Criza medicamentelor in Grecia: O noua companie daneza retrage doua produse de pe piata, acuzand decizia de reducere cu 25% a preturilor

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 30 mai 2010, 18:04 Actualitate | Internaţional

O noua companie farmaceutica daneza, Leo Pharma, a anuntat ca va retrage doua produse de pe piata greceasca, dupa decizia guvernului de la Atena de a reduce preturile medicamentelor cu 25%, relateaza BBC News. Anuntul vine dupa ce gigantul danez Novo Nordisk a luat recent o decizie similara.

Guvernul grec, care se lupta cu o criza a datoriilor fara precedent, a condamnat actiunile celor doua societati, calificandu-le "nedrepte".

Leo Pharma a anuntat retragerea de pe piata a doua produse, un anticoagulant si un medicament pentru tratarea psoriazisului.

Kristian Hart Hansen, director in cadrul companiei, spune ca decizia de reducere cu 25% a preturilor va incuraja decizii similare in alte tari cu datorii mari, precum Irlanda sau Italia.

Ea a avertizat ca, daca nu se iau masuri, se va ajunge la desfiintari de locuri de munca de-a lungul intregii Europe, inclusiv in Danemarca.

Leo Pharma afirma ca are de recuperat de la statul grec 244 de milioane de euro.

Executivul de la Atena acuza insa companiile daneze de santaj, deoarece vor sa monopolizeze piata.

Stefanos Combinos, director in ministerul Economiei, a explicat pentru BBC ca Grecia este una dintre cele trei tari europene cu cele mai mari preturi la medicamente. In opinia sa, societatile farmaceutice au realizat profituri uriase in Grecia si au acum obligatia de a accepta reducerea preturilor.


Citeste mai multe despre   






















1798 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    Ca si Ceausescu... (Duminică, 30 mai 2010, 18:38)

    V.R. [utilizator]

    Uite ca grecii nu se dezic de inclinarile spre extrema stanga... doar Ceausescu si comunistii stabileau artificial preturi pana nu demult.
    • -1 (3 voturi)    
      artifical? (Luni, 31 mai 2010, 0:32)

      neintelesul [utilizator] i-a raspuns lui V.R.

      de ce artificial? oamenii sunt in criza si scazandu-le puterea de cumparare guvernul intervine si le spune "speculatorilor" sa isi mai taie din profit... ori ei nu vor nici in ruptul capului. cei care au inteles merg in continuare, incapatanatii se duc sa vanda in alta parte.... se vede si aici mentalitatea romanului, la felul cum gandeste ca se face banu... profit imediat... restul nu conteaza. am o solutie si pentru voi dragi privati din romania: a venit criza lasati-o mai moale ca sa nu muriti de foame cu firma in faliment. sau nu va mai intereseaza ca ati acumulat? bunul simt l-ati lasat acasa?
  • -2 (4 voturi)    
    La ei, la fel ca la noi ! (Duminică, 30 mai 2010, 20:45)

    Mitica (Palarierul) [anonim]

    Un guvern de lasi, de hoti si de mincinosi decide unilateral reducerea preturilor la medicamente noi, de varf.

    Rezultatul - producatorii le retrag de pe piata.

    Urmarea - trafic cu medicamentele respective, la pret de specula, din tarile vecine.

    Cine pierde ? Evident bolnavii din Grecia.

    Nu ne ajuta nici macar razbunarea ca guvernantii respectivi sa aiba ei insisi nevoie de mediacmentele retrase de pe piata, caci pentru ei exista spitale speciale, cure cu acces prioritar si posibilitati largi de tratament peste hotare.

    In aceste conditii, pe unii ii mira agitatii comunista si bolsevica din Grecia si revoltele de pe strazile Atenei ...

    "Patria si Dreptul Meu !"

