Presedintele Germaniei, Horst Kohler, demisioneaza din functie

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 31 mai 2010, 15:22 Actualitate | Internaţional

Horst Kohler
Foto: Reuters
Presedintele Germaniei, Horst Kohler, a anuntat luni ca demisioneaza, in urma criticilor legate de recentele comentarii pe care le-a facut pe marginea misiunii germane din Afganistan, anunta AFP.

"Demisionez din functia de presedinte federal", a afirmat Kohler, in varsta de 67 de ani.

Presedintele, care a castigat un al doilea mandat anul trecut, afirmase ca o tara ca Germania, care se bazeaza foarte mult pe exporturi, trebuie sa fie constienta de faptul ca interventiile militare sunt necesare pentru sustinerea intereselor nationale.

"Regret faptul ca aceste comentarii ar putea conduce la o interpretare gresita a unei probleme importante si dificile pentru tara noastra", a afirmat Kohler.

Rolul jucat de presedintele Germaniei este in mare parte reprezentativ, neavand atributii deosebite in zona executiva.

Aceste remarci, care au legat actiunile militare de interesele comerciale, au starnit un val de acuzatii, invocandu-se inclusiv "diplomatia mitralierei", obligand guvernul sa adopte o pozitie defensiva. Ministrul german al Apararii s-a distantat vineri de afirmatiile presedintelui, un fost sef al Fondului Monetar International.

O tara precum Germania, care depinde puternic de comertul exterior, trebuie sa fie constienta de faptul ca "in interventiile militare de urgenta este necesar sa ne sustinem interesele, precum rutele comerciale libere sau prevenirea instabilitatii regionale, care ar putea avea un impact negativ asupra comertului, a locurilor de munca si a veniturilor", afirmase, Kohler, intr-un interviu radiofonic.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

12871 vizualizari

  • -10 (58 voturi)    
    Alo, dle Basescu... (Luni, 31 mai 2010, 14:31)

    javier [anonim]

    ...vedeti ce caracter trebuie sa aiba acest presedinte?Nu l- a demis si nici nu a facut apel la populatie sa faca referendum pentru a nu fi inlaturat.
    • +11 (37 voturi)    
      Trebuia sa citesti (Luni, 31 mai 2010, 15:52)

      unul din popor [anonim] i-a raspuns lui javier

      Trebuia sa citesti ' Rolul jucat de presedintele Germaniei este in mare parte reprezentativ, neavand atributii deosebite in zona executiva.'
      • -6 (36 voturi)    
        Cu atat mai demn... (Luni, 31 mai 2010, 16:00)

        altul [anonim] i-a raspuns lui unul din popor

        este gestul presedintelui Germaniei care a renuntat la "locul caldut" unde nu avea prea multe de facut decat sa stea si sa incaseze banii.
      • +6 (30 voturi)    
        WOW! (Luni, 31 mai 2010, 16:14)

        qaz [anonim] i-a raspuns lui unul din popor

        Si? Dupa cunostintele mele si presedintele Rromaniei are tot un rol reprezentativ, rolul executiv, detinandu-l... Executivul! Adicatelea Guvernul! Dar ca sa faci astfel de gesturi trebuie sa ai onoare, onestitate, verticalitate si alte calitati din astea total inexistente la politicianul roman.
      • +6 (20 voturi)    
        pai si la noi ce rol are presedintele? (Luni, 31 mai 2010, 16:34)

        dd [anonim] i-a raspuns lui unul din popor

        aaaa ca sunt unii jucatori... asta-i altceva.
        • +7 (11 voturi)    
          la noi (Luni, 31 mai 2010, 16:43)

          gechi [utilizator] i-a raspuns lui dd

          din punct de vedere al constitutiei, presedintele are un rol mult mai important in Romania decat in germania, de exemplu el propune premierul.
          • +6 (18 voturi)    
            corectare (Luni, 31 mai 2010, 17:27)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui gechi

            corect era - el impune premierul
            • +3 (3 voturi)    
              Corecție răutăcioasă (Marţi, 1 iunie 2010, 3:13)

              ady624 [utilizator] i-a raspuns lui adrian

              Deși este răutăcioasă, mi-a plăcut corecția. Asta e, măcar sunt onest și recunosc!

              Referendum să schimbăm constituția? careva?

