Oficial israelian: Flotila pro-palestiniana avea legaturi cu al-Qaida

de Stefan Popovici     HotNews.ro
Luni, 31 mai 2010, 23:42 Actualitate | Internaţional

 Convoiul umanitar de ambarcatiuni care se deplasa spre Fasia Gaza "era o armada a urii si violentei", a afirmat luni Danny Ayalon, adjunctul ministrului israelian de externe, in cadrul unei conferinte de presa organizate la Ierusalim.

"A fost o provocare revoltatoare si premeditata, iar organizatorii acestei actiuni au legaturi cu Jihadul global, cu al-Qaida si Hamas. Intentiile si metodele lor au fost violente, iar rezultatele au fost, din nefericire, violente. Israelul regreta pierderile de vieti omenesti si a facut tot posibilul pentru a evita acest deznodamant. Organizatorii transportului nu s-au conformat apelurilor fortelor noastre, de a le urma pasnic si de a incheia totul fara violenta", a declarat Ayalon, adaugand ca patrunderea flotilei in Gaza ar fi creat "un coridor de contrabanda cu armament". Cititi mai mult in The Jerusalem Post.


Citeste mai multe despre   






















975 vizualizari

  • -2 (16 voturi)    
    ce au facut israelienii este incalificabil (Luni, 31 mai 2010, 22:53)

    bobica [anonim]

    A ataca nave civile cu mijloace militare este lasitate si imoralitate. Acum israelienii cauta scuze pentru actul lor, pretexte.
    Rusinos!
    • +7 (13 voturi)    
      Precizari din Pakistan (Marţi, 1 iunie 2010, 1:07)

      Racnetul islamic [anonim] i-a raspuns lui bobica

      Navele au ajuns in portul israelian Ashdod, toate au fost sechestrate, inclusiv cele 3 nave turcesti.

      84 de pasageri au fost plasati in arest, ceilalti sunt in ancheta, declara Sabina Hadad, purtator de cuvant.

      25 de activisti pro-arabi au cerut sa fie expulzati spre tarile care le-au furnizat pasapoarte de cetatean, unii dintre ei sunt chiar europeni.

      Bilantul a fost exagerat in mass-media, se vorbea de 19 morti, acum bilantul oficial e clar stabilit,
      9 morti si 30 raniti (inclusiv cei 4 soldati israelieni, 3 injunghiati si al 4-lea impuscat).

      Incindentul arabo-israelian a fost sarbatorit in Pakistan in stil local specific, un grup de barbati inarmati au intrat intr-un spital din Lahore si au mitraliat pe toate lumea din hol si de la urgente, omorand 12 persoane. Tot musulmani, ca si ei, dar la acesti "caini ai lui Allah" (cum ii numeste presa locala) nu conteaza.
      Absolut nici un extremist de stanga european nu a protestat pt crimele comise intr-un spital. Pt ca nu le pasa cu adevarat de morti si tragedii decat daca pot injura Israel, atat!

      Din primele convorbiri cu pasagerii, reiese ca un grup de militanti islamisti turci si arabi se pregatisera cu masti de gaze, rangi de fier si cutite sa "reziste" la orice control. Acestia, daca nu au fost deja neutralizati, vor fi judecati penal.

      Presedintele Obama a declarat ca "asteapta" rezultatele unei anchete cat mai "amanuntite" inainte de a lua vreo atitudine.
      Desigur, la modul general, toata lumea "regreta" moartea acelor activisti.
  • -2 (12 voturi)    
    da, da (Luni, 31 mai 2010, 23:44)

    MirceaA [utilizator]

    si mai avea si cu Mos Craciun, dar e secret.
  • -3 (15 voturi)    
    ... (Luni, 31 mai 2010, 23:46)

    SlowBoz [utilizator]

    cand nu ai alta scuza, dai vina pe "Al Qaida" si gata, crezi ca toti vor inghiti iar galusca ...
  • 0 (12 voturi)    
    bun baiat (Luni, 31 mai 2010, 23:55)

    nam [anonim]

    Asta e baiatu' care a avut inspiratia sa il aseze pe ministrul de externe turc pe un scaun mai mic si sa-l faca cu ou si cu otet dupa ce a chemat ziarele sa vada cat de potent e el?
    De fapt ce mai conteaza, prostul gust e la el acasa la orice stire despre Israel, preluata bineinteles de la Jerusalem Post, sau Israel News, ca de presa e doar o alta masina de marketing de ani buni incoace.
  • +3 (11 voturi)    
    GOD BLESS ISRAEL! (Luni, 31 mai 2010, 23:56)

    Mose [anonim]

    Dumnezeu sa binecuvanteze statul Israel!
    • -2 (10 voturi)    
      de ce? (Marţi, 1 iunie 2010, 11:08)

      gicu [anonim] i-a raspuns lui Mose

      si daca n-o sa vrea ,ce faceti?
  • +2 (10 voturi)    
    Razboi de propaganda de ambele parti (Marţi, 1 iunie 2010, 0:03)

    Goebbels love Hamas [anonim]

    Ura e nestinsa intre verii semiti, evrei si arabi, si acolo nu se va rezolva nimic pana cand una din parti nu va extermina cealalta parte. Ahmadinejad persanul a "prognozat" ca "Israelul va fi sters de pe harta intr-o mare de flacari". Dar e mai probabil ca se va intampla invers.

