Turcia reactioneaza dupa ce Israelul a interceptat flota cu ajutoare: Proteste de strada in Istanbul, premierul Erdogan isi intrerupe vizita in America Latina

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 31 mai 2010, 13:51 Actualitate | Internaţional

Interceptia flotei cu ajutoare umanitare care se indrepta spre Fasia Gaza a starnit furia Turciei, care a anulat imediat trei exercitii militare cu Israelul, in semn de protest, relateaza Reuters. Premierul Tayyip Erdogan si-a intrerupt vizita oficiala in America Latina pentru a reveni in Turcia, unde au loc proteste de strada pentru sustinerea palestinienilor, in timp ce ministrul de Externe Ahmet Davutoglu a afirmat: "Nimeni nu are dreptul sa faca asa ceva, nimeni nu este deasupra legilor".

Cateva mii de persoane s-au adunat luni in cea mai mare piata din Istanbul, in semn de protest fata de raidul israelian impotriva flotei cu ajutoare umanitare. "Moarte Israelului!", "Soldati turci, plecati pentru Gaza!", au scandat protestatarii adunati in piata Taksim, din centrul celui mai mare oras turc, relateaza Le Monde.

In cursul diminetii, aproximativ 400 de parsoane au scandat sloganuri ostile in fata consulatului israelian din cartierul Levent. Cativa manifestanti au aruncat cu sticle de plastic in directia cladirii.

La Ankara, aproape 200 de persoane s-au strans in fata resedintei ambasadorului Israelului, protejata de forte de ordine, unde s-au rugat pentru victime.

Israelienii sunt sfatuiti sa evite vizitele in Turcia

Biroul israelian de lupta impotriva terorismului a cerut cetatenilor evrei sa-si amane proiectele de vizite in Turcia, pentru a evita manifestatii ostile in urma incidentelor de luni dimineata.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

6818 vizualizari

  • -2 (32 voturi)    
    Doar o interceptare? (Luni, 31 mai 2010, 13:01)

    vio [anonim]

    Pai, ce atata zarva pentru o banala interceptare?

    Aaa, armata israeliana a ucis cetateni turci aflati pe teritoriul national turc (aka. nave sub pavilion turcesc!)! Pai, asta nu-i interceptare, e razboi.
    • -2 (28 voturi)    
      O bana interceptare in apele INTERNATIONALE... (Luni, 31 mai 2010, 14:17)

      Surfer [utilizator] i-a raspuns lui vio

      .. SI NU in cele isaraelinene.

      Ca de obicei, evrerii arata ca nu le pasa cand vine vorba de respectul pt viata, chiar daca e viata unui arab. Sunt mai rau decat nazistii in WW2 !!
    • 0 (6 voturi)    
      Inceputul planului NWO? project Avalon (Luni, 31 mai 2010, 16:14)

      PanterA [utilizator] i-a raspuns lui vio

      Misiunea Anlgo-Saxona:
      http://projectavalon.net/lang/ro/anglo_saxon_mission_presentation_transcript_ro.html

      Poate a inceput deja EXACT ce se discuta aici, adica W W III.
    • -4 (8 voturi)    
      Punem de un razboi (Luni, 31 mai 2010, 16:19)

      ics zero [anonim] i-a raspuns lui vio

      Coreea de N ataca C de S, Rusia ameninta SUA, Israel ataca Turcia. Razboiul va rezolva criza :)
    • +1 (3 voturi)    
      Păi da. (Marţi, 1 iunie 2010, 8:15)

      Cavalerul bizantin [anonim] i-a raspuns lui vio

      Că turcii sunt obişnuiţi cu românii, să vină la braconat calcan, să fie interceptaţi de vedetele româneşti, şi să fie rugaţi şi ameninţaţi două sute de kilometri să oprească motoarele, timp în care calcanul e aruncat peste bord cu plase cu tot, fără grabă, cu ţigara aprinsă în colţul gurii, că doar mai dă-i în mama mă-si de români, o să tragă cel mult în motoare, şi asta doar după ce vor primi aprobare de la Pentagon. Bine le-au făcut israelienii. Să văd acum dacă mai au curajul să se joace. Aştept aceeaşi reacţia a marinei militare române faţă de braconierii turci care se îmbogăţesc jefuind pe faţă România, ca acum cinci sute de ani, năvălind pe teritoriul naţional ca la ei acasă. Trei-patru pescadoare mitraliate şi garantez că ne vor respecta.
  • +19 (45 voturi)    
    AKP islamizeaza Turcia (Luni, 31 mai 2010, 13:07)

    Kemal Attaturk [anonim]

    Pe termen lung, Turcia are de pierdut strategic prin faptul ca renunta la a se europeniza si prefera sa adopte comportamente orientale islamice si o cultura a confruntarii si "jihadului".