              Adrian
      • +4 (14 voturi)    
        trebuia sa gandesti! (Luni, 31 mai 2010, 18:30)

        kllaus [anonim] i-a raspuns lui unul din popor

        tocmai datorita faptului ca rolul sau este mai mult simbolic, nu era necesara demisia acestuia. Pe cand noi ne-am pricopsit cu un matelot care poate sa faca si sa spuna ce vor muschii lui. Poate face declaratii in stare de ebrietate, ca mai apoi sa si le retraga. Putea sa foloseasca si presedintele german acest pretext, daca avea mai putin bun simt, si era sustinut de handicapati ca tine. Dar nemtii sunt totusi altfel.
    • +24 (32 voturi)    
      Germania (Luni, 31 mai 2010, 15:53)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui javier

      in Germania, presedintele nu e ales de populatie, si nu e nevoie de niciun referendum pentru a fi schimbat.
      Si are mai mult functie decorativa. Iar statistic aproape jumatate din populatie nu stie cum il cheama :)
      • 0 (2 voturi)    
        Figura de stil (Marţi, 1 iunie 2010, 11:30)

        gabriel4west [utilizator] i-a raspuns lui gechi

        Hallo, chestia cu referendumul era o figura de stil la comentariul de mai sus - dars e pare ca toti sustinatorii lui Basescu au exact mintea si gandirea acestuia.

        Si cu atat mai mult, ca are un rol mai mult decorativ si ca statistic aproape 1/2 din populatie nu stie cum il cheama - gestul sau de a-si da demisia are valoare.

        Mult mai multa valoare.

        Intelege cine poate.
    • -6 (10 voturi)    
      Nota 10 Javrier!!! (Luni, 31 mai 2010, 16:12)

      aac [utilizator] i-a raspuns lui javier

      :)
    • +1 (7 voturi)    
      demisie fortata (Luni, 31 mai 2010, 16:25)

      realist [anonim] i-a raspuns lui javier

      de faptul ca a scos la iveala, din greseala sau poate pur si simplu din constiinta, un adevar, pe care multe alte state puternice, il ascund cu diplomatie, cu toate ca il gandesc si chiar il aplica: interventiile militare constituie o sursa sigura de castiguri pentru acestea.
      • 0 (0 voturi)    
        Context (Marţi, 1 iunie 2010, 19:42)

        grebla [utilizator] i-a raspuns lui realist

        Era vorba despre interventiile impotriva piratilor somalezi. Declaratia sa, fiind insa in contextul intoarcerii sale din Afghanistan, a fost interpretata gresit.
    • +3 (13 voturi)    
      Mai citeste odata ca sa vezi motivul.. (Luni, 31 mai 2010, 16:30)

      Surfer [utilizator] i-a raspuns lui javier

      ... si apoi compara cu motivul demiterii de la noi si cei 322.
    • +2 (8 voturi)    
      Alo ,dle geoana ... (Luni, 31 mai 2010, 17:30)

      ionamaru [utilizator] i-a raspuns lui javier

      ... te rugam frumos ,sa treci matale cu nea voicu , ca aveti " cel mai cel " caracter ,pe scaunul lui Baselu ; mai facem ceva economie la buget ... fara referendum ...nici nu mai deranjam din somn ,vreo 322...
    • 0 (2 voturi)    
      probabil lucrezi in presa... (Marţi, 1 iunie 2010, 9:23)

      carla [anonim] i-a raspuns lui javier

      ... de poti sa denaturezi realitatea in halul asta. Sau ai fost prost informat. Tampitii din opozitie au comandat referendumul si au cheltuit astfel inutil o gramada de bani din banii nostri.
  • -6 (34 voturi)    
    Hai ca se poate (Luni, 31 mai 2010, 14:46)

    Mihai Bradeanu [anonim]

    Il asteptam si pe al nostru sa ia exemplul lui Kohler.
    • 0 (4 voturi)    
      da' pe cine ai in spate, bre? (Luni, 31 mai 2010, 19:30)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Bradeanu

      de ce nu vorbesti la singular? te simti reprezentativ?
      • -1 (1 vot)    
        Pe mine (Marţi, 1 iunie 2010, 19:43)

        grebla [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        si pe multi altii.
  • -1 (25 voturi)    
    Bunul simt (Luni, 31 mai 2010, 14:58)

