Presa de la Teheran a numit-o "prostituata" pe Carla Bruni dupa ce aceasta si-a declarat sustinerea pentru o femeie din Iran condamnata la moarte

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 30 august 2010, 18:11 Actualitate | Internaţional


Carla Bruni si Nicolas Sarkozy
Foto: Agerpres
Prima Doamna a Frantei, Carla Bruni, a fost numita "prostituata" si "imorala" de mai multe organizatii media din Iran dupa ce aceasta si-a exprimat sprijinul pentru o femeie din Iran, condamnata la moarte prin lapidare, transmite AFP. Sakineh Mohammadi Ashtiani, in varsta de 43 de ani, a fost condamnata la moarte si isi asteapta executarea sentintei in Tabriz dupa ce "a marturisit" ca a comis adulter si ca a fost implicata intr-o crima.

Site-ul www.inn.ir a publicat un material in care sustine ca Bruni este "imorala". Sambata, publicatia Kayhan a numit-o "prostituata" pe Prima Doamna a Frantei.

"Descrierea facuta de Kayhan este confirmata atunci cand revedem uriasul sau trecut imoral", a scris luni www.inn.ir, o pagina de internet a mai multor organizatii media de stat din Iran.

Cu doua zile inainte, publicatia Kayhan a publicat un material cu titlul "Prostituatele franceze intra in scandalul privind drepturile omului", in care autorul le critica pe Bruni si pe actrita Isabelle Adjani pentru ca o sustin pe Sakineh Mohammadi-Ashtiani.

"Bruni, cantareata si actrita depravata care a reusit sa rupa familia Sarkozy si sa se marite cu presedintele francez - si despre care se afirma ca a avut o relatie cu un cantaret -, a spus in apararea lui Mohammadi ca verdictul este nedrept", a scris Kayhan.

Luni, www.inn.ir a scris ca Bruni este "o femeie ce-si inseala sotul", adagand ca trecutul sau "arata in mod clar de ce aceasta femeie imorala sprijina o femeie din Iran care a fost condamnata de adulter si de faptul ca a fost complice la moartea sotului sau". "Aceasta femeie promiscua de origine italiana, din cauza rasei si a actiunilor sale, nu este populara printre francezi", a scris pagina de internet iraniana.

AFP scrie ca Bruni a atras criticile celor doua organizatii media iraniene dupa ce a semnat o petitie prin care se solicita eliberarea lui Mohammadi-Ashtiani.

Ziarul Kayhan, ai carui directori sunt numiti direct de ayatollahul Ali Khamenei, este cunoscut pentru insultarea multor personalitati iraniene si straine.

In acest timp, pagina de internet conservatoare Asriran a criticat atacurile la adresa lui Bruni, afirmand ca presa iraniana trebuie sa fie "politicoasa", adaugand ca declaratiile despre Prima Doamna a Frantei "nu reprezinta punctul de vedere al Guvernului sau poporului iranian".


Ashtiani, condamnata la moarte prin lapidare

Sakineh Mohammadi Ashtiani, in varsta de 43 de ani, a fost condamnata la moarte si isi asteapta executarea sentintei in Tabriz. Avocatul femeii a declarat ca procesul la care a fost supusa Ashtiani a fost unul injust, iar condamnarea falsa. Numeroase guverne din intreaga lume si organizatii pentru apararea drepturilor omului au condamnat sentinta impusa de judecatorii iranieni.

Potrivit legii islamice in vigoare in Iran, adulterul se pedepseste prin lapidare. Condamnatul este ingropat pana la mijloc, daca este vorba despre un barbat, si pana la gat, in cazul femeilor, si are dreptul la viata daca supravietuieste lapidarii.

Pietrele folosite nu trebuie sa fie nici prea mici, dar nici prea mari.

Presedintele brazilian Luiz Inacio Lula da Silva i-a cerut omologului sau de la Teheran, Mahmoud Ahmadinejad, sa-i permita lui Ashtiani sa accepte o oferta de azil in Brazilia.

