Secretarul general al Trezoreriei Marii Britanii, David Laws, demisioneaza, dupa acuzatiile legate de decontarea chiriei partenerului sau

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 mai 2010, 23:50 Actualitate | Internaţional

Secretarul general al Trezoreriei Marii Britanii, David Laws, si-a anuntat sambata demisia, dupa ce cotidianului Daily Telegraph a dezvaluit faptul ca acesta a decontat 40.000 de lire sterline (47.100 euro) in contul unei chirii platite partenerului sau, anunta AFP.

"Nu vad cum as putea sa-mi continui munca legata de buget si de controlul cheltuielilor atunci cand sunt confruntat cu consecintele private si publice ale recentelor acuzatii", a afirmat David Laws, numarul doi in ministerul de Finante.

Daily Telegraph a dezvaluit recent ca Laws, un fost bancher care a ajuns milionar, a decontat, in calitate de deputat, 40.000 de lire sterline, in contul unui contract de inchiriere pe opt ani a unor proprietati detinute de partenerul sau, incalcand astfel legea.

Acest incident este extrem de stanjenitor pentru premierul David Cameron, care a promis ca va asana viata politica, dupa scandalul decontarilor care a izbucnit in vara anului trecut.

Cameron l-a numit in locul lui Laws pe liberal-democratul Danny Alexander.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2799 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    miezu (Sâmbătă, 29 mai 2010, 23:56)

    nelutu [anonim]

    u are too gay 2 b straight!!!
  • +6 (8 voturi)    
    Ce nu face homul sa scape de gura nevastului (Sâmbătă, 29 mai 2010, 23:56)

    CezarN [utilizator]

    :))
    • -3 (5 voturi)    
      Don't you see people.......... (Duminică, 30 mai 2010, 0:41)

      Nitra [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      It is a nightmare, it is a gay conspiracy...Hello wake up people!!!!!!!!!!!
      • +3 (3 voturi)    
        Ei bu chiar cosmar. Sunt doar un pic dezamagit ... (Duminică, 30 mai 2010, 11:12)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Nitra

        Pentru ca eu asa am inteles din filmele
        americane...ca
        - negrii,
        - autistii,
        - cei cu mainle in forma de foarfece si
        - homosexualii
        sunt intotdeauna puri...

        Dupa cum arabii, republicanii,si sarbii sunt câh...
    • +1 (3 voturi)    
      dar vezi cata grija pentru partenerul de afaceri (Duminică, 30 mai 2010, 9:09)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      cu tubul digestiv! ca era liberal_democrat nu era o rusine -e partidul cu cei mai multi homo din UK- dar o dam cu partenerul -sa creda lumea ceca erau parteneri in vreo afacere ,si cand colo ,era doamna !asa vor sa ajunga si in Romania -toti depravatii sa fie declarati cupluri oficiale,cu drepturile care deriva =vacante platite in cuplu.pensie de urmas,drept de mostenire,etc...
    • +3 (3 voturi)    
      tare remarca (Duminică, 30 mai 2010, 9:50)

      mar [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      cu toate ca nu este politically correct, ai perfecta dreptate. Ce nu face omul ptr. iubirea vietii lui!!
    • +3 (3 voturi)    
      dragostea e oarba ! (Duminică, 30 mai 2010, 10:39)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      dupa cum a riscat, posibil ca el e ...nevastul.
  • +2 (2 voturi)    
    Gay or not, (Duminică, 30 mai 2010, 6:48)

    Mih [anonim]

    conteaza ca si-a dat demisia. Daca politicienii (si ma refer in primul rand la parlamentari=mari mancatori de bani publici) si-ar da demisia pt. culpe/scandaluri de acelasi nivel si anvergura, cati ar mai ramane pe firmamentul politicii mioritico-dambovitene? Nici altii nu or fi cu mult mai breji prin lumile politice, dar exista o anume limita si obiceiul unor demisii, sa zicem, de onoare. La noi, in loc de asa ceva, politicianul bugetofag iti da arogant, grobian si/sau agresiv, cu tifla.
  • +2 (2 voturi)    
    mai exista onoare? (Duminică, 30 mai 2010, 6:49)

    Gogu [anonim]

    Pai domnilor, daca la dvs. un gigel care administreaza sute de miliarde de GBP isi da demisia pentru un decont fraudulos de 40k... veniti in puii mei si pe la noi sa dati lectii.

    La noi se roaga de ei sa-si dea demisia si ei, nici vorba. Ah, si nu sunt 40k ... sunt 40 mio.
  • +2 (2 voturi)    
    Culmea ! (Duminică, 30 mai 2010, 7:24)

    Alex One [anonim]

    Si eu care credeam ca numai in Romania se practica golaneala cu decontarea chiriei. E adevarat ca la noi nimeni nu a demisionat. Si erau doar vreo 20 de parlamentari !
  • 0 (0 voturi)    
    problema era (Duminică, 30 mai 2010, 8:45)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ca a ciugulit bani publici sau ca e gay? Cred ca doar de bani era vorba. Faptul ca e gay ii atrage simpatia publicului, e un minoritar persecutat. Pina mai ieri, azi nu.
  • 0 (2 voturi)    
    Domestic partner =James Lundie (Duminică, 30 mai 2010, 9:11)

    Robocop [anonim]

    citati corect baieti,era menajera nu partenerul in SRL
  • +2 (2 voturi)    
    degradare (Duminică, 30 mai 2010, 9:14)

    cristus [anonim]

    probabil sotia sa, John, il va parasi pentru alt potentat.
    Oricum, parca si degradarea asta sexuala paleste in fata degradarii totale de la noi, unde parlamanterii isi insceneaza furtul masinilor pt a incasa asigurarea.
    Si sunt liberi, fratilor, asta e mai grav !!
  • +2 (2 voturi)    
    civilizatie (Duminică, 30 mai 2010, 9:49)

    lemn [anonim]

    la ei exista opinie publica, care ii taxeaza. l anoi, ne rad in nas, si publicul doarme pe manele.
  • +2 (2 voturi)    
    clarificare (Duminică, 30 mai 2010, 10:06)

    Dorian Gray [anonim]

    Problema e la Clegg, David Laws era pe un post negociat de liberal - democrati pentru ei si de fapt a si fost numit in locul lui tot un libdem...ce naiba people, chiar nu mai stim sa face m jurnalism deloc in Romania?