Mark Gitenstein, ambasadorul SUA, despre noua lege ANI: O mare dezamagire care va slabi ANI substantial

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 13 mai 2010, 10:04 Actualitate | Internaţional

Noua lege ANI, adoptata miercuri, este "o mare dezamagire",  care va slabi ANI inutil, este opinia ambasadorului american Mark Gitenstein, citat de AFP. Romania, una dintre tarile cu cele mai grave practici de coruptie din Uniunea Europeana, a "diluat" puterile agentiei sale de integritate, scrie Reuters despre adoptarea noii legi ANI, pe care AFP o numeste "controversata".

"Se pare ca Senatul a facut niste schimbari care nu erau solicitate prin decizia Curtii Constitutionale si aceste schimbari vor slabi in mod substantial ANI, inutil", a declarat Mark Gitenstein, ambasadorul SUA. "Este o mare dezamagire", a spus el, care a precizat ca agentia are o functie esentiala pentru integritatea procesului politic.

Potrivit Transparency International, citat de Reuters, Romania are, alaturi de Bulgaria si Grecia, cele mai grave practici de coruptie din randul statelor membre UE. Horia Georgescu, secretarul general al ANI, a declarat pentru Reuters ca, sub noile reguli, averile politicienilor nu vor mai putea fi verificate de cetateni. "Bruxelles-ul va observa cu siguranta asta", a spus Georgescu.

Associated Press, citata de MSN News, mentioneaza faptul ca agentia este criticata pentru ineficienta, incercand mai degraba sa arate ca este preocupata de coruptie in loc sa lupte contra acesteia.

Senatul a adoptat, miercuri, in calitate de camera decizionala, cu 92 de voturi pentru, unul impotriva si o abtinere, noua Lege de organizare si functionare a Agentiei Nationale de Integritate, dupa ce Curtea Constitutionala a decis ca publicarea declaratiilor de avere violeaza dreptul la viata privata. Una dintre cele mai importante modificari aduse de noua formula a legii prevede ca demnitarii care isi completeaza incorect declaratia de avere sau de interese nu vor mai raspunde penal pentru acest lucru.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2053 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    vai de capu nostru (Joi, 13 mai 2010, 9:28)

    tanar si dezamagit [anonim]

    Si lumea se intreaba cum de au ajuns oamenii sa creada si sa sustina personaje pecum Hilter ei acuma stiti .... sunt degustat total de actuala clasa politica nu numai de la guvernare cat si de cei din opozitie aviz declaratiile domnului antonescu om fara valoare se deda la diferite remarci ca si cum ar sti despre ce vb din vasta sa experienta(ministru sportului ha ha ).....avea dreptate cineva cand zicea ca ultimu care pleaca sa stinga lumina.....
    • +1 (1 vot)    
      pentru asta trebuia iesit in strada (Joi, 13 mai 2010, 13:59)

      rocitizen [utilizator] i-a raspuns lui tanar si dezamagit

      pentru decizia asta trebuia iesit in strada si militat ca cei de la Curtea Constitutionala care au macelarit ANI, impreuna cu cei care au facut legea asta si cu cei care au votat-o sa-si dea demisia si sa plece acasa...pentru ca nu ne reprezinta si mai mult prin ceea ce au facut si-au batut joc de noi! Dar din pacate n-are cine sa iasa pentru asa ceva in strada pentru ca societatea civila din Romania este inexistenta cum nu exista nici Presa, nici Justitie si prin urmare nici Stat de drept. Romania este de 20 de ani Statul hotilor care mint,fura si inseala pe toata lumea. Bine ca ies in strada pensionarii si bugetarii...mintiti si platiti sa iasa de catre cei care au furat si fura in continuare si nu vor ca averile lor sa fie facute acum publice si sa fie luati la intrebari cum au facut ei avere. Pana nu va exista in Romania o societate civila puternica care sa iasa in strada(numai asa se poate) si sa protesteze pasnic dar hotarat sanctionand fiecare derapaj al puterii si justitiei (gen masura luata de Curtea Constitutionala cea a desfintat ANI) indiferent de cine e la putere, pana atunci ne vor conduce hotii si interlopii cum vor ei. Hotii nu se vor reforma si nu se vor baga singuri in puscarie si nu vor returna ce au furat niciodata. Cred ca e destul de clar asta pentru toata lumea. Deci singura care poate face curat in tara asta e societatea civila, nu justitia , nu politicienii, nimeni altcineva decat societatea civila, oamenii care ar trebui sa iasa in strada sa protesteze ori de cate ori cei care au pus mana pe putere o iau pe aratura. Stiu ca asta e utopic momentan si ca oamenii nu ies in strada decat atunci cand le ajunge cutitul la os...insa daca e ceva pentru care merita sa iesi in strada in ziua de azi e pentru Justitie, nu pentru salarii si pensii, pentru ca daca n-ai Justitie n-ai nimic! n-ai de unde sa dai salarii si pensii daca banii aia sunt furati si Justitia nu ia atitudine ba inca ii protejeaza pe infractori. Asta trebuie sa priceapa romanii.
    • 0 (0 voturi)    
      De ce lege slaba? (Joi, 13 mai 2010, 18:19)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui tanar si dezamagit

