Israelul refuza sa participe la rezolutia privind denuclearizarea Orientului Mijlociu, considerand-o ipocrita. Rezolutia stigmatizeaza singura democratie veritabila din regiune

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 mai 2010, 23:08 Actualitate | Internaţional

Israelul a anuntat sambata ca nu va participa la aplicarea acordului privind denuclearizarea Orientului Mijlociu, acuzand "ipocrizia" rezolutiei convenite in cadrul Conferintei privind Tratatul de neproliferare a armelor nucleare, relateaza AFP.

"Aceasta rezolutie este profund ipocrita si fara sens. Ea ignora realitatile din Orientul Mijlociu si adevaratele amenintari cu care se confrunta aceasta regiune si intreaga lume", este pozitia guvernului israelian condus de Benjamin Netanyahu, exprimata intr-un comunicat de presa.

Conferinta TNP a adoptat vineri o declaratie finala care prevede organizarea, in 2012, a unei conferinte internationale dedicate unui Orient Mijlociu denuclearizat.

Documentul se refera in mod specific la statul evrei, afirmand ca este important ca Israelul sa adere la Tratat si "sa-si plaseze toate instalatiile nucleare sub garantia Agentiei Internationale pentru Energia Atomica (AIEA)".

Aceasta rezolutie "stigmatizeaza Israelul, singura democratie veritabila din Orientul Mijlociu si singura tara amenintata cu disparitia", sustine guvernul.

Israelul precizeaza ca nu va participa la aplicarea acestei rezolutii, afirmand ca, avand in vedere ca nu a semnatat Tratatul de neproliferare, statului evreu nu i se poate cere sa respecte rezolutiile Conferintei.

Totodata, guvernul israelian "ia nota de clarificarile aduse de Statele Unite in ceea ce priveste politica lor" si a anuntat ca acest dosar va fi discutat in cadrul intalnirii pe care Netanyahu o va avea joi, la Washington, cu presedintele american Barack Obama.

Liderul de la Casa Alba a salutat, intr-un comunicat, acordul "echilibrat si realist", dar a si-a exprimat dezacordul "puternic" pentru mentionarea Israelului in acest document.

"Israelul este mentionat in conditiile in care sunt trecute sub tacere alte tari precum India, Pakistanul, Coreea de Nord, care dispun de arme nucleare sau, si mai grav, Iranul, care incearca sa obtina aceasta arma", a precizat un inalt responsabil al guvernului evreu, sub acoperirea anonimatului.

"Faptul ca nu se face nicio referire la Iran este cu atat mai socant cu cat AIEA a divulgat in ultimele luni din ce in mai multe informatii legate de natura militara a proiectelor nucleare iraniene", a precizat sursa citata.

Este pentru prima oara cand Israelul este nominalizat de comunitatea internationala pentru activitatile sale nucleare.

Israelul nu a recunoscut niciodata ca dispune de arme nucleare, dar nici nu a negat acest lucru, potrivit doctrinei ambiguitatii, si refuza sa adere la TNP, considerand ca acest Tratat "si-a dovedit in trecut completa sa ineficienta in impiedicarea proliferarii nucleare".


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2381 vizualizari

  • +5 (17 voturi)    
    Ia sa vedem: (Sâmbătă, 29 mai 2010, 23:30)

    max [anonim]

    Ne simtim mai in siguranta daca:
    a) Israel are arme nucleare,
    b) Israel nu are arme nucleare,
    c) Iran are arme nucleare,
    d) Iran nu are arme nucleare.
    Sigur ca o lume fara arme nucleare e de preferat dar asta e deja prea tirziu.
    • +4 (10 voturi)    
      Zarafii nucleari (Duminică, 30 mai 2010, 9:10)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui max

      Zarafii vor avea intotdeauna armament. La fel ca si oamenii deserturilor. Cel mai bine ar fi sa se elimine unii pe altii. Apoi e liniste vreun secol.
    • +10 (22 voturi)    
      max. (Duminică, 30 mai 2010, 10:14)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui max

      Ma simt mai in siguranta daca stiu ca Israelul nu este mai presus de legi.

      Israelul are propriile grupari extremiste si fundamentaliste rabinice si zioniste care proclama superioritatea poporului evreu si urasc europenii, crestinii sau musulmanii. Daca in viitor astfel de personaje au acces la arsenalul nuclear? Pentru siguranta copiilor nostri, e bine sa stim cum isi gestioneaza Israelul capacitatile nucleare.
      Deja e cunoscut ca Israelul a vandut deja arme nucleare altor state, iar Mossadul e fara scrupule si nu m-as bizui pe moralitatea acestuia in astfel de tranzactii.
      • -4 (10 voturi)    
        Mincinosule (Duminică, 30 mai 2010, 13:26)

        ionel [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        Cui a vandut arme mincinosuler? Nu tie rrusine mincinosule?
      • -1 (3 voturi)    
        dovezi ai ? (Duminică, 30 mai 2010, 22:18)

        gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

        Dovezi ca Israelul a vandut arme nucleare altor state ai? Sau ai vrea sa te credem pur si simplu pe cuvant (vorbesc de oamenii rationali aici nu de cei care se reped sa aplaude pe oricine spune ceva denigrator la adresa israelului)?