    Va fi prinsa intre ambitii regionale arabe, iraniene, americane, rusesti, va deveni un camp de lupta pt ca unele dintre aceste puteri vor incepe sa sustina cu adevarat gherila kurda si atunci va fi un dezastru pt economia turca. Azi o racheta a ucis 6 soldati turci la Iskendurun, capitala a unei regiuni populate majoritar de arabi si aflata la granita cu Siria, tara ce revendica provincia respectiva !

    Turcia laica incheiase un acord militar cu Israel, de protectie, tranzit si antrenament.
    Dupa venirea la putere a AKP, partid islamist, s-a facut totul pt a se renunta la acordul strategic militar, in ciuda opozitiei armatei si partidelor laice turcesti.

    Acest incident cu activistii pro-arabi va oferi o excelenta oportunitate guvernului turc islamist care va profita si electoral, AKP va stimula "indignarea populara antiisionista" care ii poate aduce procente in plus.

    Eu ca european convins oricum sunt mai multumit ca Turcia revine la fundamentale culturale bazice, in felul asta pierde chiar si sansele firave de a adera la UE si e foarte bine, nu avem nevoie de 100 milioane de alti musulmani in Europa, ne autodistrugem civilizatia!
    • -4 (12 voturi)    
      ce treaba are s--a cu prefectura? (Luni, 31 mai 2010, 15:51)

      dinu [anonim] i-a raspuns lui Kemal Attaturk

      armata israeliana a atacat un convoi cu ajutoare umanitare a deschis focul asupra lor adica mai pe intelesul tau Israelul a atacat Turcia
    • -1 (1 vot)    
      depinde (Marţi, 1 iunie 2010, 6:13)

      x [anonim] i-a raspuns lui Kemal Attaturk

      Stii, comentariile tale suna cam ca la un meci de fotbal. Cam atit valoreaza pentru tine niste vieti de oameni, cit niste parfumuri europenizante. Cool people ca tine gasesc ca e normal ca americanii au bombardat Dresda sau Tokyo. Dar stim cu totii ca ai dreptate- si stii de ce? Pentru ca neo-cons, puternicii din puternica America gindesc "pragmatic", asa, ca tine! De-aia o sa ne ia dracu pe toti. Pentru ca singura intrebare este cind are sa se gaseasca cineva sa te dispretuiasca suficient pe tine, vorbitorule, ca sa iti dea si tie cu bomba. De unde stii ca nu te ocheste cineva chiar acum? De unde stii ca nu ai sa ceri vreodata sa fii tratat ca un om cu drept la viata?
  • +7 (27 voturi)    
    Daca ataca (Luni, 31 mai 2010, 13:41)

    Dorin [anonim]

    Daca Iranul ataca o nava civila isrealiana in ape internationale si ucidea civili evrei!?
    Oare ce s-ar fi intamplat pe plan international? Oare ce ar fis pus forumistii?

    Oare cum ar fi reactionat America?
    Dar Israelul?


    La fel? Μα indoiesc.
    • -4 (26 voturi)    
      calm baiete (Luni, 31 mai 2010, 15:12)

      fishbed [utilizator] i-a raspuns lui Dorin

      De-a lungul timpului s-a scris in mod excesiv depre ce patesc palestinienii fie ei barbati femei sau copii. Dar in egala masura au de suferit copii si femeile israeliene. Singurul comentarui pertinent de aici este cel al lui ''Kemal Attaturk''. Restul , daca nu va pricepeti decat la manele , fotbal si eventual politica P.S.D. , incercati sa nu postati. Va multumesc ca ati si trecut la fapte.
      • -2 (10 voturi)    
        israelienii (Luni, 31 mai 2010, 15:44)

