Vladimir Putin a refuzat participarea printului Charles si a vicepresedintelui SUA, Joe Biden, la parada din Piata Rosie

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 mai 2010, 16:33 Actualitate | Internaţional

Vladimir Putin
Foto: Reuters
Vladimir Putin a refuzat participarea printului Charles si a vicepresedintelui SUA, Joe Biden, la parada din Piata Rosie care va marca a 65-a aniversare a sfarsitului celui de-al doilea Razboi Mondial, relateaza The Guardian, care citeaza surse diplomatice concordante.

Rusia l-a invitat pe Gordon Brown la ceremonia de duminica - care se anunta a fi cea mai mare de pana acum. Dar primul ministru nu a putut confirma participarea, din cauza alegerilor generale, iar Foreign Office a sugerat participarea printului Charles.

Saptamana trecuta, printul a fost nevoit insa sa-si schimbe programul, dupa ce Putin a lasat sa se inteleaga clar ca nu doreste prezenta sa acolo - cel mai probabil din cauza refuzului Marii Britanii de a-l extrada pe Boris Berezovski.

Premierul Putin a refuzat si prezenta lui Joe Biden - un apropiat al lui Mihail Saakasvili, presedintele Georgiei, pe care seful guvernului de la Moscova l-a amenintat in 2008 ca "il spanzura de oua".

Barack Obama ii spusese presedintelui rus Dmitri Medvedev ca nu poate participa la ceremoniile de la Moscova si a propus prezenta lui Biden.

Pavel Felgenhaur, analist pe probleme militare si editorialist la ziarul de opozitie Novaya Gazeta, sustine ca Putin personal a decis sa-l elimine pe printul Charles de pe lista invitatilor. "A fost in intregime decizia lui", a declarat acesta, iar informatia a fost confirmata din mai multe surse.

Felgenhaur spune ca puterea din Rusia nu are intentii sa dea dovada de flexibilitate acum, dupa seria de succese in politica externa, care includ rasturnarea guvernului pro-occidental din Ucraina de o coalitie pro-rusa si revolutia de luna trecuta din Kirghistan, unde se afla acum la conducere o administratie apropiata Kremlinului.

Pentru prima oara, trupe din Marea Britanie, Franta si Statele Unite - aliatii URSS in timpul razboiului - vor lua parte la parada din Moscova, unde vor defila alaturi de 10.500 de soldati rusi. Peste 25 de lideri de stat, printre care si cancelarul german Angela Merkel, vor participa la ceremonii.

Presedintele Frantei, Nicolas Sarkozy, si-a anulat in ultima clipa participarea, sambata, invocand criza greceasca.

In schimb, la Moscova nu va fi niciun om politic anglo-saxon de varf - atat SUA, cat si Marea Britanie vor fi reprezentate de ambasadorii lor in capitala rusa.

Relatiile dintre Marea Britanie si Rusia s-au imbunatatit de la uciderea, in 2006, a lui Alexander Litvinenko, moment in care Londra a expulzat mai multi diplomati rusi. Dar se pare ca Putin nu l-a iertat pe Tony Blair, dupa ce Marea Britanie i-a acordat azil politic, in 2003, oligarhului rus Berezovski, un adversar declarat al numarului unu al Rusiei.

De la acel moment, Putin a refuzat orice intalnire cu liderii politici britanici. In ultimii trei ani, nu a existat nicio intalnire formala cu premierul Gordon Brown. Kremlinul si-a anuntat deschis preferinta, recent, pentru o administratie conservatoare in Downing Street.


Citeste mai multe despre   






















7113 vizualizari

  • +6 (14 voturi)    
    Prost educat,...! (Sâmbătă, 8 mai 2010, 16:41)

    vali [anonim]

    ...Sau, atitudine de imperialism !...
    ....!
    • +6 (14 voturi)    
      istoria (Sâmbătă, 8 mai 2010, 18:34)

      paraipan [anonim] i-a raspuns lui vali

      Rusii se fac c-au uitat - fara ajutorul de la SUA ii manca armata germana cu fulgi cu tot!
      • -18 (28 voturi)    
        ce nu stii tu (Sâmbătă, 8 mai 2010, 18:47)

        rusu [anonim] i-a raspuns lui paraipan

        este ca daca armata sovietica s-ar fi comportat ca wermacht-ul, atunci germani n-ar mai fi renascut niciodata... trupele germne alaturi de cele italiene si romane, au sters de pe gata pamatului localitati intregi sub pretextul ca erau populate de bolsevici.. Mi-e rusine dar stiu cu siguranta care era culoarea drapelului victorios de pe reichstag in ziua de 9 mai 1945 Cu siguranta nu avea nicio dunga: era monocolor, rosu, si avea o secera si un ciocan pe el... Ei, cum e slugi americane? ---
        • +15 (19 voturi)    
          Sluga! Armata germana a fost primita ca ... (Sâmbătă, 8 mai 2010, 19:39)

          Paul [anonim] i-a raspuns lui rusu

          ... eliberatoare in multe localitati din Ucraina.
          Crimele care au existat nu sunt justificate sau reduse de faptul ca pentru multi armata germana a fost o armata de eliberare.
          Daca au exista clipe de bucurie in timpul regimului hitlerist, trebuie sa ne amintim ca acel regim a fost criminal.

