VIDEO O profesoara din SUA, concediata dupa ce a fost filmata lovind un elev de 13 ani

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 14 mai 2010, 20:06 Actualitate | Internaţional

Imagini socante
Foto: Captura Youtube.com
O profesoara din Statele Unite a fost concediata dupa ce a fost filmata in timp ce lovea repetat un elev de 13 ani, scrie AP. Familia baiatului a dat in judecata profesoara dar si scoala unde a avut loc incidentul violent. Politia a declansat o ancheta in acest caz.

Sheri Lynn Davis, profesoara de stiinta la Jamie's House Charter School, a fost filmata de un elev in timp ce il batea pe Isaiah Reagins. Profesoara poate fi vazuta cum il ataca pe baiatul ce se refugiase intr-un colt, il trage de picioare, il izbeste cu capul de perete si il loveste de cateva ori peste fata. Familia elevului sustine ca acesta s-a ales cu un ochi invinetit si numeroase vanatai in urma bataii primite.

Mama elevului, Alesha Johnson, a declarat ca si-a retras copilul de la scoala, dupa ce inregistrarea video a fost facuta publica. "Mama, o profesoara a sarit pe mine. Am un cucui in cap", i-ar fi declarat elevul mamei sale, dupa incidentul petrecut pe 29 aprilie.

Potrivit informatiilor, intre Reagins si o colega de clasa a existat un schimb de replici, moment in care profesoara l-a atacat pe baiat.

O purtatoare de cuvant a scolii a declarat ca "elevii o iubesc" pe profesoara Davis, care lucreaza de trei ani la institutia de invatamant unde sunt inscrisi circa 100 de copii cu probleme de comportament.

Davis si-a cerut scuze pentru incident insa a fost concediata dupa ce conducerea scolii a vazut inregistrarea video.

Biroul serifului din districtul Harris a lansat o investigatie in acest caz.

Atentie, imagini extrem de violente!



Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2988 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    Hahaha (Vineri, 14 mai 2010, 22:35)

    Andrei [anonim]

    Da! bine i-a facut. are si fata de cacat-mic pustiul. Si scoala e de copii d-astia. Beat the crap out of them!
    • +1 (5 voturi)    
      retard incredibil (Vineri, 14 mai 2010, 22:58)

      George [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      In mod evident tu esti mult mai retardat decat profesorul ala. Nu exista nici o scuza pentru un educator sa se comporte in felul asta animalic cu un copil care nu putea in nici un fel sa ii faca fata. Eu sa fiu parintele copilului, l-as lega pe prof de masina si l-as plimba putin. Desigur, in America se gandesc altfel, cum ca se vor imbogati de pe urma incidentului...

      Andrei, mai lasa drogurile si bautura si pune si tu mana pe o carte serioasa. Nu de alta, dar vad ca incepi sa confunzi visul cu realitatea :(
      • +2 (2 voturi)    
        pai si tu cu ce esti mai bun decat Andrei? (Sâmbătă, 15 mai 2010, 10:51)

        cet23 [anonim] i-a raspuns lui George

        Esti foarte revoltat - pe buna dreptate - de atitudinea lui Andrei, din comentariul de mai sus.
        Dar pe urma afirmi ca "l-as lega pe prof de masina si l-as plimba putin". Chiar crezi ca asta e acceptabil? Metoda asta de pedeapsa se aplica in evul mediu, doar ca atunci foloseau caii in loc de masini. Din cate imi amintesc eu, era mortala. Cum de altfel ar fi si acum.
        Ii recomanzi lui Andrei sa lase drogurile si bautura (nu stiu cum ai ajuns la concluzia ca Andrei e un drogat si un alcoolic) si sa puna mana pe o carte serioasa. Ce intelegi prin "carte serioasa"? Tu ce carti serioase ai citit daca ti-a venit ideea cu tararea profesolului pe drum, legat de o masina?
        • 0 (0 voturi)    
          poate... (Sâmbătă, 15 mai 2010, 15:49)

          krok [anonim] i-a raspuns lui cet23

          probabil ca nu ai copii!
          probabil ca nu ai fost in situatia de a-ti fi atacat copilul ...
          daca tu vrei sa intorci celalalt obraz cand copilul tau e tratat astfel, nu ai decat! eu, personal, nu pot!
  • +1 (7 voturi)    
    Cioara (Sâmbătă, 15 mai 2010, 0:45)