Unul dintre avocatii femeii, Mohammad Mostafaie, a fugit in Turcia, unde a cerut azil.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4435 vizualizari

  • -15 (31 voturi)    
    Cam e stricata (Luni, 30 august 2010, 18:32)

    realistul [anonim]

    Presa iraniana cam are dreptate. Femeia singura si-a marturisit aventurile sexuale si comportamentul imund. Iranienii au spus doar adevarul. Ce daca e sotie de sef de stat!
    • -16 (24 voturi)    
      Pai deh (Luni, 30 august 2010, 18:42)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui realistul

      Faza e ca se pune de un razboi cu Iranul si deci e bine sa ni se prezinte mereu fatza rea a Iranului.
      Razboiul mediatic a inceput si are ca scop obtinerea sustinerii de acasa. Cum sa duci un razboi in care propriii cetateni nu cred?

      Dar cu astfel de stiri "picante" ni se spune mereu ca Iranul e o tara inapoiata, plina de prosti, etc.

      E clar ca e asa. Insa asta justifica un razboi?
      PS: si Romania, si SUA sunt pline de prosti.
      • -14 (22 voturi)    
        corect (Luni, 30 august 2010, 19:01)

        sorin [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        adevarat
      • +11 (21 voturi)    
        pai deh? (Luni, 30 august 2010, 19:08)

        bobo the monkey [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        Stiri picante? iti lipseste o doaga tipule, sau esti un pusti care nu stie ce e aia viata.
        Oamenii aia sunt in urma cu 1000 de ani, mai barbari ca iranienii si rudele lor talibane nu ai sa gasesti.
        Nu-ti doresc decat o vacanta scurta pe acolo si sa postezi dupa aia experienta...sunt sigur ca as rade o saptamana pe tema asta.
        PS: nuke them!
        • +6 (8 voturi)    
          #Dovada extrema a violentei islamului# (Luni, 30 august 2010, 20:35)

          Abdenur Bidar, filosof musulman [anonim] i-a raspuns lui bobo the monkey

          Iata un link spre un articol aparut nu oriunde, ci in prestigiosul ziar de centru-stanga Le Monde, in editia online de azi:

          http://www.lemonde.fr/idees/article/2010/08/30/la-lapidation-preuve-extreme-de-la-logique-de-violence-de-l-islam_1404384_3232.html#xtor=AL-32280184

          Un profesor de filosofie, intelectual musulman magrebian, denunta, citez: logica de violenta a islamului.
          Din articol, sumar:

          -pulsiunea totalitara a religiei islamice
          -intrega religie islamica se hraneste din violenta
          -prin pelerinajul la Mecca e incurajata infeudarea islamului mondial sub autoritatea ideologiei wahabismului saudit
          -aceste monstruozitati nu apar oriunde si e prea facil pt adeptii corectitudinii politice sa afirme ca aceste orori nu au de-a face cu islamul.
          • -1 (3 voturi)    
            dap... (Marţi, 31 august 2010, 1:00)

            gab [anonim] i-a raspuns lui Abdenur Bidar, filosof musulman

            cresitinismul a devenit prea pasnic - e nevoie de o noua religie mondiala agresiva - islamismul e cheia pt ca iudaismul e numai pentru cei alesi.
        • +1 (5 voturi)    
          oare? (Marţi, 31 august 2010, 10:02)

          Vendeta [anonim] i-a raspuns lui bobo the monkey

          ...IRA, ETA, actiunile sarbilor si croatilor in timpul razboiului din fosta Iugoslavie, razboaiele din Vietnam si din Corea, razboaiele mondiale, Holocaustul, comunismul, inchizitia, cruciadele ... toate au fost cauzate de talibanii islamici, nu-i asa? Nu exista padure fara uscaciuni... societatea umana este barbara prin insasi definitia ei... Cat despre Prima Doamna a Frantei, cred ca nu are nimeni nici un dubiu legat de personalitatea ei,adica ea e orice numai Doamna nu... Iar in legatura cu iraniana ce urmeaza a fi executata, daca va fi omorata pt complicitate la crima, atunci isi merita soarta, altfel (in)justitia iraniana devine inca o data un simbol al barbarismului speciei umane (nu doar al unui grup de oameni)
      • +24 (26 voturi)    
        printre prosti, inotam si ades ne scufundam (Luni, 30 august 2010, 19:26)

