VIDEO Pamantul ar putea fi lovit de un "tsunami solar"

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 3 august 2010, 11:08 Actualitate | Internaţional


Eruptie solara 01.08.2010
Foto: NASA
Oamenii de stiinta de la NASA au avertizat ca Pamantul ar putea resimti efectele unei explozii solare masive, relateaza Daily Telegraph. Artificiile solare care au avut loc la sfarsitul saptamanii au fost inregistrare de mai multi sateliti, inclusiv de Observatorul Dinamic Solar (SDO). Astronomii au putut observa o explozie luminoasa deasupra unei pete solare de marimea Pamantului, pe care au legat-o de o alta eruptie, mai mare, pe suprafata Soarelui.

Explozia, numita ejectie coronala de masa, a fost directionata catre Pamant, creandu-se un "tsunami solar", despre care expertii spun ca ar putea atinge Pamantul in cursul zilei de marti, cand va lovi scutul magnetic natural care protejeaza planeta.



"Eruptia este indreptata direct catre noi. Este prima eurptie majora de ceva timp," a declarat Leon Golub, de la centrul de astrofizica Harvard-Smithsonian.

O eruptie solara puternica ar putea distruge sateliti si afecta energia si comunicatiile de-a lungul globului, avertizeaza oamenii de stiinta.

Este de asteptat ca explozia sa duca la formarea aurorei boreale.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13410 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    ?! (Marţi, 3 august 2010, 11:16)

    zertty [anonim]

    Ok, si?!.. La ce sa ne asteptam?
    • +14 (28 voturi)    
      Sa ne asteptam la... (Marţi, 3 august 2010, 11:38)

      Goaji [anonim] i-a raspuns lui zertty

      ...ochi bulbucati pe Realitatea si Antena 3, la emisiuni cu oameni de stiinta care demonstreaza fara putinta de tagada ca Basescu e-n tot si in toate si-n cele ce azi explodeaza in soare.
      • -5 (17 voturi)    
        Coane Goaji, (Marţi, 3 august 2010, 12:20)

        Cocolores [anonim] i-a raspuns lui Goaji

        trebua sa te feresti din timp ca uite te lovi radiatia la bila.
    • +8 (10 voturi)    
      La aurore boreale (Marţi, 3 august 2010, 12:17)

      Aliu [anonim] i-a raspuns lui zertty

      Explozia e de clasa C3, adica destul de slaba. Cand se anunta explozii de clasa X sau M, trebuie sa de dam jos rapid din avioane, si sa ne ascundem in pivnite:).
      • +7 (9 voturi)    
        Simptome (Marţi, 3 august 2010, 12:50)

        flavian [utilizator] i-a raspuns lui Aliu

        Pentru cei care urmaresc constant eruptiile solare ce au inceput sa creasca in intensitate in ultima vreme, s-au observat niste coincidente:

        - dureri de cap si stari de rau in ziua eruptiei sau la sosirea acesteia
        - pene de curent sau instabilitatea voltajului la priza in aceeasi perioada
        - incalzirea vremii, chiar canicula in saptamana imediat urmatoare
        - avertizari in privinta nivelului de radiatii si alerte nivel UV

        Pentru cei curiosi puteti verifica spaceweather.com au actualizarea zilnica a informatiilor.
    • -4 (4 voturi)    
      iti zic eu (Marţi, 3 august 2010, 14:34)

      crisxus [anonim] i-a raspuns lui zertty

      ne asteptam la o gramada de avioane care pica, deci evitati pe cat posibil deplasarea cu ele.
      cateva zile sau o saptamana, ca sa fiti siguri.
  • +13 (13 voturi)    
    Prietena mea Aurora (Marţi, 3 august 2010, 11:48)

    moucha [anonim]

    Aurora este un fenomen legat de interactia dintre vantul solar, campul magnetic terestru si atmosfera. Cand ea se produce in emisfera nordica se numeste boreala (boreal=nordic) si in cea sudica australa (austral=sudic). Asadar CME de saptamana asta poate duce la formarea aurorelor, nu numai a celei boreale, cat si a celei australe. Multi cred ca si autorul articolului ca aurora se numeste "aurora boreala" si folosesc eronat termenul.
    • +1 (1 vot)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 3 august 2010, 13:52)

