Alesii nostri sunt toti la fel: eurodeputatii si-au suplimentat cheltuielile cu 1500 de euro lunar

de Anne-Marie Blajan     Menaru
Joi, 20 mai 2010, 19:01 Actualitate | Internaţional

In Romania, in plina criza si pline revolte ale bugetarilor pe tema reducerilor de salarii si posturi, Senatul face angajari de experti, soferi si consilieri.

Nu va grabiti sa spuneti nesimtire tipic romaneasca. Multi au impresia ca la nivel european lucrurile sunt mai elegante. Pe naiba.

Eurodeputatii tocmai au votat o crestere a sumelor destinate cheltuielilor. Tratatul de la Lisabona, care a intrat in vigoare la 1 decembrie 2009, a creat premisele cresterii cheltuielilor, pentru ca astfel eurodeputatii au atributii sporite si trebuie sa munceasca mai mult. Nu e asa usor sa extinzi codecizia pe mai multe subiecte, nu-i asa? Parlamentul a obtinut puteri sporite, e normal sa sporeasca si fondurile destinate cheltuielilor, pentru ca e un volum de munca in plus.

Astfel, bugetul pe 2010 al PE a fost suplimentat cu 9,4 milioane de euro, ceea ce inseamna ca fiecarui eurodeputat ii revin in plus lunar 1500 de euro. Banii trebuie folositi doar pentru cresterea salariilor personalului de la cabinetele lor sau pentru angajarea de nou personal. Pana acum, bugetul lunar pentru personal alocat fiecarui eurodeputat era de 17.540 de euro.

Citeste restul materialului si comenteaza pe Menaru.


Citeste mai multe despre   






















1568 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    La ei sepoate... (Joi, 20 mai 2010, 19:06)

    mitroi [anonim]

    Orbetilor: Ungaria reduce nr de parlamentari la 200 din 386!
  • +2 (2 voturi)    
    N-avem scapare! (Joi, 20 mai 2010, 19:50)

    goodgirlgonemad [utilizator]

    Eu zic sa dansam in continuare dansul pinguinului si sa ne plangem de mila pe forumuri.
    Nu e bine asa? Tara arde si baba se piaptana!
    Tarile vecine fierb si pe noi astia ne fac pe fata, dar noi ce facem? Sa mai zica vreunul ca nu ne meritam soarta, dar mie tot mi-e ciuda ca suntem asa de fraieri!
  • +2 (2 voturi)    
    rusine! (Joi, 20 mai 2010, 20:05)

    david [anonim]

    Am votat un referendum si astept masuri! Presedintele vrea sa faca reforma statului insa acesti oameni lacomi tin de scaunele lor. Sa va fie rusine domnilor parlamentari!
  • +3 (5 voturi)    
    bugetul plange (Joi, 20 mai 2010, 20:24)

    tsunami [anonim]

    deci romania da pe an aproape €230,000 / parlamentar care "o arde" degeaba la bruxelles

    io-te cateva milioane de euro unde se scurg fara NICI UN BENEFICIU pentru romania.

    le ia si lor 25%?
  • -1 (1 vot)    
    Da ma da-i concurenta mare la senat (Joi, 20 mai 2010, 20:39)

    Florin [anonim]

    Omu si locu pe majoritattea posturilor. Si-s oameni foarte bine pregatiti.
    Da puteti incerca si voi invidiosilor. Punem pariu ca nu luati mai mult de 3. Ca sa fiu indulgent.
  • 0 (0 voturi)    
    Mena (Joi, 20 mai 2010, 23:34)

    Trojan.H [utilizator]

    Mena stie!
  • 0 (0 voturi)