Duma de Stat a Rusiei a condamnat oficial decretul lui Ghimpu privind ocupatia sovietica

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 30 iunie 2010, 17:31 Actualitate | Internaţional


Deputatii rusi au aprobat miercuri, in unanimitate, o declaratie oficiala de condamnare a decretului emis de presedintele interimar al Republicii Moldova, Mihai Ghimpu, prin care 28 iunie a fost desemnata zi de comemorare a victimelor ocupatiei sovietice si regimului totalitar comunist, informeaza Unimedia.md.

"Este un act planificat al unei campanii politice, indreptat impotriva relatiilor moldo-ruse, o incercare directa de denaturare a istoriei mondiale, dar si de a indreptati politica falimentara a autoritatilor R. Moldova", sunt acuzatiile expuse in documentul adoptat de Duma de Stat a Rusiei, potrivit Interfax.

In declaratie se mai mentioneaza ca decizia presedintelui R. Moldova aduce o lovitura si "posibilitatilor de solutionare a conflictului transnistrean".

Proiectul declaratiei a fost initiat de sefului Comitetului Dumei ruse pentru afacerile CSI, Alexei Ostrovschii. "Noi nu avem dreptul sa trecem cu vederea astfel de decizii, nu doar cele care tin de Rusia si Moldova, dar de intreaga comunitate internationala", a declarat deputatul.

Potrivit lui Ostrovschii, decretul lui Ghimpu continua logica celor care denatureaza adevarul istoric.


Presedintele interimar al R. Moldova, Mihai Ghimpu, a emis saptamana trecuta un decret potrivit caruia 28 iunie 1940 a fost declarata "Ziua ocupatiei sovietice". Decretul mai prevede ca Rusia, in calitatea sa de succesor de drept al Uniunii Sovietice, ar urma sa-si retraga "neconditionat, urgent si transparent trupele si armamentul de pe teritoriul Republicii Moldova".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3761 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Mai sa fie!!! (Miercuri, 30 iunie 2010, 17:46)

    dvribe [anonim]

    Unanimitate=100%=Toti o apa si-un pamant!Adica BOLSEVICI!
    P.S.No lasa draga ca ne-ai lasat reci,Putine!!!!!!!
    • +9 (9 voturi)    
      incapacitatea Rusiei de a-si asuma istoria! (Miercuri, 30 iunie 2010, 18:16)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui dvribe

      nici astazi, cand imperiul lor e dat inapoi ,teritorial vorbind ,cu 300 de ani, Rusia democrata nu isi recunoaste politica de asuprire ,deromanizare si colonizare a rusofonilor in spatiu romanesc!este exact cum urmasii lui Genghis Han -actualii mongoli-ar sustine ca distrugerea Europei de la 1240 si ocuparea tinuturilor slavilor (Moscova , Kiev) timp de 400 de ani de tatarii Hoardei de Aur ,a fost o epoca de prosperitate , de civilizatie ,de revolutie tehnico-stiintifica!cat de greu poti indeparta jugul rusesc ,astazi se vede
    • +2 (2 voturi)    
      nota bene (Joi, 1 iulie 2010, 2:02)

      ivanivan [utilizator] i-a raspuns lui dvribe

      Un negativ ce este e ca RO nu are o strategie privind RM, si nici n-a avut. Bantuita de vinturi politice sireaca RO nu avea chind se ghindi la RM. Saracia e mare si in RO. drept ca dupa anii pina la 1995 se vede tot mai frumos, nu prea mor de foame. Si apoi, RO preocupata de aderare la UE nu prea avea glas. Da ce putea sa spue RO rusiei pina a nu fi memru NATO??? Mai ales ca avea si pe iliescu. Ro tre sa aiba un plan strategic si nu numai tactic. RO tre sa gaseasca in UE mai multe vici ce cer retragerea trupelor ruse (Polonia, Tarile baltice) Toti tre sa ceara rusiei sa elibereze Moldova. Si rolul RO aici este primordial. Faceti coalitie cu Polonia si Tarile baltice, cereti in unison retragerea rusilor de pe pamantul RM.
  • +11 (11 voturi)    
    Repostez un comentariu genial de pe Unimedia (Miercuri, 30 iunie 2010, 18:08)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    românul, 30 iunie 2010, ora: 14:48;↑ +11 (11) răspunde
    te umfla rasul cand vezi ce preocupari au distinsii oligarhi miliardari din duma ruseasca, in conditiile in care rusia e la marginea prapastiei, un popor de drogati si alcoolici, cu o rata a criminalitatii terifiante, trafic de carne vie si mai ales de femei infloritor, disparitia institutiei familiei, animalizarea prin saracie a rusului de rand, orase si sate pustiite de foame, heroina si alcool, o rata a mortalitatii extraordinare, milioane de rusi decedeaza anual din cauza consumului de alcool, un stat in destabilizare, o colonizare fara precedent a orientului de catre chinezi, din 140 de milioane deja doar 110 milioane se mai declara etnici rusi...si pe ei ii freaca soarta romanilor basarabeni. in conditiile astea, privind disolutia rusiei...nu poti sa ai decat o singura parere...
    • +4 (4 voturi)    
      Recomand (Miercuri, 30 iunie 2010, 22:30)