        piktor [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        Probabil pentru femeia condamnata la moarte prin lapidare stirea nu e picanta... dar ce mai conteaza ea, cand noi toti stim mai bine ce e cu Iranul.
        Stirea asta si alte stiri despre Iran nu spun ca Iranul e tara plina de prosti (in realitate, dca mergi acolo ai fi surprins sa vezi cat de "occidentali" sunt cei sub 40-45 ani) ci ca e condusa de niste nebuni isterici (ceea ce e adevarat).
        Toti isi dau cu parerea despre conspiratii si razboi mediatic (fara sa stie de fapt precis la ce se refera) dar nimeni nu ia in calcul vointa omului obisnuit, a iranianului de rand.
        Caci Iranul e impartit in doua, exact ca Romania noastra - cei batrani si foarte conservatori care sustin guvernul ultrareligios (ai nostri au tinut comunistii in brate 15 ani si inca nu-l lasa) si cei tineri care vor libertate si care au si murit pentru ea.
        Cautati sa cititi despre miscarea verde - green movement (cum a inceput, ce amploare a avut, cate orase a atins, cum a fost inecata in sange, care i-au fost figurile emblematice si cum unii au murit eroi)
        si abia apoi vorbiti de conspiratii.

        Nu zice nimeni ca nu exista interese globale in Iran dar cand un OM, o femeie e omorata pe baza unei marturisiri obtinute sub 4 zile de tortura si pe baza acuzatiilor neprobate si nedovedite aduse de un barbat (care probabil a fost refuzat sexual), atunci amineste-ti ca esti si tu OM.
        Iar noi astilalti, om fi prosti, dar suntem oameni.
        Cinismul in schimb n-a fost inventat de om, asa ca lasa-l dracului.
      • +6 (12 voturi)    
        Asa esti tu (Luni, 30 august 2010, 20:41)

        muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        Nu ti-o iau in nume de rau, atat poti, atat zici.
        Deduc din elucubratiile tale ca Hotnews si Carla Bruni sunt agenti americani ce vor sa ii convinga tocmai pe romani sa atace Iranul.
        Exact asta le mai lipsea americanilor, 700 de soldati romani care sa apara la spartul targului, ca fara ei nu pot sa atace.

        PS: Explica-ne tu care e fata buna a Iranului (sau a dictaturilor de orice fel)
        • +3 (5 voturi)    
          pt muciflensuri (Luni, 30 august 2010, 21:04)

          dorian gray [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

          muciflenduri- geniale comentarii. as fi ine sa aiba jumatte din comentatorii de pe aici macar jumatate din umorul tau si din limpezimea exprimarii:).
      • -2 (6 voturi)    
        asa e (Luni, 30 august 2010, 22:04)

        The Saker [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        @nano2k
        adevarat
        • 0 (4 voturi)    
          need to trip (Luni, 30 august 2010, 22:34)

          dorian gray [anonim] i-a raspuns lui The Saker

          ....nici nu ti-a fost greu sa-ti alegi nickul sta, nu a venit de la sine, cred. Hai, mai trage un fum, si conspiratiile anti-iraniene se vor vedea mai clar.
    • +11 (11 voturi)    
      stricata? (Luni, 30 august 2010, 19:26)

      gicu [anonim] i-a raspuns lui realistul

      Presa iraniana a gasit, poate din greseala, cel mai bun mod de a indica relativismul judecatii lor: "stricata" de Carla nu e lapidata in tara ei. Alta viata nu?

