Prima femeie musulmana ministru in cabinetul lui David Cameron

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Joi, 13 mai 2010, 22:07 Actualitate | Internaţional

Cabinetul Marii Britanii
Foto: Reuters
Noul premier al Marii Britanii, David Cameron a numit-o pe Sayeeda Warsi, o femeie musulmana de origine pakistaneza, ministru fara portofoliu si presedinte al Partidului Conservator, informeaza CNN.

Sayeeda Warsi va fi prima femeie musulmana care va asista la reuniunile cabinetului, alaturi de alti membri ai elitei conducatoare. Pe langa fotoliul din guvernul de coalitie al lui David Cameron, ea a preluat functia de presedinte al Partdului Conservator de la Erick Pickles, care a fost numit secretar in cabinetul condus de Cameron.

Un purtator de cuvant al guvernului a declarat ca, deocamdata, nu au fost stabilite responsabilitatile pe care Warsi le va prelua. 


Citeste mai multe despre   






















1976 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    te inseli. (Joi, 13 mai 2010, 21:48)

    daniel [anonim]

    mai bine te comentezi tu singur pe tine.
    iti place sa aprinzi focul din nimic, vad :).
    • -2 (6 voturi)    
      exemplu (Joi, 13 mai 2010, 23:33)

      play_boy [utilizator] i-a raspuns lui daniel

      de exemplu, in Germania a fost instituita ministru o femeie musulmana. Primul lucru pe care l-a facut si pentru care a socat intreaga tara a fost propunerea de interzicere a crucilor din domeniul public (de pe biserici de ex) si din scoli, din motivul lipsei liberii exprimari. Asta da motiv! In schimb pledeaza pentru ridicarea minaretelor si strigarea rugaciunilor islamice in plina strada. Cica: "daca la voi se trag clopotele, la noi se striga rugaciunea". Bun. Astia ne cotropesc!
      • +1 (5 voturi)    
        lui play_boy ii e frica sa nu mai gaseasca playboy (Vineri, 14 mai 2010, 0:25)

        Anonimizat2 [utilizator] i-a raspuns lui play_boy

        Stii, in vasta majoritate a tarilor musulmane (singurele exceptii fiind Arabia Saudita si Iranul) nu e absolut nicio problema ca bisericile sa traga clopotele sau sa aiba procesiuni funerare publice.

        Oricum asta e praf in ochi á la David Cameron, acelasi om care a zis "I've once met a black man in Plymouth." Mimeaza toleranta dupa ce in parlamentul european s-a aliat cu partide precum LNNK si PiS. Tot Tory party a pus pancarte prin East-End si alte zone mai neprivilegiate in care apar poze cu minoritati si mesaje penibile precum "I've never voted Conservative before but this country needs mending."

        Mimeaza actiuni de integrare sociala.
  • -4 (10 voturi)    
    Bun! (Joi, 13 mai 2010, 22:46)

    vio [anonim]

    Pfui, ce comentarii rasiste si europocentriste va genera aceasta stire.....
    Fac popcorn si ma intorc sa contemplu "inteligentia" crestina in actiune.
    • +2 (2 voturi)    
      toleranta (Vineri, 14 mai 2010, 0:44)

      pdf [anonim] i-a raspuns lui vio

      vio, e usor sa fii tolerant atunci cand nu ai pe cine tolera - si daca traiesti in Rom, esti in aceasta situatie. De asta nu sunt de acord cu comentariul tau ironic fata de cei ce vor sari ca arsi la citirea acestei stiri, si care au partea lor de dreptate.
      • +2 (2 voturi)    
        ce dreptate, totusi? (Vineri, 14 mai 2010, 15:39)