        PS: o gramada de entitati (servicii secrete, armata, guverne, etc) din diverse state au fost acuzate in trecut de incercari de a vinde arme nucleare catre terti. Totusi, dovezi clare care sa sustina astfel de acuze intarzie sa apara. Dar cine stie, poate cunosti tu mai multe.
      • -1 (1 vot)    
        Gigel si ionel (Duminică, 30 mai 2010, 23:55)

        Silviul [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        Gigele si ionele... e ceva putred in danemarca cu voi... sa fie ceva sange de ovreu?
  • +2 (34 voturi)    
    bah (Sâmbătă, 29 mai 2010, 23:37)

    smen [anonim]

    cum puteti sa le cereti fiilor lui yahve sa semneze tratate,voi nu stiati ca ei sunt mai ''speciali''ei au voie sa faca unele lucruri pe care altii nu le pot face sub pretextul ca sunt o asa zisa ''democratie'',tot in democratie se spune ca NIMENI NU E MAI PRESUS DE LEGE SI LEGEA SE APLICA FARA ECHIVOC TUTUROR IN ACELASI GRAD acum intrati postaci sa ne explicati cum e cu mare democratie israel care incepe razboaie anual si condamna pe altii ea insasi nerespectad tratate internationale ba mai mult nici macar nu le semneaza,adica se erijeaza in mari justitiari dar lor nu li se aplica pentru ca sunt puii lui dumnezeu,mie scarba
    • -1 (31 voturi)    
      ipocrizie (Duminică, 30 mai 2010, 2:03)

      CorinaC [utilizator] i-a raspuns lui smen

      Si, ma rog, tu ce ai face daca ai fi seful statului Israel, un stat-"insula" in "oceanul" lumii arabe? Mai invata un pic de istorie, mai citeste niste carti, iar apoi comenteaza cu argumente. Domnii astia iti spun ceva: Einstein, Bohr, Freud, Boas, Herschel, Born, Glashow, Neumann, Feynman, Bethe, Ehrlich, Chomsky, Levi-Strauss, Landsteiner, Oppenheimer, Salk, Teller? Probabil ca nu...
      Bun, ultimul dintre ei, Edward Teller, e parintele bombei cu hidrogen ... O fi roman, acest domn Teller? O fi american? O fi maghiar? Hmmm ...Nu. Ghici ce e?
      Si tu vii sa pretinzi ca Israelul sa nu aiba arme nucleare cand atatea alte state au? Sa nu fim ipocriti, vorba cuiva de la Casa Alba... :)
      • +4 (28 voturi)    
        pai daca atatea (Duminică, 30 mai 2010, 2:13)

        smen [anonim] i-a raspuns lui CorinaC

        state au Iranul de ce sa nu aiba,si ce e cu lista aia care mi-ai dat-o,faptul ca oamenii aia erau evrei le da dreptul israelienilor s aiba bombe nucleare si sa fie mai PRESUS DE LEGE,mai bine vino cu argumente,ca asa faceti voi astia o dati in altele cand nu aveti argumente
        • 0 (10 voturi)    
          State (Duminică, 30 mai 2010, 2:33)

          CorinaC [utilizator] i-a raspuns lui smen

          Hai sa ne intelegem. Deci, Franta, SUA, Marea Britanie, China si Rusia detin si "au voie" sa detina arme nucleare, conform TNP. India si Pakistan au testat public armament nuclear, iar Israelul nu a confirmat public care are arme nucleare. Ultimele trei state nu au semnat TNP. Pe langa cele 8 state, in ultimii ani "s-au jucat" cu armele nucleare Iranul si Siria, ambele tari situate in vecinatatea Israelului. Cine crezi ca i-a ajutat pe sirieni si iranieni sa-si procure armele?
        • +2 (14 voturi)    
          smenul bate cu*ul (Duminică, 30 mai 2010, 8:51)

          Lucian [anonim] i-a raspuns lui smen

          Iranul e membru semnatar al acordului de neprolferare nucleara.
          Mai simplu spus, pe intelesul tau, incalca un acord pe care l-a semnat.

          LEGEA SUPREMA nu exista, sunt doar conventii intre anumite state. Alea care participa si semneaza sunt de acord cu ce semneaza, teoretic, altele nu participa si implicit, nu semneaza, si nu pot fi constranse sa participe.
          • 0 (4 voturi)    
            pai normal (Duminică, 30 mai 2010, 17:03)

            smen [anonim] i-a raspuns lui Lucian

            israelul nu e prost el na semnat nimic,ca se stie cu musca pe caciula,mai bine sa nu incalci si sa te ascunzi
        • +3 (17 voturi)    
          democratie (Duminică, 30 mai 2010, 9:23)

          ta31 [utilizator] i-a raspuns lui smen

          Esti destept tare smen, adevarata democratie este in Iran, unde femeile "prea brozate" trebuie arestate, unde oamenii sunt impuscati sau omarati in bataie daca protesteza imoptriva regimului. Dece naiba nu te duci tu sa traiesti acolo in "adevarata democratie"?
          i
          • -1 (5 voturi)    
            denaturezi (Duminică, 30 mai 2010, 17:04)

            smen [anonim] i-a raspuns lui ta31

            si nu dai argumente auzi da ce istrael e democratie care incepe razboaie anual ,razboaie condamnate de onu si omoara copii nevinovati
        • +2 (16 voturi)    
          Iran = teocratie musulmana (Duminică, 30 mai 2010, 9:44)

          V.R. [utilizator] i-a raspuns lui smen

          Iranul e o teocratie, de aia nu ar trebui sa aiba bombe atomice. E o prostie fara limite sa permiti asemenea arme unor cretini care cred ca probabilitatea ca ei sa ajunga in rai e direct proportionala cu nr de infideli masacrati. Koranul instiga la ura contra evreilor si altor non-musulmani, ura care poate atinge dimensiuni de genocid.
        • +4 (16 voturi)    
          Hello? (Duminică, 30 mai 2010, 10:20)

          Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui smen

          Ma, tu chiar esti prost. Iran-ul este o tara condusa de niste dementi religiosi. Iranul si-a impuscat cetateni in strada la ultimele alegeri. Iran-ul ii condamna pe homosexuali la moarte prin lapidare.

