Grecia: Autoritatile au inceput sa faca publice numele celor care evita sa isi plateasca taxele la stat

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 14 mai 2010, 14:50 Actualitate | Internaţional

Autoritatile din Grecia au inceput sa dea publicitatii numele celor care evita sa isi plateasca taxele la stat, relateaza BBC. Ministerul Finantelor de la Atena a dat publicitatii o lista cu numele a 57 de medici, acuzati ca nu si-au platit datoriile la stat.

In plus, ministerul a impus penalizari in valoare de cateva sute de mii de euro pentru 11 dintre cei mai mari rau-platnici.

Masura face parte dintr-o campanie de stopare a evaziunii fiscale, considerata un factor determinant pentru criza actuala pe care o traverseaza tara.

Ministerul Finantelor de la Atena a avertizat deja ca ar putea confisca sume din conturile bancare ale datornicilor la stat. In acest fel, se estimeaza ca statul ar putea colecta in jur de 40 de miliarde de dolari, ceea ce ar reprezenta 10% din uriasa datorie publica a tarii, de 400 de miliarde de dolari.

Doctorii, avocatii si alte categorii de liber profesionisti din clasa de mijloc au fost acuzati adesea ca ar fi alimentat economia subterana a Greciei, evitand sa isi plateasca taxele si nedeclarandu-si veniturile reale.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

4717 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Culmea evaziunii. (Vineri, 14 mai 2010, 14:02)

    AlinN [anonim]

    Sa nu-ti platesti taxele si tot ce poate face sistemul impotriva ta este sa-ti publice numele.
    • +13 (13 voturi)    
      balcanism cat incape (Vineri, 14 mai 2010, 15:48)

      idena [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

      .... si sa te avertizeze ca s-ar putea umbla la cont .... adica sa ai timp sa muti banii .... Pisica balcanica cu clopotei ...
      • 0 (0 voturi)    
        PRO DEMOCRATIA (Duminică, 16 mai 2010, 16:49)

        xian [utilizator] i-a raspuns lui idena

        Celebra si fantasica ONG PRO DEMOCRATIA exista si in Grecia ???
      • 0 (0 voturi)    
        Macar mimeaza (Luni, 17 mai 2010, 9:29)

        Mordor-Romania [anonim] i-a raspuns lui idena

        Grecii macar mimeaza ca lupta cu evaziunea fiscala. Ai nostri nu au facut macar un gest mititel ca ar vrea sa deranjeze cu ceva evazionistii, contrabandistii si ceilalti care fenteaza obligatiile la stat. Ei au grija sa ne taie noue pensiile, salariile si alocatiile ptr cresterea copilului.
        O sa fim si f...ti si cu banii luati. In absenta unor masuri economice serioase care sa acompanieze aceste scaderi salariale in toamna vor mari si TVA si cota unica.
        PDL o sa ia drumul altor "reformisti: celebri: PNTCD. La groapa de gunoi a istoriei. Va mai amintiti pe ce cai mari venisera si aia? Imi aduc aminte ca toti dobitocii de care nu auzise nimeni erau pusi in fruntea serviciilor deconcentrate; in guvernarea lor au inceput privatizarile alea dubioase; orasele mici, fara sprijin politic la centru, erau terminate industrial;
        Asa si astia in portocaliu, au deviza "dupa noi, potopul". Sa le fie rusine.
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Vineri, 14 mai 2010, 20:39)

      ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

      La noi nici macar nu se publica numele...
  • +9 (9 voturi)    
    grecia... (Vineri, 14 mai 2010, 14:13)

    ana [anonim]

    Toate acestea trebuiau facute de mult, nu acum...dupa ce au "huzurit" atitia zeci de ani, nu este normal sa iti tina averile in conturi ( fie si externe) iar UE sa le plateasca "lenea".
    Poate ca in final, vor realiza ca nu sunt decit o tara de trantori si profitori, si fara munca nu pot face si nu pot avea nimic.
    Felicitari d-lui Ministru de Finante.
    • +4 (4 voturi)    
      In UE si SUA nu pot face nimic fara munca dar (Vineri, 14 mai 2010, 21:23)

      Grammaticus [anonim] i-a raspuns lui ana

      in Romania?
  • +10 (10 voturi)    
    taxele (Vineri, 14 mai 2010, 14:17)

    GO [anonim]

    Neincasarea la buget reprezinta doar o parte a problemei unui buget. Iar unele taxe le platesc chiar si cei au bani la negru - ex: TVA la benzina.

