Surse: Israelul vrea sa atace depozitele de arme ale Hezbollah din Siria

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 30 august 2010, 15:04 Actualitate | Internaţional

Publicatia kuweitiana "Al Rai" a relatat ca Israelul se pregateste sa atace tinte ale Hezbollah din Siria, transmite Haaretz. In acelasi timp, ziarul Al-Quds Al-Arabi a scris ca diplomati occidentali i-au cerut presedintelui sirian Bashar Assad sa nu intervina in negocierile de pace dintre Israel si Autoritatea Palestiniana, programate sa inceapa in 2 septembrie, la Washington.

"Al Rai" a afirmat ca Israelul se pregateste sa atace depozitele de arme ale Hezbollah si fabricile de producere a armamentului din Siria. Israelienii ar viza inclusiv depozitele aflate adanc in interiorul Siriei, unde sunt rachete cu raza lunga de actiune.

Informatiile au fost furnizate de surse occidentale si se bazeaza pe cresterea prezentei militare israeliene de-a lungul frontierei de nord.

Surse europene sustin ca zborurile efectuate recent de avioane israeliene fara pilot, deasupra Libanului si a Siriei, indica intentia Israelului de a desfasura operatiuni militare in zona.

Publicatia kuweitiana a afirmat ca situatia de la granita israelo-siriana este tensionata. In plus, Siria ar putea raspunde imediat unui atac israelian, in opozitie cu politica de retinere adoptata in 2007, dupa ce aviatia din Israel a bombardat un reactor nuclear suspect aflat pe teritoriul sirian.

Potrivit informatiilor, armata siriana este in alerta maxima si si-a intarit capacitatile antiaeriane de-a lungul granitei cu Israelul si in zonele strategice din interiorul tarii.

Pe de alta parte, publicatia Al-Quds Al-Arabi a scris sambata ca tarile occidentale, inclusiv SUA, au cerut in ultimele zile Siriei sa nu se amestece in negocierile de pace israeliano-palestiniene programate sa inceapa in aceasta saptamana in capitala americana.

Oficialii americani si-au exprimat opozitia ferma fata de amestecul presedintelui sirian Bashar Assad in negocieri, temandu-se ca un nou esec al discutiilor dintre Israel si palestinieni ar putea avea consecinte si mai grave decat in anii trecuti.

Raportul sustine ca Assad a fost rugat sa controleze inclusiv organizatiile militare palestiniene ce actioneaza in Siria, intre care Hamas si Jihadul islamic.


Citeste mai multe despre   






















1928 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Nu inteleg cine-i opreste.? (Luni, 30 august 2010, 15:24)

    frankestain [utilizator]

    Pentru ca pace cu Palestinieni nu vor face niciodata.
    atata timp cat Israelul a fost creat in urma rezolutiei
    ONU,la 29-11-1947,care stipuleaza crearea pe terit.
    Palestinei,a doua state unul evreu si altul arab.iar in 14-05-1948 este proclamat statul Israel.iar din prima zii statele arabe au contestat atat dreptul la existenta cat si frontierele.
    In Palestina patrund,in secolul 13 i.Hr triburile semite ale israielitilor care pun in vremea lui Saul bazele unui regat independent.....
  • +3 (11 voturi)    
    Stimate Hotnews, daca doresti... (Luni, 30 august 2010, 15:28)

    A.Corneliu [utilizator]

    ...iti pot aduce zilnic o gramada de "stiri" produse de presa si agentiile arabesti despre uneltirile permanente ale israelienilor de a bubui in toate partile.
    Se pare ca acorzi cu mare bucurie credit acestor surse. Spre bucuria postacilor care abia asteapta.
    Intre timp, tocmai arabii si Iranul sunt cei care ameninta zilnic Israelul cu distrugerea totala si se pregatesc intens pentru a o traduce in fapt, vezi declaratiile lui Nasrala, capetenia Hizbala, organizatie inarmata cu 60.000 de rachete si ale bufonului Ahmadinejad cu zilnicele sale "succese" in echiparea sa pentru agresiune.
    Daca insa acestia vor incerca, vor avea intr-adevar surprize uriase, pe masura sperantelor lor criminale.
    • -3 (11 voturi)    
      ia stai asa (Luni, 30 august 2010, 16:21)

      saab [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

      iar incepi cu propaganda ieftina? Iranul nu a amenintat niciodata Israelu cu distrugerea totala, asa cum spui tu. Faza aia cu "Israelul va fi ras pe pe harta" a fost o traducere gresita intentionat.
      Si Iranul se inarmeaza ca orice alt stat normal de pe glob, nu ca sa atace, ci sa se apare de viitoarele agresiuni SUA. Restul sunt doar invetii de propagansiti de doi bani.
      • +2 (4 voturi)    
        De unde le scoti? (Luni, 30 august 2010, 17:15)

        sile [anonim] i-a raspuns lui saab

        Nu a amenintat niciodata Israelul?

