Scandalul de spionaj in presa rusa: Serviciile romanesti urmareau sa intre in posesia informatiilor despre Moldova si Transnistria

de Olga Popescu     HotNews.ro
Marţi, 17 august 2010, 20:36 Actualitate | Internaţional


Potrivit expertilor rusi, serviciile speciale romanesti sustin in totalitate sentimentele nationaliste ale fortelor politice ale tarii, scrie Komsomolskaia pravda. Nu este nici un secret ca tinta de interes a Bucurestiului il constituie teritoriul tarilor limitrofe, care, mai devreme sau mai tarziu, vor trebui sa intre pe cale pasnica in componenta Romaniei.

Este vorba de Moldova, Transnistria, regiunile Odessa si Cernauti.

Despre pretentiile asupra acestor pamanturi au vorbit nu o data reprezentantii partidului Romania Mare. Dar flota rusa din Marea Neagra si trupele de mentinere a pacii din Transnistria le stau romanilor in gat.

FSB arata ca incepand din 2008 serviciile romane si-au intensificat activitatea sub scutul ambasadei din Moscova. Spionii au incercat sa faca rost de informatiile care ii interesau atat de la cetateni ai Moldovei, cat si de la rusi.

"Interesul pentru un anume cetatean al Rusiei, care avea acces la date secrete, a fost depistat inca de pe vremea predecesorului lui Grecu", au afirmat surse ale serviciilor secrete rusesti.

Fostul prim secretar al ambasadei Romaniei, Dinu Pistol, un agent al serviciilor speciale, a incercat deja sa racoleze un  cetatean rus care, in virtutea functiei sale, putea intra in poseseia informatiilor de care avea nevoie Bucurestiului privind situatia din Moldova si din Transnistria.

Sursa cotidianului citat sustine ca legatura cu cetateanul rus s-a facut prin posta electronica, folosindu-se diferite cuvinte cheie, informatia fiind transmisa in pachete plasate in cutiile pentru bagaje din diferitele supermarketuri ale capitalei.

De cel mai mare interes pentru partea romana au fost informatiile referitore la situatia socio-economica din Moldova si Transnistria, precum si perspectivele de dezvoltare a relatiilor dintre Rusia si Ucraina.

Toate datele transmise de cetateanul rus se plateau in valuta, numai ca informatiile nu erau deloc secrete, afirma ziarul citat.

Venit in locul lui Pistol, Grecu a cerut de la bun inceput de la agentul rus informatii cu caracter de secret de stat, incusiv date militare.

Rusul a inteles ca miroase a tradare de tara si s-a adresat contraspionajului rusesc, noteaza cotidianul moscovit.

Gabriel Grecu a fost retinut luni, la Moscova, in urma unui flagrant realizat intr-un magazin din capitala rusa. FSB a spus ca asupra lui Grecu s-au descoperit "obiecte specifice activitatii de spionaj". Diplomatul roman a fost declarat "persona non grata", el trebuind sa paraseasca Rusia in 48 de ore.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3548 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Spionaj (Marţi, 17 august 2010, 20:57)

    Reactor [utilizator]

    Bravo baieti, in sfarsit suntem acuzati de ceva ce facem, nu de ceva ce nu facem. Cu atat mai mult cu cat este nevoie de destul tupeu sa te duci direct la urs sa afli informatii de acest gen.
  • +4 (4 voturi)    
    Ce prosti putem fi! (Marţi, 17 august 2010, 21:04)

    worker [anonim]

    De fapt rusii incearca cu disperare sa dea tezaurul inapoi si nu gasesc ghiseul romanesc unde sa se adreseze! Incearca cu disperare sa retrocedeze bunurile moldovenilor confiscate de comunisti dar nimeni nu le mai vrea inapoi.... Asa mare natiune neinteleasa nu stiu ce sa zic.... ntz! ntz! ntz!
  • +2 (2 voturi)    
    alo ,presa rusa?chiar ea ? sarumana ,ochii (Marţi, 17 august 2010, 21:07)

    Eneas [anonim]

    pe incendii , gandul la cum le stingeti !plus halul de saracie aratat in zonele incendiate ,cu investitorii vostri putrezi de bani sa investiti in Rusia, nu mai umblati lela prin Europa !
  • +1 (1 vot)    
    ok..., (Marţi, 17 august 2010, 21:29)

    marius [anonim]

    rusii ne vor arata cu degetul pe noi si mocirla de interese teritoriale in care ne scaldam....
  • +2 (2 voturi)    
    specific rusiei (Marţi, 17 august 2010, 21:29)

    dridu [anonim]

    mai mari aberatii nici ca se puteau auzi...''trupele de mentinere a pacii din Transnistria'' asta a fost cea mai tare.
    Oricum, eu sper sa revad Moldova in sanul Patriei Mame.
  • +3 (3 voturi)    
    Ca sa nu mai fie vreun dubiu... (Marţi, 17 august 2010, 21:38)

    Rescatorul [anonim]

    Ieri, Realitatea TV-FNI ((Vocea Moskovei 2) era in delir de fericire ca a fost un "spion roman" dat non grata de rusi Au rostogolit stirea toata ziua si au adus tot felul de ageamii sa-si dea cu parerea. Astazi, la masura de retaliere a MAE, au intrat in silenzio stampa. Judecati singuri cine face propaganda KGB-ista in Romania!
  • +2 (2 voturi)    
    Nu prea cred... (Marţi, 17 august 2010, 21:42)

    Hit_ler [anonim]

    Nu-i cred pe romani in stare de asa ceva, dar daca e adevarat felicitari domnilor din SIE.

