de iesire pentru o gramada dintrei ei. Multi au fugit prin Constanta si Varna ajutati de populatia locala. (dar aceste lucruri se uita sa se mai aminteasca). Ei pretind ca la noi in tara s-ar fi omorat intre 400.000 si 800.000 de evrei, insa nici nu existau atatia evrei in tara ... plus sunt inca foarte multe argumente. Documentati-va inainte sa va lasati dusi de valurile vremii (noroc ca sunt inca destule surse si nu ne-au indobitocit chiar pe toti).
      • +3 (3 voturi)    
        nu ma lasa hotnews-ul, dar (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 22:46)

        A.Korn [anonim] i-a raspuns lui barack

        mai incerc:
        Art. 6

        Contestarea sau negarea în public a Holocaustului ori a efectelor acestuia se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 5 ani si interzicerea unor drepturi.

        http://www.cultura.ro/Laws.aspx?ID=37
      • +3 (3 voturi)    
        Iata ... (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 23:29)

        BartSimpson [utilizator] i-a raspuns lui barack

        http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1229447-negarea-public-holocaustului-pedepsi-inchisoarea.htm

        Libertatea de exprimare ? Drepturile omului ? Doar pt cei cu bani si influenta ... ;)
      • +3 (3 voturi)    
        de vreo cativa ani (Duminică, 5 septembrie 2010, 0:41)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui barack

        nu stiu exact sa-ti zic cati, dar parerile despre holocaust tre sa fie aprobate, n-ai voie sa pui in discutie nimic din varianta oficiala. cam cum era acu cateva sute de ani, cand nu aveai voie sa te intrebi daca pamantul se invarteste in jurul soarelui tot asa si acum, diferenta e ca nu mai esti ars pe rug ci doar faci inchisoare.
      • +5 (7 voturi)    
        Scrie din 2002 ! (Duminică, 5 septembrie 2010, 8:25)

        utug [anonim] i-a raspuns lui barack

        http://www.dri.gov.ro/documents/oug%2031-2002.pdf

        ORDONANTA DE URGENTA nr. 31 din 13 martie 2002
        ART. 6
        Negarea în public a holocaustului ori a efectelor acestuia constituie
        infractiune si se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 5 ani si interzicerea
        unor drepturi.

        PRIM-MINISTRU
        ADRIAN NASTASE

        Ministrul justitiei,
        Rodica Mihaela Stanoiu
        Ministrul culturii si cultelor,
        Razvan Theodorescu
        Ministru de interne,
        Ioan Rus
        • +3 (3 voturi)    
          1984 (Duminică, 5 septembrie 2010, 9:40)

          a [anonim] i-a raspuns lui utug

          Orwell avea dreptate
        • +3 (3 voturi)    
          Atunci e grav! (Duminică, 5 septembrie 2010, 9:53)

          admus [utilizator] i-a raspuns lui utug

          Daca exista o astfel de prevedere legala in Romania, este foarte grav!
          Pun si eu o intrebare ca prostu' : De ce nu ai voie?
        • +3 (5 voturi)    
          au semnato 3 securisti si un culturnic ratacit (Duminică, 5 septembrie 2010, 14:55)

          Eneas [anonim] i-a raspuns lui utug

          ce sa ne mai miram?
          3 circumcisi si o turnatoarea/ au facut de inchisoare/indoiala exprimata / analiza, judecata !
          mai rau ca in comunism! suntem in plina barbarie
        • +1 (1 vot)    
          Este deja si lege ? (Duminică, 5 septembrie 2010, 16:49)

          Vasile A. Grecu [anonim] i-a raspuns lui utug

          Ordonanta de urgenta este doar o ordonanta, a fost adoptata ca si lege ?
  • +11 (19 voturi)    
    multumim (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 20:25)

    vio [anonim]

    ca suntem tinuti la curent cu opiniile clericilor iranieni.
    Chiar as vrea sa citesc zilnic, despre tot ce afirma acesti oameni.
    • 0 (4 voturi)    
      Care oameni? (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 21:07)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui vio