        Ia sa vedem:
        http://news.google.com/newspapers?id=FKglAAAAIBAJ&sjid=dfMFAAAAIBAJ&pg=2546,57373&dq=iran+threatens+israel&hl=en
        http://news.google.com/newspapers?id=ycsqAAAAIBAJ&sjid=mM4FAAAAIBAJ&pg=1645,5501433&dq=iran+threatens+israel&hl=en
        • +2 (2 voturi)    
          ??? (Luni, 30 august 2010, 18:00)

          sile [anonim] i-a raspuns lui sile

          Tare-s curios de ce am luat minus. O amarata de cautare pe Google in modul "timeline" gaseste articole pe tema asta inca de acum 30 ani. Asta daca chiar ai trait in pestera in timpul asta si chiar crezi ca Iran n-a amenintat Israelul.
    • 0 (8 voturi)    
      ohoho, bine ai revenit ! (Luni, 30 august 2010, 16:59)

      dorel [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

      ai fost plecat in luna aceea de antrenament pentru rezervisti ? cum mai este apa mediteranei pe coasta de est ?
    • +3 (3 voturi)    
      Te salut (Luni, 30 august 2010, 17:35)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      Si eu te salut, A. Corneliu. Bine ai revenit... Cand e vorba de cate o stire despre evrei, caut repede o postare de-a ta. Imi place ca esti pe fata, nu iti ascunzi ura - bine ca e vorba de arabi :)

      Numai bine.
    • 0 (0 voturi)    
      nimeni nu se indoieste (Marţi, 31 august 2010, 18:01)

      vio [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

      ca poti aduce stiri din presa si agentiile arabesti. Dar pe filiera Haaretz, ca nu prea cred ca stii vreo boaba de araba.
  • +4 (4 voturi)    
    mosadul e bine informat (Luni, 30 august 2010, 17:38)

    cititor hotnews [anonim]

    Stocurile de arme si rachete au ajuns la cote alarmante in siria si tarile arabe invecinate cu Israelul,inclusiv la palestinieni.
    Numai pe filiera Egipt in ultima saptamana s-au descoperit sute de rachete,care evident nu erau pentru o pizza.
    Daca nu se distrug in scurt timp aceste arsenale,Israelul va avea de suferit.
  • +1 (1 vot)    
    Preparing ... (Luni, 30 august 2010, 19:20)

    *-* [anonim]

    http://globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=20403
    • 0 (0 voturi)    
      Exact (Luni, 30 august 2010, 20:23)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui *-*

      E pentru cine are ochi sa vada si minte sa priceapa.
    • 0 (0 voturi)    
      si cand vezi ca unii se bucura!!! (Marţi, 31 august 2010, 18:06)

      vio [anonim] i-a raspuns lui *-*

      iti dai seama ca planurile acelea nu sunt deloc SF, ci gandite de acelasi gen de oameni.
  • 0 (0 voturi)    
    Iar o luam de la capat? (Marţi, 31 august 2010, 18:00)

    Dorin [anonim]

    Iar va bombarda Isrealul o alta tara? Iar vor fi pierderi civile? Iar se va amana discutia cu Palestina?

    Desprea sta e vorba: cand presiunea internationala asupra Isrelului de a negocia cu Palestina e prea mare, Isrelul aplica aceeasi metoda:
    1. Se declara deschis la discutii.
    2. Declara ca a inceput "o discutie" care are putea sa....
    3.Se descopera "rachete" sau "planuri" de atac asupra Israelului.
    4. Incep bombardamente, distrugeri samd.
    5. Se intrerupe orice discutie cu "teroristii".

    Si tot asa, tot asa....
  • 0 (0 voturi)    
    Israel is ready to start a war ... (Marţi, 31 august 2010, 19:48)

    *(* [anonim]

    Israel preparing to attack Syria: report
    http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=20807


    Tel Aviv has escalated its military presence in the occupied Golan Heights and the northern part of the Shebaa Farms ... The report quoted European sources as saying that recent Israeli reconnaissance flights, which violated Lebanese and Syrian airspace, are indications that Israel is ready to start a war in the area.
    The potential targets are located far inside Syrian territory, the report added.
    Israel remains technically at war with both Syria and Lebanon since it refuses to return the lands it occupied alongside vast expanses of other Arab territories during large-scale military operations in 1967.
    In September 2007, at least four Israeli fighters crossed into Syrian airspace and launched an attack on an alleged nuclear facility, which caused a significant rise in tension.
    Turkey-mediated talks between the two sides fell apart after Israel started the December 2008-January 2009 war on the Gaza Strip, which killed over 1,400 Palestinians.
    Israel also started a war against Lebanon in 2006, which killed about 1,200 Lebanese, most of them civilians.
    Israeli President Shimon Peres leveled a whole host of accusations against both countries, saying Damascus had supplied Russian-made scud missiles to Hezbollah, which defended the country during Israel's attacks on Lebanon.
    However, the Israeli allegations have been categorically rejected by the governments of Syria and Lebanon as well as by the Hezbollah movement.