Noi descoperiri in misterul antimateriei

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 19 mai 2010, 17:57 Actualitate | Internaţional

Un experiment desfasurat in Statele Unite de mai multi fizicieni a reusit sa dea un posibil raspuns la existenta antimateriei, despre care se crede ca ar fi rezultat in cantitate egala cu materia in urma Big Bang-ului, relateaza BBC News.

Potrivit teoriei antimateriei, pentru fiecare particula de baza din materie exista o anti-particula cu aceeasi masa, dar incarcatura opusa (de exemplu, unui electron negativ ii corespunde o anti-particula numita pozitron). Cand cele doua intra in coliziune, se "anihileaza", producand noi particule si anti-particule.

Un proces similar ar fi trebuit sa aiba loc la inceputurile Universului, in urma Big Bang-ului, insa lumea in care traim astazi este compusa aproape in totalitate din materie.

Folosind un accelerator de particule, experimentul DZero a aratat ca, in urma coliziunii dintre protoni si anti-protoni, au fost produse mai multe particule de materie decat de antimaterie, diferenta fiind de aproximativ 1%.

"Am stiut ca asistam la ceva ce teoriile actuale nu pot explica, dincolo de ceea am vazut pana acum," a declarat Stefan Soldner-Rembold, unul dintre purtatorii de cuvant pentru DZero.

Aceste diferente au mai fost observate in trecut, insa au fost prea mici pentru a oferi o explicatie pentru "preferinta" Universului pentru materie. Daca rezultatele sunt confirmate si de alte experimente, ar fi un progres pentru fizicieni in intelegerea materiei.


Citeste mai multe despre   






















6159 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    is this news? (Miercuri, 19 mai 2010, 17:13)

    Alex [anonim]

    parca am citit despre chestiunea asta acum cateva luni pe un site de specialitate. mai ziceau si ca daca asta explica lipsa a 1% din antimaterie mai au de cautat restul de 98.9
    • +4 (4 voturi)    
      teorie (Miercuri, 19 mai 2010, 18:23)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Era doar o teorie. Stephen Hawkings a speculat asta inca acum multi ani.
      Acum au demonstrat-o experimental.
    • +1 (3 voturi)    
      1% (Miercuri, 19 mai 2010, 18:31)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Hai bah fizician de opereta sa-ti explic eu paradoxul:
      Intreg universul e format 99.9% vid [un fel de nimic pt tine], iar restul e materie. A fost o data ca niciodata, cand materia si antimateria se bateau pentru suprematie, si s-a anulat. Faptul ca azi existam [in materie], se poate datora faptului ca procentul de materie era usor ridicat; sau unor fenomene inca necunoscute care itnervin in aceasta reactie, asa cum au observat baietii cu protonii si anti-protonii.
      • 0 (0 voturi)    
        Vid? (Joi, 20 mai 2010, 14:31)

        Valistein [anonim] i-a raspuns lui Demigod

        Woow...ai scos-o asta cu vidul.....ultimele cercetari au demonstrat ca nu exista vid.
        Cautatzi pe "goagle" :)
    • 0 (4 voturi)    
      BINE AI ZIS (Miercuri, 19 mai 2010, 18:50)

      slotinn [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Bine ai observat problema :))
    • +1 (3 voturi)    
      e greu, nu? (Miercuri, 19 mai 2010, 19:42)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Daca ai un rezultat de 100 de particule de antimaterie si 101 de particule de materie, cand se recombina materia cu antimateria, generand energie pura, ramane O/1/UNA particula de materie si energia respectiva. Facand chestia asta de foarte multe ori, vei ramane cu foarte multa energie si cu foarte multa materie.

      Era simplu, daca bagai 2-3 sinapse intre degetele cu care ai tastat, nu?
  • -1 (17 voturi)    
    materii (Miercuri, 19 mai 2010, 18:18)

    cc [anonim]

    In experimentul derulat in ultimii 20 de ani in Rumania s-a observat ca aici se produce multa anti-materie cenusie si si mai multa materie maronie. Si nici urma de vreo particula a lui d-zeu...
    • -1 (3 voturi)    
      Materii (Miercuri, 19 mai 2010, 23:08)

      Bug Zileriu [anonim] i-a raspuns lui cc

      @cc
      Coane, m-ai dat gata!
      Am ras cu lacrimi, desi, la cat adevar este in ceea ce ai spus, ar trebui sa plangem cu totii!
  • +4 (4 voturi)    
    Corectari pt redarctor (Miercuri, 19 mai 2010, 20:36)

    Lucian Ancu/ Membru DZero [anonim]

    In redactarea stirii de mai sus va recomand sa folositi in loc de particula de baza termenul de particula elementara si in loc de incarcatura termenul de sarcina electrica.