      Probabil la nastere au fost asa ceva ... Dar dupa adoptarea lobotomiei numita islam au devenit niste creaturi agresive, violente, insetate de sange in forma umanoida!
    • +3 (5 voturi)    
      Haha (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 22:33)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui vio

      Ironia soartei - singurul stat care nu recunoaste ca este nuclearizat isi asuma rolul de gardian al denuclearizarii globale. Israel, o tara a carei legitimitate de a exista e bazata pe o carte de fictiune in baza careia jefuieste, acapareaza teren si comite genocid. Cat de ipocrit poti sa fii ? cat vrei, atata timp cat controlezi lumea.
  • +3 (3 voturi)    
    oau (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 20:28)

    smen [anonim]

    si asta ar trebuii sa ne indineze pe noi,cel putin o parte e adevarata din ce zic iranienii si anume toti cei care au incercat sa cerceteze holocaustul au fost declarati automat anti semiti si izolati de public,se vde ca perciunatii cu farfurii zburatoare in fapt vor sa ascunda ceva,de existat a existat Holoaustul dar dimensiunile care i se atribuie de sionisti su exacerate ff mult,tocmai ca sa cada eiintotdeauna ca victime,cand mai omoara cate un copil prin liban si irak nu mai se numeste holocaust,aia se numeste political correct,ba chiar sun primite cu laude de oficialii slugoi obezi de la casa alba care blocheaza orice sanctiune impotriva israelului in onu,chiar daca aceasta este cu temei sau nu,daca maine spre exemplu israelul ar omori 2 mil de arabi sunt convins ca sua va bloca condamnarea acestui la onu,daca insa o tara ca Iranul indrazneste sa aiba un program nuclear civil,nefiind nii o dovada ca dezvolta bomba atomica vor sa il si bombardeze
  • +2 (4 voturi)    
    Are dreptate (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 21:03)

    Shlomo [anonim]

    Holocaustul e o minciuna spusa de evrei, care ne fac capul mare de zeci de ani cu asta.
    Numai sa-si atinga scopul si sa pare victimele permanente ale omenirii.
  • +4 (6 voturi)    
    "Cine castiga razboiul scrie istoria" (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 21:42)

    cabala [anonim]

    Se poate ca numarul evreilor din holocaust sa fie mult mai mic decat cel care ne este dat
  • 0 (0 voturi)    
    v-ati dat foc la valiza cu declaratia asta (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 21:47)

    nenea [anonim]

    pentru pasul urmator gasiti indicatii in Shogun:)))
  • +5 (5 voturi)    
    Partial are dreptate (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 21:50)

    unul [anonim]

    In Occident si chiar la noi s-a ajuns la o exagerare in privinta Holocaustului(nu neg crimele facute la ordinul lui Hitler dar de multe ori se exagereaza).Sa nu uitam ca Stalin a omorat si a deportat in Siberia zeci de milioane de oameni si nimeni nu se revolta ca l-au facut rusii erou national, daca insa indraznesti sa comentezi ceva de evrei esti imediat catalogat "antisemit" si trebuie sa ti se inchida gura.Sau de ce nimeni nu-l condamne pe Truman pentru al sau genocid asupra japonezilor???
  • -1 (5 voturi)    
    ete fleosc (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 21:58)

    or.SwenToh [utilizator]

    Da mi se rupe mie de ce cred iranienii... pentru Jihad si-ar vinde si mamele.. parca asta ar fi greu sa bodoganeasca niste mincuni..
  • +3 (5 voturi)    
    Nu e superstitie (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 22:49)

    Mircea [anonim]