      IM [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      mr freeman : http://www.youtube.com/watch?v=cQGYchLW4qM
      • 0 (0 voturi)    
        Super (Joi, 1 iulie 2010, 0:57)

        Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui IM

        Iti multumesc de link, ai un punct de la mine :)
  • +15 (15 voturi)    
    Duma de Stat a Rusiei a condamnat ADEVARUL (Miercuri, 30 iunie 2010, 18:19)

    Ionel [anonim]

    Comunistii nu au facut niciodata casa buna cu adevarul
  • +3 (3 voturi)    
    UNIMEDIA (Miercuri, 30 iunie 2010, 18:29)

    inout [anonim]

    Agentia UNIMEDIA a spus adevarul.
  • +8 (8 voturi)    
    Rusii versus sovieticii. (Miercuri, 30 iunie 2010, 18:56)

    mircea [anonim]

    Pacat ca Duma de stat a Rusiei a ramas la mentalitatea de soviet suprem.Felicitari d-lui Ghimpu pentru gest.E bine ca romanii,mai ales cei din Basarabia sa stie adevarul.Atatia ani de minciuna,e normal ,poate,sa mai fie oameni care sa se indoiasca.Dar ca intodeauna te intrebi si "daca-i adevarat".
  • -13 (17 voturi)    
    Trebuie sa scapam de acesti ovrei speculanti (Miercuri, 30 iunie 2010, 19:11)

    basescu [anonim]

    este vorba de isarescu care castiga sume astronomice din bani publici si de asa-zisul sau consilier pre numele lui vasilescu.. trebuie indepartati de banuil public si demo0ntatata ideea ca ei sunt eroii Romaniei...
    Acelassi lucru cu boc si basescu si clientela lor portocalie, in fapt hoti nerusinati .Afara, afara! cu javrele di tara!
    • +3 (3 voturi)    
      acajiule,ce te-ai aprins asa? (Miercuri, 30 iunie 2010, 20:21)

      Saint-Just [anonim] i-a raspuns lui basescu

      pana nu plecati voi ,tiganii ,in India natala ,tara nu poate respira de tuciurii...
  • +8 (10 voturi)    
    Ghimpu (Miercuri, 30 iunie 2010, 19:27)

    Marian [anonim]

    Daca acest om ar candida la Presedentia Romaniei l-as vota fara nicio retinere.

    Crize economice, bani putini, austeritate... cu asta suntem obisnuiti. Si o sa treaca!
    Dar relatiile cu Republica Moldova trebuie intarite si stranse pana cand o sa reusim in final ce toti vrem.

    Pe de alta parte, nu pot sa nu observ consecventa lui Basescu in ceea ce priveste Republica Moldova, ceea ce e un mare plus din punctul meu de vedere. Are el pacatele lui (multe) dar asta admir la el. Ca si pozitia fata de "tinutul secuiesc" (intentionat cu litera mica). Asa ceva nu va fi NICIODATA.
  • +2 (2 voturi)    
    Cum ... (Miercuri, 30 iunie 2010, 19:44)

    anonim [anonim]

    Cum este posibil ca Rusia sa aiba o productie de bunuri si servicii - PIB - mai mica decat California, unul din cele 50 de state ale USA ? Mi se pare incredibil. Am gresit undeva ?