          La ultimul razboi cu Iraq-ul brigazi religioase realizau deminarea cantant cantece religioase si calcand pe bombe.

          Intr-o dictatura religioasa oricand poate sa vina la putere unul care zice "destul cu infidelii; ii suportam de mii de ani; gata, anul asta terminam cu ei".

          In fine. Nu ii poti cere unui idiot de pe forum sa se pronunte in chestiuni de politica globala. Pentru creierul tau minuscul, faptul ca SUA/Franta/Rusia/etc si IRAN-ul au bomba atomica este tot una.
          • 0 (8 voturi)    
            hello, g'bay (Duminică, 30 mai 2010, 12:43)

            Vasily [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

            Prietene, mai usor cu limbajul si caracterizarea altora. Nu-i cunostii asa cum nu cunosti nici situatia din tarile respective. Dar in schimb vorbesti foarte lejer despre lucruri pe care nu le cunosti. So, cine-i idiotul?

            Nu de alta dar din modul in care vorbesti se vede ca esti spalat pe creieras.

            Vorbesti despre Iran in niste termeni destul de ciudati dar nu ai fost in viata ta acolo sa vezi cum stau lucrurile.
            De fapt, asa vorbeau despre Iraq spalatii pe creier acum vreo 7 ani daca nu ma inseala memoria...si uite asa s-a dus "marele stat" pacificator si drept sa faca democratie si curatenie printre bombele de distractie in masa.
            Urmarea, 7 ani mai tarziu?

            Prin urmare, nu pun absolut nici o baza pe cele spuse public de anumite state care au deja un istoric de minciuna si manipulare.
            • +2 (6 voturi)    
              Bati campii (Duminică, 30 mai 2010, 15:19)

              Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Vasily

              Am lucrat jumatate de an in Israel: am prieteni acolo, am iesit in oras - am cunoscut multi oameni.

              Am vizitat foarte mult din Israel si am invatat istoria la fata locului: aici au taiat musulmanii extremisti gatul la un licean, aici au dat foc de vii la niste prizonieri etc.

              Inteleg ca este razboi, dar asa se duce razboiul?

              Am lucrat in Maroc 13 luni - suficient de mult timp ca sa cunosc tara si cultura. Am invatat ce inseamna intoleranta religioasa - inclusiv la oameni care aveau pretentia ca sunt educati.

              Cand eram in Maroc - la cativa km peste granita (in Algeria) niste extremisti imbracati in politisti au oprit un cuplu de rusi, i-au tras pe margina drumului si le-au taiat gatul ca la animale (de ce? nu au ce sa caute infidelii pe teritorii musulmane)

              Am cunoscut ambele tabere la ele acasa. Daca trebuie sa aleg intre cultura musulmana extremista pro-religioasa si cultura israeliana, si viu si mort aleg cultura israeliana.

              Cand musulmanii isi vor schimba atitudinea in privinta acceptarii altor oameni si religii atunci imi voi schimba atitudinea fata de ei.
              • -2 (2 voturi)    
                curat murdar, coane (Luni, 31 mai 2010, 0:07)

                Vasily [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

                Amice, n-am inteles unde bat campii: cand iti spun ca faci aprecieri la adresa unor state la fel cum faci la adresa unor alti utilizatori de pe aici? Adica fara sa ai cea mai mica idee. Esti amuzant.

                Dar si mai amuzant este ca dai cu parul in Iran si cand ti-am atras atentia ca vorbesti ca sa te afli in treaba fara sa cunosti de fapt cum stau lucrurile in acea tara imi raspunzi spunandu-mi ca ai fost in Israel (!) si in Maroc.

                Curat murdar, coane 360romania.tu.

                Poate si eu am prieteni evrei dar asta nu inseamna ca sunt orb cu privire la anumite aspecte ce tin de politica statului Israel.
                Dar lasa, treaca de la mine, fii tu capitanul nostru.
      • -5 (11 voturi)    
        Am si eu un nume (Duminică, 30 mai 2010, 4:00)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui CorinaC

        Am si eu un nume pentru tine : Adolf ! Pe asta il cunosti? Pina la urma, tot o luati voi in freza, pentru ca ati devenit un popor de asupritori - nu ati invatat nimic din instoria voastra.
        • 0 (4 voturi)    
          introspectie gogule (Duminică, 30 mai 2010, 13:02)

          mandea [anonim] i-a raspuns lui gogu

          gogule ,dar tu ce ai invatat din istorie? unde ai ajuns tu cu dezvoltarea sociala ca sa dai sfaturi la altii? cine esti tu gogule,carui popor apartii si cine te crezi ? inafara de un mic monstru si eventual ceva tipologie de criminal si hot (ca idolul tau exemplificat) altceva cu ce te poti lauda?
          • +1 (5 voturi)    
            pentru mandea (Duminică, 30 mai 2010, 17:21)

            gogu [anonim] i-a raspuns lui mandea

            Mandeo ! Nu am dat sfaturi nimanui. Am pus si eu un nume pe ecran, pentru Corina sa-si aduca aminte cum e sa fii exterminat. Evreii au suferit mult in trecut - pe nedrept, dar acum au ajuns in situatia de asupritori - fara drept.
            De unde ai tras tu concluzia ca am tipologie de criminal si hot? Daca as folosi si eu logica ta, as spune ca si tu ai tipologie de prost.
      • 0 (14 voturi)    
        sa nu fim.. (Duminică, 30 mai 2010, 4:57)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui CorinaC