    .
    • 0 (2 voturi)    
      da guvernul.... (Luni, 31 mai 2010, 0:36)

      neintelesul [utilizator] i-a raspuns lui Mitica (Palarierul)

      asa e... dar ce faci cu oamenii. daca guvernul se pune singur in functie, ca in mai toate democratiile europene, ce sa ii mai faci?oamenii nu ar trebui afectati de iresponsabilitatea altora. dar asta-i viata, shit happens.
      p.s. nu mai plange industria farmaceutica ca nu stii u ce santaj e peste tot in lume. cocaina se vinde mai corect decat medicamentele.
      • 0 (2 voturi)    
        Cine nu are interes? (Luni, 31 mai 2010, 1:21)

        dobrica [anonim] i-a raspuns lui neintelesul

        Vorbiti de parca ati venit din Alicia in tara minunilor, farmaceutica nu te forteaza sa-i cumperi produsul, nu sunt 2-3 marci ca sa zici ca au monopolul, daca preturile ar fi umflate si medicamentele niste prafuri fara valoare, oricare tara , china, brazilia, ar face un medicament alternativ si le-ar ruina, de ce nu cumperi tu actiuni la acea farmaceutica ca sa ai un beneficiu minim si constiinta impacata ca medicamentele se vand pe doi bani. Farmaceuticele investesc 20% din beneficii in cercetare, cat investesc firmele romanesti, 0,2% sau mai putin? Grecii ar trebui sa ceara socoteala la sindicate, care i-au informat fals la fel ca intro escrocherie, "dragi cetateni, putem castiga mult si fara sa muncim pe rupte", uite ca nu se poate, realitate o confirma.
      • 0 (2 voturi)    
        Uite aici (Luni, 31 mai 2010, 1:23)

        dodi [anonim] i-a raspuns lui neintelesul

        Baga-ti pc-ul la facut medicamente , cauta pe net rosetta@home, majoritatea oamenilor nu vor sa ajute gratis medicina, desi ei vor fi consumatorii, atunci de ce acuzati pe altii ca nu dau gratis?
  • 0 (4 voturi)    
    cum asa? (Duminică, 30 mai 2010, 20:58)

    liviu [anonim]

    pai nu o faceati din bunatate pentru oamenii bolnavi?
    in toate reclamele la medicamente numai chestii de genu asta gasesti...
    mai mult ca sigur ca nu sunt pe pierdere... dar nu mai castiga asa mult, deci lasa oamenii sa moara...
    halal!
    • -1 (3 voturi)    
      Nu ai inteles nimic (Duminică, 30 mai 2010, 23:17)

      Alex S [utilizator] i-a raspuns lui liviu

      Din cauza ca au fost fortati de guvernul grec sa ieftineasca medicamentele artificial ar fi fost nevoiti sa iasa in pierdere. Tu ai sta la o taraba sa vinzi bancnote de 10 lei la pretul de 5 lei?
      • 0 (2 voturi)    
        ce ii mai plangi tu... (Luni, 31 mai 2010, 0:44)

        neintelesul [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

        de parca adaosul lor ar fi de 25%. si tot ar vinde bacnote de 20 la fix pretul lor. sau vrei sa spui ca ei nu au pic de adaos. iti mai vand un pont: atunci cand statul subventioneaza privatul umfla cat sa manance 5 generatii dupa el. MINIM!
  • -1 (3 voturi)    
    economia de piata (Duminică, 30 mai 2010, 23:07)

    turistul [anonim]

    personajele care au ajuns sa conduca grecia nu cunosc regulile elementare ale economiei de piata. pretul este rezultatul mai multor factori ... cerere, oferta, concurenta intre producatori ... astea sunt legi comuniste si e absolut normal ca firmele vizate sa se retraga de pe PIATA care nu mai e libera.
    • -1 (1 vot)    
      existaa doar o solutie pentru ei... (Luni, 31 mai 2010, 0:38)

      neintelesul [utilizator] i-a raspuns lui turistul

      one lider to rule them all. si asta o zic pentru ca o economie nu se mai autoregleaza atata timp cat a pierdut pasul cu reglementarea. ciao, ciao, greece.
  • +1 (3 voturi)    
    Preturile la medicamente=tunuri (Luni, 31 mai 2010, 0:22)

    zulu [anonim]

