Franta va incepe joi expulzarea tiganilor catre Romania si Bulgaria

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 17 august 2010, 16:50 Actualitate | Internaţional


Franta va incepe joi expulzarea a circa 700 de tigani care traiesc in tabere ilegale in tara, a anuntat Ministrul de Interne, Brice Hortefeux, citat de AFP.

"In total, aproximativ 700 de romi vor fi dusi inapoi in tarile lor pana la sfarsitul lunii," a sus Hortefeux. "Nu este vorba de stigmatizarea unei comunitati, ci de respectarea legii," a precizat el.

Ministrul a anuntat ca pana in prezent 51 de tabere ilegale au fost desfiintate.

Zborurile catre Romania si Bulgaria vor fi efectuate de companii private, de pe aeroporturi publice, in zilele de 19 si 26 august, o a treia expulzare urmand sa aiba loc la finalul lunii septembrie.

Guvernul francez a lansat in ultimele saptamani o controversata campanie impotriva comunitatilor nomade care traiesc in tabere neautorizate.

Luna trecuta, presedintele Nicolas Sarokzy a anuntat noi masuri drastice de securitate, care includ planuri de desfiintare a 300 de tabere ilegale in trei luni, in urma unui conflict intre tigani si politie.

Criticii l-au acuzat pe liderul francez ca stigmatizeaza comunitatile nomade in incercarea de a recupera voturile pe care le-a pierdut in fata extremei drepte, cu politici anti-imigrare, la timp pentru alegerile din 2012.

Insa sondajele de opinie arata ca poporul francez aproba masurile.

In Franta exista aproximativ 15.000 de tigani de origine est-europeana. Unii traiesc in spatii autorizate, iar altii in tabere sau cladiri abandonate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2035 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Exact ce aveam nevoie. (Marţi, 17 august 2010, 17:00)

    mitza [anonim]

    Aduceti tiganii aici si luati doctorii
    • +6 (6 voturi)    
      Si Romania ar trebui sa procedeze precum Franta. (Marţi, 17 august 2010, 17:46)

      Corect [anonim] i-a raspuns lui mitza

      Exact. Ce sa facem aici cu ei ? Sa ne fure, sa ne violeze si sa ne jefuiasca tara, iar statul sa le dea ajutoare sociale pe moca, si sa-i intretinem prin puscarii din banii publici ? Nu destul are Politia destula activitate cu astia ramasi aici ? Ar trebui ca in Romania sa fie data o lege ca fiecare tigan care nu munceste cu carte de munca, si nu plateste impozite la Stat sa fie expulzat din Romania, inapoi in India sau de unde mama naibii au venit. Daca nu li se stie originea, sa-i trimita in Sahara, sau in Siberia acolo e destul loc pentru toti. Nu au nevoie decat de corturi si carute cu coviltir. Daca in Franta se poate, aici de ce nu s-ar putea ? Sau noi nu facem parte tot din UE ?
      • +1 (1 vot)    
        nu va faceti probleme ! (Marţi, 17 august 2010, 23:58)

        toma [anonim] i-a raspuns lui Corect

        n-apuca sarkozy sa trimita al doilea avion ca aia din primul sant napoi !
        inca mai multi,isi duc neamurile,c-amu stiu drumul !
      • -1 (1 vot)    
        De ce DOAR tiganii? (Miercuri, 18 august 2010, 14:35)

        tizul [anonim] i-a raspuns lui Corect

        Ar trebui ca in Romania sa fie data o lege ca fiecare cetatean care nu munceste cu carte de munca, si nu plateste impozite la Stat sa fie expulzat din Romania, inapoi in India sau de unde mama naibii a venit.
        Ca toti suntem veniti de undeva, tiganii la 1300, ungurii la 900, secuii la 400, slavii la 700, romanii la 100 (daca nu s-or fi retras toti in Moesia, cum scriu sursele drage ungurilor!), celtii la 400 i.H., protodacii la 2000 i.H. (dac-or fi supravietuit, ca romanii se lauda ca i-au facut pe toti sclavi). Si CULMEA!!!, toti am venit din Asia, ca si tiganii! :-)))

        http://en.wikivisual.com/images/2/2d/Neolithic_Expansion.gif
      • 0 (0 voturi)    
        reactie (Sâmbătă, 21 august 2010, 20:01)

        amamier [anonim] i-a raspuns lui Corect

        nu va este rusine ?
    • +6 (6 voturi)    
      700 tigani din 15.000? 4% ? retur in septembrie (Marţi, 17 august 2010, 17:49)

      Madame Soleil [anonim] i-a raspuns lui mitza

      Masura e mai mult decat simbolica, e ridicol de patetica :))
      Tiganii respectivi se vor intoarce imediat in Franta, au drept la libera circulatie, sunt cazuri de tigani din Timisoara, expulzati de cate 5 ori pe an din Franta:)))

      Mi se pare ca autoritatile franceze sunt de o ipocrizie si o incompetenta crase, Sarkozy nu vrea sa se exprime direct asupra problemei reale de care sufera tara sa, invazia arabo-africano-islamica.

