Austeritatea la bulgari: Masinile de serviciu ale parlamentarilor vor fi scoase la licitatie 

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 13 mai 2010, 15:36 Actualitate | Internaţional

Limuzinele oficiale ale Parlamentului din Bulgaria vor fi scoase la vanzare, pentru ca sunt prea costisitoare de intretinut, a anuntat presedintele Legislativului bulgar, Tsestka Tsacheva. Potrivit acesteia, dupa ce masinile de serviciu vor fi scoase din uz, demnitarii bulgari vor fi nevoiti sa-si foloseasca masinile personale, relateaza Novinite.com.

Tsacheva a explicat intr-un interviu televizat ca cele mai multe dintre masinile oficiale folosite de parlamentarii bulgari sunt destul de uzate, iar 40 din cele 165 de autoturisme (majoritatea marca Mercedes) nici nu mai sunt bune de condus. Astfel, Parlamentul va renunta la masinile respective cat mai repede posibil, a declarat Tsacheva, precizand ca parlamentarii bulgari vor trebui apoi sa se deplaseze la serviciu cu masinile personale.

Insasi presedinta Parlamentului conduce un BMW vechi de 10 ani, pus la dispozitie de Serviciul de Protectie Nationala din Bulgaria (NSO), serviciu care duce de asemenea lipsa de masini noi, desi este responsabil cu transportarea oficialilor bulgari de rang inalt.

Scoaterea la licitatie a masinilor de lux ale demnitarilor este considerata o masura anticriza, prin care se incearca reducerea bugetului Parlamentului cu 20%.

Tsacheva a propus ca banii obtinuti pe masinile vandute sa fie investiti in achizitionarea de noi autoturisme, dar mai putine si mai ieftine. Insa Krasimir Velchev, vicepresedintele partidului de guvernamant GERB, a anuntat miercuri ca nu vor fi cumparate masini noi pentru parlamentari.

Grupurile parlamentare bulgare au la dispozitie o saptamana pentru a elabora o strategie privind reducerea costurilor de transport. Intre timp, masinile uzate ale parlamentarilor vor fi verificate tehnic pentru a se decide daca vor fi scoase la vanzare.


Citeste mai multe despre   






















1612 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    nu dati idei parlamentarilor romani... (Joi, 13 mai 2010, 15:11)

    cornel [anonim]

    va rog nu mai dati idei parlamentarilor romani... o sa aplice si ei aceeasi miscare (nenuntarea la masini - ca-s si ale lor vechi, doar au implinit in medie un an si 2 luni ) dar din cauza traficului infernal ajungt greu la servici, pe cei 800 de metri intre hotel Bucuresti si Casa poporului.

    Date fiind contitile de trafic specifice in Bucuresti ei o sa inlocuiasca aceste mijloace perimate de deplasare cu elicoptere de serviciu, pentru fiecare parlamentar, sotie si amanta de inalt oficial.

    E doar o chestiune de timp pana cand alesii neamului o sa constientizeze avantajele calatoriei aeriene.
    • +2 (2 voturi)    
      .... continuand ideia lui Cornel (Joi, 13 mai 2010, 15:31)

      purcel [anonim] i-a raspuns lui cornel

      Mai bine Oprescu se concentreaza si face in loc de autostrazi circulare suspendate, paralele cu cele liniare agatzate, o linie speciala de telegondola intre hotelurile deputatilor si casa poporului.

      Si in acest caz inaltele fete functionaresti nu s-ar mai confrunta cu jegoshi de rand, ce ocupa arterele imbaxite si s-ar face economi substantiale la girofare si sirene.