    Lars [anonim]

    Uluitor.
    Daca erau aceleasi reguli de bun simt peste tot atunci Basescu avea pana acum 2500 de demisii depuse.
    • +2 (14 voturi)    
      bunul simt :) (Luni, 31 mai 2010, 16:31)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Lars

      daca erau aceleasi reguli de bun simt in vigoare si in Romania geoana, ponta , crin si alte mediocritati inutile ar fi trebuit sa-si faca harakiri
      • +6 (10 voturi)    
        aveti dreptate amandoi (Luni, 31 mai 2010, 17:35)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui eu

        doar ca ponta si crin nu aveau de unde sa-si dea demisia.
        dar boc ar putea - pentru incompetenta.
        si basescu - pentru incompetenta, pentru nesimtire (cand i-a smuls telefonul unei jurnaliste), pentru ca ne ia la misto si spune ca face declaratii sub influenta alcoolului, pentru ca-si permite sa jigneasca un jurnalist (o mai stiti pe aia cu gaozarul, nu?), pentru ca isi permite sa jigneasca un copil de 14 (pui de comunist) si pentru ca nu mai am spatiu sa insir celelalte motive.
    • 0 (4 voturi)    
      langa cele 5000 ale lui iliciov (Luni, 31 mai 2010, 19:31)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Lars

      si haita...
    • 0 (4 voturi)    
      Lars - ai 2500 de plusuri de la mine ! (Marţi, 1 iunie 2010, 8:08)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Lars

      Vad ca s-a bagat artileria grea - comentarii unu si unu...iar poanta ta , mai degraba jucausa ...si in orice caz supercomica a fost mitraliata nemilos
      cu minsuri.

      E clar baietii sunt cu nervii in pioneze !

      Probabil ca - dincolo de ameteala lor portocalie -
      flacaii simt ca sandramaua a luat-o la vale
      repede-repede si
      au ajuns sa se sperie si de fluturi.
  • +4 (12 voturi)    
    hmmmm (Luni, 31 mai 2010, 15:16)

    me [anonim]

    alooo cineva din romania aude?!?!?! (atentie nu ma refer doar la base)
  • +9 (17 voturi)    
    pai cum asa? (Luni, 31 mai 2010, 15:29)

    daniel [anonim]

    va dati seama astia din politica romaneasca, atunci cand vor discuta azi sau maine despre stirea asta, asa intre ei, ce misto fac de tipul asta... "ce fraier ba, cum dracu' sa demisionezi fiindca ai criticat un lucru. vai mama lui de neamt prost".
    normal, e firesc sa gandeasca asa - reprezinta chintesenta starii generale haotice in care se afla Romania.
  • +8 (32 voturi)    
    Un gest civilizat, nu ca altii cu 5 minute (Luni, 31 mai 2010, 15:29)

    Creator [utilizator]

    Si pentru o problema minora...Asta e diferenta dintre unii si...altii...
    • +6 (10 voturi)    
      trist (Luni, 31 mai 2010, 16:17)

      mihaitgd [utilizator] i-a raspuns lui Creator

      Asta ti se pare problema minora? Sa te ia gura pe dinainte si sa recunosti faptul ca interventiile militare se bazeaza pe ratiuni economice? Daca toti americanii ar gandi ca tine cati bani ar economisi guvernul sua anual!!! (bani care se duc pe "informarea" cetatenilor despre pericolele care ii pasc si care isi au originea in tarile pe care le ataca) Probabil ca si scandalul international actual este tot "minor" pentru unii...

      Si de curiozitate pentru cei care isi doresc sa se intample acelasi lucru si la noi. Ce credeti ca se va intampla dupa un asemenea eveniment? Este foarte interesant ca ne dorim tot felul de "apocalipse politice" fara sa avem un plan.
      Este foarte interesant ca ii adimiram pe altii dar nu le urmam exemplul la nivel individual. Cati dintre cei care admirati corectitudinea germana ati facut ceva in acest sens? Cati dintre voi respecta cu strictete regulile de circulatie, nu iau si nu dau spaga, isi platesc taxele la zi, recicleaza materialele, nu fac gratare in spatele blocului si isi fac treaba ca lumea la job? Cati dintre voi atunci cand vad o incalcare a legii sau a drepturilor omului iau masuri civice? Cati ati iesit in strada sa il dati jos pe Iliescu dupa ce ati vazut ce au facut minerii? Cati ati iesit in strada sa se ia masuri in cazurile de coruptie? Astea au fost tot probleme minore, nu? De fapt, nu ne-au afectat personal pe moment asa ca nu ne pasa. Sincer, ne cam meritam soarta. Pana cand nu vom invata sa ne asumam propriile greseli, propriile inertii, indiferente si lasitati nu vom avea parte de nici o schimbare. Suntem in continuare produsul epocii comuniste si tinem la mentalitatile noastre de parca ar fi cea mai de pret avutie.