      Pai urmeaza spolierea populatiei de niste sume importante. Acele sume trebuie sifonate! O agentie puternica le putea crea probleme, asa ca au maltratat legea.
      RUSINE!
      Toata clasa ploitica din ultimii 20 de ani ar trebuii lustrata.
      Totusi cine raspunde penal pentru falimentul tarii?
  • +12 (12 voturi)    
    E simplu (Joi, 13 mai 2010, 9:43)

    Vlad [anonim]

    Basescu sa nu o promulge si o trimite inapoi la Parlament.
    • -5 (5 voturi)    
      E simplu - avem ce vorbi (Joi, 13 mai 2010, 11:59)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Foamea nationala e
      un subiect cam plicticos!
    • +1 (1 vot)    
      Uite ce trebuie sa promulge Basescu: (Joi, 13 mai 2010, 13:03)

      it_s__not_news [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      Masuri:
      1. Veniturile nejustificate sa fie impozitate cu 95%.
      2. Pedepsele pentru politisti, magistrati, procurori, functionari publici, parlamentari sa fie triplate (a furat, daca fapta era pedepsita cu 2 ani, se pedepseste cu 6 ani)
      3. Audit independent pentru toti inspectorii de fisc (metoda de dublu check, iei 2 firme, fiecare verifica independent aceeasi oameni; firmele se vor alege prin licitatie, la 5% greseli contractul cu firma respectiva e reziliat si se alege alta firma, si tot asa).
      4. Functionarii publici si parlamentarii sa fie testati cu detectorul de minciuni la fiecare 6 luni, aleator. (20 intrebari adresate de societatea civila, gen "Ai bagat mina in banii publici", etc). Un raspuns care nu este concludent atrage dupa sine suspendarea respectivului / respectivel si verificari fiscale/sesizarea procurorilor, - dupa caz)

      => Diminuarea coruptiei, bani la buget.
    • 0 (0 voturi)    
      Degeaba (Joi, 13 mai 2010, 21:10)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Pai parlamentul i-o trimite inapoi ca la pin-pong.
      Noi suntem mai democrati ca si americanii! La noi nu exista dret de veto dar nici oameni politici potriviti care sa-l foloseasca rational in cazul in care ar fi.
  • +1 (5 voturi)    
    eh... (Joi, 13 mai 2010, 10:19)

    Nicky [anonim]

    ..inutil!? Ce naivi!
    Prietenii stiu de ce!
  • +12 (12 voturi)    
    nemernicii.... (Joi, 13 mai 2010, 10:26)

    marco polo [anonim]

    mai merita oare ca acesti imbecili de senatori sa ne reprezinte????
    Cum de mai suportam atata umilinta si sfidare, popor roman?????
    Daca tacem acum, inseamna ca ne meritam soarta

    JOS CU NEMERNICII!!!
    • +10 (10 voturi)    
      Acum e simplu (Joi, 13 mai 2010, 10:26)

      sile [anonim] i-a raspuns lui marco polo

      Avem vot uninominal. Inainte sa trecem pe lurne, verificam cuma votat deputatul/senatorul nostru pe legea asta si dupa aia mai vedem unde punem stampila.
      • +7 (7 voturi)    
        nici nu e nevoie sa verifici (Joi, 13 mai 2010, 11:55)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui sile

        A fost un singur vot impotriva. Si respectiv o singura abtinere.
        Deci probabilitatea e de 90 din 92 ca senatorul tau (sau al meu, sau al altuia) sa fi votat "pentru" :-)

        "Respiram, contam / Doar cand vreti sa va votam / Si suntem foarte prosti cand spunem / 'Eh, mai incercam'... "
        • 0 (0 voturi)    
          Uiti ceva (Joi, 13 mai 2010, 14:39)

          sile [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          Poate senatorul meu s-a scos ca a chiulit?
    • 0 (8 voturi)    
      Jos cu nemernicii si sus cu cine ? (Joi, 13 mai 2010, 10:29)

      Carol [anonim] i-a raspuns lui marco polo

      Jos cu nemernicii si pe cine pui? alti nemernici ? toti sunt o apa si un pamant cel putin de 20 de ani incoace. Ceausesc a fost un SFANT in comparatie cu lichelele astea. Ar trebui sa-i faceti statuie, si sa fie canonizat ca a murit ca un martir pentru patrie si popor, impuscat de vanzatorii de tara.
  • +12 (12 voturi)    
    LEGE SPECIALA-Incalca constitutia si codul penal (Joi, 13 mai 2010, 10:32)

    cris [anonim]

