VIDEO Prima parada gay din Slovacia, anulata dupa ce participantii au fost atacati de neo-nazisti

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 23 mai 2010, 11:52 Actualitate | Internaţional

Contramanifestatie violenta la parada gay din Slovacia
Foto: Reuters
Parada Gay Pride de la Bratislava, prima manifestatie de acest gen organizata in Slovacia, a fost intrerupta dupa ce participantii la mars au fost atacati cu pietre si fumigiene de un grup de neo-nazisti. Violentele s-au soldat cu cel putin doi raniti, iar opt persoane au fost arestate, relateaza AFP. Politia slovaca nu a putut sa asigure siguranta participantilor la manifestatie, s-au plans organizatorii.

Aproximativ 1.000 de manifestanti pentru drepturile homosexualilor s-au strans sambata in centrul capitalei Bratislava, la "Parada curcubeului", cand un grup de circa 80 de neo-nazisti, asa-numitii "skinheads", i-au atacat cu fumigene, pietre si oua, in ciuda numerosilor politisti prezenti in zona.

Membri ai gruparii de extrema dreapta "Slovenská Pospolitost", contramanifestantii i-au luat la bataie pe cei care fluturau steagul marsului, iar unul dintre atacatori a aruncat o piatra in eurodeputatul austriac Ulrike Lunacek, care lua parte la manifestatie, dar nu a ranit-o.

Opt neo-nazisti au fost arestati, iar fortele de ordine au cerut organizatorilor sa anuleze parada.

"Politistii erau vizibil nepregatiti sa faca fata unei astfel de situatii, in ciuda avertismentelor noastre", a declarat presei unul dintre organizatori.

"O gasca de tampiti violenti a impiedicat manifestatia noastra. Suntem foarte tristi si dezamagiti", a spus purtatoarea de cuvant a paradei, Romana Schlesingerova.



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1256 vizualizari

  • +5 (15 voturi)    
    Tot respectul pentru "Slovenská Pospolitost" (Duminică, 23 mai 2010, 13:47)

    alex [anonim]

    Pacat ca "Slovenská Pospolitost" nu a venit si pe la noi :(
    • +4 (10 voturi)    
      la noi? (Duminică, 23 mai 2010, 16:14)

      lyth [utilizator] i-a raspuns lui alex

      noi am devenit un popor las si obosit, o mana de oi, nu avem niciun pic de curaj, ce sa mai vorbim de onoare... daca suntem noi de vina? suntem, nu trebuie sa dam vina pe altii ca nu suntem capabili sa decidem singuri ce e bine pentru noi sau nu si sa luam atitudine
  • +3 (17 voturi)    
    oare de ce (Duminică, 23 mai 2010, 13:57)

    smen [anonim]

    slavii sunt mai desptepti ca noi,bine le-au facut la pederasti
  • -2 (14 voturi)    
    O gasca de tampiti violenti a impiedicat manifesta (Duminică, 23 mai 2010, 14:05)

    adrian88000 [utilizator]

    Opa!! Au inceput cu jignirile.De ce spune tampiti?
    Rog un gay ( care nu e tampit) sa-mi explice de ce au ales simbol curcubeul? Si ce represinta acest simbol? Sper ca se va gasi unul ,care nu e tampit,sa-mi raspunda corect la aceste intrebari.
    • -1 (5 voturi)    
      curcubeu (Duminică, 23 mai 2010, 16:03)

      x [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

      au ales ca simbol curcubeul pt ca in mitologie, cine reusea sa treaca pe sub un curcubeu isi schimba automat sexul
      • -3 (7 voturi)    
        Doamne aparta si pazeste! (Duminică, 23 mai 2010, 17:53)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui x

        Spui elucubratii. Stai jos , nota 3. Alt gay , mai istet nu exista pe aici?POate sa raspunda si o lesbiana. Daca nici o lesbiana nu stie , astept un alt "minoritar" .Zoofil, necrofil, etc.
        Apropo,pe cand parada zoofililor?
  • +4 (12 voturi)    
    a (Duminică, 23 mai 2010, 16:14)

    me [anonim]

    daca ai drept ai si obligatie. ai dreptul sa te freci in anus dar ai si obligatia fi discret. nu trebuie sa iesi pe strada sa areti ca te freci in anus.
  • -1 (9 voturi)    
    made in europe (Duminică, 23 mai 2010, 18:30)

    gigi [anonim]

    nu sunt gay dar sunt un om open mind si cred ca orice om are dreptul sa-si aleaga orientarea sexuala.
    democratia inseamna sa faci ce vrei in limita legii si cat timp nu deranjezi pe altii.nu vad cu ce sunt neonazistii deranjati de comunitatea gay.si ei sunt oameni si daca ati citi putin au fost o gramada de oameni gay care au dat niste opere si au facut lucruri mari.
    cred ca toata treaba anti gay e o lipsa de educatie.filosofi ai greciei antice , compozitori si cam toti creatorii de moda sunt gay.asa si?
    am cunoscut gay si sunt oameni absolut normali, sensibili si onesti.
    e ca si cum ar face unii mars impotriva mea ca sunt catolic sau ortodox.
    e lipsa de educatie.
    • +1 (7 voturi)    
      gayfest (Duminică, 23 mai 2010, 18:45)

      mirceamircea [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      @made in europe: ai dreptate, orice om are dreptul sa-si aleaga orientarea sexuala, dar de ce trebuie sa o si arate in mod public??? Heterosexualii nu fac atat tam-tam de orientarile lor si nici nu fac manifestatii hetero....nu vad rostul acestor manifestatii (gay fest) ...pentru ce militeaza participantii??
      • +1 (3 voturi)    
        ...ciudat (Duminică, 23 mai 2010, 19:19)

        george [anonim] i-a raspuns lui mirceamircea

        ....Bai asta ,desteptule . cum poti sa spui ca fiecare are dreptul sa-si aleaga orientarea sexuala ,cind a fost lasat de la D-zeu ,ca actul sexual sa fie intre barbat si femeie .
      • -1 (3 voturi)    
        gay (Duminică, 23 mai 2010, 19:42)

        hetero [anonim] i-a raspuns lui mirceamircea

        Pentru ce militeaza? Un exemplu: un cuplu hetero poate obtine un credit de la banca, un cuplu gay nu.

        Eu nu sunt gay, dar imi plac baietii. Cu cit sunt mai multi cu atit imi ramin mie mai multe fete.
    • -1 (5 voturi)    
      Open Mind = Lazy Attitude (Duminică, 23 mai 2010, 19:14)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      Toti astia care va declarati Open Mind, sunteti doar prea lasi ca sa luati o atitudine, sau probabil pur si simplu va atrage ideea amorului grecesc.