      Suntem buni de gura si sa ne uitam in gradina vecinului si cam aici se termina calitatile noastre.
      • +1 (7 voturi)    
        Nu ai dreptate decat partial (Luni, 31 mai 2010, 16:47)

        Creator [utilizator] i-a raspuns lui mihaitgd

        1. Germania nu a fost vioara intai la interventia din Afganistan, din cate imi amintesc eu aceea interventie a fost sub OK-ul ONU.
        2. Din Afganistan in afara de bolovani si sclavi nu prea au ce lua. In Irak e cu totul alta problema...
        Deci mai mult cheltuie.Probabil ca s-a referit ca a fost mai ieftina actiunea militara decat sporirea nivelului de securitate, cu toate procesele ce decurgeau de aici.
        • +1 (1 vot)    
          papaverum (Luni, 31 mai 2010, 22:29)

          somn [anonim] i-a raspuns lui Creator

          Ai uitat macul .. de fapt opiumul.. de fapt heroina
          in Afganistan - cea mai importanta sursa ilegala de opium .. pe linga sclavi si bolovani

          in fine, ce-a zis presedintele german e mai mult decit adevarat, dar la nivele inalte se zice "pt ocrotirea pacii si combaterea teroristilor"
        • +1 (1 vot)    
          Iraq (Marţi, 1 iunie 2010, 13:08)

          emilper [utilizator] i-a raspuns lui Creator

          "In Irak e cu totul alta problema..."

          da, cu totul alta ... serviciile secrete germane au furnizat principalele "indicii" privind existenta armelor de distrugere in masa ... si le-au dat americanilor access la "sursa" lor abia dupa 6 luni de la invazie, cand aia s-au plictisit sa caute "laboratoarele mobile".
        • 0 (0 voturi)    
          Se referea la altceva! (Marţi, 1 iunie 2010, 19:47)

          grebla [utilizator] i-a raspuns lui Creator

          Se referea la interventia impotriva piratilor somalezi. Restul sunt interpretari!
          Articolul asta este eronat, malicios si lipsit de informatii inportante!
      • +1 (1 vot)    
        daca nu demisiona ... (Marţi, 1 iunie 2010, 13:05)

        emilper [utilizator] i-a raspuns lui mihaitgd

        i se aducea aminte de Iugoslavia ... Germania a "exportat" in Croatia, inainte sa inceapa razboiul, armament din RDG ...

        Cat despre "corectitudinea" germana, Daimler a fost prinsa mituind birocrati din toata Europa de Est, si managementul nu poate fi pedepsit pentru ca in Germania e legal sa platesti mita in alte tari ... le-a dat doar UE o amenda ...
  • +21 (31 voturi)    
    civilizatie (Luni, 31 mai 2010, 15:36)

    gechi [utilizator]

    ce inseamna civilizatie, a dat omul o declaratie interpretabila si apoi a demisionat pentru a potoli scandalul. La noi, un presedinte a chemat minerii sa bata oameni, apoi le-a multumit pentru deosebitul spirit civic si inca e convins ca a facut o fapta buna.
  • +9 (17 voturi)    
    neamtu'... (Luni, 31 mai 2010, 15:39)

    x_man [anonim]

    ...tot neamt, pana in maduva oaselor!!!
    • +1 (3 voturi)    
      neamtu' (Luni, 31 mai 2010, 16:21)

      Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui x_man

      ...tot neamt, precum Gerhard Schroeder, pana in maduva oaselor.
  • +6 (18 voturi)    
    trucaj (Luni, 31 mai 2010, 15:39)

