Iisus Cristos se va intoarce pe Pamant pana in 2050, cred 40% dintre americani - sondaj

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 23 iunie 2010, 11:34 Actualitate | Internaţional

Peste 40% dintre americani cred ca Iisus Cristos va reveni pe Pamant pana in 2050, potrivit unui sondaj de opinie citat de The Daily Telegraph. Sondajul realizat de Pew Research Center For The People si The Press/Smithsonian Magazine arata ca americanii raman foarte optimisti in ceea ce priveste viitorul lor.

Astfel, pana la jumatatea secolului, 71% dintre americani cred ca va putea fi vindecat cancerul, 66% spun ca bratele si picioarele artificiale vor functiona mai bine decat cele reale iar 81% afirma ca, pana in 2050, calculatoarele vor fi capabile sa comunice cu oamenii.

Americanii se tem insa de o criza energetica majora si de incalzirea globala, potrivit studiului citat. Peste jumatate, respectiv 58%, se tem de un nou razboi mondial in urmatorii 40 de ani iar 53% se asteapta la un atentat terorist cu arme nucleare in Statele Unite.

Sondajul indica insa o reducere sensibila a optimismului in comparatie cu 1999, cand 81% dintre americani se declarau optimisti in privinta vietii personale si a familiilor lor. Acum, procentul este de doar 64%.

Sondajul telefonic a fost realizat pe un esantion de 1.546 de adulti, in aprilie 2010. Marja de eroare este de +/- 3%.

Principalele rezultate ale sondajului:
  • 71% cred in vindecarea cancerului
  • 81% cred in posibilitatea dialogului oameni-computere
  • 53% spun ca oamenii normali vor putea calatori in spatiu
  • 66% afirma ca Pamantul se va incalzi in perioada urmatoare. Exista insa diferente majore legate de optiunile politice: doar 48% dintre republicani cred in incalzirea globala, fata de 83% dintre democrati
  • 89% cred ca o femeie va ajunge presedintele SUA pana in 2050
  • 41% spun ca Iisus Cristos va reveni pe Pamant in urmatorii 40 de ani, in timp ce 46% nu sunt de acord cu aceasta afirmatie
  • 61% declara ca aproape nicio persoana nu va mai trimite scrisori pana la acest orizont de timp


Citeste mai multe despre   






















2060 vizualizari

  • -8 (10 voturi)    
    corectie (Miercuri, 23 iunie 2010, 11:55)

    corectie [anonim]

    se spune IISUS HRISTOS
    • 0 (2 voturi)    
      Nu e nicio greseala (Miercuri, 23 iunie 2010, 12:16)

      tzuptzup [anonim] i-a raspuns lui corectie

      Ambele forme sunt acceptate in biserica, Hristos si Cristos, Din punct de vedere etimologic, forma "corecta" ar fi Cristos, deoarece noi am preluat forma greaca a numelui, si anume "christos", la inceputul crestinismului pe meleagurile mioritice.
      • 0 (0 voturi)    
        fix pe dos (Joi, 24 iunie 2010, 20:09)

        ... [anonim] i-a raspuns lui tzuptzup

        tocmai, ca transliterarea "ch" din latina si apoi din limbile ce folosesc alfabetul latin corespunde literei grecesti hi (arata aproximativ ca un "x"), deci in greceste nu era nici un "c". varianta cu "ch" este folosita in tarile cu alfabet latin tocmai datorita faptului ca intermediar a fost limba latina. si ca, de pilda, in unele limbi pronuntia "h"-ului ar fi dificila.
  • +4 (8 voturi)    
    Si daca nu vine ? (Miercuri, 23 iunie 2010, 12:01)

    gogu [anonim]

    O sa va bucurati de tzeapa?
    • +3 (7 voturi)    
      Am vorbit eu cu mecanicul.. (Miercuri, 23 iunie 2010, 12:55)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui gogu

      ... de la nava spatiala si are mari probleme cu ea ... deci vine da' nu in urmatorii 40 de ani ... mai incolo :))
  • +10 (14 voturi)    
    mos craciun e mai tare (Miercuri, 23 iunie 2010, 12:03)

    gica pantalon [utilizator]

    vine in fiecare an :))))
  • +4 (6 voturi)    
    normalii si ailalti (Miercuri, 23 iunie 2010, 12:12)

    the [anonim]

    53% spun ca oamenii normali vor putea calatori in spatiu

    pai da
    trebuie sa faci parte din aia 47% de anormali ca sa vrei sa ramâi pe planeta asta ...
  • +3 (5 voturi)    
    mentalitate. (Miercuri, 23 iunie 2010, 12:20)

    cucu [anonim]

    exista o vorba: americanii au mentalitatea unor copii de 12 ani,asta o stiu chiar si copiii americani de 6 ani.
  • +5 (7 voturi)    
    Poate se intoarce mai repede.... (Miercuri, 23 iunie 2010, 12:58)

    lili [anonim]

