VIDEO Silvio Berlusconi pronunta Gogol in loc de Google

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 20 mai 2010, 9:29 Actualitate | Internaţional

Premierul italian Silvio Berlusconi a fost surprins pronuntand gresit, intr-o conferinta de presa sustinuta alaturi de presedintele egiptean Hosni Mubarak, numele motorului de cautare "Google". Berlusconi le-a recomandat, cu aceasta ocazie, firmelor italiene sa profite de internet pentru relansarea exporturilor si sa se foloseasca de "Gogol", relateaza Corriere della sera, citat de Mediafax.



  • "Avem la dispozitie atat de multe instrumente tehnologice. Spre exemplu, avem Gogol si alte instrumente tehnologice oferite de Internet, care pot ajuta companiile mici si mijlocii sa isi promoveze produsele in intreaga lume, fara a fi necesara prezenta fizica a unui reprezentant", a afirmat Silvio Berlusconi.
In urma cu cateva zile, un consilier al premierului, Antonio Palmieri, declara ca Silvio Berlusconi "nu stie sa utilizeze Internetul, dar intelege pe deplin potentialul acestui instrument".


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1241 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Stie el ceva (Joi, 20 mai 2010, 9:14)

    x-ulescu [anonim]

    Numele motorului de cautare Google vine de la cuvantul Googol, un termen din matematica ce semnifica un numar format din unu si urmat de 100 de zero.
    • +3 (3 voturi)    
      Sigur ca da (Joi, 20 mai 2010, 13:45)

      mitica [anonim] i-a raspuns lui x-ulescu

      Sunt ferm convins ca domnul Berlusconi se gandea fix la ce spuneati dvs. Si incultii aia de jurnalisti s-au gandit sa il corecteze. Cred ca si dl. Vanghelie tot pe acolo batea. :)
  • +1 (1 vot)    
    :) (Joi, 20 mai 2010, 9:39)

    Titirez [anonim]

    Vanghelie poate sa fie mandru. Se intampla si la case mai mari.
    • +1 (1 vot)    
      cred ca vanghele e in extaz acum!!! (Joi, 20 mai 2010, 13:36)

      mitica nemteanu [utilizator] i-a raspuns lui Titirez

      s-a scos! e unu mai berbec si mai sus pus ca el
  • +2 (4 voturi)    
    Toti italienii pronunta la fel (Joi, 20 mai 2010, 9:43)

    Mihai [anonim]

    Berlusconi nu a pronuntat gresit, asa se pronunta in Italia, ei nu pronunta ca in limba originala nici unul din numele proprii.
    Cand le-am facut observatie ca trebuie sa pronunte corect mi-au raspuns ca asa e obiceiul in Italia sa se italienizeze toate numele proprii care nu sant italiene.
    • +1 (1 vot)    
      ba s-avem pardon mihai.... (Joi, 20 mai 2010, 11:11)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      corect in italiana este "gogolo". corect in romana ar trebui gogle, verbul ar fi "a gogli", dar cine mai tine cont de corectitudinea limbii....
  • +1 (1 vot)    
    Berlusconi de Gogol (Joi, 20 mai 2010, 9:52)

    Etienne [anonim]

    Nu a aflat si el de la Van Ghelie ca se zice "goagăl"?
  • +1 (1 vot)    
    Il Cavaliere (Joi, 20 mai 2010, 9:56)

    The_One [utilizator]

    Credeti ca numai Romania are "goagali"?
  • +4 (6 voturi)    
    Ştire de calitate (Joi, 20 mai 2010, 10:02)

    Leo [anonim]

    Şi ce dacă a pronunţat greşit. Nu aveţi subiecte mai bune ca asta.

    P.S: învăţaţi să scrieţi cu diacritice, cred că a sosit deja momentul
    • +1 (3 voturi)    
      dia-ce? (Joi, 20 mai 2010, 11:14)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Leo

      si eu care "militez" pentru eliminarea uriciunilor (diacriticelor in "viziunea" ta) din scrierea limbii..... nu cred ca ai vreo problema de intelegere a ce se scrie "fara" asa ce demersul tau spre strimbarea literelor (cu implicatii claviaturistice) nu se bucura de prea mult succes....
  • +1 (1 vot)    
    Pai ce, ba .... (Joi, 20 mai 2010, 10:03)

    SHEAPA [utilizator]

    Credeati ca numai noi avem analfabeti?

    Nu-i asa ca ne-a mai crescut moralu?

    Hahahahaha ...
  • -2 (2 voturi)    
    ei sunt in fata noastra.. (Joi, 20 mai 2010, 10:04)

    The Saker [utilizator]

    Vanghelie a lor a ajuns chiar prim-ministru si cel mai bogat industrias...al nostru inca e doar primar de sector, cu cateva magazine luate pe "persoana fizica"
  • 0 (2 voturi)    
    nu se mai poate (Joi, 20 mai 2010, 10:04)

    cristi [anonim]

    cer companiilor goagal si gogol sa se sesizeze si sa intenteze proces.
  • +1 (1 vot)    
    gogol (Joi, 20 mai 2010, 10:33)

    Andrei [anonim]

    Denumirea "Google" vine de la numarul lui Gogol. Adica 1 urmat de 100 de zerouri. E mai ok decat guagle. Mult mai ok
  • 0 (4 voturi)    
    gogol (Joi, 20 mai 2010, 10:36)

    omucu [anonim]

    berlusconi pentru noi, esti marean vanghelie doi!
  • +1 (3 voturi)    
    Vanghelie de Italia (Joi, 20 mai 2010, 10:59)

    ac [utilizator]

    Deci curaj d-le Marean ca se poate.