        ... [anonim] i-a raspuns lui pdf

        am locuit in paris, oras cu o minoritate musulmana serioasa. si cu alte minoritati de asemenea: evrei, chinezi, amerindieni, spanioli, armeni etc. erau negri, arabi, maghrebini, persani, levantini peste tot si niciodata nu m-am impiedicat de ei, niciodata nu m-au deranjat cu ceva. fructele mi le cumparam intotdeauna de la vanzatorii musulmani sau evrei (prezinta avantajul de a avea magazinele deschise in week-end si, in plus, doar la un magazin arabesc poti gasi lipie sau macar paine normala, sau lait caille sau alte minunatii orientale). pentru mirodenii te duceai la magazinele indiene etc. cartierele cele mai interesante erau fix cele din nordul parisului.
        daca britanicii se impiedica de musulmani, sau daca au imigratie mult mai mare decat pot asimila, asta este problema lor. in definitiv, anglia a fost cel mai mare imperiu din istorie, si si-a bagat nasul cam peste tot in lume, de la china, tarile musulmane, india, egipt, burii din africa de sud, pana peste ocean, in america de nord.
        oricum, in toata ecuatia asta romanii par cei mai rasisti, tocmai deoarece pentru ei socul cultural este mare o data ce ajung in occident. poate pur si simplu nu sunt obisnuiti cu atatea fizionomii si culori, poate isi simt locul amenintat. dar pentru un francez, de pilda, este perfect normal sa foloseasca nume turcesti, sa aiba nostalgii orientale si povesti cu bunici ce si-au petrecut viata in orient sau in maghreb.
        sa nu uitam nici ca, o data cu migratia musulmana in europa, israelul isi muta propriul razboi cu musulmanii aici. e un razboi propagandistic, in care noi, romanii, picam, din nou, ca musca-n lapte.
  • -2 (8 voturi)    
    a mai fost o femeie musulmana Bhutto Benazir (Joi, 13 mai 2010, 23:22)

    stef [anonim]

    presedinta a Pakistanului dar au macelarit-o dupa ce a afirmat ca Bin Laden e mort, americanii au pus-o ei au si omorat-o

    http://www.youtube.com/watch?v=UnychOXj9Tg
  • +1 (7 voturi)    
    amagiri (Joi, 13 mai 2010, 23:28)

    carol [anonim]

    E praf in ochii opiniei publice, un mod - asa cum au facut si alti reprezentanti ai dreptei din Europa (Sarkozy si Berlusconi) de a mima deschiderea spre imigranti...
  • +5 (5 voturi)    
    pana la urma, care e problema? (Vineri, 14 mai 2010, 0:32)

    cet23 [anonim]

    Ce-i rau in asta, pana la urma? Adica, orice cetatean britanic are dreptul sa fie numit in functii publice.... (ma rog, cu exceptiile de rigoare, cum ar fi cei cu probleme penale, etc etc.)
    Nu poti sa-ti dai cu parerea despre ea numai fiindca e musulmana. Nu-mi place de nici o culoare extremismul islamist, nu ma dau in vand nici dupa religia lor, dar pana la urma conteaza ce va face ea in viitor in functia aia! Nu toti musulmanii sunt extremisti. Probabil majoritatea nici nu sunt, dar problema lor e ca acea minoritate care sunt extremisti, sunt groaznici!
    Si nu-i vorba neaparat de deschiderea fata de emigranti.. Mie nu mi se pare nu stiu ce gest. OK, poate ca e inedit, dar nu e deosebit.
    De exemplu, la mine in oras, ce-mi pasa mie ca primarul e roman, ungur sau tigan? Atata timp cat imi protejeaza mie interesele (ca locuitor al orasului, nu mie in mod personal) pentru mine e ok.
    • +2 (2 voturi)    
      partial, aveti dreptate (Vineri, 14 mai 2010, 15:45)

      ... [anonim] i-a raspuns lui cet23

      dar o data ce primarul nu va mai protejeaza interesele veti observa ca e roman, ungur sau tigan.
      in mod asemanator, si musulmanii au trait in pace in orient sute de ani, cu tot cu evrei si crestini. dar daca au fost tratati cu razboaie, au devenit si ei, unii, extremisti, fundamentalisti, teroristi. toate platitudinile pe care le intalniti pe aici prin comentarii despre fanatismul islamist nu ar fi avut nici un gram de valabilitate acum un secol. pur si simplu, in conditii extreme (a se vedea razboaiele din irak, afghanistan, conflictele israelului), populatia are mai putin acces la educatie si se refugiaza in atitudini extremiste.