Colonelul Mouammar Gaddafi cere UE cinci miliarde de euro pentru a stopa imigratia ilegala din Africa "neagra"

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 31 august 2010, 15:37 Actualitate | Internaţional


Muammar Gaddafi
Foto: Agerpres
Colonelul Mouammar Gaddafi a cerut marti Uniunii Europene sa deblocheze anual cinci miliarde de euro pentru a stopa imigratia clandestina din Africa "neagra", anunta cotidianul anglofon A Sharq Al-Awsat, preluat de RIA Novosti.

"Acest lucru ar fi in interesul Europei pentru ca, odata cu sosirea a milioane de imigranti infometati si neinstruiti, Europa ar putea chiar sa devina Africa", a afirmat liderul libian, la Roma, unde participa la celebrarea celei de-a doua aniversari a Tratatului de prietenie italo-libian.

El a reamintit ca Libia reprezinta principala poarta de intrare in Europa pentru imigrantii "nedoriti" din Africa sub-sahariana.

"Suntem pregatiti sa ne asumam sarcina de a trimite inapoi imigrantii in tara lor de origine, ridicand o bariera insurmontabila la granitele noastre", a adaugat colonelul Gaddafi.

In ultimii ani, Uniunea Europeana si in special tarile riverane Mediteranei se confrunta cu invazii de imigranti ilegali. Masurile unilaterale adoptate de UE se dovedesc lipsite de eficienta, la fel ca si eforturile tarilor din Africa de Nord.

Libia gazduieste voluntar imigrantii ilegali deportati din Europa, inainte de a-i retrimite acasa, dar organizatiile umanitare internationale se declara preocupate de modul in care autoritatile libiene respecta drepturile omului in cazul acestor persoane.

De data aceasta, traditionalul cort folosit de liderul libian drept adapost in tarile pe care le viziteaza gazduieste si 30 de cai, adusi pentru a sustine un spectacol in cinstea liderilor italieni.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2272 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    asta i impusca pe toti (Marţi, 31 august 2010, 15:42)

    toteu [anonim]

    ...
    • +6 (8 voturi)    
      Sa facem si noi la fel cu klingonienii repatriati (Marţi, 31 august 2010, 16:05)

      ShoboLingoZauR [utilizator] i-a raspuns lui toteu

      Ma refer la rromulanii veniti din Franta....

      Sa le cerem si noi la francezi cateva miliarde pt. a "nu mai avea probleme pe viitor" cu emigrantii!

      Stiti cum e zicala "Prost nu e ala care cere ci ala care da"!
  • +6 (6 voturi)    
    O teapa lunga de 5mld metri n-ar vrea?? (Marţi, 31 august 2010, 15:49)

    ogi [anonim]

    Are tupeu pinguinul
  • +1 (3 voturi)    
    Daca (Marţi, 31 august 2010, 16:39)

    Pantera Roz [utilizator]

    UE pune botul la chestia asta,mai bine emigram noi,europenii,in Africa...Am merita...
  • +4 (4 voturi)    
    solutia (Marţi, 31 august 2010, 16:56)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    este inasprirea legilor pt imigrare ilegala, te-am prins ilegal? te pun vreo 3-4 luni la munca fortata pana iti platesti biletul de avion pt intoarcerea in tara natala.
  • 0 (2 voturi)    
    Dar (Marţi, 31 august 2010, 17:49)

    Anonim [anonim]

    Fara stiri de la maimuta asta nu se poate? Oricum vorbeste de dragul de a vorbi.
  • +3 (3 voturi)    
    o unica remarcă ! (Marţi, 31 august 2010, 17:56)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Desi e Seful Statului este numai COLONEL !
    Daca era in România se autoavansa MAREŞAL !
  • +2 (2 voturi)    
    o unica remarcă ! (Marţi, 31 august 2010, 17:56)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    desi e seful statului este numai colonel !
    daca era in românia se autoavansa mareşal !
  • +1 (1 vot)    
    ??? (Marţi, 31 august 2010, 21:21)

    drivex [anonim]

    Stirea asta ar trebui pusa la categoria "circ ieftin cu clovni jenanti"!
  • +2 (2 voturi)    
    :) (Marţi, 31 august 2010, 21:28)

    Doru BARBU [anonim]

    Asta e santaj? Sau "business proposal"? Maimutoiul asta purtator de boneta pe post de tichie de margaritar si de draperie cacanie pe post de haina are pretentia ca e om?
    Mda, ce sa mai zic...
    Mai poti sa zici ceva?