          Sluga. URSS a fost un cotropitor, un regim criminal care nu a eliberat ci cucerit. Nu a adus libertate ci asuprire si crima.

          Romania si alte tari din Europa nu au fot eliberate ci cucerite. Daca o parte, de vest, a Europei a avut parte de eliberare, in Romania si alte tari am avut parte ce cucerire si asuprire.

          Ca numar de morti, cel mai criminal regim a fost cel COMUNIST, apoi cel hitlerist. Ambele trebuie amintite ca fiind criminale.

          Si da, fara armament de la americani, URSS disparea ca stat. Au ales gresit raul cel mai mic in acei ani. Intre cele doua regimuri criminale cel hitlerist a fost raul mai mic.

          Am patimit atati ani si din cauza acelui URSS. Generatii irosite, iar acum propaganda kgb nu se lasa ... este bine de stiut ca nu se lasa ...
        • +11 (15 voturi)    
          vorbesti aiurea (Sâmbătă, 8 mai 2010, 20:46)

          ciolovec [anonim] i-a raspuns lui rusu

          Ajutorul economic pe care l-a dat SUA rusilor a fost imens, mai citeste si tu ceva istorie...
        • +1 (3 voturi)    
          katyn (Duminică, 9 mai 2010, 0:31)

          katyn [anonim] i-a raspuns lui rusu

          si katyn? nkvd?
        • +1 (5 voturi)    
          Bolsevicule, nu sti istorie!! (Duminică, 9 mai 2010, 0:59)

          mircea [anonim] i-a raspuns lui rusu

          Rusii nu i-au ras de pe fata pamantului pe nemti pt ca au aparut si aliatii in Germnia cam in acelasi timp cu rusii. Insa au ras de pe fata pamanului toata europa de est, pe care au subjugat-o! Stalin a fost un fel de Hitler rusesc....nici o diferenta! Slugi la americani??!! Am vzut cum a fost sa fi sluga la rusi si mi- ajuns!!!!!Muta-te mai la est....si relaxeaza-te!!!!
      • -6 (8 voturi)    
        ehe (Sâmbătă, 8 mai 2010, 19:56)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui paraipan

        sau invers
      • -7 (13 voturi)    
        ce ajutor ma (Sâmbătă, 8 mai 2010, 20:26)

        smer [anonim] i-a raspuns lui paraipan

        1& s-a dovedit ca a contribuit acest ajutor dat de SUA daca nu ma crezi citeste pe wikipedia,vrei sa spui ca vesticii erau mancati daca hitler nui ataca pe sovietici,mare britanie se numea acum mica germanie
      • -6 (10 voturi)    
        dar si fara rusia (Sâmbătă, 8 mai 2010, 20:50)

        hail to the thief [utilizator] i-a raspuns lui paraipan

        zimbeau nemtii la armata americana :)
      • +3 (3 voturi)    
        ZIUA INDEPENDENTEI!!! (Duminică, 9 mai 2010, 10:16)

        Costi [anonim] i-a raspuns lui paraipan

        Prea putine informatii despre ceea ce inseamna 9 mai pentru romani, despre actele de eroism ale ostasilor romani in razboiul cu Imperiul Otoman.
        Preferam sa dam imagini din Piata Rosie, cum manifestarile "eliberatorilor", decat sa zicem ceva de Ziua Independentei!!
        Halal popor mai suntem!!
      • 0 (0 voturi)    
        .....daca SUA (Duminică, 9 mai 2010, 14:10)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui paraipan

        daca SUA, nu ajuta URSS probabil ca si in america se vorbea in germana oficial!!!!
    • +1 (3 voturi)    
      . (Duminică, 9 mai 2010, 13:27)

      xxx [anonim] i-a raspuns lui vali

      Sau mai bine zis Putin nu e slugoi gen Saakasvili, i-a invitat in Piata Rosie doar pe cei ce il respecta, si face asta pt ca POATE!
  • +9 (11 voturi)    
    si Majestatea Sa... (Sâmbătă, 8 mai 2010, 17:08)

    miatlev [anonim]