      Pacat de poporul inrobit... ajunge religia sa bata viata, pastele mamii lor de "carturari" titulari de idei pentru mantuirea noastra, preoti, profeti, dictatori.
    • +5 (5 voturi)    
      Autoritatile iraniene, un maaaare lup moralist! (Luni, 30 august 2010, 22:33)

      Inna [anonim] i-a raspuns lui realistul

      Deci ei omoara o femeie, si nu oricum , ci cat se poate de barbar , si in schimb o insulta pe Carla Bruni.
      Nu ca Bruni, ar cadea intr-un butoi de lacrimi de atata umilinta , avand in vedere de unde vin criticile. Putem sa-i aducem Carlei nenumarate critici ( mai ales cei mai saraci cu duhul, sau neputiinciosii) , insa nu o sa-i constestam in veci personalitatea ei remarcabila, respectul ei profund pentru viata, si pentru dreptul de a-ti trai viata!
    • +1 (1 vot)    
      nu Carla Bruni e judecata aici ... (Marţi, 31 august 2010, 10:00)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui realistul

      moralitatea Carlei Bruni e indoielnica, asa e, dar aici vorbim de niste habotnici care in numele unor "principii" islamice omoara o femeie cu o cruzime de neimaginat !!! Ei ar trebui judecati, nu o biata femeie care e considerata un fel de animal de companie in Iran (noi nu ne omoram cainii cu pietre cand fac vreo prostie).
      P.S.
      Acesti habotnici intregesc galeria de "ambasadori" ai Islamului, alaturi de teroristi sau de liderul ala libian retard ...
  • -3 (3 voturi)    
    ...... (Luni, 30 august 2010, 18:43)

    Crapu' [anonim]

    In continuarea postarii precedente, ma intreb:
    O sa deporteze Sarkozy toti maghrebienii, senegalezii, togolezii, ivorienii si alti cetateni neaosi, francezi de vrej, de origine musulmana sau o sa accepte scuzele lui Ahmadinejad venite prin filiera Ghadafii?
    Voi ce raspunsuri imi dati?
    Liberte, Egalite, Fraternite..ha, ha, ha......
    S'auzim numai de bine!!
  • +8 (10 voturi)    
    a devenit imorala... (Luni, 30 august 2010, 19:00)

    cititor hotnews [anonim]

    A devenit imorala si prostituata in momentul in care a luat atitudine pentru femeia din iran.
    Grav este faptul ca intrega politica a iranului este imorala,iar prostituatele sunt in guvernul si conducerea statului iranian.
    • -4 (10 voturi)    
      he he (Luni, 30 august 2010, 19:14)

      hoha [anonim] i-a raspuns lui cititor hotnews

      Noroc cu noi ca le mai dam lectii de civilizatie....
  • -9 (15 voturi)    
    are dreptate (Luni, 30 august 2010, 19:01)

    smen [anonim]

    Iranul aici,curvistina nu numai ca a rupt familia fanfaronului aluia ungur si pitic dar a si marturisit aventurile ei de pe vremea cand poza nud
  • +8 (18 voturi)    
    Jigniri (Luni, 30 august 2010, 19:01)

    Florin [anonim]

    Pentru cei care au postat mai sus: o femeie (indiferent cine este) este jignita de niste mitocani si voi ii aplaudati.... Sa va fie rusine!
    • -6 (16 voturi)    
      o femeie jignita (Luni, 30 august 2010, 19:07)

      diana [anonim] i-a raspuns lui Florin

      femeia nu a fost deloc jignita ci i s-a repetat adevarul confesat de ea. nu mai e voie sa spui adevarul despre prostituate? nu mai are nimeni voie sa spuna adevarul de tine? adevarul e minciuna?
      • +5 (7 voturi)    
        daca tie ti-ar spune cineva (Luni, 30 august 2010, 21:13)

        gique [anonim] i-a raspuns lui diana

        Daca tie ti-ar spune cineva ca esti o frustrata, mediocra si cel mai probabil ridicol de proasta te-ai simti sau nu jignita? (n-o lua personal, nu ma intereseaza persoane ta, incerc doar sa exemplific un punct de vedere).