      [anonim] i-a raspuns lui moucha

  • +2 (2 voturi)    
    Pe la ce ora? (Marţi, 3 august 2010, 11:49)

    AlexM [anonim]

    Pe la ce ora ne loveste?
    • +1 (1 vot)    
      La ora de masa (Marţi, 3 august 2010, 11:52)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui AlexM

      :)))
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Marţi, 3 august 2010, 12:06)

      saitok [anonim] i-a raspuns lui AlexM

      ... io zic ca ziua pe lumina ... ca n-are cum noaptea !!!
      • +1 (1 vot)    
        lovire (Marţi, 3 august 2010, 17:45)

        ionete [anonim] i-a raspuns lui saitok

        Si io cred ca ne paleste ziua ca doar noaptea nu ne vede
    • 0 (0 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 3 august 2010, 14:46)

      [anonim] i-a raspuns lui AlexM

      • 0 (0 voturi)    
        ... (Joi, 5 august 2010, 14:39)

        saitok [anonim] i-a raspuns lui

        ... si daca nu poate joi ca e ocupat ... atunci sigur in vinerea mare inainte de Pastele Cailor !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Nord (Marţi, 3 august 2010, 12:08)

    Cronic [anonim]

    3/4 aug. Nordul Americii si nordul europei, aurore boreale.
    • 0 (0 voturi)    
      Cred ca numai australe (Marţi, 3 august 2010, 17:23)

      duda [utilizator] i-a raspuns lui Cronic

      In perioada asta e zi polara in emisfera nordica si noapte in cea sudica. Deci desi fenomenele au loc, nu cred ca se va putea vedea decat aurora australa.
  • +2 (2 voturi)    
    draga redactie (Marţi, 3 august 2010, 12:18)

    ion [anonim]

    "massive solar explosion" nu se traduce ca "exxplozii masive solare" ci "explozii solare masive"
    N.R.: Multumim. Am corectat.
  • +6 (8 voturi)    
    Mda... (Marţi, 3 august 2010, 13:11)

    Dorin [anonim]

    Poate ca stirea asta ii va lamuri pe imbecilii care o tot dau cu incalzirea globala cauzata de activitatile umane ca activitatea solara este unul dintre factorii principali (alaturi de curentii oceanici) care influenteaza major viata de pe Pamant in toate aspectele acesteia.
    • -1 (3 voturi)    
      Imbecili... (Marţi, 3 august 2010, 16:42)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      ...care spera ca se mai poate face ceva.

      Altii aleg sa fie spectatori.
      • -1 (5 voturi)    
        Ok (Marţi, 3 august 2010, 17:07)

        Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

        Te duci tu primul pe Soare deci... Cu o canistra de apa, sa il mai racesti nitel...
        • 0 (4 voturi)    
          Mistocareala (Marţi, 3 august 2010, 17:57)

          Daniel [anonim] i-a raspuns lui Traficantu_De_Influentza

          Glumitele si mistocareala caracterizeaza lumea romaneasca.

          Probabil ca astfel multi dintre conationali se auto-iluzioneaza ca ar fi inteligenti.

          Este valabil si pentru Traficantu_....
          Corect nume ti-ai ales.
          La misto nu-i asa?
  • 0 (2 voturi)    
    O da ... (Marţi, 3 august 2010, 15:10)

    Florin [anonim]

    Vine explozia peste noi ... ce mai e si de data asta ? Pana acum a fost porcina, aviara, cutremurul care distruge Romania, tsunami-ul care face si desface, acum asta ... E cumva un import masiv de umbrelute "speciale" ce te protejeaza si ar trebui NEAPARAT cumparate ? :))
    • 0 (0 voturi)    
      DA (Marţi, 3 august 2010, 16:58)

      Vali [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Asta e tare ! :D

      Probabil si niste ochelari speciali care sa ne fereasca de uveurile nocive cand ne uitam la boreala.
  • 0 (0 voturi)    
    hack (Marţi, 3 august 2010, 18:07)

    ionete [anonim]

    De ce situl E-Ziare este periculos? Sunt mereu avertizat!
    • 0 (0 voturi)    
      S-a rezolvat (Marţi, 3 august 2010, 21:18)

      admin [anonim] i-a raspuns lui ionete

      S-a rezolvat problema. A fost atacat pentru cateva ore, iar FireFox in colaborare cu cei de la Google au emis acest avertisment.