    An al Istul [anonim]

    nu a zis el asa. se vedem pe film ca nici nu avea cum sa zica pentru ca era la distanta prea mare de microfon. bai nene, nu invata nimeni de la basescu.
    sau basescu de la altii?
  • +5 (21 voturi)    
    Atentie, Basescu (Luni, 31 mai 2010, 15:39)

    Mihai Ionescu [anonim]

    Iata un comportament exemplu pentru dvs.
  • +6 (14 voturi)    
    Oooiiiiiii... (Luni, 31 mai 2010, 15:43)

    zertty [anonim]

    Alo, scumpi politicieni romani!!!!! Se aude, se aude?!...
    Va dam un diluant pentru a va ajuta sa va dezlipiti fundurile de pe scaune?!... Deoarece nu e vorba de un comportament normal numai pentru un presedinte, ci este ceva firesc pentru orice "ales al poporului"...
  • +9 (13 voturi)    
    Si la noi nimic ... ? (Luni, 31 mai 2010, 15:44)

    valika [utilizator]

    Pe cand si la noi? Om trai oare sa vedem cum demisioneaza politicianu' romanesc din cauza ca l-a luat gura pe dinainte?
  • +1 (13 voturi)    
    Un fraier (Luni, 31 mai 2010, 15:47)

    nexam [anonim]

    De ce nu s-o fi intors la popor cu un referendum scurt?
  • +6 (12 voturi)    
    I-auzi..Bă! (Luni, 31 mai 2010, 15:47)

    Rost [anonim]

    Se scu ză fiindcă atât a putut face misiunea germană în Afghanistan. Felicitări. Un exemplu frumos pentru armatori! Sau profesionişti!
  • +4 (8 voturi)    
    Era cazul? (Luni, 31 mai 2010, 15:48)

    Era cazul ? [anonim]

    Cam deplasat totusi sa demisioneze pentru niste simple critici ! Orice politician e criticat .
  • +7 (15 voturi)    
    si ce? (Luni, 31 mai 2010, 15:52)

    farty [utilizator]

    la ei presedintele este un neica nimeni. in timp ce noi suntem mai mult pe sistemul francez, in care presedintele este seful... sau dictatorul, cum vreti sa-i spuneti.
  • -6 (18 voturi)    
    Pentru l*b*gii care posteaza fara sa stie (Luni, 31 mai 2010, 15:58)

    lucard [anonim]

    Horst Kohler asa cum se spune si in articol nu este ceace este Basescu in Romania. Rolul lui fiind ceva mai mult decat este Regele Mihai in Romania.
    Presedintele in Germania nu este ales prin vot de cetateni ci de Bundesversammlung.
    Anul trecut, imediat dupa alegerea presedintelui, care a coincis cu ziua nationala a Germaniei am avut ocazia ca sa fiu in Berlin si toti nemti care i-am intanlit erau critici la adresa lui Horst Kohler.
    Toti frustratilor de pe forum care nu se abtin sa nu compare Romania cu Germania le urez "chinuri placute".
    • +4 (6 voturi)    
      atitudine (Luni, 31 mai 2010, 16:15)

      ro [utilizator] i-a raspuns lui lucard

      este vb de atitudine, de mentalitate, de civilizatie, mai mult decat un gest
    • +7 (9 voturi)    
      Ai ratat esenta (Luni, 31 mai 2010, 16:16)

      G [anonim] i-a raspuns lui lucard

      Lucard, e bine ca stii ce-i cu presedintele Germaniei, dar pacat ca ai pierdut esenta gestului.

      Cu atat mai mult este demn gestul lui HK, pt ca pe de-o parte putea sta de la inceput linistit la caldurica, dar nu a facut-o, ci a spus adevarul, iar apoi putea sa ramana binemersi presedinte, dar nu a facut-o. Avand doar un rol reprezentativ, nici nu i se putea imputa ca a provocat ceva grav.

      Cu atat mai jalnic cand un om care a smuls toata puterea la el, face greseli dupa greseli, cu intentiii din ce in ce mai rele, si apoi tine de putere cu dintii.

