VIDEO Michael Moore: Americanii vor fi izgoniti din Rai

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 13 iulie 2010, 16:00 Actualitate | Internaţional


Michael Moore
Foto: Agerpres
Americanii nu vor avea loc in Rai din cauza ca guvernul de la Washington este inclinat spre razboi, a declarat regizorul Michael Moore. Intr-un interviu pentru "Democracy Now",  regizorul a spus ca-i va cere presedintelui Barack Obama sa retraga acum trupele americane din Irak si Afganistam, deoarece razboaiele purtate acolo sunt "imorale".

"Cateodata ma intreb cine ne credem noi, americanii, ca nu trebuie sa raspundem pentru asta la un moment dat? Indiferent ca raspundem pentru asta aici sau acolo sau daca esti un om religios si crezi ca exista viata dupa moarte, ce crezi ca se va intampla la Portile Raiului, cand iti vor verifica cetatenia si-ti vor spune: A, esti american? Uite aici o lista a crimelor", a spus Moore.

Regizorul s-a referit si la americanii care sunt impotriva razboiului si care si-au  platit taxele, sustinand ca nici acestia nu vor intra in Rai deoarece "au ajutat la finantarea" razboaielor.

Moore s-a declarat convins ca americanii "sunt capabili sa faca o multime de lucruri bune": "Atunci cand ai un miliard de oameni pe aceasta planeta care in aceasta seara nu pot bea o cana de apa potabila, doua miliarde care nu au conditii sanitare, ce-ar fi sa ne folosim banii sa facem lucrurile acestea?... O luna din banii folositi pentru aceasta masina de ucis ar putea sa dea apa potabila la aproape toti oamenii care nu au."

In timpul interviului, Moore a multumit calugaritelor care "i-au zadarnicit" cariera de ziarist la gazeta scolii, dupa ce a scris ca Biserica Catolica este "o institutie care uraste femeile". El a spus ca le-a prezentat filmul sau "Sicko" calugaritelor din Michigan: "Maicutele sunt grozave deoarece ele stiu ce dracu se intampla in Biserica Catolica si ele au fost mereu mai radicale si impotriva razboiului".

Interviul a fost difuzat de Pacifica Radio.

Vezi fragmente din interviul acordat de Michael Moore:









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2714 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    cool (Marţi, 13 iulie 2010, 16:12)

    sandoval [utilizator]

    Ma intreb cine ar merge in Rai,daca s-ar da "verde" dupa cum vrem noi...
  • -1 (19 voturi)    
    Hmmmm... (Marţi, 13 iulie 2010, 16:14)

    Alex [anonim]

    Umflatul asta comunist n-a aflat ca in Iraq s-a terminat razboiul? Apropo proletarule, tu nu esti american? Eu am o cu totul alta versiune in ceea ce priveste accesul in rai... Se spune ca umflatii ca tine vor ajunge garantat in iad. La poarta, cei care o pazesc, iti vor tine un mic discurs... "Ai bagat in tine ca un porc si ai participat astfel nemijlocit la cresterea emisiilor de carbon, deci ai incalzit planeta si, prin urmare, n-ai ce cauta aici! Asa ca ia-o frumusel catre stanga, ca si-asa iti place tare mult directia asta, iar acolo unde te va astepta cu bratele deschise un umflat ca tine, imbracat in rosu, tinand o furca in mana si care raspunde la numele de Chavez. Individul ala iti va deschide cu cea mai mare placere poarta catre iad." ///
    • 0 (16 voturi)    
      interesant (Marţi, 13 iulie 2010, 16:23)

      liliana [anonim] i-a raspuns lui Alex

      De ce comunist (chiar dacă
      ”umflat” si cu ”sictir”), de ce nu anarhist, sau altceva?
      De ce nu... un individ care are dreptate?
      • +1 (5 voturi)    
        Moore, lasa-ne! (Marţi, 13 iulie 2010, 19:55)

        ionica [anonim] i-a raspuns lui liliana

        @liliana,

        alta indoctrinata de stanga mondiala
    • +2 (18 voturi)    
      esti pe langa (Marţi, 13 iulie 2010, 16:27)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Alex

      omul asta pledeaza pentru dreptate, adevar, conditii bune de viata, nu razboaielor, samd.. spune-mi si mie efectiv care parte te deranjeaza??
      • +3 (11 voturi)    
        E un adevarat sfant (Marţi, 13 iulie 2010, 16:40)