    Si-i scoate din criza... Rugati-va....
  • +2 (6 voturi)    
    Pai asta se stie de mult, (Miercuri, 23 iunie 2010, 13:13)

    io [anonim]

    clar ca se va intorce, la sfarsitul lui septembrie 2013 ,impreuna cu Elvis si Darth Vader.Pentru vizita in Romania ,spre sfarsitul lunii Octombie,mai sunt bilete libere.
  • +2 (4 voturi)    
    daca chiar vine (Miercuri, 23 iunie 2010, 13:17)

    dessik [utilizator]

    e de bine sau de rau?
  • 0 (4 voturi)    
    o sa vina la americani (Miercuri, 23 iunie 2010, 13:18)

    nenea [anonim]

    si vor fi reduceri la preturi in ficare zi. cam asa vad ei paradisul:)))
  • -1 (3 voturi)    
    Totusi exista si totusi va veni (Miercuri, 23 iunie 2010, 13:23)

    Adrian V. [anonim]

    Inainte de a face afirmatia ca Iisus sau Dumnezeu nu exista ar trebui aduse argumnetele necesare si firul logic si documentat al demonstratiei; poai cei ce se declara atei pot afirma concluzia. Noi, crestinii, nu putem demontrsa ca Iisus exista, insa El va poate demnostra acest lucru; noi credem ca El exista si e suficent, il simtim, ne rugam si ne ajuta. Noi afirmam ca exista pe baza experientei noastre de viata; voi , ce ce nu credeti, pe baza a ce afirmati ca "sigur nu exista"?
    • 0 (2 voturi)    
      .... (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:12)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Adrian V.

      tu esti atat de plictisit incat vrei sa intrii in discutii contradictorii cu oricine nu conteaza numai cineva sa te bage in seama si pe tine.
      Unii ... credem in ratiune, logica, legile fizicii, emotii etc.
      Eu unul cred in emotii, sentimente, matematica, in legea gravitatiei ...etc...si cam tot ce poate fi argumentat si demonstrat.
      Nu incerca sa intrii in conlicte de idei cu cei ce nu sunt si nu cred ca tine. Este pur si simplu primitiv.
      Toti suntem diferiti, varietatea face lumea frumoasa atata timp cat avem intelegere reciproca.
      Numai bine!
      • -2 (2 voturi)    
        Punct de vdere diferit (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:39)

        Adrian V. [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

        1. "esti atat de plictisit" ,"Eu unul cred in emotii, sentimente, matematica, in legea gravitatiei ...etc...si cam tot ce poate fi argumentat si demonstrat" prin urmare te rog sa-ti sustii afirmatia

        2. nu tin sa port o discutie contradictorie ci doar sa exprim un punct de vedere fara a astepta musai o replica.
        Acum totusi daca am primit un raspuns, pe care il pot cataloga ca o tentativa de a intra in contradictoriu cu cineva, ma simt nevoit sa raspund.
        Sunt deacor ca suntem diferiti si ca lumea este frumoasa ...in plus cred ca ar putea fi si mai frumoasa. Intelegera reciproca e doar un ideal atat timp cat limitele fiecaruia (libertatea tine pana la afectarea celui din jur) nu pot fi matematic specificate si sunt relative. Pentru a nu divaga, pot sa afirm ca sunt adeptul acceptarii celui de langa mine insa in nici un caz nu pot accepta implicarea mea , nici partiala, in actiunile sale cu care nu pot fi de acord.
        • 0 (2 voturi)    
          raspuns (Miercuri, 23 iunie 2010, 16:26)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Adrian V.