        ca sunt altii si pentru noi.. :)
        pai daca tot veni vorba de ipocrizie..
        domnii enumerati de tine sigur intelegeau ca stiintele exacte au fost dezvoltate de lumea araba inainte sa le preia europa. in plus, cred ca daca ii luai la rand si-i intrebai daca sunt de acord sa ameninte popoarele arabe cu arme atomice.. hmmm.. ce crezi?
        in zona respectiva este un razboi continuu de cand un evreu a fost informat in vis de prietenul sau imaginar ca pamantul ala e fagaduit lor..
        statul insul din oceanul lumii arabe a fost construit in ultimii 50 de ani prin razboaie si exterminarea populatiei locale.. erau 100k evrei si acum sunt milioane.. iar palestinienii sunt izolati ca intr-un lagar.. suna cunoscut? deci, hai sa nu fim ipocriti.
        • -1 (5 voturi)    
          aparare (Duminică, 30 mai 2010, 15:25)

          CorinaC [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          1. In perioada de dupa primul razboi mondial, mare parte din pamantul Palestina de atunci era in posesia administratiei britanice, care controla intregul teritoriu, sau a lorzilor latifundiari britanici. Pentru a nu crea tensiuni in zona, multe legi ale administratiei britanice au restrictionat drastic imigrarea evreilor in regiune si dreptul acestora de a cumpara pamant. Cu toate acestea, imigrarea evreiasca in Palestina a continuat.
          Nimeni nu i-a fortat pe arabi sa plece, majoritatea pamanturilor nici nu le apartineau, majoritatea pamanturilor care le apartineau erau neutilizate (practic, desert), iar pamanturile cultivate au fost cumparate de catre evrei cu bani multi.
          Mai mult, abia dupa ce pamanturile necultivate au fost preluata de catre evrei, acestia au inceput sa cumpere pamant detinut de arabi.
          Neevreii din Palestina nu au fost fortati sa isi paraseasca casele si pamanturile. Lor li s-a oferit cetatenia statului Israel nou fondat, desi multi au refuzat-o si au fugit, fara a fi constransi in vreun fel, de teama represaliilor israeliene, care nu au fost niciodata planuite sau puse in aplicare, si crezand in promisiunile liderilor arabi care sustineau ca vor sterge noul stat Israel de pe harta.

          2. Israelul nu ameninta, se apara...
          • +1 (3 voturi)    
            deci.. (Duminică, 30 mai 2010, 21:57)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui CorinaC

            deja deviezi in penibil.. deci marii latifundiari britanici, proprietari de drept ai pamanturilor arabe, care nu au nici o legatura cu evreii, evident, nici macar nu au fost implicati in conflictele din 1920, in revolta araba din 1939....
            practic, populatia locala, in mare majoritate (90%) araba la inceputul secolului 20, chiar s-a bucurat cand au venit evreii.
            din fericire aberatiile de genul asta sunt contrazise chiar de documentele oficiale ale onu care spun clar ca in urma proclamarii statului israel si a razboiului, doar in primii 4 ani au fost 1 milion de refugiati palestinieni... nu cred ca plecau de bine ce le era.
            cat despre al doilea punct al tau.. e ca si cum ai spune ca dai peste un hot la tine in casa si ala considera ca se apara cand te omoara ca sa poata sa-si vada linistit de treaba...
            • +1 (3 voturi)    
              penibil? (Duminică, 30 mai 2010, 23:45)

              CorinaC [utilizator] i-a raspuns lui pehash

              1. Acela a fost pamantul israelienilor vreme de mii de ani, iar acum ei nu fac decat sa isi apere tara.

              2. Povestea cu "hotii" e un pic altfel. ... Esti obligat sa pleci din casa ta de catre niste hoti, dupa care tu, ca proprietar din mosi-stramosi, le platesti hotilor sa plece din casa ta... Hotii pleaca si se instaleaza in gradina ta sau in strada si te ameninta frecvent (iti sparg geamurile, iti dau telefoane in miez de noapte, iti scuipa copiii, ii pun piedici nevestei tale), iar cateodata trec la represalii directe: cate o piatra te nimereste in cap. Iar tu, ca proprietar, ce faci? Te aperi... cat mai eficient. Cam asta e ideea cu hotii si vardistii.
              • 0 (2 voturi)    
                ajuta-ma sa inteleg (Luni, 31 mai 2010, 4:30)

                pehash [utilizator] i-a raspuns lui CorinaC

                cand zici ca a fost pamantul israelienilor de mii de ani te referi la religia lor ca act de proprietate sau la istorie? e tzara lor pentru ca asa le-a promis zeul lor?
                chiar si acceptand ca istoric au existat perioade in care evreii au controlat zona respectiva, asta nu justifica ideea ca a fost pamantul lor. e ca si cum noi am cere ungurilor sa plece inapoi in asia pe motiv ca dacii pe vremea lui burebista controlau campia panoniei. chiar si asa noi am avea mai curand dreptul sa facem asta decat evreii care se identifica doar ca religie in acest moment, ca doar nu s-au 'incrucisat' doar intre ei timp de 3000 de ani cat s-au plimbat prin asia, europa si mai nou america?
      • -4 (10 voturi)    
        what ? (Duminică, 30 mai 2010, 6:06)

        pacifist [anonim] i-a raspuns lui CorinaC

        Ce legatura are lista cu nume si drepturile speciale ale statului Israel ?

        Cine i-a pus sa-si creeze statul in felul asta, sa ii dea pe ailalti afara de pe terenurile si casele lor si apoi sa-si scuze nedreptatile strigatoare la cer ca si "self defance" si "securitate nationala" ?