    Mesajul Israelului catre dusmanii sai de moarte a fost: "uitati cum am raspuns cand am fost atacati cu cutite si gloante, ganditi-va bine cum vom reactiona cand veti ataca cu rachete si arme atomice" !

    Dupa reactia israeliana la agresivitatea musulmanilor de pe pe navele care vroiau sa forteze blocusul, acum sunt convins ca in caz de atac nuclear/chimic devastator in Israel, evreii vor raspunde transformand arabimea in cenusa atomica ! Nu le pasa de reactia lumii, ce poti face contra unui stat care te anihileaza nuclear?

    Mesajul a fost si catre Turcia: "aveti cam mult tupeu sa sutineti jihadistii si antisemitii, uite ca nu ne impresioneaza ca ati agatat drapelul vostru la geam si va proclamati putere regionala, va punem cu botul pe labe oricand"!

    Evident, ar fi o mare naivitate sa credem informatii din Jerusalem Post sau de pe Al Jazeera, astea sunt surse aflate in razboi continuu de minciuna si propaganda.

    In Europa trebuie sa evitati sa va informati de pe site-urile extremiste, fie de dreapta anti-islamica, fie de stanga anti-israeliana.

    In seara asta, la Paris s-au adunat vreo 1.000 de magrebini (arabo_berberi) cu steaguri tunisiene, marocane, algeriene si palestiniene sa strige sloganuri.
    Stiti cine erau in spatele lor cu steaguri rosii? Noul Partid Anticapitalist, Partidul Comunist Francez, Frontul de Stanga si Verzii. Doar ei, atat..
    Adica "floarea cea vestita" a extremei stanga, abonata la urlete de "indignare" cand e vorba de America si Israel. Nu sunt credibili pt ca la ei oricum e reflex pavlovian, ca la caini, daca aud Israel incep sa latre.

    Cititi site-uri moderate, care publica stiri din ambele tabere si argumentate! Restul e dezinformare!
    • 0 (14 voturi)    
      dezinformator inversunat (Marţi, 1 iunie 2010, 1:41)

      arno [utilizator] i-a raspuns lui Goebbels love Hamas

      sau intoxicant poate fi numai si numai vreun site de Hasbarah, iar ca argumente" convingatoare bravii soldati IDF folosesc , de asemenea din reflex sionist-pieterbotharian, "latratul" mitralierelor lor apartheidiste cu care contribuie Establishmentul Israelian la demo-cratizarea..."jihadistilor" de care spuneti...
  • -4 (14 voturi)    
    legaturi paranormale (Marţi, 1 iunie 2010, 0:15)

    dancu [anonim]

    a uitat sa mentioneze domnisoru'
    flacara violet a al-Qaida a impins vapoarele turcesti sa intre pe cei 125 de KM de mare a ... Israelului ....

    faptul ca ONU i-a dat numai 23 de KM e un AMANUNT !
    ce va blocati in asta ?!?!??! ei sunt obisnuiti sa omoare oameni pe strada, in hoteluri ce-i asa de aiurea sa ataci un vas in ape internationale ??
  • -3 (13 voturi)    
    si cu extraterestrii (Marţi, 1 iunie 2010, 0:16)

    chitinicu [anonim]

    se crede ca Saddam a orchestrat tot.
  • 0 (14 voturi)    
    Dupa juma de zi de gandire (Marţi, 1 iunie 2010, 0:26)

    vio [anonim]

    cu aceasta explictie vin???

    Cel putin, de "Jihadul global", nu mai auzisem pana acum. Deh, nu-s abonat la Haaretz.
    • +3 (11 voturi)    
      N-ai auzit că nu ești informat... (Marţi, 1 iunie 2010, 10:45)

      ptc [utilizator] i-a raspuns lui vio

      Mai citește și tu ceva de pe la www.thereligionofpeace.com și vezi cum musulmanii au omorât peste 15000 de crime în numele islamului din 11 septembrie 2001 până astăzi.

      Mai vezi și Fitna să vezi ce zice Coranul despre non-musulmani (pe care-i numesc peiorativ 'kaffir/kuffr'), și apoi mai vedem.
  • -1 (17 voturi)    
    o cam dau in SF -uri evreii (Marţi, 1 iunie 2010, 0:27)

    dinu [anonim]

    se pare ca de data asta neamul ales si-a cam gasit nasul, au mitraliat 6 turci si cativa suedezi si un parlamentar european ....
    • +1 (13 voturi)    
      atentie, amalgam! (Marţi, 1 iunie 2010, 1:46)

      arno [utilizator] i-a raspuns lui dinu

      Israelienii nu reprezinta, nefiind identici cu ei, pe evreii care se numeau candva, in antichitatea din care ei, israelienii sionisti nu fac parte, aparand abia in 1947, dupa Nakba, "poporul ales"