        "Adevarul" ala despre care vorbesti e unul foarte relativ (daca poti pricepe asta). Din 1000 de insi luati de pe strada sunt sanse foarte mari ca majoritatea sa te vada diferit, chiar de o maniera radicala decat te vezi tu. Fiecare te poate categorisi si-ti poate eticheta pana si cele mai banale gesturi in fel si chip.

        Pricepe acum si creierul tau de ce florin are dreptate? Mesajul pe care site-ul respectiv doreste a-l transmite este aici poate mai putin important decat tonul mitocanesc de care abuzeaza. Si inca ceva: cauta te rog in dex sensurile cuvantului prostituata ca sa intelegi despre ce se vorbeste macar. Ca tu nu te bucuri de succesul lor in viata nu ar trebui sa fie un motiv pentru a-ti proiecta propriile frustrari asupra lor, doar pentru ca subconstient le consideri mai bune decat tine.
        • -6 (6 voturi)    
          nu este nimic relativ (Luni, 30 august 2010, 23:21)

          nenea [anonim] i-a raspuns lui gique

          tipa nu are scrupule prea multe cand este vorba de sex. cf cutumelor NOASTR e cam stricata. si...gique nu mai folosi cuvinte "alese" doar pentru intimidare
  • -7 (11 voturi)    
    Nu sunt de acord, dar... (Luni, 30 august 2010, 19:40)

    Kalen [anonim]

    Nu sunt de acord cu pedeapsa cu moartea. Dar, practic mi se pare ca Bruni nu ar avea dreptul sa comenteze. Mi se pare ca toata chestia asta trimite un mesaj femeilor din toata lumea - "No, puteti sa v-o trageti cu cine vreti , nu se supara nimeni.". Nu ca , chestia asta nu s-ar intampla deja.

    Si , sincer as fi de acord cu o pedeapsa (nu cu moartea evident, mult mai mica) in cazul in care in Iran ar fi legal divortul. Dar practic si legalitatea divortului mi se pare idioata. Frate, esti sigur ca vrei sa fii cu persoana respectiva pentru tot restul vietii , te casatoresti. Nu, nu mai sari la concluzii ca sa-l lasi pe saracu om sa stea de tampit, singur , in cazul in care sa zicem are nu stiu ce boala care'l lasa paralizat.
    • +6 (6 voturi)    
      esthi varza (Luni, 30 august 2010, 20:09)

      toro [utilizator] i-a raspuns lui Kalen

      "Bruni nu are dreptul sa comenteze". Sau poate tu nu ai dreptul sa traiesti. Cine poate judeca lucruri de genul asta? Presupun ca nu eu, dar asha ma seaca judecatile de valoare.
    • +4 (4 voturi)    
      prostia si fatelele ei (Luni, 30 august 2010, 21:01)

      russian blue [anonim] i-a raspuns lui Kalen

      Kalen- as avrea sa-ti spun cau. ceva profund si cu talc. Dar pe intelesul tau ....cred ca doar atata iti pot spune: esti infiorator de prost si inapoiat.
  • -4 (6 voturi)    
    Cateva aspecte (Luni, 30 august 2010, 19:55)

    CezarN [utilizator]

    1. Depinde mult cine apara o cauza, oricat de dreapta ar fi ea, cauza. Oricare dintre partile unei redute poate fi compromisa daca de acea parte se afla o femeie de moravuri indoielnice cum este Carla Bruni iar in discutie sunt exact probleme de moravuri.

    2. Foamea de publicitate (o alta fateta a imoralitatii Carlei Bruni) face, dupa cum se vede pe acest forum, mai mult rau decat bine saracei femei iraniene, lumea discutand mai mult despre Bruni decat despre femeia din Iran. Lucru care era perfect predictibil, de unde putem concluziona usor ca pe Carla o doare fix unde o mananca de condamnata la moarte.