        Hai sa intru si eu in casa ta, sa-ti ocup vreo 2 camere pentru ca acum cateva mii de ani am avut rude care au pe terenul de sub casa ta. Degeaba chemi politia, eu-s mai presus de lege, pot oricand sa-ti fac si un preemtive strike daca ridici glasul - si asa iti mai iau inca o camera.
        • 0 (6 voturi)    
          raspuns (Duminică, 30 mai 2010, 15:26)

          CorinaC [utilizator] i-a raspuns lui pacifist

          Am raspuns mai sus...
      • -2 (10 voturi)    
        Corina ,de acord cu tine ,dar sa le si utilizeze (Duminică, 30 mai 2010, 9:21)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui CorinaC

        ..daca Iranul ,Irakul,Egiptul ,Siria , tari cu care Israel se afla in razboaie de cca 4000 de ani (cu o pauza de 2000 de ani cand ostilitatile au fost fost oprite prin disparitia Israel) ajung la arma nucleara nu s-ar sfii sa o utilizeze ! Ma intreb cate mii de ani mai trebuie sa avem conflictul zonal ,cand este clar ca in acea zona a lumii, cineva este in plus!
      • +5 (13 voturi)    
        Israel (Duminică, 30 mai 2010, 10:02)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui CorinaC

        Corina,
        Israelul are dreptul la arme nucleare, dar problema este ca se crede mai presus de ceilalti. Daca Israelul e acum democratic, trebuie isi declare arsenalul si sa accepte reglementarile internationale - acelasi lucru il fac si SUA, Marea Britanie sau Rusia, creand un sistem echilibrat de monitorizare care a evitat un holocaust nuclear.

        Ce facem daca in cativa ani rabinii fundamentalisti de extrema dreapta - care stii cum ne "apreciaza" pe noi, crestinii - ajung sa detina puterea in Israel si vor pune in joc cartea nucleara?
        • +1 (5 voturi)    
          nu ajung (Duminică, 30 mai 2010, 15:31)

          CorinaC [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

          Stai linistit, fundamentalistii nu ajung la putere in Israel...Nu au sustinerea populatiei si nici dpv international... Sa fim fara grija, din acest punct de vedere.
          • +1 (5 voturi)    
            sa fim fara grija.. (Duminică, 30 mai 2010, 21:39)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui CorinaC

            momentan opereaza doar prin asasinate.. cum s-a intamplat in dubai..
    • 0 (16 voturi)    
      Mic cretin (Duminică, 30 mai 2010, 10:11)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui smen

      Unde lupta Israel-ul nu mai trebuie sa lupti tu.

      Musulmanii - cei cu care impart cascavalul - au conceptii religioase de secol 16.

      Ai trait vreodata intr-o tara musulmana ca sa vezi cat de deschisi sunt catre alte culturi?

      Israel-ul este singura raza de lumina intr-o mare de oameni indobitociti de mii de ani de religie si dictaturi fara numar.

      Decat burqa musulmana, prefer democratia israeliana - de 100 de ori in fiecare zi.
  • +7 (27 voturi)    
    astia nu vor pace (Duminică, 30 mai 2010, 0:33)

    mihnea [anonim]

    cam multe lucruri spune Netanyahu asta , acuza ca rezolutia este ipocrita sau spune ca Israelul este democratie. Cred ca delireaza, nu poti numi democratie o tara care colonizeaza teritoriile palestiniene in plin secol 21 in ciuda avertismentelor SUA, UE ONU etc
    • 0 (12 voturi)    
      interesant (Duminică, 30 mai 2010, 2:17)

      CorinaC [utilizator] i-a raspuns lui mihnea

      Problema "colonizarii" e atat de complexa incat nu cred ca vom reusi sa o solutionam "noi" aici. In orice caz, locuind in localitatile din sudul Israelului, situate la nord de Gaza (desigur) inveti inca de mic faptul ca viata ta depinde de 10 secunde. Atata timp ai tu, copil de 8 ani, sa te ascunzi cand se da alarma de bomba. Daca stai un pic mai la nord, cu cativa km, ai 25 de secunde sa te ascunzi. Unii au chiar 35 de secunde sa se vare pe undeva ... In timp ce israelienii isi apara copiii, arabii ii vara in fatza .. ca asa e in razboi... sau nu?
    • 0 (12 voturi)    
      Evreii si romanii (Duminică, 30 mai 2010, 9:40)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui mihnea

      Teritoriile palestiniene au fost castigate de Israel ca urmare a unui razboi declansat de statele arabe chiar impotriva Israelului

      Cam tot asa cum Transilvania a fost castigata de Romania in Primul Razboi Mondial. Sau vrei sa spui ca Romania nu e democratie? In plus ungurii din Secuime nici nu arunca cu rachete inspre gradinitele din teritoriile majoritar romanesti.
    • -1 (13 voturi)    
      medicamente (Duminică, 30 mai 2010, 9:43)

      motoc [anonim] i-a raspuns lui mihnea

      Cum ramine cu coloniile romanesti din Harghita si Covasna? Asa o fi ? Sau putem face gargara mentala pe seama cui vrem si cind vrem? Eventual crezind ca noi suntem albii imaculati?Cineva delireaza dar nu e Netanyahu.
    • +4 (12 voturi)    
      Ba poti (Duminică, 30 mai 2010, 10:26)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui mihnea

      Sa numeste interes national, concept strain celor mai multi romani.

      Israel-ul este construit pe legi democratice. Nu exista regi in Israel (cum vezi in tari musulmane), femeile au drept de vot (nu ca in tarile musulmane), prim ministrii acuzati de coruptie sunt dati jos etc.

