Vladimir Putin: Situatia politica din R. Moldova este aproape ca cea din Kirghistan

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 mai 2010, 18:00 Actualitate | Internaţional

Situatia politica din Republica Moldova este inca instabila, "aproape ca in Kirghistan", a sustinut sambata premierul rus Vladimir Putin, intr-un interviu televizat, transmite Russia Today.

"In ceea ce priveste Moldova, suntem constienti ca situatia sa politica nu este inca stabilita. Poate nu este la fel de acuta ca in Kirghistan, dar noi am vazut-o ca este aproape ca in Kirghistan", a declarat Putin, raspunzand astfel intrebarilor privind discutiile bilaterale pe care le-a avut cu premierul moldovean Vlad Filat, in cadrul recentului summit al sefilor de guvern din CSI.

"Ne dorim sa avem nu numai granite calme in jurul Rusiei, dar si o situatie politica si economica sigura in tarile vecine, intrucat toate acestea au impact asupra noastra. De aceea vom face tot ce ne sta in putinta pentru a ne ajuta vecinii, inclusiv Moldova", a subliniat premierul rus.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4093 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Adica ... hotul striga hotii. (Sâmbătă, 22 mai 2010, 17:48)

    Radu [anonim]

    Adica vom agita tarile din jur, vom crea o cerere, apoi le vom linistii, vom satisface cererea. Bineinteles rusii vor da vina pe altii.

    Se pare ca se duce o lupta tacuta si in Moldova.
    In Kirghistan, Rusia a castigat. Sa urmeze, dupa Ukraina si Kirghistan, si Republica Moldova?
    • +9 (11 voturi)    
      il f.$# ....ramanta grija si pe saracia asta! (Sâmbătă, 22 mai 2010, 19:29)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Rusia e *puternica *,Rusia e *periculoasa* ,dar n-are bani nici de o inmormantare decenta !Au furato evreii rusofoni tip Berezovski si Hodorkovski ,plus ala de la Chelsea la blana ! In loc sa se focalizeze pe Asia -unde le sta viitorul lor economic Rusia tot in bietii moldoveni vede politica ! lasati-ne ba hotilor ,ca de la Petru cel Mare tot ne-ati furat cu hectaru ,cu kilometru patrat tara asta ,fara nici o resursa !Plecati din Europa mongolilor ,Asia va e viitorul !
  • +4 (8 voturi)    
    frumoasa RO adormita! (Sâmbătă, 22 mai 2010, 17:56)

    ivanivan [utilizator]

    daca citesti printre rinduri poti sa intelegi ce inseamna asa declartii. Ajutorul rus toti 20 de ani a fost cu intentie de a prelungi okupatia moscovita. Toate activitatile ce vin din moscova au adus numai probleme RM. kremlinul, pe an ce trece isi intareste pozitiile imperiale in RM. kremlinul activeaza in toate sferele cu mult succes: mass-media din RM in marea majoritate sunt pro-moscovite. Kremlinul hraneste o multime de organizatii publice ce au numai un scop- sa intoarca RM sub controlul absolut al kremlinului. kremlinul isi mentine 20 de ani armata a 14-ea in teritoriul RM si nici de gind nu are sa-si retraga trupele.
  • +8 (10 voturi)    
    Vecinii?!?! (Sâmbătă, 22 mai 2010, 18:58)

    Houstonianul [anonim]

    "De aceea vom face tot ce ne sta in putinta pentru a ne ajuta vecinii, inclusiv Moldova", a subliniat premierul rus".

    Kakaia vecini, tovarisci? Ultima oara cand m-am uitat pe harta Rep. Moldova nu avea granita comuna cu Rusia! Uite cum a scapat kgb-istul pasarica pe gura.
  • +6 (8 voturi)    
    Si se mai mira rusnacii... (Sâmbătă, 22 mai 2010, 19:09)

    dvribe [anonim]

    cum de is asa iubiti prin zona asta a Europei!Pai de asta,tovarasu' Putin!Ptiu!
    • +6 (6 voturi)    
      Rusii...! (Sâmbătă, 22 mai 2010, 21:41)

      vali [anonim] i-a raspuns lui dvribe

      ...Rusia,...ultimul mare Imperiu din Europa,
      are tot reflexele tariste de pe timpul Testamentului lui Petru cel Mare, cel care proorocea
      intinderea Imperiului rus: in vest pana la Germania, in sud pana la Marea Adriatica si Grecia, iar in Asia pana la India si Iran !!!...
      Incercati sa numarati, pe degete, teritoriile luate, cu Hapca de 100 de ani incoace...!
      ...Va garantez ca nu va ajung degetele de la cele 2 maini !!!...
  • +2 (4 voturi)    
    Dute mai PUTIN (Sâmbătă, 22 mai 2010, 19:14)

    Lucianmotzul [anonim]

    veziti de rusii tai mai kgbist imputit si lasa in pace Moldova ca este a noastra a Romaniei si nu este a voastra ,muscali hoti si care a-ti omorit prin deportar in siberia floarea romanimi din basarabia ,numele vine de la Basarab voivod roman mai putin comunistule ,ca si tu o vei sfirsi o data ,om rau si perfid ce esti un fel de dracul pe pamint.
  • -5 (5 voturi)    
    Daca Putin spune asa, inseamna ca asa va fi (Sâmbătă, 22 mai 2010, 19:46)

    yougle [anonim]

    In chestii din astea Putin stie ce spune. Daca nu se cumintest pe moldoveni ii asteapta zile grele. vai-vai-vai
    • +1 (1 vot)    
      Sperietoarea (Sâmbătă, 22 mai 2010, 23:53)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui yougle

      Nu-i rusia ce a fost. Si sa speram ca nu va mai fi niciodata.
      Exista si scenarii optimiste in ce priveste viitorul, dar nici un fost imperiu nu moare fara galagie.

      Va recomand "Sange pe Nistru", un techno-triller bine documentat, aparut recent.
  • +2 (4 voturi)    
    Putin bate saua (Sâmbătă, 22 mai 2010, 20:49)

    comentator [anonim]

    ...sa priceapa Filat
  • +2 (4 voturi)    
    ajutor de la rusi (Sâmbătă, 22 mai 2010, 23:50)

    Demigod [utilizator]

    Da frate, ajuta-i cu niste tancuri si trupe ca in 1991 !
  • +3 (3 voturi)    
    draga PUTIN (Duminică, 23 mai 2010, 14:19)

    dancu [anonim]

    NU esti BINEVENIT tu si nici un complice de-al tau pe teritoriile ROMANESTI