    Rusia: PIB $1,229 trilioane (2009)
    California: PIB $1,85 trilioane (2008)

    http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Russia
    http://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_California
    • -3 (3 voturi)    
      economia Rusiei arata mai bine ca a Romaniei (Miercuri, 30 iunie 2010, 20:02)

      economistul [anonim] i-a raspuns lui anonim

      PIB-ul pe cap de locuitor(per capita) este $7900 in RO si $8693 in Rusia. Deci ei stau mai bine.

      e importanta corelarea per capita, pentru ca PIB-ul absolut depinde si de dimensiunea tarii.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu ai gresit, asa este (Miercuri, 30 iunie 2010, 20:06)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Daca California ar fi o tara, PIB-ul ei al fi printre primele 10 din lume.
    • +3 (3 voturi)    
      Rusia e si dupa Brazilia dpdv pib (Miercuri, 30 iunie 2010, 20:23)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui anonim

      o tara care exporta doar resurse naturale nu poate fi numita dezvoltata sau industrializata !si ref la California ai dreptate...
    • -2 (2 voturi)    
      California. (Miercuri, 30 iunie 2010, 21:39)

      ready4war [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      California are a 4-a economie a lumii, luat ca stat separat, acolo isi au sediul cele mai mari corporatii software si tot ce tine de calculatoare, presupun ca de Sillicon Valley ai auzit...
      Si trilioane?
      Ce stat are PIB-ul masurat in trilioane? Doar Zimbabwe, probabil...
  • +3 (3 voturi)    
    buun (Miercuri, 30 iunie 2010, 20:19)

    водка [anonim]

    Si cu ce scop de pace are Rusia trupe pe teritoriul Romaniei? Si da am zis bine ... Adevarul doare.
    • +1 (1 vot)    
      cu ce scop ?! (Miercuri, 30 iunie 2010, 21:05)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui водка

      schimburi culturale...
      • +1 (1 vot)    
        si.. (Miercuri, 30 iunie 2010, 21:19)

        waxazy [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

        de a mai ajuta diversi in planurile lor plantare de panselute prin piata universitatii , pietele de prin chisinau ..
        etc...
        oricum DUMA sovietica e o gluma de prost gust..
  • +2 (2 voturi)    
    rusii sunt un popor nenorocit (Miercuri, 30 iunie 2010, 21:25)

    I [utilizator]

    nenorocesc si pe altii pe langa faptul ca s-au nenorocit si pe ei. Nu spun asta ca as avea ceva cu ei, dar mi-au povestit bunicii ce a insemnat ocupatia ruseasca. (fata de ocupatia nemteasca; aveau ei ce aveau cu tiganii si evreii dar in rest te lasau in pace)
  • 0 (0 voturi)    
    rusi si germanii (Miercuri, 30 iunie 2010, 23:21)

    igor [anonim]

    Rusia se vede pe harta mai importanta decat este in realitate.

    Federatia Rusa are conducatori rai care cred ca ceea ce fac ei este bine .

    CATE TARI PRIETENE ADEVARATE ARE RUSIA??

    SUB 5 TARI PE GLOB.
    • 0 (0 voturi)    
      Ai dreptate, 5 (Joi, 1 iulie 2010, 0:50)

      comentator [anonim] i-a raspuns lui igor

      Dar din păcate aici contează calitatea si nu cantitatea. Iar cele 5 tări prietene ale Rusiei stii cine sunt?
      • 0 (0 voturi)    
        calitatea... (Luni, 12 iulie 2010, 16:52)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui comentator

        Aliatii Rusiei:
        1) Coreea de Nord (muritori de foame)
        2) tara in care nimeni nu ar vrea sa traiasca
        3) tara in care nimeni nu ar vrea sa traiasca
        ... (tara in care nimeni nu ar vrea sa traiasca)
        ... (tara in care nimeni nu ar vrea sa traiasca)
        ... (tara in care nimeni nu ar vrea sa traiasca)
    • 0 (0 voturi)    
      Si SUA cate are ? (Joi, 1 iulie 2010, 16:04)

      BX [anonim] i-a raspuns lui igor

      Si SUA cate are ?
      A...e pe minus la capitolul asta.