        lancer [anonim] i-a raspuns lui fishbed

        mor din cauza conductorilor lor ...
      • +1 (1 vot)    
        comunist? daca nu influente sunt cu siguranta! (Marţi, 1 iunie 2010, 21:56)

        lerakje [utilizator] i-a raspuns lui fishbed

        de ce sa nu posteze? fiecare are dreptul sa isi expuna liber opinia. so ... lasa-te tu de mentalitatea comunista si lasa pe fiecare sa isi exprime liber parerea. evreii daca au suferit, au suferit pe drept .. la cat rau au facut ei si continua sa faca, consider ca nu au primit cat trebuia ...

        nu va lasati, turcilor! ca daca era sa loviti voi (chiar si din greseala) o nava israelita, erati de mult asaltati cu rachete.
  • +12 (40 voturi)    
    provocare musulmana ordinara (Luni, 31 mai 2010, 13:59)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    de care guvernul erdogan,care are planul ascuns de reislamizare a Turciei, vrea sa profite in scop electoral. Daca va reusi, va fi un regres extraordinar pentru turci.
    • 0 (26 voturi)    
      Mda, tipic (Luni, 31 mai 2010, 13:07)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Ma intreb cum a convins Erdogan pe israelieni sa partcipe la acest plan? Cum i-a convins pe israelieni sa omoare civili?

      Cred ca e foarte bun vorbitor acest Erdogan, zau asa!
      • +4 (14 voturi)    
        simplu (Luni, 31 mai 2010, 14:22)

        buha [utilizator] i-a raspuns lui gogu

        nu respecta embargoul si pune activisti inarmati in barci care sa traga in vasele militare israeliene de patrula
      • +1 (3 voturi)    
        matale stai rau (Luni, 31 mai 2010, 17:24)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui gogu

        cu gindirea. Si baba Rada pricepea mai repede.
        Dar cu ideologia criptocomunista stai foarte bine.
        Aici ai devansat-o clar pe biata babuta.
    • +2 (26 voturi)    
      Tu esti, Bond!? (Luni, 31 mai 2010, 13:09)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Esti la curent cu planul lui Erdogan de reislamizare a unui stat laic? Esti tare, ai grija de documente ca sunt extrordinar de importante.
    • +1 (13 voturi)    
      pacat ca alegerile sunt in 2012 (Luni, 31 mai 2010, 13:18)

      erdopgan [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Deci "teoria" ta e fantezista. Nu numai din aceasta cauza.......
    • +2 (20 voturi)    
      cum? (Luni, 31 mai 2010, 14:09)

      naspa [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Poate ne luminezi maestre cu s-a organizat aceasta provocare? Probabil cei 10 protestatari sau sinucis. Adica ar fi chiar nesimtire sa crezi ca bietii comando evrei au omorat 10 oameni nevinovati.
      Cat despre partea cu islamizarea Turciei tind sa fiu de acord. Nu vad cum poti totusi justifica un macel cu logica asta.
      • -3 (7 voturi)    
        nu cred ca cei zece ''oameni'' (Luni, 31 mai 2010, 17:33)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui naspa

        ucisi erau nevinovati. Si in nici un caz nu-mi pare rau pentru ei. Iar daca zece islamisti morti inseamna un macel, zecile si sutele de victime aproape zilnice ale confratilor lor ce inseamna?
        • +1 (1 vot)    
          de cand confrati? (Marţi, 1 iunie 2010, 22:02)

          lerakje [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          vorbesti de evrei si ii numesti confrati? de cand sunt ei confrati cu noi, romanii??