    Dar cheltuielile prea mari (inclusiv cu angajati din sistemul de stat + contractele umflate exponential) sunt cealalta problema a bugetului unui stat.

    Solutia cu taxe marite era valabila si in timpurile fanariote si merge chiar si acum. Insa reducerea cheltuielilor (abuzive) ale unui stat sunt partea mai greu de recunoscut si rezolvat direct... desi ar merita de abordat si partea asta a povestii bugetului.
    • +3 (5 voturi)    
      vreti mai multe nebunii din grecia? (Vineri, 14 mai 2010, 20:23)

      Jolly Roger [anonim] i-a raspuns lui GO

      pai da ca un proprietar de benzinarie spunea acum o luna ca in timpul de vara benzina se evapora din cauza caldurii, asa cum sa plateasca el integral benzina bagata la el???
      vreti mai multe???
      nu ca mi-e scarba de ei, chiar daca am cativa prieteni greci, care din curand nu vor mai fi prietenii mei, nu am de gand sa tac din gura...
    • +5 (5 voturi)    
      Azi, o parazita dintr-un minister (Vineri, 14 mai 2010, 21:27)

      Grammaticus [anonim] i-a raspuns lui GO

      s-a dus intr-o vizita particulara cu o masina a ministerului. Acelasi personaj, cu zece ani in urma, facea scandal ca nu i se platesc convorbirile particulare in valoare de sute de dolari lunar (ca doar ea e la minister!)
      DE CE SA PLATIM MASINI pentru "pseudo-demnitari"? De ce sa tot platim cheltuieli desantate?
      FIECARE FUNCTIONAR DIN FIECARE MINISTER SA LUCREZE SAPTAMANAL DOUA ORE CA SA POSTEZE PE NET CE A CHELTUIT DIN BANII PUBLICI: telefoane, hartie, benzina, masina, sofer, tonner, internet etc.
  • +3 (3 voturi)    
    Grecizare (Vineri, 14 mai 2010, 15:18)

    Grecizare [anonim]

    Felicitari! Pe cand si la noi? Macra atat sa "importam" de la ei. Cu confiscarile, penalizarile si condamnarile (cu executarea efectiva pedepsei) de rigoare.
  • +3 (3 voturi)    
    bravo lor (Vineri, 14 mai 2010, 15:24)

    sol [anonim]

    ar avea si romanii curajul asta? BRAVO grecilor!
    • +6 (6 voturi)    
      care curaj? (Vineri, 14 mai 2010, 15:49)

      idena [utilizator] i-a raspuns lui sol

      .... curaj sa publice nume si sa te atentioneze sa ai timp sa muti banii din cont??????? Hai sa fim seriosi, asta e doar praf in ochii balcanici!!!!
    • +4 (4 voturi)    
      Bravo grecilor pentru ce? (Vineri, 14 mai 2010, 16:00)

      Lilia73 [utilizator] i-a raspuns lui sol

      .
  • +1 (3 voturi)    
    comentariu (Vineri, 14 mai 2010, 15:27)

    Marinescu Victor [anonim]

    In urma cu cateva zile s-a afisat in scara blocului o lista cu restantierii la plata intretinerii, sperand ca astfel ii vor forta sa plateasca datoria...
    Scoala comunista - gresesti - esti pedepsit.
    Cand de fapt, trebuia sa se stimuleze oamenii care sunt constiinciosi si normali.
    Si cum sa nu fiu eu frustrat daca imi platesc totul la zi si mii de evazionisti fura oficial ...si prospera din asta...
    Deci, e clar ca pentru a te imbogatii trebuie sa furi ...
    Asa e in tara asta...asa fac conducatorii nostri...
    Asa sa facem si noi astia cati am mai ramas ?
    • 0 (0 voturi)    
      25% din averile demnitarilor (Luni, 17 mai 2010, 16:35)

      katun [utilizator] i-a raspuns lui Marinescu Victor

      Solutia corecta si perfecta pentru scoaterea tarii din criza este nationalizarea unui procent de 25% din averea tuturor demnitarilor... de ce sa plateasca pensionarii si bugetarii pentru ca demnitarii conduc prost tara de 20 de ani... in tot acest timp ei s-au imbogatit din furat, nu este nevoie de dovezi si de institutii gen ANI, toata lumea stie asta, daca tot se pune problema de solidaritate de ce sa nu fie si ei solidari odata cu noi?!