        sile [anonim] i-a raspuns lui cristi

        Am vazut un interviu care i s-a luat inainte sa vorbeasca la o univesitate (americana). Ca sa intri in sala era o taxa de X dolari. Si intervievatorul l-a intrebat: avand in vedere ca se aduna o suma destul de mica si tot vorbesti de ajutorare and stuff, nu vrei s-o donezi pt comunitatea Y care are nevoie? Ce-a facut Michael Moore? A ras, a evitat raspunsul si a plecat cu banii.
        As zice ca omul asta pledeaza pentru el.
        • -1 (1 vot)    
          ce zici de OSHO? (Marţi, 13 iulie 2010, 20:39)

          bo [anonim] i-a raspuns lui sile

          banuiesc ca ai auzit de OSHO...si cam ce insemna el si modul lui de a gandi/vedea lumea materiala...spirituala...dak ai auzit atunci poate stii si cu ce masini is plimba poponetul...si cam cati bani a facut din vanzarea ideilor si a experientei lui de viata...dak e ceva de inteles din asta intelege.
          • +4 (4 voturi)    
            N-am auzit (Marţi, 13 iulie 2010, 22:30)

            sile [anonim] i-a raspuns lui bo

            Drept pentru care imi scapa si legatura cu subiectul.
      • +4 (8 voturi)    
        Care parte? (Marţi, 13 iulie 2010, 18:39)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui cristi

        Ipocrizia si fatarnicia crasa. Daca vei incerca sa afli mai multe despre adevaratul MM poate ca-ti vei schimba parerea buna pe care o ai despre acest specimen sinistru.

        @Opposite
        Impresia mea e ca tu esti cel bolnav. Fa un prim drum catre medicul de familie ca sa-ti dea o trimitere catre un psihiatru. MM este un comunist ordinar, un ipocrit si un fatarnic. Cand ai o avere de zeci de milioane de dolari si nu donezi un sfant celor despre care afirmi ca mor de sete si de foame in intreaga lume se numeste ipocrizie crasa!!! Ai inteles bolnavule?
        Spre deosebire de acest umflat ipocrit, Bill Gates si Warren Buffet (de exemplu) isi doneaza miliarde din averile pe care le au.

        @gigi
        Nu. Nu esti sanatos la cap, esti bolnav. Asta ca sa-ti parafrazez ineptia.... Credeam ca dreptul la libera exprimare e apanajul democratiei. De aceea consider ca am dreptul sa-mi exprim opinia despre acest umflat ipocrit. Cat despre talibanism... iti explica mult mai bine tovarasii Fidel Antonescu si Che Ponta, stapanii tai iubiti, cam care este interpretarea si semnificatia reala a acestui cuvant pe care tu il folosesti in mod abuziv. Asculta-le discursurile si vei realiza cu adevarat ce inseamna "talibanism'. Mediocrule.
      • 0 (6 voturi)    
        parca citesti din scinteia (Marţi, 13 iulie 2010, 23:34)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui cristi

        bine ca au murit oameni in decembrie 89 ca sa poti debita matale si camarazii aberatii comuniste pe forum. Dac ar fi cum vrea grasul asta puturos si demagog a scrie numai laude la adresa partidului comunist. Caci asta este grasul puturos si infect: un caviar comunist ipocrit si criminal, ca toti commies.
    • -3 (11 voturi)    
      nu, nu e american, e canadian (Marţi, 13 iulie 2010, 16:39)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Alex

      apropo stii ce a comentat dzeu in legatura cu afirmatia lui Moore?

      nimic, ca nu exista dzeu, nici rai. doar isterici talibani ca tine...
    • -2 (10 voturi)    
      ... (Marţi, 13 iulie 2010, 17:34)

      Opposite [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Alex, du-te la un control ca esti bolnav.
    • -3 (3 voturi)    
      Hmmmmm...!?? (Marţi, 13 iulie 2010, 20:33)

      bo [anonim] i-a raspuns lui Alex

      comentariul tau imi da speranta ca undeva exista si un om bun ce o sa tina in echilibru energia ta negativa si parerile tale pline de prejudecata, prin iubire si intelegere...
  • +4 (16 voturi)    
    I-am vazut filmele (Marţi, 13 iulie 2010, 16:26)

    Razvan007 [utilizator]

    Michael Moore este un tampit de mare clasa. Argumentele sale anti-razboi: mame care plang.

    Emotii si iar emotii ... ratiune ZERO.
    • -2 (14 voturi)    
      Chiar vrei sa spui... (Marţi, 13 iulie 2010, 16:42)

      Claudia [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      Chiar vrei sa spui ca mamele care si-au pierdut copii in razboaie stupide sunt de neglijat???

      Chiar vrei sa spui ca razboaiele au o justificare rationala?