    3. Este absurda condamnarea la moarte (prin orice metoda) a unei femei care a savarsit un adulter. Este strigator la cer sa pui egalitate intre viata unui om si orgoliul unui barbat foarte probabil curvar la randul sau si bruta si misogin sau impotent.

    4. Scapam din vedere, insa, alt aspect: cel al crimei savarsite de condamnata impreuna cu amantul sau, care l-au omorat pe sorul incornorat. Iar acestui aspect nu prea i se face publicitate in media noastra(occidentala), caci, nu-i asa?, Iranul trebuie demonizat cu orice ocazie.Iar cand, totusi, se pomeneste de asta se lasa sa se inteleaga ca marturia femeii a fost obtinuta prin tortura. Si, fiindca noi suntem civilizati, nu barbari ca iranienii, ni se prezinta si "dovezi": asa spun avocatii femeii. :)))
    • +3 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 30 august 2010, 21:51)

      [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      • -1 (3 voturi)    
        Hai sa-ti explic (Luni, 30 august 2010, 22:24)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui

        Uite ce spune hotnews chiar in subtitlu:
        --------------------------------
        Sakineh Mohammadi Ashtiani, in varsta de 43 de ani, a fost condamnata la moarte si isi asteapta executarea sentintei in Tabriz dupa ce "a marturisit" ca a comis adulter si ca a fost implicata intr-o crima.
        --------------------------------
        Tu ce intelegi de aici? Nu cumva se lasa sa se inteleaga ca marturia(vezi ghilimelele) a fost luata sub tortura si, mai mult, ca SINGURA proba la dosar este aceasta marturie? Fara nicio dovada ca lucrurile ar sta asa. Sau ai tu vreo dovada?

        Si iata ce mai zice hotnews, pe final de articol:
        ------------------------------------
        ... in Iran, adulterul se pedepseste prin lapidare. Condamnatul este ingropat pana la mijloc, daca este vorba despre un barbat, si pana la gat, in cazul femeilor, si are dreptul la viata daca supravietuieste lapidarii.

        Pietrele folosite nu trebuie sa fie nici prea mici, dar nici prea mari.
        ------------------------------------

        Desigur ca este scandalos si inuman sa condamni o femei la moarte pentru adulter, insa, dupa cum observi, s-a uitat deja de CRIMA. In schimb, hotnews nu uita sa ne descrie cum trebuie sa fie pietrele care se arunca la lapidare.

        Eu nu mor de grija Iranului si a iranienilor, nu sunt ipocrit, insa aceste manipulari ordinare mi se par insultatoare pentru cei carora li se adreseaza. In plus, mie mi se pare ca Europa este dusa de rapa exact de acei europeni care se lasa manipulati de massmedia si de cei de deasupra massmedia pentru a participa la razboaie care nu sunt ale lor, ale europenilor in general si nic macar ale celor manipulati care le sustin.

        Crezi tu ca, daca Iranul este ras de pe harta de SUA, UE va fi mai puternica? NU! Caci puterea nu este in Iran, deci nu ai cum sa o iei de acolo, ci puterea este la Washington, deci ai atata putere cat iti da americanul sau cat poti tu sa iei/furi/obtii de la el.
        Dimpotriva, existenta problemelor SUA cu Iranul este o carte de jucat de catre UE in relatia cu USA.
        • +5 (5 voturi)    
          Iranul si bulanul (Luni, 30 august 2010, 23:16)

          Gigi Maybachistu' Rational [anonim] i-a raspuns lui CezarN

          1.Relaţia SUA-Iran ajunsese la o vagă urmă de înţelegere, stăteau în echilibru unul cu celălalt fără să îşi dea în cap, cât a fost Khatami preşedinte. Fost preot şi el, dar măcar avea atâta raţiune încât să înţeleagă că nu trebuie să se poarte ca talibanii de peste graniţa lui de nord (care de altfel au ucis şi răpit iranieni, dar deh, musulmanii trebuie să înghită şi să stea uniţi). Sub el fusese impus un moratoriu asupra execuţiilor de tip medieval, chiar şi când au condamnat pe cineva la moarte s-au mulţumit cu "banala spânzurătoare".