      Primarul cu nume de leguma si cu apucaturi naziste ar putea oferi consultantza, si asa in ultimul timp e foarte prezent in Bucuresti, folosind usile DNA-ului.
  • +12 (12 voturi)    
    MAH!! (Joi, 13 mai 2010, 15:55)

    rakkone [utilizator]

    Voi nu sunteti normali??? Cum puteti veni cu asemenea mizerii la noi in Romania? Cum sa se renunte la masinile de serviciu cand pentru asta se traieste aici, pentru masini de serviciu, case de serviciu, laptopuri in fiecare an de la serviciu etc. Bulgarii sunt prosti si au si ceafa groasa, nu ca noi care avem doar obrazul gros.
  • +10 (10 voturi)    
    m-am speriat (Joi, 13 mai 2010, 16:01)

    silviu [anonim]

    M-am speriat, am crezut la inceput ca stirea este despre parlamentarii romani si chiar ma gandeam ca o sa fie bine nu mai suntem nevoiti sa emigram.
  • +2 (2 voturi)    
    Ai, nu, zau! (Joi, 13 mai 2010, 16:18)

    domino63 [anonim]

    Il vedeti voi pe poanta sa nu dea el cu masina peste motociclisti?
    Si pe moliceanu cxu motocicleta peste soferi?
    Zau!
  • +1 (1 vot)    
    PARLAMENT CU 300, FARA MASINI (Joi, 13 mai 2010, 16:33)

    liberal adevarat [utilizator]

    Hmm, upa cum au votat legea ANI nu prea vad vreun abces de bun simt la ai nostri
  • +4 (4 voturi)    
    tari bulgarii acestia !!! (Joi, 13 mai 2010, 16:35)

    Lucifer [anonim]

    Cand vedem acest lucru si in Romania? Apropo - eu sunt un om normal, si merg la serviciu cu masina proprie sau mijlocul de transport in comun. Sa faca si alesii neamului acelasi lucru, si pentru ei este tot un loc de munca.
  • +2 (2 voturi)    
    Dupa atata comisariere FMI ..tot asa sunt bulgari? (Joi, 13 mai 2010, 16:36)

    mak [anonim]

    Buna Buna, tare.

    da nu pot sa nu remarc ca dupa vre-o 12 ani de comisariere FMI, in care FMI are practic Banca Nationala, si Ministerul de Finante in control direct astia nu isi permit masini la parlamentari.

    Si acu or sa sara ai nostrii ....cuuuum noi ne permitem!!! nu ca bulgarii!!! Noi culmea ne permitem si autostrizi la de 4 ori pretul din UE cu toate ca sunt construit e cu romani, pe terenuri din Romania, ciment idn Romania samd. Noi ne mai permitem si privatizaru frauduloase, constracte frauduloase ale mafiilor de furnizori, mafiile energiei, gazului, petrolului, asfaltului..

    Bulgaroi sarantoci ce sunteti!
  • +2 (2 voturi)    
    Reducerea parlamentarilor (Joi, 13 mai 2010, 16:37)

    Parlamentaru Nesimtit [anonim]

    N-am mai auzit nimic de reducerea numarului de parlamentari si nici de noua constitutie...
    Atunci am putea vorbi de adevarate economii la bugetul de stat.
  • 0 (0 voturi)    
    asta cum e? (Joi, 13 mai 2010, 16:38)

    Nicky [anonim]

    "Insasi presedinta Parlamentului conduce un BMW vechi de 10 ani"...asta e de bine, de rau?
  • +1 (3 voturi)    
    E oficial (Joi, 13 mai 2010, 16:44)

    Gigi Fisiune [anonim]

    Suntem mai tampiti decat bulgarii!! HA!

    Sa traiti bineeeeeeee!!!
  • +2 (2 voturi)    
    limuzine (Joi, 13 mai 2010, 17:12)

    Sandu Mariana [anonim]

    Eu propun vinderea autoturismelor Parlamentului si licitatie pentru folosirea serviciului de taxi pentru parlamentari, asa cum este in Franta, daca tot am copiat aceasta tara la crearea unor institutii sau la elaborarea a foarte multe legi. De asemenea, propun ca parlamentarii din provincie sa locuiasca la un hotel de cel mult 3 stele, nu la unul de cinci stele. Asta inseamna solidaritate...
  • +1 (1 vot)