      Eu cred ca tocmai razboaiele sunt o manifestare a unor sentimente si emotii prost gestionate si care nu si-au gasit exprimarea altfel.
    • -1 (3 voturi)    
      Fain (Marţi, 13 iulie 2010, 23:31)

      traian [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      Asta cu "tampit de mare clasa" e meserie!Ti-a venit sau e licenta?
  • -3 (9 voturi)    
    Simpatic tipul (Marţi, 13 iulie 2010, 16:27)

    Claudia [anonim]

    ...
  • +2 (6 voturi)    
    daca... (Marţi, 13 iulie 2010, 16:30)

    toteu [anonim]

    platesti taxele ajungi in RAI?
    • -1 (1 vot)    
      pai da (Miercuri, 14 iulie 2010, 10:13)

      dessik [utilizator] i-a raspuns lui toteu

      N-ai auzit de mantuirea prin munca? Ori sa platesti taxele face parte din aceasta.
      • +1 (1 vot)    
        pentru dessik (Miercuri, 14 iulie 2010, 20:00)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui dessik

        Am auzit! La intrarea in lagarul de la Auschwitz scrie: "Arbeit macht frei".
  • -3 (9 voturi)    
    mmmm (Marţi, 13 iulie 2010, 16:43)

    ampersand [anonim]

    Am impresia c-acuşi o ia şi ăsta razna, ajungând să vorbească despre civilizaţiile reptiliene şi şerpiliene care locuiesc la marginea galaxiei...
  • -1 (13 voturi)    
    Michael Moore (Marţi, 13 iulie 2010, 16:52)

    adrian88000 [utilizator]

    un ateu convins! De ce vorbeste despre Rai si Iad, daca el crede ca acestea sun ...povesti?
    Mare nesimtit! Nu crede in rai dar ameninta cu iadul! Nesimtirea lui se vede si dupa gusa si obezitatea lui de porc.
    Lasa-ne !
    • 0 (0 voturi)    
      nu este ateu (Miercuri, 14 iulie 2010, 10:17)

      dessik [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      De ce aberezi? Ai vazut filmul Capitalism a love story? Cred ca e un film foarte pro-religios.
  • +1 (9 voturi)    
    Cam ipocrit! (Marţi, 13 iulie 2010, 17:06)

    Dumitriu [anonim]

    Cand esti milionar si traiesti cu un cont gras in banca a vorbi de saracie, pacea mondiala, "diavolii de capitalisti" etc. reprezinta un exemplu de ipocrizie. Imi plac filmele si documentarelelui insa nu-mi plac comenariile pe care le face.
  • +1 (5 voturi)    
    recidiva! (Marţi, 13 iulie 2010, 17:18)

    curiosu" [anonim]

    asta nu e tipul cu Fahrenheit 9/11?
  • 0 (8 voturi)    
    Ipocriti (Marţi, 13 iulie 2010, 18:13)

    IonVasile [utilizator]

    Ca idee, poti sa vorbesti despre ce este corect :si cu bani si fara bani in buzunar, si gras si slab.

    Atacurile astea fara noima asupra persoanei, mi se par cam idioate. Atacati ce spune.
    • +2 (6 voturi)    
      pentru Ion Vasile (Miercuri, 14 iulie 2010, 0:00)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui IonVasile

      Spune prosti! Habar nu are cum va fi la Judecata de Apoi, dar da din gura . Nu are discernamant.
      Cum isi permite sa judece el cine va merge in Iad si cine in Rai? Cu ce drept? Este el Dumnezeu ca sa faca aceasta judecata? E un imbecil!
    • -1 (3 voturi)    
      Nu gagiule (Miercuri, 14 iulie 2010, 8:59)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui IonVasile

      Ipocrit esti tu si Moore. Nu Moore decide cine merita si cine nu sa mearga in Rai. Pe de alta parte si pana la urma n-am inteles care e opinia ta. Le ceri altora sa critice ce spune si sa nu atace la persoana dar tu ii ataci pe altii la persoana si nu comentezi nimic in ceea ce-l priveste pe acest umflat. Prin urmare ipocrizie e ceea ce faci tu bai Vasile. Presupun ca Moore, da, o sa repet, acest umflat ipocrit si penibil, e idolul tau si esti in acord cu prostiile pe care le debiteaza. Nu?