    Acum, ar fi onorabil ca si Majestatea Sa, Regele Mihai, sa faca gestul de a-si retrage confirmarea participarii, dat fiind existenta unui motiv dezvoltat pe parcurs( dupa ce a spus, gresit, dupa parerea noastra, "Da") . In relatie cu Rusia(i.e. Federatia Rusa), Casei Regale a Romaniei ii este, in aproape toate situatiile, mai apropriata negatia.
    • -7 (9 voturi)    
      dupa parerea noastra ? (Sâmbătă, 8 mai 2010, 18:19)

      stamate [anonim] i-a raspuns lui miatlev

      domnu', reprezentatzi pe cineva, un grup sau va arogatzi pluralul regal numai ca sa va datzi cu parerea dela egal la egal ?!
      daca tot suntetzi mai multzi, atata timp ca voi nu'l consideratzi persoana reprezentativa pentru romania, ce va pasa ?!
      daca era in vigoare constitutzia din 1923, atunci poate ca atzi fi avut un cuvant de spus.
      pan'atunci, m.s. regele face ce crede onorabil pentru el si casa regala.
      el nu mai este in cartzile politice nici ale lui putina, nici ale politicienilor dumbo vitzei.
      • 0 (2 voturi)    
        mda (Duminică, 9 mai 2010, 10:30)

        stamate [anonim] i-a raspuns lui stamate

        se pare ca reprezentatzi..
        p'astia utilizatorii de servicu, p'asti cel putzin opt de arucara cu minusuri.
        republicani de ploesti si antimonrhisti lovirutzioali.
        deci, ma scuzatzi, putetzi folosi pluralul.
        restul, ramane cum am zis.
        sa traitzi bine !
        si ceasul mare dela gara...
  • +10 (14 voturi)    
    Poate mi se pare mie (Sâmbătă, 8 mai 2010, 17:11)

    denvarel [utilizator]

    Dar Rusia isi ia avant sa se duca inapoi de unde a venit, la izolare externa, o conducere autoritara, tarista, si la o polarizare economica extrema.
    • +5 (5 voturi)    
      crezi? (Sâmbătă, 8 mai 2010, 17:58)

      tzar [anonim] i-a raspuns lui denvarel

      ce te face sa crezi ca Rusia a PLECAT de acolo? Sau ca vrea sa se schimbe? In plus, vezi cumva ca s-ar plange rusii de ...criza?
    • -3 (7 voturi)    
      pai cine sa ii izoleze (Sâmbătă, 8 mai 2010, 20:28)

      smen [anonim] i-a raspuns lui denvarel

      americanii carora le vand petrolul sau chinezii carora le vand arme,sau pooate romania o sa ii izoleze
      • -2 (4 voturi)    
        ma-ta o sa-i izoleze (Sâmbătă, 8 mai 2010, 23:02)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui smen

        Ia du-te tu la ma-ta-n rusie, ca sa vezi mai indeaproape cine o sa-i izoleze!
  • -8 (12 voturi)    
    Cruce ? (Sâmbătă, 8 mai 2010, 17:50)

    utug [anonim]

    Vor marsalui trupe americane si rusesti in Piata Rosie. Au fost invitate si contingente de militari din Anglia, Franta si Polonia. Din Romania nu. Regele Mihai I invitat si el, in acei ani trimitea orfanilor Almanahuri in care acestia citeau ca tatii lor au murit pentru cruce. Nu este nici o problema ca Romania nu a fost invitata. Noi vom merge cu americanii in Iran. Ce le va spune orfanilor Basescu ?
    Surprising Guests in a Russian Parade: American Troops
    http://www.nytimes.com/2010/05/07/world/europe/07redsquare.html
    • +8 (12 voturi)    
      Raspuns catre orfani (Sâmbătă, 8 mai 2010, 18:41)

      filadel [anonim] i-a raspuns lui utug

      Basescu le va spune orfanilor ceea ce orice om cu bun simt le-ar spune:

      - libertatea nu este o marfa gratuita. Pentru ea trebuie luptat in permanenta, trebuie sa faci sacrificii, pus osu la treaba alaturi de cei care ofera garantiile cele mai solide.