    Valentin [anonim]

    hahaha asa le trebuie dak au tupeu negrii aia ,am fost in sua si stiu ce zic toti is plini de impresii
    • 0 (0 voturi)    
      negri? - ia plimbati-va prin liceele patriei :D (Sâmbătă, 15 mai 2010, 21:22)

      mda [anonim] i-a raspuns lui Valentin

      o sa vedeti comportamente de mii de ori mai abjecte decat va imaginati. a trebuit sa fac un an de profesorat ca sa vad fata "romaniei profunde": copii brutali din familii brutale, mizeria umana replicandu-se la infinit, comportamentele ipocrite, minciuna, josnicie, violenta... evident ca, daca un profesor ar raspunde cu violenta fizica (desi acest lucru nu prea se intampla), nu ar face decat sa repete comportamente pe care elevii le cunosc foarte bine si pe care sunt in curs de a si le insusi. anyway, cel mai mare pacat pe care il poti face in relatia cu acesti elevi este sa ii pui sa gandeasca; asta ii infurie cel mai tare.
      eu mi-am luat portia de cunoastere in acest domeniu, si mi-e destul. pana anul acesta, intalnisem numai sporadic prostia si badarania neaose. acum stiu ca ele sunt acolo, si inca in proportii amenintatoare. cei delicati, inteligenti, lucizi, cu care ne-ar placea sa stam de vorba, exista in continuare, dar in paralel exista un grad de incultura si manelism incredibil. pentru cei care pun acest lucru in seama culorii pielii: va inselati. nu este nevoie de o culoare anumita a pielii pentru ca o populatie sa decada ametitor.
    • 0 (0 voturi)    
      p. s. (Sâmbătă, 15 mai 2010, 21:30)

      mda [anonim] i-a raspuns lui Valentin

      violenta in scoli este in 5% din cazuri a profesorilor. in restul de 95% din cazuri, ea este exclusiv in randurile elevilor. unii (intotdeauna aceiasi) ii terorizeaza pe altii. dintre cei din urma, multi trec de partea atacatorilor. mecanismele sociale de apartenenta la grup functioneaza de minune in scoli, iar consecintele sunt dintre cele mai grave. de ce functioneaza atat de bine? pentru ca o cultura mai redusa creste necesitatile pe plan social. aproape fiecare clasa slaba are un elev pe pozitia de "sef", care aplica diverse "taxe de protectie" si isi stabileste relatii cu restul membrilor clasei intr-un duet de teroare/ complicitate.
      din pacate, acest tip de violenta nu este aproape niciodata sanctionat in invatamantul romanesc. la noi, "toti elevii trebuie pastrati", toti elevii sunt "valorosi", toti trebuie "integrati"... suferinta celor normali este in intregime ignorata.
  • +3 (3 voturi)    
    Tot ei (Sâmbătă, 15 mai 2010, 1:01)

    Marian [anonim]

    Din nou minoritatile arata ca au probleme.
    Corectitudinea politica demonstreaza inca odata ca este un concept fals.
    • 0 (0 voturi)    
      n-are legatura (Sâmbătă, 15 mai 2010, 10:55)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui Marian

      Mi-e antipatica corectitudinea politica (care nu e decat un rasism aplicat albilor combinata cu o ipocrizie feroce), dar cazul de fata ce legatura are cu corectitudinea politica?
      Profesoara aia si-a pierdut complet cumpatul! Ulterior si-a pierdut si slujba iar acum risca sa-si piarda si liberatatea. Lucrul cu copii cu probleme (scoala asta era speciala) uneori poate fi extrem de dificil si epuizant! Evident, nu recomand comportamentul asta, e de condamnat, dar nu pot sa nu o inteleg macar un pic si pe profa asta. Daca e neagra sau alba, nu schimba situatia cu nimic.