VIDEO O cambodgiana regasita dupa 18 ani de la disparitia in jungla a fugit din nou in salbaticie, nereusind sa se adapteze printre oameni

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 mai 2010, 19:54 Actualitate | Internaţional

O cambodgiana poreclita "femeia junglei", care si-a petrecut 18 ani din viata in salbaticie, a fugit din nou in jungla, dupa eforturile esuate de a se adapta in societate, relateaza The Telegraph. Rochom P'ngieng, acum in varsta de 29 de ani, a disparut in jungla in 1989, pe cand avea doar 8 ani. Ea a fost regasita abia 18 ani mai tarziu, in 2007, si a revenit in mijlocul familiei. Eforturile de a o reintegra au fost, insa, sortite esecului.

Tanara prefera sa mearga mai degraba in 4 labe decat in doua picioare, sa scoata sunete asemanatoare cu ale animalelor decat sa vorbeasca (neputand pronunta decat cateva cuvinte), refuza sa poarte haine si a avut numeroase tentative de a fugi inapoi in jungla.



Tatal sau, Sal Lou, care este ofiter de politie, a declarat ca tanara facuse, recent, cateva progrese, insa in seara zilei de marti, a disparut din nou: "Si-a aruncat hainele si a iesit din casa fara sa spuna un cuvant nimanui din familie. Chiar in ziua dinainte de a parasi casa, a ajutat familia la sapatul legumelor. Probabil ca a fugit inapoi in padure si nu o vom putea gasi din nou", a adaugat acesta. Sal Lou pune cea de-a doua disparitie a fiicei sale pe seama "spiritelor junglei".

O alta teorie, avansata de un ONG local, sustine insa ca tanara femeie a esuat in a se readapta in societate si sufera de stres: "Cel mai probabil, ea a suferit traume in jungla, care i-au afectat abilitatea de a vorbi".

Rochom P'ngieng a disparut pentru prima oara in 1989, in timp ce pastea o turma de bivoli, impreuna cu sora sa, in provincia Ratanakkiri, la 400 de mile nord-est de Phnom Penh. Sora lui Rochom, disparuta impreuna cu ea, nu a mai fost gasita niciodata. In schimb, Rochom a reaparut din jungla in februarie 2007, murdara, fara haine, speriata si "semanand cu o maimuta", fiind prinsa in timp ce incerca sa fure mancare de la un fermier.

Localnicii au crezut initial ca au de-a face cu "un spirt al junglei", insa parintii ei, care au sperat in toti acesti ani sa isi regaseasca fiica, au recunoscut-o in cele din urma, gratie unui semn de pe bratul tinerei.

Familia a refuzat efectuarea unui test ADN, cu toate ca o organizatie non-guvernamentala locala sustine ca este imposibil ca un copil de 8 ani sa supravietuiasca in jungla. Jungla Ratanakkiri, unde a disparut Rochom, este una dintre cele mai salbatice si mai izolate din Cambodgia.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

7265 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    oare asta sa fie (Sâmbătă, 29 mai 2010, 20:55)

    daniel [anonim]

    Cred ca asta e fata gasita/pierduta/fugita/ratacita...

    http://www.youtube.com/watch?v=eohSezZQiV8
  • 0 (4 voturi)    
    matematica asta... (Sâmbătă, 29 mai 2010, 22:59)

    Adi [anonim]

    A disparut cand avea 8 ani, a fost regasita 18 ani mai tarziu...si acum are 29 de ani.
    Mai sa fie...
    • +2 (2 voturi)    
      armetica ca parte a calculului matematic (Duminică, 30 mai 2010, 12:54)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui Adi

      a disparut la op plus op'shpe care face dooj'sase.
      deci, mai fura fo trei ani de reeducare in sanul familiei..in total la a doua fugire, posibil dooj'noua.
      eventual, o socotitoare cu bile ar ajuta.
      ia vezi, ca nu de matematica ai deficientze, ci de atentzie...
      a fost regasita in doua mii sapte.
      iese, daca te fortzezi oleaca in nouroni...
  • +1 (1 vot)    
    media (Sâmbătă, 29 mai 2010, 23:23)

    Sal Lou [anonim]

    in reportaj, a disparut cu varul...in presa cu sora
  • +1 (5 voturi)    
    Daca maimutele ar avea The Telegraph (Duminică, 30 mai 2010, 0:16)

    CezarN [utilizator]

    Un "The telegraph" al junglei ar scrie ca o maimuta disparuta in jungla s-a intors la civilizatie dupa 3 ani.
    Si zau ca nu ar fi usor de spus care stire este mai veridica.
    • +1 (1 vot)    
      adevarat (Duminică, 30 mai 2010, 0:48)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      foarte adevarat
  • -1 (7 voturi)    
    nici o diferenta (Duminică, 30 mai 2010, 1:04)

    rambo [anonim]

    Cum au putut deosebi intre jungla si Cambodgia?
  • +4 (4 voturi)    
    rochom (Duminică, 30 mai 2010, 10:53)

    404.8 [utilizator]

    e o invingatoare si a fost acceptata de lumea cealalta, lumea naturii...daca ar fi de ales intre civilizatie si natura...as alege la fel ca ea.
    cred ca are alte valori ....banii si societatea nu au valoare pentru ea....si nici nu cred ca intelege prea multe din lumea" civilizata"...as trimite dupa ea toata clasa politica de la un capat la altul...toata.... inclusiv portarul de la parlament....si sa vina inapoi cand ii voi chema eu...:))))
  • +1 (1 vot)    
    chemarea libertatzii (Duminică, 30 mai 2010, 12:49)

    panfil flecaru [anonim]

    e mai mult fun si mai multe de facut in jungla jungla decat in jungla populata..
    desi, nu intzeleg cum, daca a disparut la opt ani, nu stia sa umble in doua membre...
    cica in anatolia ar fi multe fete de umbla in patru membre...chiar in sate.

    vive la liberte !
    • 0 (0 voturi)    
      fun si libertate (Duminică, 30 mai 2010, 14:53)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui panfil flecaru

      fun si libertate presupune sa stii ce sunt alea, la animale si persoane needucate conceptul lipseste si nu are rost s-al atribuim dupa plac, deci ceea ce ni se pare fun si libertate pentru ea de fapt este doar un singur lucru stiut si numai pe ala il poate face, nimeni nu se mai re-educa la aceasta varsta, oricate eforturi s-ar depune, un om inseamna si educatie, altfel ramanem in regnul animal din care biologic oricum facem parte cum e si in cazul de fata.
      A umbla in 4 labe este ineficient pentru om dar cum fata nu stia altceva cu aia a ramas in creier. Si eu sunt surprins cum de nu s-a intalnit pana acuma cu un Sherkan :)
      • 0 (0 voturi)    
        bre, mata citishi atent ? (Duminică, 30 mai 2010, 21:40)

        panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        a intins-o la opt ani.
        care patru labe, care nu vorbeste !
        matale nu umblai in doua picioare la opt ani ?!
        nu potzi uita mersul pe bitzikli, daramite mersul pe jos. ala nu se uita.
        la opt ani era aproape buna de maritat.
        in tzara aia se duc civilizatii din occident sa aiba fun cu fetitze de opt ani...

        fun au si animalele. se vede ca nu'tzi plac.
        sa stii ca se poate comunica cu ele. rustiy, cainele meu, stie ce'i ala fun.
        pana si cocutza, o femela budgerigar pe care am avut'o si dupa care am plans cand a murit, avea momente de fun de nu'i putea'i rezista.
        cand voia sa se joace, se juca. stia sa se si impuna.
        au si ele stari de spirit, ca si omul.