    Conform codului penal constituie infractiune emiterea de documente sub semnatura privata avand informatii false se pedepseste cu inchisoare.
    Nu inteleg de ce nu se aplica codul penal si la demnitar cand constitutia spune ca toti cetatenii sunt egali in fata legi.
  • +8 (8 voturi)    
    nesimtire (Joi, 13 mai 2010, 10:37)

    kr [anonim]

    Sunt dezgustat de ceea ce se petrece chiar sub ochii nostri! Se pare ca indiferent de apartenenta politica dragii nostrii alesi sunt tare uniti cand vine vorba de bani..Oare cand ii vom vedea la fel de uniti pt. scoaterea tarii din rahatul in care ne-au bagat? Indiferent ce alegem se pare ca nu mai conteaza, avem parte numai de marlani,incapabili si vreo cateva persoane care pot face diferenta dar sunt prea fricosi sa iasa "din randuri". Oare cate generatii trebuie sa mai moara pt. ca in sfarsit sa avem si noi o guvernare cu ceva coloana vertrebrala,cu ceva capacitati mentale dobandite prin scoli nu prin boschetii din care ies acum politicienii? Nu imi vine sa cred cata nesimtire au, chiar si acum cand fiecare tara incearca sa faca ceva pt. a reveni pe un trend pozitiv noi incercam sa furam/pacalim mai mult!! Oare nu am invatat nimic din anii 90, cand i-am lasat pe toti sarlatanii sa-si faca jocul?
  • +7 (7 voturi)    
    cu cate euforie s-a votat? (Joi, 13 mai 2010, 10:40)

    blackbird [utilizator]

    ce fericire pe capul lor, a statului si a toturor lichelelor care acum pot sa fure in liniste ca oricum nu mai avem cum sa-i verificam
  • -7 (9 voturi)    
    era o vorba: (Joi, 13 mai 2010, 10:44)

    mistretzu [anonim]

    "cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia"...
    asta daca eliminam suspiciunea ca se amesteca in treburile interne ale altui stat...
    • +7 (7 voturi)    
      e pe banii nostri (Joi, 13 mai 2010, 11:28)

      blackbird [utilizator] i-a raspuns lui mistretzu

      grija altuia este de fapt grija pentru banii mei.. bani pe care ii muncesc de imi ies ochi iar ei fac ce vor muschi lor cu ei... in timp ce baga mana si mai adanc in buzunaru meu.
      • -5 (5 voturi)    
        cat de naiv esti (Joi, 13 mai 2010, 12:09)

        mistretzu [anonim] i-a raspuns lui blackbird

        Voi nu intelegeti ca nea' ambasadoru' nu are voie sa-si dea cu parerea despre chestiuni interne ale unui stat?
        Nu e vorba ca parlamentarii (care fie vorba intre noi, sunt majoritatea PDL-ista pe care VOI i-ati votat, nu altcineva) au modificat legea, e doar chestiune de principiu.
        Iar legat de "banii nostri" , intreaba guvernantii acestei tari, adica tot aceiasi portocalaci luptatori pentru dreptate, justitie si mai ales impotriva coruptiei, nu-i asa? :))
  • +2 (4 voturi)    
    io zic (Joi, 13 mai 2010, 11:02)

    eu [anonim]

    sa nu fiti chiar atat de fraieri sa va mai chinuiti sa distrugeti ANI, da-ti naiba o lege prin care toti oamenii politici sa aibe dreptul legal sa fure, pt ca ei sunt cei mai importanti oameni din tara si nu trebuie sa fie cu gandul la ce pun pe masa acasa, tot ce vor sa poata lua pur si simplu si sa bage in traista, ce o mai dati in diverse cu ANI , constitutie...,. iesiti si strigati sus si tare ca vreti dreptul de a fura ca sa afle tot globul de romania unde e legal sa furi.
  • +9 (9 voturi)    
    Prosti vs. "destepti" (Joi, 13 mai 2010, 11:09)

    Prostu [anonim]

    "Curtea Constitutionala a decis ca publicarea declaratiilor de avere violeaza dreptul la viata privata."


    Sau mai pe romaneste de ce sa stie tot prostu cat fura "desteptu" ! Vilele din Monte Carlo , banii din Elvetia .......fac parte din viata privata . Nu-i asa ? Iar modul de procurare a banilor e si mai privat , chiar secret ! De stat-of course !