    Mai degraba e un test cu privire la reactiile politicienilor romani relativ la teritorii...
  • +5 (5 voturi)    
    Ceva e clar... (Marţi, 17 august 2010, 21:52)

    Csibi Kukotz [anonim]

    Ceva e clar - politica externa a guvernului Basescu/Boc e super! Am impresia ca relaxarea fata de pretentiile maghiarilor se datoreaza faptului ca ne interesam de vechile parti ale Romaniei care au fost rupte de rusi. In sensul ca nu e bine sa avem doi dusmani deodata. Si ca ne-am facut aliati maghiarii pe ideea ca in UE limitele teritoriilor nationale nu se vor modifica. Politica acordarii pasapoartelor romanesti e f buna, sper ca fratii nostri ocupati de rusi sa se apropie de noi!
  • +2 (2 voturi)    
    radio Moscova... (Marţi, 17 august 2010, 22:13)

    piktor [anonim]

    Din toata povestea asta ruseasca se intelege un singur lucru: serviciile speciale rusesti sustin in totalitate sentimentele nationaliste ale fortelor politice ale Rusiei, nefiind nici un secret ca tinta de interes a Moscovei sunt teritoriile limitrofe: Ucraina, Crimeea, Moldova, Georgia si tot asa.
    Despre pretentiile asupra acestor pamanturi nu a vorbit doar Jirinovski ci chiar Putin in persoana. Mai mult, trupele rusesti au si intrat in Georgia, Ucraina e cumparata deja si independenta ei adjudecata pentru cel putin 30 de ani. Ramane de vazut cine castiga in Moldova, de fapt acolo ne intereseaza pe noi.
  • -1 (1 vot)    
    ok.. (Marţi, 17 august 2010, 22:18)

    vlad dracul [anonim]

    nu stiu cat de adevarata este povestea, sau ce fel de manipulare se incearca(daca se incearca).. eu sunt pntru o politica expansionista si agresiva a Romaniei pe plan extern , desi nu stiu cum putem avea de castigat atata timp cat economic suntem varza..

    sper ca Romania sa se foloseasca ,daca i se permite, de ajutorul tarilor 'prietene'

    numai bine
  • +1 (1 vot)    
    Tu-i Komsomolul ma-sii... (Marţi, 17 august 2010, 22:21)

    Ivan Turbinca [anonim]

    Mare tupeu au rusii astia sa mai publice in 2010 un ziar sub numele de "Adevarul Uniunii Tineretului Comunist" - caci asta inseamna "Komsomolskaia Pravda" in traducere, de parca s-ar lauda cu trecutul lor dictatorial de doi lei. Mare tupeu, ori mare nesimtire.

    Un scuipat in obrazul intregii lumi libere.
  • +2 (2 voturi)    
    "in umbra marelui URSS" (Marţi, 17 august 2010, 22:22)

    romanov [anonim]

    E adevarat ca romania traverseaza o mare criza economica si ca o eventuala unire cu R. Moldova ar inrautati situatia, dar rusii, ucrainienii si bulgarii ar trebui sa fie constienti ca detin teritorii ce nu le apartin de drept. De asemnea, Federatia Rusa stie ca aceste teritorii se vor intoarce la proprietarul de drept-Romania si de aceea isi mentin trupele in Transnistira, si in ucraina, iar in R. Moldova agita spiritele impotriva Romaniei. Cred ca singura pesrsoana care ar trebui declarata persona non grata este Ion Iliescu, fostul presedinte din cauza caruia romanii vor trage ponoase inca 20 de ani. Toti stim ca rusii spioneaza, mai ales in UE, deci si in Romania. Lipsa noastra de patriotism ar trebui sa ne doara mai mult decat un spion expulzat. Ne lamentam prea mult in presa, dar in realitate nu reactionam cu nimic constructiv care sa duca la o eventuala Romanie Mare.
  • +3 (3 voturi)    
    Morala (Marţi, 17 august 2010, 22:39)

    muciflenduri [anonim]

    Morala e ca nu trebuie sa ai incredere in rusi nici macar atunci cand ii platesti :P
  • -1 (1 vot)    
    .... (Marţi, 17 august 2010, 22:48)

    d [anonim]

    Ce sa aflam de la rusi despre Moldova? Nu-i intrebam pe moldoveni direct? Doar avem pile acolo. l-avem pe Ghimpu, pe Chirtoaca.
    Si intentiile ruslor le stim, vor Moldova, nu-i niciun secret aici.
  • 0 (0 voturi)    
    Spioni (Miercuri, 18 august 2010, 16:44)

    Victor [anonim]

    Felicitari pentru comportamentul demn. Ma mir ca mai avem si noi institutii care sa fie apreciate si sa se miste competitiv.
    Nu-i mai judecati pe oamenii astia (din SIE) prin prisma lui Base si Boc. Au si spionii mandria lor...iar Boc n-ar fi in stare nici sa raporteze cate scame i-a scuturat lui Base.
  • 0 (0 voturi)    
    spioni p....si ai aventuri. (Marţi, 21 decembrie 2010, 1:01)

    ionut [anonim]

    am facut pe dracu.pai la tata spionjului ne-am dus noi sa spionam?nici nu au plecat bine din bucuresti si rusi stiau de treaba asta.ne-au lasat in pace.