VIDEO UPDATE Grecia, paralizata de a treia greva generala: cele mai violente proteste dupa revoltele din 2008, soldate cu trei morti

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 5 mai 2010, 11:51 Actualitate | Internaţional

Un politist a cazut la pamant, dupa ce a fost lovit de un cocktail Molotov
Foto: Reuters
A treia greva generala impotriva masurilor de austeritate decise de guvernul de la Atena s-a soldat cu trei morti, dupa ce protestatarii au aruncat mai multe cocktailuri Molotov asupra sediului unei banci din centrul orasului, iar cladirea a luat foc, relateaza Reuters. Acestea au fost cele mai sangeroase proteste din Grecia, dupa revoltele din 2008.

Zeci de mii de protestatari au marsaluit pe strazile Atenei iar tineri cu cagule au atacat fortele de ordine, care au raspuns cu gaze lacrimogene.

Autoritatile au anuntat ca o femeie si doi barbati, angajati ai filialei bancii Marfin, au murit axfisiati dupa ce cladirea din centrul Atenei a fost incendiata.

Bugetarii au anuntat o noua greva saptamana viitoare. "Ne vom continua lupta. Ne intalnim maine dimineata pentru a anunta o greva la inceputul saptamanii viitoare", a declarat Ilias Vrettakos, vicepresedintele confederatiei sindicale ADEDY.

UPDATE2 Trei persoane au decedat in incendiul provocat de protestatari



UPDATE1 Protestatari cu cagule au aruncat un cocktail Molotov intr-o banca din centrul Atenei. Politia si pompierii incearca sa evacueze cele aproximativ 20 de persoane aflate in cladire, afirma un martor ocular citat de Reuters.

UPDATE Politia a recurs la gaze lacrimogene pentru a dispersa un grup de 50 de protestatari care incercau sa patrunda in cladirea parlamentului.

De la miezul noptii, transporturile aeriene, maritime si feroviare nu functioneaza.



Greva va antrena inchiderea scolilor si a administratiei publice, in timp ce bancile si marile firmele private functionau la ralanti. In spitalele publice se asigura doar serviciile de urgenta.

Tara este privata si de informatiile oferite de radiouri si televiziuni, in conditiile in care si ziaristii s-au raliat grevei, astfel incat ziarele nu vor aparea joi.

Cu toate acestea, transportul public urban functioneaza la Atena intre orele locale 10,00 si 16,00, pentru a permite grevistilor sa participe la protestele anuntate de cele doua mari centrale sindicale, Confederatia salariatilor din sectorul privat (GSEE, un milion de membri) si din cel public (Adedy, 370.000 de membri).


Citeste mai multe despre   






















11770 vizualizari

  • +15 (27 voturi)    
    Ah, sindicate (Miercuri, 5 mai 2010, 11:20)

    vali [anonim]

    In Grecia, ca si in Romania, sindicatele ar trebui desfiintate. Alternativa, sefii de sindicat ar trebui inclusi in guvern si sa li se aplice sanctiuni dure daca nu isi ating tintele stabilite pentru bugetele de venituri si cheltuieli.
    • +6 (6 voturi)    
      Cat a sta FMI pe la Greci??? (Miercuri, 5 mai 2010, 15:24)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui vali

      Cati ani de asistenta FMI au Grecii astia??? Stie cineva???
      Dar tu Vali ce spui tu e cam ca acu 20 de ani cand sindicatele erau ale partidului...pai cine sa controleze Guvernul sau Autoritatile Statului, Companiile de Stat...eie insisi...nuuuu domle...sindicatele sa se trezeasca si sa isi faca meseria sa ceara consiliilor de administatie sa isi faca treaba, performantza, tzinte, planuri de dezvoltare...sa se implice in administratie nu doar prin a cere si se multumi cu ceva drepturi cat si planuri de dezvoltare, impiedicarea contractelor neonerose, frauduloase, coruptiei samd. Sa cheme politia sesizeze DNA si Parchetul cand sunt fapte de acet gen.
      Curatenie si reforma adevarata...altfel nu e alta directie decat colapsul.
      • -1 (3 voturi)    
        Numele bancii ? (Miercuri, 5 mai 2010, 15:53)

        flavian [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

        Daca nu sunt indiscret, cunoaste cineva numele bancii la care i-au dat foc ?