          sau esti si tu unul de-al lor?
    • +4 (14 voturi)    
      da, da ! (Luni, 31 mai 2010, 14:21)

      panflil flecaru [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      provocare !
      mai statzi oleaca si izraielu va controla juma' da mediterana.
      turcia nu trebuie reislamizata, este deja izlamica. confunzi, intentzionat, pentru deruta nestiutorilor...
      numai ca si izlamizmul, ca alte religii, inclusiv cresitnizmul si judaizmul, are si forme mai relaxate, ca cele din turcia, maroc, algeria, tunisia, palestina, siria.
      mai usor cu propaganda. nu baga tot izlamul intr'o cofa, ca avem si noi muzlimanii nostrii, si's baietzi de baietzi. cum au si'n albania, bozna, gretzia, bulgaaria. astia sunt d'ai nostrii, mosternire turceasca. nu e acelasi lucru cu frantza si anglia, unde sunt venitzi prima si a doua generatzie plus infiltratzii. sa zicem mersi ca ai nostrii rezista fundamentalizmului izlamic.
      turcia e tzara membra otan, nu izraielul.

      bec, cam palpai. parol.
  • +2 (20 voturi)    
    Niste spalati pe creier (Luni, 31 mai 2010, 14:11)

    CezarN [utilizator]

    Cum este si la noi criza, sigur este si in Turcia. Cum politicienii nostri sunt toti o apa si-un paman, asa sunt si politicienii din Turcia, ba si mai si, ca astia au venit si pe la noi sa mai ceara niste pamant si apa. :))

    Si atunci inflameaza spiritele cu conflictul din Palestina, doar-doar o uita lumea de prostiile lor, ale politicienilor. Din pacate, este o metoda foarte periculoasa de aburire a populatiei, o metoda care ne poate afecta pe toti destabilizand situatia dintr-o zona si asa destul de incarcata cu potential conflictual.

    Iar, pana la urma, nu fac decat un serviciu Israelului in contextul actualelor dispute diplomatice despre arsenalul sau nuclear. Mai lipseste un premier frustrat, seful unui imperiu la menopauza, care sa bolmojeasca ceva despre desfiintarea Israelului si ai putea jura ca toata aceasta mizanscena a fost regizata de Mosad. :))
    • -3 (17 voturi)    
      Magistral, dar pe langa (Luni, 31 mai 2010, 13:16)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      Pentreu ca ai uitat - sau evitat - de cei 10 morti! Nasol, nu?
      • +4 (16 voturi)    
        SI ? (Luni, 31 mai 2010, 14:18)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui gigel

        Tu crezi ca cu 10 morti poti justifica orice?
        Las la o parte ce cautau cei 10 morti sa provoace Israelul si ca un conflict in Orientul mijlociu va cauza mii sau zeci de mii de morti, insa relitatea este ca pe Erdogan il doare in cot de cei 10 morti si de palestinieni. El vrea capital poliltic in Turcia, vrea ca turcii sa uite de criza si de politicienii care au agravat-o, vrea (si a incercat de multe ori pana acuma) sa islamizeze incet-incet Turcia. Si pentru asta are nevoie ca militarilor (aparatorii laicitatii Turciei) sa le fie frica sa dea o lovitura de stat (cum s-a mai intamplat atunci cand islamistii turci au luat-o prin balarii). Iar ca sa se intample asta are nevoie de un puternic sprijin popular pe o cauza aparent "sfanta" - cauza palestiniana. In aceste conditii militarilor le va veni greu sa se mentina la putere inlaturand un guvern care lupta pentru cauza sfanta musulmanilor, pentru pamantul sfant, impotriva dusmanilor islamului, si alte gogorite de astea pur lacrimogene si demagogice.

        Caci toti iderii arabi nu vor decat puterea, doar pentru ei si neconditionat, iar cel mai sigur mijloc de a o obtine este manipuland sentimentul religios al poolimii. Altfel, daca ar fi uniti, ar fi deja suficient de puternici pentru a rezolva chiar si pasnic problema palestiniana, problema care in nici un caz nu se rezolva prin provocari permanente la adresa Israelului.

