5 capodopere ale picturii universale, estimate la o jumatate de miliard de euro, furate de la Muzeul de Arta Moderna din Paris

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 20 mai 2010, 13:38 Actualitate | Internaţional

Cinci capodopere ale picturii universale, a caror valoare totala este estimata la 500 de milioane de euro, au fost furate de la Muzeul de Arta Moderna din Paris, anunta BBC, citand surse din Politia locala. Cele cinci tablouri poarta semnaturile lui Pablo Picasso, Henri Matisse, Georges Braque, Amedeo Modigliani si Fernand Leger.

Cele cinci tablouri ar fi disparut, potrivit sursei citate, in noaptea de miercuri spre joi, iar furtul a fost reclamat joi dimineata.

"Le pigeon aux petits pois" , tabloul semnat Pablo Picasso furat de la muzeul parizian, este o pictura in ulei ce dateaza din 1912. Celelalte opere furate sunt "La Pastorale" (1906) de Henri Matisse, "L’Olivier près de l’Estaque" (1906) de Georges Braque, "La femme a l’éventail" de Amédéo Modigliani si "Nature morte au chandelier" (1922) de Fernand Léger.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

5363 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    romani (Joi, 20 mai 2010, 14:01)

    rochiri [utilizator]

    Cred ca ar vi zis ei de noi daca s-ar fi furat niste geci armani sau TV-uri nu opere de arta :)
  • -7 (7 voturi)    
    ia sa vedem care a fost pe acolo ? (Joi, 20 mai 2010, 14:06)

    Accordeon [anonim]

    nu m-ar mira deloc daca le-au furat tiganii care s-au dus din Romania in Franta la ciordit
  • -5 (7 voturi)    
    Romani (Joi, 20 mai 2010, 14:16)

    Marius [anonim]

    Ma mir cu de n-au dat vina pe romani.
  • +3 (5 voturi)    
    Pacat... (Joi, 20 mai 2010, 14:33)

    Amad [anonim]

    Din pacate si la furat suntem amatori. Ne ocupam doar de gainarii, lucrurile elaborate, tip Wall Street, nefiind inventate/practicate de noi.
    Trebuie totusi sa-ti fuga mintea sa reusesti sa furi asa ceva.
  • -4 (4 voturi)    
    oare? (Joi, 20 mai 2010, 14:51)

    2012? [anonim]

    Cine a vazut 2012 stie ca s-au furat si acolo niste tablouri foarte valoroasecelebre, cam cu 1 an inainte. Si erau cutremure, etc. Cam mult coincidente, totusi.
    • +1 (1 vot)    
      pai atunci sa fim linistiti! (Joi, 20 mai 2010, 14:02)

      marius [anonim] i-a raspuns lui 2012?

      ca din cate am vazut cum se termina doar aia cu bani se salveaza....
      hai la o bere, da-o 'ncolo de munca!!
  • +2 (8 voturi)    
    Nu exista coincidente (Joi, 20 mai 2010, 15:23)

    Popa [anonim]

    S-a demonstrat prin studii efectuate de catre cercetatorii din Marea Britanie ca toate evenimentele sunt interconectate la nivel subatomic.

    Nu este nici o coincidenta ca valoarea picturilor furate este egala cu valoarea portalului e-Romania. Probabil inca o masura a premierului Boc de a finanta deficitul bugetar. Bravo!
    • -1 (1 vot)    
      prostii (Joi, 20 mai 2010, 15:34)

      Anticristu' [anonim] i-a raspuns lui Popa

      Daca am putea interconecta studiile cercetatorilor din Marea Britanie cu masurile luate de Premierul Boc ar insemna ca Presedintele Basescu este cauza. Efectul ... il veti vedea in curand .... oricum pana in 2012.
  • 0 (0 voturi)    
    paza din muzeele franceze ! (Joi, 20 mai 2010, 23:17)

    nemo [anonim]

    in articol au uitat sa spuna in ce conditii s-a desfasurat aceasta spargere : individul a rupt un lacat si a spart un geam, alarma nu s-a declansat pentru ca era in pana de luni de zile !
    Asa se pazesc opere de sute de milioane de euro !