    Cine mai controleaza acum pretul corect?daca substanta activa =1%,bomboana ambalata=1000%.
    Maine va vinde aspirina cu 1 eu/buc.Care nanaci vorbesc de economie de piata la medicamente cand sunt detinute de firme mari cat degetele de la mana.
    Sistemele de sanatate trebuie sa puna stop preturilor seculante daca vor sa-si apere asiguratii.
    • -1 (1 vot)    
      Si ce inseamna pentru tine "pret corect"? (Luni, 31 mai 2010, 6:15)

      iosiP [anonim] i-a raspuns lui zulu

      Produc ceva... acel "ceva" raspunde unei necesitati (reale sau induse) deci se cumpara!
      Este dreptul meu sa cer oricat suporta piata - doar iti inchipui ca se fac cercetari de marketing inainte de comercializare.
      Pentru informarea ta, aspectul uman/social al comercializarii medicamentelor a fost deja rezolvat prin faptul ca patentele (brevetele) au o durata de valabilitate foarte scurta comparativ cu cele din alte domenii ale tehnologiei... iar la expirarea brevetului oricine este capabil poate (re)produce medicamentul fara a plati taxe de licenta. Altfel spus, daca doresti un medicament generic este dreptul tau sa-l cumperi la "pretul corect". In schimb, daca vrei rezultatul ultimelor cercetari medicale platesti cit cere firma producatoare... sau bei ceai de catina.

      >> Sistemele de sanatate trebuie sa puna stop preturilor seculante daca vor sa-si apere asiguratii.<<
      Pai sistemele de sanatate n-au decat sa puna stop iar in secunda urmatoare firmele farmaceutice de varf (cele care finanteaza cercetarea) isi vor retrage medicamentele de pe piata. Astfel se va obtine apararea asiguratilor "scurt si la obiect", pe drumul de acasa pana la cimitir!
  • +1 (1 vot)    
    la noi (Luni, 31 mai 2010, 9:18)

    un roman [anonim]

    la noi cu vreun an doi in urma cand s-a vorbit de pretul medicamentelor s-au vehiculat la unii adaosuri si de 900% (am scris corect).Deci sa nu plangem ca saraca mafie a producatorilor de medicamente va saraci.!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    900% (Luni, 31 mai 2010, 14:00)

    dan [anonim]

    amice, adaosurile la medicamente sint reglementate de vreo 15 ani, ai scris corect o mare tampenie.
    la fel ca grecu ala care le reproseaza danezilor ce profituri imense au facut ei in grecia, in timp ce le datoreaza 250 de milioane... pai profitul ala e inca ne-incasat. cu pierderile din intarzaiere s-ar putea sa fie negativ...
    • 0 (0 voturi)    
      care lege (Luni, 31 mai 2010, 14:52)

      un roman [anonim] i-a raspuns lui dan

      Nu stiu sa existe o lege care reglementeaza asa ceva.Daca stii tu spune-mi si mie.Pe de alta parte daca e ca la licitatii ca oferi un pret apoi prin motive evident inventate poti spori cu 50% pretul e clar.
      De pe alta parte reglementat sau nu ti se pare normal 900%???????????.Pe care de altfel sunt platiti chiar de tine daca platesti taxe si impozite (medicamente compenstae cu 50% si 90%).Adica si din banii tai si ai mei, chiar daca nu cumpar medicamente fac aia profit.
      • 0 (0 voturi)    
        @un roman: care lege (Luni, 31 mai 2010, 16:52)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui un roman

        Legea care stabileste pretul maxim al medicamentelor - catalogul CANAMED. Daca nu stii intereseaza-te.
        Statul Roman stabileste preturile cu care ai voie sa vinzi medicamente in Romania. Si in Romania sunt la ora actuala cele mai mici preturi din EU datorita sistemului de calculare a preturilor. Daca insa nu accepti ca o companie farmaceutica trebuie sa sustina o intreaga industrie de Research & Development si care reuseste sa scoate la finalitate 1 proiect din 10 (lucru care sustine preturile medicamentelor originale la un nivel superior) atunci o sa te tratezi numai cu ceaiuri si varza acra.
        • 0 (0 voturi)    
          sdsd (Marţi, 1 iunie 2010, 21:11)

          Geo [anonim] i-a raspuns lui Andrei

          Adaosurile la medicamente sint fixate de stat, cel care vorbeste de 900% e handicapat.
          La medicamentele care depasesc 300 lei e 35 fix (daca vinzi ceva de 1.000 lei castigi fix 35lei dar trebuie sa platesti TVA luna aia iar 35 lei vin dupa 6 luni) la cele ieftine gen 10-20 lei e 20-25% iar la cele intre 100-300 lei 12-14%.