      Israe-ul este o democratie 100% functionala - si de altfel singura din zona.
    • 0 (4 voturi)    
      Vezi mai sus despre asa-zisa colonizare... (Duminică, 30 mai 2010, 15:33)

      CorinaC [utilizator] i-a raspuns lui mihnea

      Sincer, nu cred ca exista cineva la ora actuala care sa poata explica intru totul fenomenul si sa ofere totodata o solutie pentru clarificarea conflictului din regiuni si realizarea pacii. Israelul are tot dreptul sa se apere si sa isi protejeze cetatenii impotriva terorismului si violentei. Sunt pro pace in regiune, desigur, insa nu pot sa nu observ ca repetate tentative si oferte facute statelor si organizatiilor care intretin starea de fapt in regiune (oferte mai mult decat corecte, chiar generoase uneori) au ramas fara rezultat. Din punctul de vedere al teroristilor (sustinuti de cateva regimuri si state arabe din regiune), singura solutie acceptabila ar fi ca Israelul sa isi parasesca definitiv teritoriul si sa plece undeva, nu are importanta unde, sau poate chiar sa moara pur si simplu...
  • +5 (25 voturi)    
    democratie? (Duminică, 30 mai 2010, 1:56)

    Itzhak Shamir [anonim]

    cata ipocrizie..cata sfidare la adresa bunului simt, cat cinism....
    imi aduce aminte, ca recent, noul regim democratic din Africa de Sud, a dat publicitati - in ciuda presiunii deosebite din partea Israelului de a nu le publica - documente foste ultrasecrete, prin care fostului regim apartheid din Africa de Sud, i s-au oferit spre vanzare arme nucleare de catre statul Israel..ghinionul Israelului e ca actualul regim din A.S nu da doi bani pe fostele aliante ale fostului regim rasial apartheid, si asa a putut afla inca o data opinia publica ce politica si tranzactii oneste face "regimul democratic" din Israel...
    • -1 (11 voturi)    
      noroc (Duminică, 30 mai 2010, 9:34)

      BulaNas [anonim] i-a raspuns lui Itzhak Shamir

      Mare noroc ca au multi romani grija de Israel si de evrei. Chit ca habar nu au ce probleme implica supravietuirea in marea de barbari ai Middle East. Cit despre noua "democratie" din Africa de Sud va doresc sa aveti cit mai curind tiganii la putere si sa ramineti mari democrati asa cum va cunoaste o lume intreaga!
  • 0 (10 voturi)    
    Poftim mostra de democratie evreiasca! (Duminică, 30 mai 2010, 3:04)

    Daniel [anonim]

    Asta da democratie cand tu esti deasupra oricaror legi si tratate pe care desigur doar prostii trebuie sa le semneze si sa tina cont de ele.
  • -1 (9 voturi)    
    ghinionul Africii de Sud (Duminică, 30 mai 2010, 8:52)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    e ca are un asemenea guvern.
    Mor de moarte violenta mai multi intr-o zi decit in orice zona de razboi, sa nu mai zic de sida si altele. Dar pe astea le-a adus cia si mossad, bietii bastinasi sint nevinovati.
    Asa ca decit sa publice kkt-uri pe care oricum le stia toata lumea, mai bine se ocupau de rezolvarea altor probleme, ca au destule. Dar se pare ca atita pot, ei si simpatizantii lor, gura mare si treaba putina spre deloc.
  • +3 (13 voturi)    
    Bodyguard (Duminică, 30 mai 2010, 10:01)

    Dragos [anonim]

    Din start va spun ca nu am nimic cu evreii, pentru ca nu conteaza ce scrii, ca gata, daca nu-i pupi undeva esti antisemit. Am ceva impotriva tuturor statelor nesimtite, care pe baza principiului : " suntem tari, voi sunteti slugi" vor sa bage pumnul in gura celorlalti. In primul rand nu inteleg ce atata grija de Orient : sa nu fie arme nucleare acolo. Ce de-aia n-au camilele de mancare, si arabii de baut? Sa renunte si alte state la arme ( SUA, Rusia, China, Franta ) si apoi sa se lege de altii. O sa-mi vorbiti ca au facut reduceri de arsenal. Da, de arsenalele din anii 40-50 care oricum erau un pericol pentru propria tara, si nu mai puteau fi modernizate. ( Se refoloseste insa materialul radioactiv la productia de alte arme...) In al doilea rand : Sua este bodyguardul cumparat al Israelului, si nu iese din cuvantul statului evreu, decat pentru a face un joc politic (cu rezultate favorabile Israelului). Comportamentul statului evreu : trafic international cu arme (inclusiv nucleare), nerecunoasterea organismelor internationale de control in domeniu, atrocitatile impotriva unei populatii arabe aflate sub ocupatie ( supusa si colonizarilor ), amenintarile impotriva statelor membre UE care au remarcat astfel nereguli ( in special legate de Drepturile Omului) ma fac sa cataloghez acest stat ca fiind mai periculos decat Iran, Coreea de Sud sau fostul Irak. Este un stat militarist, imperial, rasist, terorist (au obiceiul sa omoare prin atentate lideri care se opun). Pentru o pace durabila in Orientul Apropiat trebuie actionat in alta directie fata de ce se intampla acum...
  • -1 (11 voturi)    
    tocmai faptul ca o asemenea rezolutie a putut (Duminică, 30 mai 2010, 10:09)

    marina [anonim]

    fi elaborata, cu mentionarea explicita a Israelului si sanctionarea politicii sale nucleare, arata forta democratiei globale, si nu puterea banilor si a influentelor ezoterice de tot felul care pana acum au pus stavila unor asemenea luari de pozitie cat se poate de firesti fata de derapajele in serie ale Israelului in zona Orientului Mijlociu.
  • 0 (10 voturi)    
    Problema e alta... (Duminică, 30 mai 2010, 10:38)

    eu [anonim]