    In mod cert nu putem considera Holocaustul o superstitie. In legatura cu denumirea fenomenului, in traducere inseamna "ardere totala" (din greaca: Holo="intreg, total", kaustos="ardere"). Nimeni intreg la minte nu poate sa afirme inexistenta acestui genocid terminat cu 7-8 mil. victime (evrei, slavi, tigani, homosexuali, inamici politici ai NSDAP). Intrebarea logica.
    Este morala cererea comunitatii istraelite de a nu include si celelalte etenii sau categorii sociale diferite de evrei in procesul numit Holocaust, cifra ajungand la 2 mil). Intamplarea face ca sunt interesat de tot ceea ce este legat de Al Doilea Razboi Mondial si impliciti si de Holocaust.
    Este moral ca genocidul armnean de la inceputul sec. XX, cand turcii au macelarit comunitati intregi in zona Muntilor Caucaz sa nu fie considerat Holocaust?
    Dupa cum am precizat mai sus: Doar un nebun poate contesta inexistenta unui asemenea genocid. Dar de ce alte crime din istoria omenirii nu au parte de o asemenea condamnare din partea comunitatii internationale?
  • -6 (6 voturi)    
    Adevarul are nevoie de lege (Duminică, 5 septembrie 2010, 2:24)

    Victor [anonim]

    Adevarul trebuie reglementat prin lege.
    Este foarte bine ca exista lege care sa ii pedepseasca aspru pe cei ce gandesc ca nu a fost adevarat.
    Cine isi permite sa gandeasca si sa exprime impotriva acestui adevar va suporta consecintele.
    Moartea a 6 milioane de nevinovati este o certitudine, mormintele lor exista, totul este adevarat.

    Trebuie oprit acest val de gandire incorecta care poate da peste cap ordinea lucrurilor.
  • -5 (7 voturi)    
    Superstitie (Duminică, 5 septembrie 2010, 13:17)

    weiss [anonim]

    Ar trebui ca israelienii sa-i trimita o racheta in cap clericului iranian, iar apoi sa raspunda corului de proteste cu aceeasi moneda: "nu-i adevarat, e o superstitie!"
  • -3 (7 voturi)    
    holocaustul o superstitie? (Duminică, 5 septembrie 2010, 14:32)

    arieh [anonim]

    Inca putin si clericii descreierati dela Teheran au sa declare ca soarele se invarte in jurul pamantului. Domilor si doamnelor sa stiti ca tampenia cleric ilor dela Teheran nu are margini. Asta include si conducerea Iranului. Unde sunt iranienii de curaj sa puna capat, odata pentru totdeuna, regimului fascist al Teheranului. Romanii au incercat si au reusit sa inlature un dictator mult mai puin periculos pentru omenire,decat dictatura lui Ahmedinijad si clica lui clericala dementa.
  • -2 (4 voturi)    
    multi dobitoci (Duminică, 5 septembrie 2010, 23:26)

    cet23 [anonim]

    Multi dobitoci pe lumea asta!
    Si cuvantul "dobitoc" este cel folosit de un general american pe la sfarsitul celui de-al doilea razboi mondial.
    Cand i-au eliberat pe evrei din lagarele, acel geberal american a insista sa se faca cat mai multe poze si filme posibile. Fiindca - argumenta el atunci - peste ani si ani se vor gasi dobitoci care sa nege existenta Holocausului.
    Vad ca a avut dreptate!
    De ce este interzisa negarea lui prin lege? Simplu! Fiindca exista atatea dovezi istorice legat de Holocaus incat negarea lui nu constituie un drept la opinie, constituie, mai mult sau mai putin direct, o aprobare a acestui genocid teribil. NU poti nega Holocausul, decat in masura in care negi existenta anotimurilor, spre exemplu. Dar daca negi anotimurile nu faci rau nimanui, decat tie insuti, dar negarea Holocausului este de fapt aprobarea unui genocid!
    Nu sunt evreu, nu am o simpatie anume fata de ei, dar oameni buni, au ucis 6 milioane de evrei civili! (nu in razboi, nu pe front!) Chiar nu are nici un rasunet in sufletele voastre pustiite treaba asta, cei care ii dati dreptate acelui cleric iranian? Chiar asa de abrutizati ati ajuns?
    • 0 (2 voturi)    
      incredibil de multi! (Luni, 6 septembrie 2010, 12:50)