    Bravos bobor ! Merci ca m-ati ales !
  • +5 (5 voturi)    
    Slabierea ANI= LICENTA DE A FURA BANII PUBLICI (Joi, 13 mai 2010, 11:45)

    cix [anonim]

    Mai toti politicenii de la noi au intrat cu doi bani in punga si in cativa ani, direct sau indirect(nevasta, copii, bunici, "matusile Tamara") au devenit "oameni de afaceri prosperi" facand "afaceri?!" cu statul in mod exclusiv. Am ajuns Mexicul Europei, o tara frumoasa bogata, cu oameni inteligenti, dar putreda si paralizata din cauza unui "sistem" de guvernare bazat pe coruptie, clienterism, nepotism si MULTA NESIMTIRE. Cam asta caracterizeaza clasa politica romneasca in proportie de 99,999% . Din totdeauna politicenii nostri au vrut 0 TRANSPARENTA fie cand a fost vorba de cheltuirea banilor de la buget, fie cand e vorba de "averile personale? = delapidarea statului"... Pentru ei e simplu daca barca se cufunda ei o vor lasa primii... restul(pensionarii, tinerii etc) sa se descurce nu i asa dragi hoti PDL,PSDR; PRM; PNL PNC, PNT etc?
  • +5 (5 voturi)    
    Definitia politicianului roman: (Joi, 13 mai 2010, 11:57)

    yellowdog [utilizator]

    platiti din banii nostrii sa fure din banii nostrii.
    Cati ii mai suportam frate?
    • +3 (3 voturi)    
      pana cand ? (Joi, 13 mai 2010, 11:07)

      Wolfgang [anonim] i-a raspuns lui yellowdog

      Pana la capat ! :)) pana ei vor avea totul, iar noi / voi (adica tu, eu, si restul populatiei) cat mai putin, sau nimic. Veti / vom ajunge la fel ca in evul mediu, sclavi la baroni, si datori vanduti celor mari si tari. Sa fiti multumiti ca aveti o perna sub cap si cateva laturi de mancare, puneti mana la munca, trantorilor ! Belciug in nas ne mai lipseste. Haida, gata, pauza de respirat aer s-a terminat, la munca pe plantatie cu voi puturosilor.
  • 0 (0 voturi)    
    sintem umiliti (Joi, 13 mai 2010, 12:15)

    ducu [anonim]

    Singura sanctiune pe care pot s-o aplic este sa tin minte si la viitoarele alegeri ,daca va mai candida ,nu-l voi mai vota pe domnul Marius Necula reprezentantul meu in senat.
  • +2 (4 voturi)    
    Mark, nu fi suparat ! (Joi, 13 mai 2010, 12:31)

    UltraLiberalul [anonim]

    Am avut de unde invata, si inca de la profesori de talie mondiala...
  • +2 (2 voturi)    
    PRO-ANI (Joi, 13 mai 2010, 12:59)

    ProANI [anonim]

    Despre aceasta masura mafiota prin care se instituie terorismul economic al bogatiilor ilicite nu scot un cuvant posturile care arunca tara in aer si distrug creierele romanilor: antenele si realitatea. Ar trebui acuzate de subminarea puterii de stat. Sa va dea D-zeu tuturor numai accidente, boli si dezamagiri in viata.
  • +1 (1 vot)    
    anti PSD anti PNL (Joi, 13 mai 2010, 13:02)

    antiPSD anti PNL [anonim]

    La viitoarele alegeri NU MAI VOTATI pe nimeni. Pentru ca tot cei actuali vor fi pe liste. E atat de simplu sa scapam de ei. Nu mai iesiti fratilor la vot DELOC. Nu mai cumparati motorina 1 saptamana si sa vedeti atunci cum lucrurile se aliniaza. Civilizat, fara violenta.
  • +1 (1 vot)    
    iar eu,pensionar (Joi, 13 mai 2010, 14:04)

    elania [anonim]

    ...doresc ca acesti senatori sa calatoreasca cu propriile masini,ca tot nu mai trebuiesale declare,sau cu tramvaiul,sa-si plateasca singuri chiriile,calatoriile,,.
    Oricine isi schimba locul de munca pe termen lung ,isi rezolva singur cazarea si isi plateste intretinerea.
    Nu i-a obligat nimeni sa candideze.Daca si-au asumat functia,sa suporte consecintele.
    De ce trebuie sa-l tin eu cu casa-masa?
    Nu il consider oaspetele meu. In loc sa ma respecte,imi fura banii de medicamente si de o ciocolata pentru nepoti.
  • 0 (0 voturi)    
    ani (Joi, 13 mai 2010, 20:01)

    smen [anonim]

    o institutie bugetivora care actioneaza la comanda politica,desfiintarea ei e cel mai bun lucru care se putea intampla,bineinteles puterea va ramane fara un instrument de presiune asupra adversarilor politici