      P.S. Moore isi jigneste propriul popor din care face parte. Nu crezi ca merita, macar pentru asta, un sut in c u r din partea americanilor? Si noi romanii am face la fel cu oricine ne-ar jigni.
  • +1 (3 voturi)    
    moaca-n oglinda (Miercuri, 14 iulie 2010, 0:58)

    de Murano [anonim]

    Moore o fi dupa vorbe, dupa fapte, frate geaman cu Gore si inrudit cu multi de pe-acolo. Dar judecand dupa cei care se imbulzesc la declaratii si judecati de adeziune (ateu, comunist, tampit, ipocrit, nesimtit, criminal, fatarnic, sinistru) America se poate lafai in hamacul certitudinii: stofa care o propulseaza si despre care Einstein zicea ca sta infinit la dispozitie cat timp furnica oameni pe aceasta planeta nu se va epuiza - never, never!
    • -1 (3 voturi)    
      ???? (Miercuri, 14 iulie 2010, 8:53)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui de Murano

      Tu reusesti sa-ti intelegi propriul comentariu? Ce-ai spus n-are pic de coerenta si logica. Moore este, intr-adevar, un tampit. Emite judecati de valoare subiective si, mai mult, false. Daca un roman ne-ar spune noua asta i-am trage un sut in cur si l-am alunga din tara. Moore, acest ipocrit si fatarnic gras, ar trebui sa-si primeasca niste suturi in cur de la poporul american, pe care-l jigneste cu multa nesimtire. Cine-i da dreptul acestui umflat sa decida cine merita si cine nu sa fie primit in rai? pe de alta parte, sa auzi asemenea lucruri din gura unui ateu convins... E de rasul curcilor acest penibil.
      • 0 (0 voturi)    
        ramanem la ???? (Miercuri, 14 iulie 2010, 11:55)

        de Murano [anonim] i-a raspuns lui Dorin

        Tin sa te asigur c-am raspuns, insa decum parasesc poteca tainuita in desis, nu mai incap pe acea portita la care pare sa stea tot un fel de Cerber care sa ma respinga. Eu m-am dus acasa, nu vreau cu tot dinadinsul dincolo.
  • +1 (1 vot)    
    Ateul (Miercuri, 14 iulie 2010, 8:05)

    gaspy [utilizator]

    Michael Moore este ateu, declaratia este una calculata, aruncata republicanilor conservatori.

    Pentru cine nu stie prea bine cum stau lucrurile, in SUA politica este aproape perfect polarizata, cu foarte putin loc de nuante. Avem asa:

    Democatii care sunt liberali, atei, si pro-avorturi VS republicanii convervatori, f.religiosi, pro-port de arma liber. Sigur, mai sunt si exceptii, dar in mare rar vei gasi un republican ateu sau un democrat pro-gun.
  • 0 (4 voturi)    
    Asta bate campii! (Miercuri, 14 iulie 2010, 9:02)

    Alex [anonim]

    Pai ce, toti americanii sunt vinovati de crimele altora. Cat despre crime... toate popoarele de pe lumea asta au vini mai mici sau mai mari pentru care ar trebui sa plateasca. Insa in nici un caz generalizand asa cum face nesabuitul Moore. Cine e el sa hotarasca cine merge in Rai si cine nu? Sa presupun ca si el va merga in Iad pentru simplul motiv ca e american? Oricum, sa-i fie rusine. Declaratiile individului acesta sunt o imensa rusine.
  • 0 (4 voturi)    
    multi se tem ca nu vor ajunge in Rai (Miercuri, 14 iulie 2010, 10:15)

    dessik [utilizator]

    De aici si comentariile celor deranjati de Moore. Da, iubitii mei frati crestini, in Rai nu se ajunge cum v-ar place voua. Mai cititi Biblia.
    • 0 (0 voturi)    
      Desik! (Miercuri, 14 iulie 2010, 20:10)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      Deci tu crezi ca "calea cea ingusta" prin care se patrunde in Rai este cea aratata de Moore??
      Si daca eu nu cred asa ,ci cred ca "Calea, Adevarul si Viata " sunt Isus Hristos, ti zici ca sunt eretic si ma trimiti sa mai citesc Biblia?
      Am sa fiu de acord totusi cu ultimul tau indemn! Biblia trebuie citita ! Dar tu, ai citit-o?
  • +1 (3 voturi)    
    Ce de americani pe aici ? (Miercuri, 14 iulie 2010, 17:47)

    Radu Humor [anonim]

    Ce-aveti ma ? Ce va deranjeaza ca cineva gandeste si altfel, si la cei multi si saraci, nu numai la bani !
  • -1 (3 voturi)    
    mai clar nu se poate (Miercuri, 14 iulie 2010, 19:45)

    V [anonim]

    Individul asta e bolnav. Nu ma pricep la medicina, dar cred ca o mare parte din creierul lui s-a inecat in grasime. Maine poimaine il vedem trecand la islam. Asta daca nu s-a convertit deja in secret. Haha, sau poate e chiar bin laden, deghizat, si de aia trebuie sa dea impresia ca e obez. Care zice aici ca pledeaza pentru dreptate? Pentru ce?? Dreptatea cui? A dat vreodata vreo solutie? Vrea sa se retraga trupele din iraq si afganistan. Bun. Si dupa aia ce? Nu l-am auzit sa dea si un raspuns la asta. Fat bastard.