      Alinm [utilizator] i-a raspuns lui cet23

      Subscriu in totalitate! Este incredibil cat de usor pot fi oamenii manipulati! Personal inca nu pot sa cred ca in secolul 20 mai exista oameni in Europa Occidentala care sa poata spune ca Holocaustul nu a existat! Mai "oameni buni" ( personal am mai dubii in legatura cu calitatea de oameni), acolo au murit in chinuri inimaginabile milioane de oameni! Daca cifra este prea abstracta, luati un fir, urmariti-l , verificati personal toate dovezile, si apoi ganditi-va la acei oameni! Si apoi imaginati-va in viitor ( nu prea indepartat) persoane cunoscute sau dragi , lapidate ( cum le place baietilor astia sa aplice Sharia) , sau arse in cuptor pentru vina de a nu fi farsi, sau siit. Datorita voua monstrii ca astia pot exista!
  • 0 (2 voturi)    
    Tuturor negationistilor, (Luni, 6 septembrie 2010, 13:35)

    haril [anonim]

    va urez sa aveti si voi parte de un holocaust,la fel de adevarat precum holocaustul in care au fost ucisi sase milioane de evrei,dintre acestia 1 milion si jumatate fiind copii,unii dintre ei fiind aruncati de vii in crematoriile fasciste.Nici Romania nu s-a dovedit a fi mai breaza decat tarile fasciste,pe teritoriul Romaniei de atunci fiind ucisi intre 200000 si 300000 de evrei,uneori cruzimea romanilor umplandu-i de mirare chiar si pe hitleristi.Durerea voastra si a antisemitilor de pretutindeni a fost generata de nereusita SOLUTIEI FINALE incercate de fascistii de pretutindeni.Spre necazul vostru,Israelul a devenit o nuca prea tare pentru dintisorii vostrii,iar ce s-a putut intampla in trecutul,nu tocmai indepartat,astazi este deadreptul imposibil.Iranul spumega de furie,deoarece existenta Israelului pe actualul teritoriu(cu mult mai mic decat teritoriul detinut de evrei in antichitate) il impedica de asi impune in acest loc un regim autocratic fundamentalist islamic.Daca Ahmadinejad conmtinua sa mai ameninte Israelul,s-ar putea ca propriul popor sa-l atarne in lat,asa cum i se cuvine de foarte multa vreme.
    • 0 (0 voturi)    
      Raspunsul este mai nuantat ! (Luni, 6 septembrie 2010, 16:01)

      gdans [utilizator] i-a raspuns lui haril

      Cel mai inteligent raspuns l-a dat "Nu e superstitie (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, Mircea.

      In mod cert nu putem considera Holocaustul o superstitie. In legatura cu denumirea fenomenului, in traducere inseamna "ardere totala" (din greaca: Holo="intreg, total", kaustos="ardere"). Nimeni intreg la minte nu poate sa afirme inexistenta acestui genocid terminat cu 7-8 mil. victime (evrei, slavi, tigani, homosexuali, inamici politici ai NSDAP). Intrebarea logica.
      Este morala cererea comunitatii istraelite de a nu include si celelalte etenii sau categorii sociale diferite de evrei in procesul numit Holocaust, cifra ajungand la 2 mil). Intamplarea face ca sunt interesat de tot ceea ce este legat de Al Doilea Razboi Mondial si impliciti si de Holocaust.
      Este moral ca genocidul armnean de la inceputul sec. XX, cand turcii au macelarit comunitati intregi in zona Muntilor Caucaz sa nu fie considerat Holocaust?
      Dupa cum am precizat mai sus: Doar un nebun poate contesta inexistenta unui asemenea genocid. Dar de ce alte crime din istoria omenirii nu au parte de o asemenea condamnare din partea comunitatii internationale?"

      Si tu ai primit negativ de la mine pentru ca nu intelegi ca evreii sunt "mai egali" decat altii.
      Sunt natiuni si/sau tari care au disparut : kurzi, armeni, etc. precum si tragedii mult mai mari cum a fost sub Stalin.

      Si, da, presedintele Iranului este un pericol real la pacea omenirii.