      Acum puteti vizita site-ul cu incredere.

      Multumim pentru intelegere.
  • 0 (0 voturi)    
    BA... (Marţi, 3 august 2010, 18:27)

    KIDDO [anonim]

    Eu cred ca dorm la ora aia . Dati-mi si mie un beep pls . Ms
  • 0 (0 voturi)    
    NASA (Marţi, 3 august 2010, 20:48)

    JayC [utilizator]

    http://www.nasa.gov/topics/solarsystem/sunearthsystem/main/News080210-cme.html
  • -2 (2 voturi)    
    urmeaza de vazut (Miercuri, 4 august 2010, 0:17)

    Marian L [anonim]

    ...nu vrea nimeni sa ne manipuleze de data asta,stati linistiti.Stirea este reala si ar fi trecuta sub tacere daca ar mai fi loc,insa din pacate,totul de desfasoara atat de rapid ca nu mai este loc de abureli.Aceasta masiva explozie solara ar fi trebuit sa aiba loc prima data in 2012,deci totul se precipita,grand finale fiind mai aproape decat am crezut si sperat.Apropos de manipulari...cei suspusi si-au construit deja adaposturi subterane ptr.ei si familii,insa nu stiu cat vor rezista si aceste facilitati...radiatiile solare patrund ca laserul in scoarta terestra la o adincime de pana la 1-2 km.Si de fapt, pentru ce sa mai traiesti cand totul este distrus ptr.1000-2000 ani,cand populatia planetei nu mai exista,cand boliile vor face ravagii,cand anarhia va fi melodia preferata si gasti de vagabonzi vor umbla inarmati violindu-ti fata,nevasta,pe tine,samd.Nu merita,serios!Viata are si ea un rost,sa fie traita demn...
    • 0 (0 voturi)    
      bai baiatule (Miercuri, 4 august 2010, 10:02)

      georgik fara frik [anonim] i-a raspuns lui Marian L

      iar ajungem la 2012 si la restul teoriilor apocaliptice? relax, si mai putin cu filmele sf, daca e sa murim se poate si mai putin spectaculos, oricum, la intrebarea "cine este pregatit de moarte?" cred ca nimeni nu poate raspunde cu "da, eu sunt"
    • 0 (0 voturi)    
      Iata, (Miercuri, 4 august 2010, 10:16)

      Margelatu' [anonim] i-a raspuns lui Marian L

      consecintele unui consum exagerat de iarba.
  • +1 (1 vot)    
    manelism... (Miercuri, 4 august 2010, 14:12)

    what ???! [anonim]

    ... fotonii (oricare, UV-VIS, gamma, X) fac doar câteva minute de la Soare la Pământ... ionii expulzaţi au viteze foarte mari, dar muuult mai mici decât cea a luminii... pot ajunge-atinge (după câteva zile) Terra şi pe timp de noapte, pentru că Terra se roteşte în jurul axei proprii în 24 de ore... În fine, ionii, în funcţie de sarcină (pozitivă sau negativă) se vor "înşuruba" spre poli, pe liniile magnetice terestre (centurile Van Allen) şi vor produce aurore... Liniile magnetice terestre sunt mult mai "dense" la poli - de aceea acolo interacţiunile ionilor din spaţiu cu atmosfera dau show de lumini... ce spune domnul prună, că s-au văzut aurore şi la ecuator - înseamnă că a fost un flux foarte mare de ioni... da, sunt sateliţi distruşi - dar încălzirea globală cade strict în sarcina curvelor de oameni... atmosfera noastră e hiperpoluată de necesităţile fiziologice ale unei specii de maimuţe cu veleităţi manelistice.