      Apropo de HK si de nemtii critici. Nemtii sunt in general critici si nu prea sunt genul care pupa funduri (nu in ultimii 65 de ani) ca noi. Iar cu HK vor fi si mai critici, mai ales cei care sunt din SPD sau comunistii, pt ca da, HK e de dreapta (CDU), fix la fel ca si presedintele tau portocaliu iubit.
  • -4 (8 voturi)    
    Aaaah! (Luni, 31 mai 2010, 16:09)

    Weber Eugen [anonim]

    Era clar ca postaco-cretinoizii pesedo-penelici de la noi imediat sar ca râtul pe Basescu cum ca "uite dom'le, asta-i neamtul asa ar trebui sa faci si tu!"Habar nu au pesedo-postacii de la noi ce rol are un presedinte în Germania,si care e motivul real al lui Köhler pentru depunerea mandatului de presedinte.De unde sa stie pesedo-penelacii de la noi ca presedintele Germaniei si-a dat demisia fiindca a facut o afirmatie care putea fi si altfel înteleasa, a fost criticat dur pentru asta, SI NU A FOST SPRIJINIT NICI MACAR DE PARTIDUL SAU(CDU,Uniunea crestin-democrat, din care face parte si cancelara Merkel). Asta e adevaratul motiv al demisiei sale, dar dupa cum am mentionat mai sus, de unde sa stie asa ceva idiotii de postaci pesedo-penelaci de la noi!PS.Acum sa vezi aluzii idioate si de cel mai prost gust la antenele turnatorului abject si la iRealitatea(Apocalipsa)TV!
  • -1 (11 voturi)    
    Toata lumea... (Luni, 31 mai 2010, 16:09)

    Loerincz [utilizator]

    ... pare sa se rezume la Basescu, Basescu si iarasi Basescu, insa nimeni nu isi mai aduce aminte (sa poate ca nu doreste sa isi aduca aminte) de Iliescu, Iliescu, Iliescu (la al treilea mandat), sau Constantinescu. Pe langa Iliescu, Basescu este ingeras! Ilescu nici macar nu s-a gandit sa isi dea demisia cand lumea era adunata in Piata Universitatii. Aaa... stai asa, ca el a reinstaurat linistea, a adus minerii... astea nu erau motive de demisie. Dupa cum nici faptul ca a girat prin tacerea lui toate furturile comise de PSD si ai lui nu au fost motive de demisie!
    • +5 (11 voturi)    
      cine e de 6 ani la Putere? (Luni, 31 mai 2010, 16:23)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Loerincz

      Cine ia masurile de austeritate acum? Cine nu a facut ce trebuia la timp? Cine nu isi cere scuze poporului roman si nu demisioneaza?
      • -1 (7 voturi)    
        cine? (Luni, 31 mai 2010, 16:44)

        Kevi [anonim] i-a raspuns lui andrei

        Tariceanu?
      • -1 (5 voturi)    
        Dar daca ar demisiona... (Luni, 31 mai 2010, 16:49)

        Loerincz [utilizator] i-a raspuns lui andrei

        Ce alternativa ar avea cel care i-ar lua locul? Ar fabrica bani peste noapte? Probabil ca ar mai angaja un imprumut FMI, ar creste si pensiile si salariile bugetarilor, pentru linistea tuturor, si o sa ajungeti datori vanduti! Cresterea fiscalitatii ar fi alta alternativa, insa eu unul, daca as mai fi in Romania, nu as fi de acord ca sa platesc taxe mai mari ca sa ii tin in brate pe cei pensionati ilegal (vezi cate pensii medicale exista in Romania acum), sau armata de bugetari lenesi, indolenti si incompetenti. Isarescu zicea la nu moment dat ca numarul lor aproape s-a dublat, fata de 1989! Cancerul trebuie taiat de unde creste, nu cate o bucatica, de peste tot, in speranta ca bolnavul se va face bine!
  • -8 (8 voturi)    
    The Truth (Luni, 31 mai 2010, 16:15)

    Stefan [anonim]

    Omul a spus un adevar , dar grija cu care trebuie sa fii ipocrit e mai importanta , la urma urmei SUA nu se bat pentru resurse , se bat pentru dreptate si democratie.
    • +3 (3 voturi)    
      Buhahahahaha.... (Luni, 31 mai 2010, 16:50)

      Loerincz [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

      Tu chiar crezi asta? Cati ani ai, Stefanel, tata? Nu et mai uita la povestile CNN, ca iti cauzeaza la intelect!
  • +1 (11 voturi)    
    Asa da (Luni, 31 mai 2010, 16:19)

    Virgil [anonim]