    Israelul nu a amenintat ca arunca bombe nucleare peste nimeni. Israelul are metode mult mai eficiente (si mai putin poluante) de a elimina un adversar. Armele nucleare detinute de israel nu vor fi folosite niciodata, ele sunt acolo numai pentru imagine. Armele nucleare sunt mai putin eficiente decat alte arme detinute de israel.
    Nu tin partea israelului, insa in Israel toti sunt liberi, conducerea tarii este aleasa prin vot, deciziile sunt politice si mult mai putin religioase (exista ceva religie implicata).
    • +1 (3 voturi)    
      hahahahah (Duminică, 30 mai 2010, 13:41)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui eu

      somn usor....
      esti emblematic...brainwash TV
      • 0 (0 voturi)    
        branbwash (Duminică, 30 mai 2010, 21:48)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

        abc, nbc, cnn, cbs si ce mai vrei matale.
        Emblematic. No thinking, only watching.
  • +4 (12 voturi)    
    .... (Duminică, 30 mai 2010, 10:40)

    Ban Ki-Moon [anonim]

    Ascultati sau cititi Speech-ul dlui Ahmadinejad care a avut un rol cheie si constructiv la Conferinta ce a constatat din nou esecurile Tratatului de Neproliferare. Am constatat ca se pun pe seama dlui Ahmadinejad lucruri pe care acesta nu le-a spus. Asta constatase si Felicia Langer, supravietuitoare Auschwitz (Horst Kohler, presedintele Germaniei, i-a acordat Crucea Federala de Merit). "A poseda arme nucleare este o rusine si nu ceva de care sa fii mandru" ... "Energie ucleara pentru toti, Arme Nucleare pentru nimeni" ... "Denuclearizare Orientului Mijlociu" a cerut dl Ahmadinejad [ "Possession of nuclear weapons is not something to be proud of; rather it is ugly and ignominious. More ignominious is the threat to use such weapons, the specter and ramifications of which are in no way comparable with any crime committed in history. ... For over sixty years the Security Council and the United Nations have failed to build sustainable security feeling of security in the international relations. ... Wars, aggressions, occupation, and above all, the shadow of threat stockpiling of nuclear armaments and weapons of mass-destruction, as well as the defunct policies of certain imperial minded states have obliterated the prospect of security at national, regional and international levels. The existing mentality in all societies is widely affected by a feeling threat and insecurity. The mottos of disarmament and non-proliferation have not been realized, and the International Atomic Energy Agency has been unable to fulfill its responsibilities. ... " ]
    Mahmoud Ahmadinejad’s Speech at the United Nations + transcript
    https://dandelionsalad.wordpress.com/2010/05/03/mahmoud-ahmadinejads-speech-at-the-united-nations-transcript/
    GERMANY BESTOWS HIGHEST HONOR ON FANATICAL ISRAEL HATER
    http://www.sanfranciscosentinel.com/?p=35331
    UN Chief lauds Ahmadinejad’s constructive presence in UN session
    http://www.irna.ir/En/View/FullStory/?NewsId=1100974&IdLanguage=3
    • -1 (9 voturi)    
      cititi Speech-ul dlui Ahmadinejad (Duminică, 30 mai 2010, 11:26)

      ta31 [utilizator] i-a raspuns lui Ban Ki-Moon

      Impresionat! Trebuia sa precizezi ca prezinti pozitia ambasadei Iranului.
      Cred ca ai stat in picioare cand ai scris chestia asta.
  • +3 (15 voturi)    
    Din toate tarile lumii... (Duminică, 30 mai 2010, 12:01)

    A.Corneliu [utilizator]

    ...Israelul este tara cea mai indrepatita sa detina arme nucleare, daca le are.
    Aceasta pentruca este singura tara din lume amenintata fatis, oficial si fara nicio rusine cu distrugerea totala, cu sprijinul unei liote uriase de state musulmane si in aplauzele multor altor inconstienti din lume.
    • 0 (2 voturi)    
      It is ... (Duminică, 30 mai 2010, 19:09)

      Ban Ki-Moon [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

      "It is no longer possible to inject thousands of billions of dollars of unreal wealth into the world economy simply by printing worthless paper assets, or transfer inflation as well as social and economic problems to others through creating severe budget deficits"
      http://niqnaq.wordpress.com/2009/09/24/transcript-video-ahmadinejad-un-speech-transcript/
  • 0 (6 voturi)    
    Ti-ai gasit, cu israelienii (Duminică, 30 mai 2010, 12:45)

    Carcotescu [anonim]

    Ei si pacea, baba si mitraliera.
    • 0 (0 voturi)    
      circotescu (Duminică, 30 mai 2010, 21:53)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Carcotescu

      si adevarul. Postacii antenagii si adevarul. Minciuna ca profesie. Postacii pnldsr si adevarul, baba si mitraliera, omul si natura.
  • -1 (5 voturi)    
    Am o intrebare (Duminică, 30 mai 2010, 13:34)

    Ionel [anonim]

    Cum de au voturi negative cei ce spun adevarul iar cei ce sustin criminalii voturi pozitive?
    Auzi neobrazare " dlui Ahmadinejad care a avut un rol cheie si constructiv la Conferinta ". Individul ce a scris aceasta primeste voturi pozitive cand AHmadinejad a spus ca sterge Israelul de pe harta.
    Mare ti-e gradina Doamne si multi .... in ea.
    • 0 (4 voturi)    
      ignoranta (Duminică, 30 mai 2010, 15:39)