      Nu tiganii romani urla ca vor Sharia, nu tigancile sunt burkiste si nu puradeii sunt cei care trag in politistii francezi si agreseaza albii din cartierele periferice !

      Tiganii nu vor sa stea in Romania si sincer, ma bucur, duca-se naibii in Pakistan si India cu tot cu manelisti, ciorditori, cocalari si florarese.

      Da, asa e, Romania, Bulgaria, Ungaria, Cehia, Slovacia, Serbia, etc. n-au reusit in 600 de ani sa integreze aceasta etnie de nomazi indo-pakistanezi.

      Sunt sigur insa ca moralistii vestici vor reusi imediat sa ii rezolve pe tigani, le vor tine 3 discursuri, le dau cate 500 euro si gata, i-au integrat. Sau nu-i asa?
      Multe succesuri cu tiganii, Sarkozy, ca si asa cu magrebinii te cam plictiseai, nu?
      • 0 (0 voturi)    
        da nene, (Marţi, 17 august 2010, 22:05)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Madame Soleil

        doar arabi in burki si africani vezi cersind in metrou in Paris. Sunt sigur de aproape TOTI cersetorii pe care i-am vazut prin Paris ca sunt de provenienta Romana. Nu comentez etnia. Dar cand te injura [evident si pentru francezi] un minoritar [pentru francezi, din nou, nu comentez etnia] pentru ca nu dai bani sa-i asculti maneana la amplificatorul devenit portabil pe care il taraste dupa el prin metrou chiar ca-ti vine sa-i dai un sut in fund sa-l trimiti de unde a venit. Adica in Romania.
        • +1 (1 vot)    
          Pentru ca traiesc din ajutor social (Miercuri, 18 august 2010, 5:03)

          roro [anonim] i-a raspuns lui Alex

          Fac o puzderie de copii si traiesc din banii statului francez, de aia nu cersesc in metrou. Cand le-or da banii de stat degeaba si tiganilor asa cum face Romania, atunci o sa o lase mai moale si tiganul cu cersitul. Plus, eu locuit atain in Paris cat si in Londra. De ce in Londra nu vezi tigani cersind? Iti spun eu, ii ia politia imediat. Asa ca e vina statului francez ca-i lasa sa cerseasca.
      • 0 (0 voturi)    
        e just (Sâmbătă, 21 august 2010, 20:13)

        amamier [anonim] i-a raspuns lui Madame Soleil

        ceea ce spuneti este aproape just
        franta este tara drepturilor omului în "teorie",dar în "practica" e cu totul altceva
        tiganii români sunt fiinte omenesti,considerati ca o sub-populatie,nu suntem departe de doctrina lui hitler ...în 2010 !
        avem tigani multi pentru ca suntem un popor primitor
        daca sunt multi tigani în franta este pentrru ca francezii le dau celor care cersesc ,desi îi agaseaza ,caci aici cersitul nu e tolerat
        ce face diplomatia româna de ani de zile?
        de ce nu apara românii si etniile române?
        nusunt tiganii români majoritatea imigrantilor lor
        dar nu îndraznesc sa -i trimita în vazul lumii în tarile lor pe magrebini ori africani....
        acestia au asociatii puternice,avocati si sunt fideli "anticrestini"...
        tiganii români traiesc aici în conditii groaznice ,sunt de plâns
        printre ei sunt o minoritate de mafioti dar marea majoritatea sunt într-o mizerie pe cae nici în românia nu au cunoscut-o
        aici nu se poate trai cu 300 de euros pe luna
        (doar prin padurile si pe sub podurile unde se ascund ca niste sobolani,nedoriti de nimeni)
        diferentele de salarii de la o tara la alta face ca pentru moment tarile occidentale li se par mai interesante
        sunt un popor nomad la origine ,dar care cere din ce în ce un adapost si un salariu,scoli pentru copii
        cine e gata sa îi auda?
        sunt un popor" expulzat"de peste tot !
    • +3 (3 voturi)    
      rrom sinucis (Marţi, 17 august 2010, 17:49)

      cognac [anonim] i-a raspuns lui mitza

      si cu ala care a zis ca mai bine se sinucide decat sa revina in rromania , ce au facut ? pe tiganul ala au reusit sa l ingroape deja ?
  • +8 (8 voturi)    
    Dar ia intrebat cineva pe romani... (Marţi, 17 august 2010, 17:10)

    Anton [anonim]

    ...daca primesc acesti tigani inapoi? Sunt cetateni europeni, cu drepturi de libera circulatie,
    Daca au comis vreo ilegalitate sai judece si sa-i condamne conform legilor tarii respective.
    Mai ales pentru cei ce au si copii nascuti pe teritoriu Francez, ce treaba avem noi in Romania sa gazduim cetateni francezi expulzati de o anume etnie.
    Rusine !!! Asa se traduce acel celebru slogan mult invocat? Libertate, egalitate, fraternitate.
    • 0 (0 voturi)    
      nicio grija (Marţi, 17 august 2010, 21:23)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Anton

      n-ai nicio grija ca aia vin si pleaca a doua zi inapoi.
  • +2 (2 voturi)    
    Ceva locuinte sociale (Marţi, 17 august 2010, 17:18)

    rov [utilizator]