    Asa ne trebuie si noua, o Republica Parlamentara in care presedintele sa fie ales de parlament si sa-si dea demisia si singur. Nu ca acum cand ne indreptam incet dar sigur pe urmele lui Ceasca.
  • +1 (1 vot)    
    evident ca are dreptate! (Luni, 31 mai 2010, 19:48)

    lucian [anonim]

    Presedintele german nu a facut altceva decat sa sustina un punct de vedere extrem de controversat legat de interventia trupelor militare in Afghanistan. Proaspat reintors dintr-o scurta excursie in Afghanistan, presedintele pune puternic accentul pe interesul economic ca forta motivatoare din spatele interventilor militare germane. Cu alte cuvinte: " E necesar sa trimitem soldati in Afghanistan sau Irak sau oriunde in lume ca se ne protejam comertu,locurile de munca si nivelul de trai". Deci,razboiul e justificat pt conservarea nivelului de trai ridicat.Sa trecem un pic peste grava componenta fascista a acestei mentalitati si sa se intrebam: si cu amenintarea terorista cum ramane? E un al doilea motiv esential pt invazia Afghanistanului de catre trupe straine? Sau e principalul motiv ?Ori protejezi comert si nivel ridicat de trai ori lupti cu niste salbatici usor de manipulat si indoctrinat. Acest scurt cometariu deschide usa conspirationistilor care sustin ca miscarea terorista din Afghanistan-Pakistan(si mai nou Yemen,Arabia Saudita sau Somalia) nu e decat un pretext din spatele unei extinderi imperiale ostile inspre o zona abundenta in resurse. Asta i-a adus demisia fostului sef de la Fmi ,fostului sef de la BERD, devenit ulterior presedintele Germaniei.
  • 0 (4 voturi)    
    Ce dragut (Luni, 31 mai 2010, 22:21)

    Alin [anonim]

    Ce dragut, toate comentariile impotriva domnului presedinte au primit minus :)
    Asa baieti sa dati minus la toti care se iau de Basescu, cum sa-si permita sa faca o asemenea comparatie.

    Asa e in tariile civilizate, cand vede ca nu e capabil sau are probleme si vede ca nu mai face fata isi da demisia, asta da curaj, sa recunoasca ...

    La noi ce se intampla.
    Noi nu reducem cheltuieliile, achizitionam lucruri de milioane de euro, apoi scadem pensiile si salariile da achizitiile nu reducem din ele ... poate mai incepem vreun proiect ceva ca sa mai cheltuim ceva.
    si dac nu mai sunt bani iar mai scadem din salarii si pensii si tot asa.

    Asta inseamna a fi capabil, sa nu isi dea demisia nimeni, guvernul actual al nostru arata ca nu se lasa manipulat de nimeni, nici macar de sindicate, nic de patriciu, nici de cine mai era... (cum sa se lase manipulat manipulatoru ? :)) )
    • +2 (2 voturi)    
      Din cate stiu eu, (Marţi, 1 iunie 2010, 1:13)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui Alin

      nici un mare demnitar roman nu si-a dat demisia pana acum, indiferent de ce era acuzat.Pana si un amarat de primar se tzine cu dintii de functie, cu toata probele si toti martorii.Foame mare sau lipsa de respect fatza de alegatori?Cred ca fostul presedinte al Germaniei a actionat onorabil si corect, dar nu vad ce s-ar rezolva daca Basescu si-ar da demisia...Pana la urma, a fost ales prin vot democratic si ne reperezinta ca si popor.Cu toate gafele si prostiile pe care le debiteaza.Este un roman tipic!Am bagat de seama ca indiferent cine ar fi la putere, opozitia nu stie decat sa propuna masuri de cenzura sau sa ceara demisia tuturor fara a veni cu masuri concrete!Ne hranim cu promisiuni si ne place la nebunie!Toti politicienii vor la ciolan si se muta de la un partid la altul, isi scot ochii unul altuia, isi calca in picioare carnetul de partid, scuipa, injura si se pisa pe onoare numai sa nu ramana pe dinafara!Ma gandesc cu groaza ca nimic nu s-a schimbat de pe vremea lui Caragiale.Si indiferent cat i-am injura sau i-am dispretui noi, ei dorm linistiti si sunt alesi din nou...Si tare ma tem ca nu e numai vina lor...Cineva ii alege de fiecare data!...