          2.Diferitele partide, facţiuni şi etnii care compun populaţia de peste 72 de milioane a Iranului şi în care perşii nu au decât o vagă majoritate văd situaţia fiecare din punctul său de vedere. (Iar autoritatea guvernului central se manifestă destul de ciudat, mai ales când se ciocneşte de autorităţile religioase locale). Era destul de iraţional să alegi un cretin ţicnit după un om cu şcoală cum a fost Khatami, dar poate că unor grupuri de acolo nu prea le convenea "pasul spre modernitate", le convenea mai mult repetarea situaţiei 1979-1981, cu împuşcările în masă, anarhia şi terorismul de atunci.

          3.Lucrurile s-au stricat în momentul în care bărbosul din Teheran, încurajat nu se ştie de cine (de popimea lor la fel de cretină ca şi el sigur, doar cu sprijinul lor s-a ales, dar restul? Putin? Chinezii? Altcineva?) a decis că el trebuie să îşi umfle muşchii. O simplă căutare cu Google arată cum şi în ce fel a provocat, a ameninţat, a întors cu fundul în sus negocierile cu privire la programul nuclear, a proclamat apropiata moarte a Israelului etc etc. Se tot spune cum conspiră americanii, dar el cum face?

          Dacă va avea loc până la urmă un război între SUA şi Iran, indiferent cât ar ţipa ciudata combinaţie "ecologişti anti-petrol cu ortodocşi conservatori filo-musulmani"(oare cum se poate asta?), Ahmadinejad o va merita pe deplin. Păcat că trage după el milioane de oameni care nu au nicio treabă cu corporaţiile, petrolul şi popimea.
    • +2 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 30 august 2010, 21:57)

      [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      • -1 (3 voturi)    
        COSTICULE (Luni, 30 august 2010, 23:56)

        SEMO [anonim] i-a raspuns lui

        Laso jos ca macane. Ori esti asa de la natura si atunci nu ai nici o scuza ori ai vreun interes si atunci este pardonabil intr-o masura.

        Pai ce are sula cu prefectura sau mai bine zis de ce te repezi la sula omului in afara contextului.

        omul a zis ca femeia a si ucis ceea ce este destul de grav in orice cod penal din lumea asta si tu crezi ca el e misogin

        Taticule lumea asta e asa de intoarsa pe dos din cauza slabiciunii oamenilor care nu cerceteaza doar cred sau cred ca cred `adevarul` fabricat de altii.
    • -1 (3 voturi)    
      liberté, égalité, fraternité ... et authenticité (Marţi, 31 august 2010, 1:13)

      remmert [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      Fiind, in virtutea varstei, oricum depasit de aceste timpuri minunate, veridice si transparente, nu ma sfiesc sa recunosc ca persoana ei nu mi-a fost reper nici ca o frumusete ravisanta, nici ca un model de cea mai inalta categorie, nici ca artista subjugatoare, nici ca amanta casta.
      Doar numele Bruni-Tedeschi avea o anumita significanta, Carla intrata in legaturi cu marele carmaci de la Elysée. Nume de muzicieni si mari industriasi si marea burghezie, niscaiva pete de culoare evreiesti, cam atat. Acum ca ea eclipseaza toata dinastia, citesc cu mare minunare ca de fapt nici nu e o Bruni-Tedeschi ci se trage dintr-un tata brazilian, adevar chiar consimtit fata de o revista din acelea pentru care padurile sunt doborate fara noima.
      Astfel punctul 2. mi se pare pe deplin justificat - domneste in prezent prea multa bru - ma la Curtea Frantei. Ori, simplu, n-am auzit eu ceea ce vrabiile ciripeau de pe acoperisuri?
      • 0 (2 voturi)    
        fara suparare (Marţi, 31 august 2010, 14:18)

        kk [anonim] i-a raspuns lui remmert

        dar esti pe langa subiect. aici nu se vorbeste despre gradul de popularitate al Carlei Bruni sau de cat e el de justificat au ba.
        • 0 (2 voturi)    
          fireste fara (Marţi, 31 august 2010, 17:04)