    In zona Bellu ....in zona Ghencea...
  • +3 (3 voturi)    
    punem bani? (Marţi, 17 august 2010, 17:25)

    xxx [anonim]

    punem bani sa le luam bilete inapoi?
    • +2 (2 voturi)    
      subscriu (Marţi, 17 august 2010, 18:39)

      ogi [anonim] i-a raspuns lui xxx

      Cine stringe banii pt bilet retur.Sau poate francezii le-au cumparat deja cu discount si biletul de intors.
      Ridem glumim dar cred ca daca vor face vre-o 5 curse tur-retur /zi se supara si trec oceanul la americani
      Deci cine stringe banii!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Barbat (Marţi, 17 august 2010, 17:37)

    HESS [anonim]

    Sarkozy asta politician.Nu le sufla-n ciorba .Fac figuri via romania.In romania ar trebui integrati cu legea.Nu cu manusi.Oricum vor gasi ei drumul spre alta destinatie.
    • 0 (0 voturi)    
      nomazi (Marţi, 17 august 2010, 18:06)

      sarkozy [anonim] i-a raspuns lui HESS

      ca sarkozy are origini unguresti , stie toata lumea . dar oare o fi tigan ungur ? ca la statura se cam potriveste si mutra de hun , nu prea are ...
  • 0 (0 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 17 august 2010, 17:39)

    [anonim]

  • -1 (5 voturi)    
    Domnilor jurnalisti (Marţi, 17 august 2010, 17:41)

    virtualex [utilizator]

    Se numesc rromi (cu doi de r) sau tigani. E chiar atat de greu sa scrieti corect ?
    • +4 (4 voturi)    
      se numesc Tigani nu romi. (Marţi, 17 august 2010, 17:51)

      DEX [anonim] i-a raspuns lui virtualex

      Se numesc TIGANI, nu romi sau rromi. Tigani li se spune de cand e lumea. Si Shakira stie asta....a facut si un cantec despre Gipsy (care se traduce TIGAN, nu rrom, sau rom). Romul e ala care il bea Base pe vapor cand pleca in croaziera.
      • 0 (0 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 17 august 2010, 18:12)

        [anonim] i-a raspuns lui DEX

      • 0 (0 voturi)    
        precizare (Sâmbătă, 21 august 2010, 21:43)

        amamier [anonim] i-a raspuns lui DEX

        rrom ori rom,manus ori gypsy,ori tigan,romanisel etc... este vorba de acelasi popor ,aceeasi etnie ,va asigur ca stiu ce spun
        rrom = om
        manus= om (germanic)
        sa fim toleranti
        pamântul apartine tuturor oamenilor fara nici o diferenta
        tiganii de pe aici sunt într-o mizerie de nedescris
  • +2 (2 voturi)    
    tiganiada pro (Marţi, 17 august 2010, 17:58)

    state de protv [anonim]

    propun idiologilor de la protv sa reia difuzarea "capodoperei" cu tiganul state , serial cu mari invataminte pentru etnia tiganeasca .
  • 0 (2 voturi)    
    Asa da (Marţi, 17 august 2010, 18:35)

    frankestain [utilizator]

    Dupa ce si-au luat masteratul in Franta acum se intorc (fortat)cu un bagaj mare de cunostinte.
    Ceea ce este in favoarea tari vor contribui cu experieta acumulata la iesire din criza,iar cu impozitele si taxele pe care le vor plati vom salva taierea pensiilor.
    Multumim Franta in special lui Sarkozi.
  • +1 (3 voturi)    
    help (Marţi, 17 august 2010, 20:00)

    horatiu [anonim]

    prieteni, trebuie sa facem ceva pt acesti conationali, nu-i putem lasa singuri in aceste momente grele.
    Poate o asociatie care sa le apere dreptul de a se stabili unde vor, libera circulatie, sau o cheta pt bilete de retur
  • +2 (2 voturi)    
    or fi cerut... (Marţi, 17 august 2010, 20:20)

    egroeg [anonim]

    autonomie teritoriala,,,,
    aviz amatorilor...ca li se poate intampla si altora,de alte etnii
  • +2 (4 voturi)    
    welcome (Marţi, 17 august 2010, 21:07)

    haoles [anonim]

    Veniti, dragilor, acasa. Tara va asteapta. Dan Diaconescu o sa va dea cate 20 000 euro, Primaria -case, Boc -servicii. Ca sa nu mai fiti discriminati de straini, vi se da liber la manglit in Carrefour si Cora. Sa simta su frantujii razbunarea tiganeasca
    • 0 (0 voturi)    
      Scuza-ma (Miercuri, 18 august 2010, 0:08)

      Vival [utilizator] i-a raspuns lui haoles

      ti-am dat, din greseala, un minus desi as fi vrut sa-ti acord de doua ori +....
  • +2 (2 voturi)    
    haha (Marţi, 17 august 2010, 21:24)

    MirceaA [utilizator]

    sa trimitem si noi 700 de francezi acasa, dar ma intreb daca-i gasim.