      Acu nu stiu ce garantii de libertate ofera Putin Romaniei. Ruleta ruseasca pesemne, ... pe la spate, in ceafa.
      • -6 (12 voturi)    
        Poate ... (Sâmbătă, 8 mai 2010, 19:49)

        utug [anonim] i-a raspuns lui filadel

        Poate stii cumva ce li se spune sau li se vor spune si celor a caror tati i-am ucis sau ii vom ucide noi romanii in Irak, Afganistan sau Iran ?
        • +6 (10 voturi)    
          Pai.. (Sâmbătă, 8 mai 2010, 19:47)

          Alius [anonim] i-a raspuns lui utug

          ..poate li se spune ce li s -a spus timp de 50 de ani celor ai caror parinti au disparut in inchisorile cumuniste, sau pe la Canal..

          Ori, si mai bine, poate li se spun istorii interesante cu cele 40 de milioane de victime de pe vremea lui Stalin.. Ori, ori, li se spun aceleasi istorii ce li s-au spus si celor orfani pe vremea cand Rusii erau in Afganistan, sau... sau.. celor din Cecenia...

          Ce zic? Sunt destul de bune aceste povesti de spus orfanilor?...
        • 0 (6 voturi)    
          mai nea utug, in padurea de la Katyn (Duminică, 9 mai 2010, 0:23)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui utug

          22000, douazeci si doua de mii de oameni au fost impuscati in ceafa unul cite unul de catre alti oameni. Oamenii care au au facut asta erau oameni ca matale. Adica criminali cu singe rece care au omorit oameni nevinovait doar pentru ca asa li s-a ordonat. Adica niste brute care nu merita numele de oameni, nici macar numele de missing link.
          Pricepi oare ceva din chestia asta?
          Daca nu, asuma-ti urmarile. Caile internetului nu sint chiar atit de greu de descifrat.
      • -4 (12 voturi)    
        esti grav boland (Sâmbătă, 8 mai 2010, 20:29)

        smen [anonim] i-a raspuns lui filadel

        adica noi luptam in irak si afganistan pentru libertatea noastra,tre sa fii sonat rau sa crezi asta
    • +1 (3 voturi)    
      Romania a fost tara perdanta (Sâmbătă, 8 mai 2010, 21:00)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui utug

      Inca odata, cautati peste tot si cititi si veti intelege de ce nu suntem invitati.

      Diplomatia noastra a inregistrat un esec puternic la terimnarea razboiului cand am fost declarati tara perdanta.

      Pracitc noi desi ne-am sucit pe ultimele sute de metri la final ne-au bagat in oala cu germania si ne-au zis ca suntem perdanti.
      • +1 (3 voturi)    
        da (Sâmbătă, 8 mai 2010, 23:02)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

        pentru ca niciodata nu ne-am tinut cuvantul
      • +3 (3 voturi)    
        diplomatie (Duminică, 9 mai 2010, 11:24)

        mitica [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        Nemtii au primit ce au meritat de la noi. Adu-ti amine ce ne-au facut in '40. Cum isi imaginau ca le putem fi fideli? Nu stiu daca cineva ar putea respecta o promisiune facuta cu pistolul la tampla. Eu, nu...

        Vino la mine in casa cu forta, ocupa-mi o camera, apoi imi dai voie, chipurile, sa il dau afara pe un fost amic de-al tau care imi ocupase deja o alta camera si asteapta-te sa te respect.

        Germanii au primit ce meritau din partea noastra, iar diplomatia romaneasca a obtinut maximum din ce se putea obtine. Atfel, am fi fost uniti cu Republica Moldova in URSS.
  • +7 (9 voturi)    
    englezi (Sâmbătă, 8 mai 2010, 17:58)

    ionut [anonim]

    pariez ca sub 10% din rusi stiu despre convoaiele cu ajutoare transportate de catre englezi pentru a-i sprijini pe rusi cand erau sub atacul nemtilor. Foarte multi englezi si-au pierdut viata in marile inghetate ale nordului, vase scufundate de submarinele germane.
    • +3 (7 voturi)    
      gresesti, nici 10% din romani nu stiu asta (Sâmbătă, 8 mai 2010, 20:48)

      ciolovec [anonim] i-a raspuns lui ionut

      iar la rusi procentul e probabil sub 1%
  • +4 (8 voturi)    
    Da-i nas lui Ivan, ca se urca pe divan! (Sâmbătă, 8 mai 2010, 19:47)

    mm [anonim]

    Era o vorba romaneasca!
    • +3 (5 voturi)    
      noi romanii ... (Sâmbătă, 8 mai 2010, 20:53)

      hail to the thief [utilizator] i-a raspuns lui mm

      cu vorbele raminem :)
  • 0 (2 voturi)    
    Povestea Sovietelor (Duminică, 9 mai 2010, 9:09)

    Iol [anonim]

    http://www.jurnaltv.ro/video/The_Soviet_Story_Povestea_sovietelor_incredibil