          1. Am spus ca eu cred doar in lucruri care pot fi simtite (vazute auzite atinse etc) + lucruri care pot fi demostrate /argumentate. Uite adevaruri in care cred si care nu pot fi denaturate sau interpretate precum religia: 1+1=2; E=m*c^2...etc.
          Eu nu iti cer sa iti sustii afirmatia ca nu cred ca o sa am parte de argumente solide (de genul 1+1=2).
          2. Sunt perfect de acord cu tine. Asa cum tu vrei sa te bucuri de libertate in cadrul convingerilor tale asa si eu nu vreau sa am libertatea limitata de convingerile altora. Mai exact nu vreau ca din banii publici la care contribui si eu sa fie da-ti la biserica ca sa fie cheltuiti pe alte biserici si lucruri inutile. Prefer spitale scoli etc.
          Nu am nimic cu ideologiile religioase. Sunt toate fascinante si frumoase si sunt parte a culturii locale.
          Dispretuiesc biserica ca intitutie (indiferent de religie) care foloseste ideogii pentru manipulare in scopuri ce servesc nevoile unor indivizi. (ex: preoti care cer mita pentru serviciile lor; aparitia bisericii in campanii electorale; propaganda religioasa obligatorie in institutii de invatamant, blamarea de catre biserica a tot ce nu serveste intereselor propii... etc. lista poate fi interminabila.). Separarea bisericii de stat (vezi Franta) ar fi o solutie decenta.
          Tine cont ca libertatea ta nu este amenintata de convingerile mele. Nu este valabil si reciproca din pacate.
          Daca tu personal vrei sa sustii BOR esti liber sa donezi. Ar trebui ca aceasta contributie a ta sa fie la libera ta alegere si nu sa fii obligat sa platesti pestru aceasta institutie.
  • -1 (5 voturi)    
    ce fac (Miercuri, 23 iunie 2010, 13:24)

    smen [anonim]

    drogurile din om,nu degeba sua e cea mai mare consumatoare de cocaina si heroina
    • +3 (5 voturi)    
      Alcoolul (Miercuri, 23 iunie 2010, 14:03)

      ion [anonim] i-a raspuns lui smen

      Si la noi se consuma foarte mult unul dintre cele mai periculoase droguri: alcoolul :)
  • +1 (3 voturi)    
    restul au crezut ca a venit anul trecut (Miercuri, 23 iunie 2010, 13:46)

    zaboo [utilizator]

    si l-au votat ;)) iar acum traiesc vremurile judecatii de apoi,
  • +1 (3 voturi)    
    Stire gresita (Miercuri, 23 iunie 2010, 13:52)

    Trojan.H [utilizator]

    Eu am informatii din 3 surse ca va veni in 2060.
  • +2 (2 voturi)    
    jumatatea infantila... (Miercuri, 23 iunie 2010, 13:56)

    sile [anonim]

    40% cred ca va veni......

    D-aia ii manipuleaza baietii destepti si fac ce vor cu ei.
    E suficient sa ne uitam in istoria Americii ca sa intelegem lucrul asta.
  • +4 (4 voturi)    
    nu va mai luati de americani (Miercuri, 23 iunie 2010, 14:09)

    bau bau [anonim]

    dc s-ar face un sondaj la noi pe toata romania, rural +urban, probabil o sa iesim cu un procent mai mare ca ei
  • -2 (4 voturi)    
    Venirea lui (Miercuri, 23 iunie 2010, 15:51)

    steffi [utilizator]

    Sta scris in BIBLIE cind va veni

    doar EL a spus simplu - EU VIN CURIND !

    toate comentariile sunt de prisos

    pentru toti crestinii ar fi bine sa vina cit mai repede

    Restul sunt niste prostii ale unor atei care mai de care
  • 0 (2 voturi)    
    nu stiam (Miercuri, 23 iunie 2010, 16:12)

    mihai [anonim]

    ca si americanii se uita la OTV!
  • 0 (2 voturi)    
    daca ei pleaca din Afpak si din Irak, poate! (Miercuri, 23 iunie 2010, 18:14)

    carth [utilizator]

    si daca parasesc politica lor hegemonica...Altfe, s-ar zice ca SUA devenite non-hegemonice ar fi un echivalent cu o minune biblica...ca revenirea lui Iisus, mdeh!...
    Insa Iisus ar trebui sa evite sa mai vina, il vor crucifica iar.
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Miercuri, 23 iunie 2010, 20:31)

    cristi [anonim]

    hmmm... oare cind se va intoarce va vorbi engleza? sau fiecaruia pe limba lui? dar nu e poliglot, din cite retin eu, el stia aramaica, o sa aiba o problema de comunicare cred.
    in plus, unde o sa stea? in ce tara? la casa sau la bloc? sau in vreun building american? o sa manince fast-food? chiar, e vegetarian Isus? vin stiu ca bea, asta e sigur.
    o sa dea interviuri la TV? altfel cum o sa intre in contact cu toata lumea, ca daca merge pe jos din localitate in localitate sa stea de vorba cu toti, pina acopera tot globul (era sa zic, blogul, ca sa vezi) imbatrinesc si mor 30% din populatie.

    o sa se imbrace tot in cearsaf? o sa fie tolerant cu felul diferit al natiilor si al indivizilor de a se imbraca, de a sarbatori, de a face sex, de a minca, de a se organiza politic etc?

    va imaginati ce scenariu de film nemaipomenit ar fi asta?