          remmert [anonim] i-a raspuns lui kk

          Doar am inteles ca la punctul 2. e vorba tocmai de acesta. Cat de sincera pare compasiunea prezidentiala pentru sarmana femeie? Presiuni diplomatice ar putea schimba ceva cu toate ca al doilea cap de acuzare nu-i floare la ureche nici la alte Curti.
          Cred c-am atacat mai degraba autenticitatea actiunilor ei, popularitatea putand doar sa creasca pe urma vituperarilor din acel colt de lume.
          Cate ceva, admirabil si indoielnic din istoria dinastiei la http://www.welt.de/vermischtes/article1627856/In_diesen_Clan_hat_Sarkozy_hineingeheiratet.html.
  • +2 (2 voturi)    
    Moarte prin lapidare (Marţi, 31 august 2010, 10:34)

    Stelia [anonim]

    Aici nu se pune problema cine este Carla Bruni ,ci faptul ca o femeie pe acest pamant in acest secol ,este condamnata la moarte prin lapidare doar pentru ca a indraznit dupa moartea sotului sa se indragosteasca si sa vrea sa se recasatoreasca.
    Popor ''barbar'' .Cititi carti despre viata lor si o sa va dati seama de unde provine acesta barbarie .
    • +1 (1 vot)    
      TOTAL gresit (Miercuri, 1 septembrie 2010, 11:02)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Stelia

      Ba exact ca se pune problema cine este Carla Bruni si chiar nu conteaza nefericita femeie din Iran. Conteaza in schimb Iranul.
      Totul nu este decat o operatiune de a crea imagine negativa Iranului. Iar pentru ca aceasta operatiune sa aiba succes(si sa aduca ceva voturi pentru Sarko) s-a implicat si prima doamna a Frantei(tampit termen "prima doamna").
      De altfel, daca pe Carla o interesa intr-adevar conditia femeilor in lumea a treia, avea destule exemple in fostele colonii franceze din Africa unde Franta este mult mai influenta decat in Iran si, deci, avea mult mai multe sanse chiar sa salveze vreo cateva femei. Dar aceste femei nu erau din Iran iar salvarea lor nu aducea nici un plus de imagine negativa Iranului.

      Mai mult chiar, o discutie serioasa despre drepturile femeilor in lumea a treia ar fi distras atentia opiniei publice franceze de la Iran, ceea ce, iarasi, nu este de dorit. Cum ar fi ca lumea sa discute serios si preocupat despre femeile din Africa si, subit, sa se trezeasca cu un atac american sau israelian asupra Iranului? Dezastru !!

      La fel cum o bucata de pamant se pregateste pentru insamantare, asa si creierasul tau si al celorlalti "alegatori" trebuie spalat, curatit frumos si pregatit pentru a recepta "cum se cuvine" evenimentele ce vor sa vina.
  • 0 (2 voturi)    
    Prostie dovedita (Marţi, 31 august 2010, 11:56)

    Alui [anonim]

    Numai prostii incearca sa divagheze de la subiect cand stiu ca nu au dreptate. Puteau sa zica de Carla Bruna ca e mincinoasa sau ca nu are dreptate, daca ei sunt asa siguri ca dreptatea e de partea lor. Dar asa accepta ca ei sunt cei care mint. Daca as fi Sarkozi i-as bubui cu o bomba cu neutroni sa-i invat bunele maniere. Iranienii, in mare, sunt doar niste animale.
  • +1 (1 vot)    
    despre iranieni (Marţi, 31 august 2010, 20:56)

    andy [anonim]

    aici le dau dreptate toturor celor care au spus ca iranieni sunt niste animale este adevarat ..eu locuiesc in canada si am la liceu niste iranieni sa stiti ca sunt foarte tupeisti si cred ca totul li se cuvine iar dak ai spus ceva de religia lor fak ca animalele ...nu au respect ...