      25% din 600 RON este o povara imensa pentru un profesor tanar, dar daca luam acelasi procent din averea lui videanu, acesta nici nu va simtii!
      acelasi lucru este valabil si pentru udrea, berceanu, blaga...

      iar cei care se simt nedreptatiti si considera ca averea lor este obtinuta legal, sa faca actiune in instanta si in urma evaluarii, daca se gaseste ca au dreptate, le dam banii inapoi, iar daca nu, le luam si restul de 100%!
  • -1 (1 vot)    
    Hm, (Vineri, 14 mai 2010, 15:36)

    anonim [anonim]

    Asa bine seamana situatia din Grecia cu cea din Romania, nu vi se pare?
    • +2 (2 voturi)    
      DA? (Vineri, 14 mai 2010, 15:51)

      idena [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      Cu o singura diferenta mare. Europa are nevoie de Grecia si o va salva. Europa n-are nevoie de Romania. Romania poate sa moara si nici un european nu va misca un deget . FMI-ul e alta treaba, e camatarie ....
      • +4 (4 voturi)    
        da' de ce sa miste Europa un deget?... (Vineri, 14 mai 2010, 15:27)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui idena

        pentru ca suntem atat de lenesi, atat de indiferenti unii fata de altii, atat de pusi pe furat (nu doar la nivel de "clientela" politica) si pe cerut (sa nu zic cersit) si atat de egoisti incat nu putem misca noi insine un deget?
        • +1 (1 vot)    
          Unii sintem pusi pe muncit (Vineri, 14 mai 2010, 21:28)

          Grammaticus [anonim] i-a raspuns lui Radu

          .
        • 0 (0 voturi)    
          oare dece romanii plecati sunt muncitori?! (Luni, 17 mai 2010, 16:32)

          katun [utilizator] i-a raspuns lui Radu

          te-ai intrebat vreodata de ce romanii astia lenesi cand pleaca din tara, oriunde in lumea asta devin harnici, talentati si de incredere?
          pentru ca acolo sunt tratati omeneste de patronii lor, de autoritati si de societate!

          ne vaitam de drumuri proaste, dar romanii nostri fac sosele impecabile in italia... care este diferenta?
          diferenta este data de management, acolo sefii sunt italieni nu romani, acolo exista legislatie care se respecta, acolo angajatul care munceste peste program este platit suplimentar, acolo nu exista patronul roman, seful roman, ministrul roman.

          in ultimile zile ne-am obisnuit sa aruncam cu noroi in bugetari... dar cati sefi incompetenti sunt pe cap de bugetar?
  • +4 (4 voturi)    
    Praf in ochii prostilor... (Vineri, 14 mai 2010, 16:24)

    Cadillac [utilizator]

    In asemenea situatii, "baietii de sus" anunta DINAINTE persoanele "vizate" de Organele Financiare, in asa fel incit sa aiba timp de "curatenie" in Banca.

    Dupa vreo saptamina, se da "Bun de tipar"...

    ...iar prostimea NU se mai duce la demonstratii impotriva guvernului.
  • +2 (2 voturi)    
    Noi... (Vineri, 14 mai 2010, 18:54)

    gabriela [anonim]

    Noi vom fi mai isteti! Cand se vor publica datornicii conturile vor fi deja la nivelul castigurilor normale si legale. Iar mass media acuzata de dezinformare.
  • +2 (2 voturi)    
    s-au publicat si la noi nume (Vineri, 14 mai 2010, 23:20)

    aasdf [anonim]

    sebastian vladescu, pardon... firma lui, jiji berbecali si alti manelari si manelisti. la noi ministru de finante are o retinere cand e sa dea biru la stat, in timp ce pensionarii fac cozi la plata impozitelor.
  • +1 (1 vot)    
    Publicarea numelor evazionistilor greci (Sâmbătă, 15 mai 2010, 1:40)

    Doru [anonim]

    Stirea e pentru copiii mici. Daca medicii au devenit primii mari evazionisti ai grecilor, halal sa le fie! Inseamna ca un control la un medic particular e platit cu un milion de euro de vreun marinar amarat, cu numele de Puliopoulos?!
    La noi cap de lista ar fi guvernantii (marmura, transporturile, vamesul buldog si tsiganii cu vile imense)!