        Si, ca sa-ti raspund in stilul ba pe-a matii, stil in care s-ar parea ca ai centura neagra, si-au gsit si palestinienii avocat: Turcia, un stat el insusi acuzat cu dovezi de genocidul impotriva armenilor.
      • +3 (5 voturi)    
        18 (Luni, 31 mai 2010, 18:06)

        The Saker [utilizator] i-a raspuns lui gigel

        sunt 18 morti, pt o mai corecta informare...conform ultimului bilant..
  • +6 (8 voturi)    
    sa vedem ce se intampla... (Luni, 31 mai 2010, 14:11)

    accidutzzu [anonim]

    asta mai trebuia acum sa inceapa un razboi intre turcia si israel ... mai ales ca inteleg ca turcii au declarat alerta pentru militari si au chemat inapoi seful armatei de unde era plecat ... sa le dea Dumnezeu minte la toti!
  • -4 (18 voturi)    
    hai Corneliu (Luni, 31 mai 2010, 14:26)

    dancu [anonim]

    hai haryl, sariti voi repede sa ne demonstrati ca cei 10 s-au sinucis in apele internationale !
  • -1 (21 voturi)    
    Voi sunteti toti batut in cap? (Luni, 31 mai 2010, 14:28)

    Daniel [anonim]

    Ce comentarii sunt astea? Voi sunteti d-aia care visati peste tot numai teorii ale conspiratiei si comunisti?

    Ceea ce Israel a facut este impotriva regulilor si legilor internationale, este impotriva deciziilor ONU si impotriva umanitatii.

    Au atacat convoaie UMANITARE, neinarmate.
    • +1 (1 vot)    
      corect! (Marţi, 1 iunie 2010, 22:10)

      lerakje [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      asa este. .. uite pana unde a ajuns nesimtirea alora asa numiti "sfinti" si "popor ales" ...uite cum isi bate joc de toti cand e vorba de ceva ...
  • -1 (9 voturi)    
    Turcia israel = (Luni, 31 mai 2010, 15:06)

    drak latinu [utilizator]

    Orietali nebuni. Primii sunt musulmani si ultimii ocupa abuzim o tara ca asa scrie in cartea lor. Ha ha si cica e anul 2010 ..
    • +1 (7 voturi)    
      problema turciei (Luni, 31 mai 2010, 16:26)

      ... [anonim] i-a raspuns lui drak latinu

      nu e ca e tara musulmana, ci, eventual, ca sunt turcici, (la fel ca si prietenii lor ashkenazi) si ca, in timp ce sar in apararea palestinei sunt marlani in ce priveste propriile lor cruzimi din urma cu un secol: turcia nu recunoaste nici azi genocidul impotriva armenilor, si, in plus, ii ia de urechi pe cei cer il recunosc. asa ca nu prea inteleg cum se mira cand israelienii se poarta asemanator cu populatia palestiniana. ce naste din pisica - soareci mananca.
      pe de alta parte, stim cu totii ca exista turci extrem de cumsecade - minoritatile turca si tatara din tara noastra sunt demne de laude, pe care, din pacate, nu le prea rostim; la fel cum exista si evrei verticali (acei foarte multi care condamna si ei actiunile israelului) si la fel cum si printre arabi sunt foarte multe cozi de topor. prin urmare, mi se pare de la sine inteles ca putem acuza actiunile unui stat (statul impostor si criminal israel, de pilda) si ale cetatenilor care il sustin, sau ale lobby-urilor in favoarea actiunilor criminale ale israelului, dar nu putem pune in aceeasi oala toti evreii.
      pe de alta parte, desi s-a spus aici, palestinienii sunt un popor, nu sunt arabi puri, ci o combinatie intre arabi vechile populatii de pe teritoriul israelului, levantini etc. iar egiptenii sunt prea putin arabi. lucrurile nu pot fi privite simplist ca: arabi/ musulmani etc. in conflictul israel-palestinieni nu religia este de vina, ci interesele cat se poate de lumesti si de meschine ale israelului si ale lobby-urilor sale din occident, si coruptibiltatea jalnica a tarilor vecine.
      • +2 (6 voturi)    
        Interesul este CALIFATUL (Luni, 31 mai 2010, 21:17)

        Viorelu [utilizator] i-a raspuns lui ...

        Nu mai spune prostii în necunoștință de cauză.

        Islamul NU este o religie, ci un sistem politic cu față de religie care are drept scop declarat stăpânirea întregii lumi și fondarea Califatului - statului islamic mondial.