        Din pura curiozitate, desigur. Lada aia cu molotvuri nu e a mea. Pe bune... :)
        • +1 (1 vot)    
          marfin (Miercuri, 5 mai 2010, 17:32)

          The Saker [utilizator] i-a raspuns lui flavian

          Marfin Bank; scrie in Ziarul Financiar
      • +2 (2 voturi)    
        Raspuns (Miercuri, 5 mai 2010, 16:57)

        razvan [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        FMI e in Grecia de vreo 4 luni.
      • +4 (6 voturi)    
        stie cineva.. (Miercuri, 5 mai 2010, 17:04)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

        Greece: Transactions with the Fund
        from May 01, 1984 to March 31, 2010
        No data is available. Greece has had no transactions with the Fund since January 1, 1984.

        sursa: imf.org

        sindicatele grecesti au cerut si au primit an de an mariri de salarii fara nici o legatura cu productivitatea muncii.. acum se revolta ca nu mai sunt bani.. pot sa ramana in greva definitiv.. bani nu le mai da nimeni pe degeaba.
  • -21 (43 voturi)    
    Ce bine ne-ar fi.... (Miercuri, 5 mai 2010, 12:02)

    Valentin [anonim]

    Ce bine ne-ar fi daca am face si noi greve de genul asta, adica paralizand aproape toata tara, probabil ca vom obtine mai mult decat promisiuni, am pune in miscare guvernul... pacat ca nu mai suntem uniti.
    Greva de 1 mil de persoane vs greva de 5000, unde oare se vor vedea rezultate?
    • +23 (27 voturi)    
      da, right (Miercuri, 5 mai 2010, 15:09)

      cc [anonim] i-a raspuns lui Valentin

      Grecii isi taie singuri craca de sub picioare. Cele mai importante venituri le au din turism. Cand bugetarii greci fac greve alunga turistii si cele cateva miliarde de euro care intra in buget din asta. Greva bugetarilor greci e contra interesului lor. Cu cat stau mai mult in greva cu atat o sa fie mai multi dati afara si cu atat o sa aiba salarii mai mici. La fel si in Romania, greva bugetarilor paralizeaza economia, deci si veniturile la buget ... si o sa fie cu atat mai mult afectati tot bugetarii.
    • +7 (9 voturi)    
      tu crezi ca (Miercuri, 5 mai 2010, 16:17)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Valentin

      banca aia care a ars e mai eficienta acum?
      • 0 (0 voturi)    
        Banca arsa (Joi, 6 mai 2010, 20:50)

        Roko [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        Banca care a fost incendiata apartine unui politician care a dat sfaturi de iesit din criza si mai tare i-au bagat in ra hat pe greci
    • 0 (0 voturi)    
      nu, multumesc (Joi, 6 mai 2010, 12:59)

      Gigel [anonim] i-a raspuns lui Valentin

      Sa obtii ce? Bani care pana la urma tot din buzunarul celor care muncesc vin???

      Prefer sa mearga economia decat sa am greve in care oamenii sa isi cerseasca "dreptul" de a fi platiti mai mult decat produc - pentru ca asta vor grecii. Sau anarhisti care sa fie lasati sa-si faca de cap prin oras, sa incendieze cladiri si masini si sa omoare oameni.

      Pune-ti si tu bila la contributie, amice...
  • -13 (27 voturi)    
    ... (Miercuri, 5 mai 2010, 12:10)

    xyz [anonim]

    D'asta imi place mie de greci. Pe ei pe mama lor! Astia daca nu stiu de frica, fura ca in codru. Pardon, ca in Romania!
    • +14 (14 voturi)    
      da da (Miercuri, 5 mai 2010, 14:40)

      rochiri [utilizator] i-a raspuns lui xyz

      Ce tari sunt!
      I-a sa iti dea tie foc la masina sau la magazin , cum ar fi?
      Tu nu vezi ca astia nu protesteaza astia fac razboi.
    • +14 (14 voturi)    
      La treaba! (Miercuri, 5 mai 2010, 15:44)

      chinezu vioi [anonim] i-a raspuns lui xyz

      Chiar nu intelegi ca fiecare trebuie sa-si vada de treaba lui si sa incerce sa si-o faca atat cat poate el de bine fara sa mai protesteze in nici un fel ca si-asa e groasa rau?Trebuie sa produci ceva...trebuie sa-ti castigi existenta intr-un fel.Daca doar faci greva si arunci vina pe ceilalti, oricare ar fi ei...guvernanti, UE, Germania ori Franta tot nu obtii nici un rezultat.Uita - te si tu , chinezii mici si vioi au cumparat aproape jumate din SUA...
    • +7 (7 voturi)    
      asa (Miercuri, 5 mai 2010, 16:09)

      io [anonim] i-a raspuns lui xyz

      si ce vina au oamenii care mor acuma incendiati?
  • +23 (29 voturi)    
    Da' astia cand se trezesc? (Miercuri, 5 mai 2010, 12:14)