      CorinaC [utilizator] i-a raspuns lui Ionel

      Ignoranta, lipsa de educatie, de instruire - iata adevaratele amenintari la adresa securitatii si sigurantei nationale a Romaniei ... Noi, romanii, ne comportam si gandim de parca ne-ar fi lovit deja bomba ...
    • +2 (2 voturi)    
      Am si eu o intrebare ... (Duminică, 30 mai 2010, 17:05)

      Ban Ki-Moon [anonim] i-a raspuns lui Ionel

      President Ahmadinejad Meets Neturei Karta Rabbis
      http://www.youtube.com/watch?v=R-r04SQ97_Q&feature=player_embedded
      • 0 (4 voturi)    
        Textul cuvantarii rabinului Weiss ... (Duminică, 30 mai 2010, 17:50)

        Netanyahu [anonim] i-a raspuns lui Ban Ki-Moon

        Rabbi Yisroel Dovid Weiss ... issued the following statement on the eve of the group's meeting with Iranian President Mahmoud Ahmadinejad:
        "It is always our pleasure to visit with President Ahmadinejad. This will be the third such meeting, in addition to our many visits to Iran in the past. We have each time emphasized to the Iranian leadership that, despite media hysteria and the statements of some misinformed Jews, we have found the Iranian people and their leaders to be friendly and respectful."
        "Likewise, although we as Jews are not to be involved in politics, (According to Jewish law, Jewish people are required to be loyal citizens to the countries wherein they reside), We have found the Iranian President to be a deeply religious man, dedicated to a peaceful world, based on mutual respect, fairness and dialogue." "Judaism seeks peace. Unfortunately, there are some Jews today, influenced by the barely century old, philosophy of Zionism, who feel that the proper Jewish response to enemies, be they real or fantasized, is aggression and calls for violence and unfortunately attempts to drag other nations down the path of war."
        "It as sad that so few have actually attempted to speak to the Iranian President or seek the true opinion of Iranian Jewry who live in peace and practice their faith throughout that nation. We have met this man who has demonstrated time and again that he is sincerely interested in the well being of Iran's Jewish community and has deep respect for world Jewry and their Torah faith, The Zionist attempt to socially isolate this man and his people is immoral and disastrous" "Zionism is antithetical to Torah beliefs. It believes in creating our own sovereign entity which is expressly forbidden due to the Divine decree of exile. This ideology leads to aggression against nations and is incarnated in the State of "Israel". ...
        In:
        http://wesawthat.blogspot.com/2007_09_01_archive.html
  • -1 (5 voturi)    
    vai vai... (Duminică, 30 mai 2010, 15:37)

    ... [anonim]

    iata, intre timp, ce pozne a mai facut israelul nostru iubit:
    "Israel faces child abuse claims"
    http://english.aljazeera.net/news/middleeast/2010/05/201053082239109343.html
    iata un extras din articol: "According to our correspondent, Israel has two sets of laws: one for its citizens and another for Palestinians in the West Bank and Gaza.
    All Palestinians, minors and adults, are tried in military courts."
    nu numai noi avem democratie originala :D
    • +1 (5 voturi)    
      Internetul si hartia... (Duminică, 30 mai 2010, 17:25)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui ...

      ...suporta cu rabdare produsele inventivei propagande arabe inghitite cu bucurie de masele de naivi cu inclinatii speciale.
      Mai rau e cand aceste inventii sunt transformate in documente oficiale. Atunci minciunile devin nocive.
      • 0 (4 voturi)    
        same for you (Duminică, 30 mai 2010, 17:34)

        ... [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

        acelasi lucru se poate spune si despre israelieni. doar ca sionismul are peste 100 de ani vechime la capitolul propaganda si manipulare, pe cand palestinienii abia au inceput sa-si faca lobby. avand in vedere ca in povestea asta au totusi si mai multa dreptate, si mai multe victime, eu le tin pumnii.
  • 0 (4 voturi)    
    cel mai cel... (Duminică, 30 mai 2010, 17:54)

    black mamba [anonim]

    Israelul este cel mai prietenos, cel mai democratic, cel mai onest, etc, etc stat din cate exista. Este clar ca nu exista putere mondiala care sa-i dicteze Israelului ceva, ba din contra, ei canta si altii danseaza. Dar pana la urma, ce cauta Israelul in Europa??? Orice campionat european in sport implica participarea Israelului. Fortand putin, asa sunt ei obisnuiti, oare? Sa se bage unde nu e locul lor? Da nuuu, nu, Statul Israel este prea pur sa faca asa ceva...
    • -1 (1 vot)    
      Cel ... (Luni, 31 mai 2010, 9:05)

      Weis [anonim] i-a raspuns lui black mamba

      cel mai cel ... si mai mult decat atat ...

      Gaza - ianuarie 2009:

      Israel/Gaza: 22 Days of Death and Destruction
      http://vodpod.com/watch/1849362-israelgaza-22-days-of-death-and-destruction

      Israel/Palestine - When Saturday Came
      [pentru video click view clip - pentru text click view transcript]
      http://www.journeyman.tv/59746/documentaries/when-saturday-came.html

      Imagini dintr'un tunel din cele 2000 intre Gaza si Egipt prin care palestinienii aduc alimente, medicamente si arme.... Acesta este genocid. Au fost ucisi 1.400 palestinieni, evreii au pierdut 13.
      Brooklyn -NYC
      http://www.chabad.org/centers/default_cdo/jewish/Centers.htm