        Uită-te la Fitna și citește despre cât de tolerant e islamul față de alte religii. Ce auziți despre islamul pașnic este fie apologism islamic fie taqiyya (înșelarea adversarului).

        http://www.skepticsannotatedbible.com/quran/says_about/religious_tolerance.html

        http://www.skepticsannotatedbible.com/quran/says_about/terrorism.html

        http://www.thereligionofpeace.com
        • +1 (5 voturi)    
          uita-te la musulmanii din sudul tarii (Luni, 31 mai 2010, 22:01)

          mda mda... [anonim] i-a raspuns lui Viorelu

          inainte de a emite teorii conspirationiste aberante.
          am auzit minunile astea si despre vatican :D
          despre evrei, sa nu mai vorbim - insa ei chiar dau semne ca se pricep la asa ceva.
          insa musulmanii... sa fim seriosi. arabii sunt bizantini, si, ca popor levantin noi insine, ar trebui sa intelegem ce inseamna asta. sunt dezbinati pana la dumnezeu, coruptibili si dezorganizati. pur si simplu palestinienii au observat ca expunerea onesta a cauzei lor nu i-a ajutat cu nimic, asa ca au inceput sa duca si ei razboiul propagandistic al israelului. asta probabil ca ii sperie pe evrei, intrucat palestinienii au in plus si ceva dreptate de partea lor.
        • +2 (2 voturi)    
          o analiza scurta si la obiect (Marţi, 1 iunie 2010, 10:37)

          cititor hotnews [anonim] i-a raspuns lui Viorelu

          In putine cuvinte s-a reusit o analiza scurta si obiectiva.
          Felicitari !
          Sunt de acord intotalitate.
  • 0 (10 voturi)    
    Turcia (Luni, 31 mai 2010, 17:09)

    Elena [anonim]

    Turcia devine pe zi ce trece mai apropiata de fundamentalismul islamic. Prietena a Iranului si a Siriei. Devine un furnizor si pentru palestinieni. Pe teritoriul turc s-au amplificat miscarile extremist-islamice. De altfel ati vazut steagul Hamas la protestele de la Istanbul. Cu Erdogan si Gul, Turcia se intoarce cu 80 de ani in urma si distruge singurul sau atu strategic : Kemalismul. Cred ca acest stat interesant si important se autodistruge sub zodia Partidului Caii Juste, cu lideri a caror viziune politica nu este indepartata de cea a familiei regale saudite spre exemplu, cea care si acum reprezinta port-drapelul wahabismului pe plan international. Pacat de Turcia, ne va crea si noua probleme serioase. Mai ales prin comportamentul ei la Marea Neagra.
    • +1 (7 voturi)    
      turcia are multe pacate (Luni, 31 mai 2010, 18:30)

      ... [anonim] i-a raspuns lui Elena

      dar sustinerea palestinienilor nu este unul dintre ele.
      sa nu uitam ca israelul este agresorul.
  • -2 (6 voturi)    
    Rusine (Luni, 31 mai 2010, 20:16)

    baruch hashem [anonim]

    Rusine acestor shaygitz yehudim si macar ca zeci de ani de zile , ma regaseam in spiritul evreiesc, azi imi este rusine de acele sentimente si doresc sa-si primeasca urgent rasplata pentru nebunia lor de a se baga mai peste tot unde nu le fierbe oala. Au devenit cei mai nesuferiti de pe terra !!!
    • +1 (1 vot)    
      bine spus (Marţi, 1 iunie 2010, 22:18)

      lerakje [utilizator] i-a raspuns lui baruch hashem

      sunt in totalitate de acord cu tine. bine spus ...
  • +1 (3 voturi)    
    a la turca bre (Marţi, 1 iunie 2010, 10:33)

    cititor hotnews [anonim]

    Turcia considera ca poate avea inca o influenta majora in zona,cum o facea cand era imperiul otoman.
    Mai bine si-ar vedea mizeria materiala si spirituala din tara ei.
    Turcia are un handicap major fiind o tara musulmana cu pretentii de a deveni o tara a comunitatii europene,lucru care nu se va intampla niciodata.
    • 0 (0 voturi)    
      pt anonim (Miercuri, 2 iunie 2010, 11:00)

      ibo [anonim] i-a raspuns lui cititor hotnews

      asta spui tu,locuind intr-o tara macinata de atatea cacaturi si mai faci si pe
      clarvazatorul,fara sa te intrebi de ce nu este lasata turcia sa adere la ue...
  • 0 (0 voturi)