    Surfer [utilizator]

    Si sa vada ca mai jos de atat n-au unde sa ajunga?? Sunt pe fundul sacului, grevele astea fac mai mult rau decat bine. Eventual sa casapeasca niste politicieni care i-au adus in starea asta.... altfel grevele sunt complet inutile.
    • +17 (19 voturi)    
      Si eventual... (Miercuri, 5 mai 2010, 15:05)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui Surfer

      Sa-i casapeasca si pe cei care au votat politicienii aia, adica pe ei insisi! Il vezi ca minte, il vezi ca manaca rahat, il vezi ca promite lucruri imposibile, si totusi il votezi? Atunci esti la fel de vinovat ca si el, si-ti meriti soarta!
      • +1 (15 voturi)    
        Paradoxul casapitorului. (Miercuri, 5 mai 2010, 15:36)

        AlinN [anonim] i-a raspuns lui Lucian

        Mergand pe acest rationament daca toti sunt prosti te elimini de la vot. Spre exemplu la noi singura solutie viabila ar fi fost Basescu-PDL si iata ca Basescu a pus doar prim-ministrii aiurea (Tariceanu, Boc) si uite unde-am ajuns.
        Cred ca solutia grecilor este excelenta: paralizarea tarii, aducerea in stare de cenusa si cladirea de la inceput a unui stat pe baze sanatoase.
        Priveste la noi: au aparut voci care spun ca nu pot taia pensiile de 50000Ron, nu pot concedia bugetarii, dar pot creste povara pe privati. Statul la noi este nefunctional, este kafkian. Credeti ca mai poate sa-l modifice altceva decat un soc care sa-l aduca la stadiul de ruina?
        • +2 (4 voturi)    
          ... (Miercuri, 5 mai 2010, 17:25)

          x [anonim] i-a raspuns lui AlinN

          paralizarea tarii, stat in faliment, saracie generalizata. care-s saracii oricum se descurca, care-s bogati pleaca, middle class-ul dispare. fain scenariu
    • -10 (14 voturi)    
      Ei macar fac ceva... (Miercuri, 5 mai 2010, 15:12)

      konica [utilizator] i-a raspuns lui Surfer

      nu ca noi, care asteptam sa ne vedem soarta pe net si sa vb frumos despre cum ar trebui sa fie. Nu mai avem mult si o sa iesim si noi in strada (ma includ si pe mine desi nu sunt sindicalist), pana la toamna vom avea o mica-mare rascoala. Doecamdata o facem online...:)))
      • +5 (7 voturi)    
        nu cumva ne-ar face mai bine (Miercuri, 5 mai 2010, 16:19)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui konica

        sa punem osul la treaba in loc sa iesim in strada??
  • -1 (19 voturi)    
    Privire de ansamblu (Miercuri, 5 mai 2010, 15:00)

    Adrian [anonim]

    In ciuda aparentelor, ceea ce fac cetatenii greci, se numeste REACTIE.

    In ciuda aparentelor, ceea ce face cetateanul roman de rand, se numeste pasivitate si indiferenta fata de situatia in care am ajuns si noi, adic ala fundul sacului.

    Oamenii aia din grecia reactioneaza.Ei nu inghit galusca pe care le-o baga parlamentul pe gat. Nu ei s-au adus in situatia respectiva, ci cei care ii conduc.

    Aceeasi situatie este si la noi.Sunhem vai de mama noastra,dar inca ne place sa ne fudulim,ne luam plasme pe credit si telefoane mobile ozenistice,dar murim de foame si nu mai avem cu ce sa ne imbracam.

    Romanul s-a resemnat.Lui ii e bine cand e liniste.Nu conteaza ca moare de foame...sa fie liniste in tara...

    Nu spun ca ar trebui sa iesim si noi in strada,dar lipsa TOTALA de reactie din partea poporului roman, ma sperie, ma ingrozeste.

    O sa intrebati acum "si ce ai vrea sa faca romanul"? In primul rand, romanul de rand, ar trebui sa fie interesat de absolut tot ceea ce se intampla acum in tara noastra.

    A venit FMI-ul,iar cand FMI-ul vine intr-o tara...e jale si amar acolo. De data aceasta, "acolo" este si "aici". Nu e prima data cand ne viziteaza FMI-ul.Ori...ati uitat ca am mai strans o data din dinti de ne-am c...t pe noi? De data asta o sa fie jale.Nu o spun eu,ci realitatea pe care cei mai multi refuza sa o vada,iar daca o vad, refuza sa o inteleaga.

    Nu fac scenarii apocaliptice, dar situatia e mai neagra decat ati putea crede,iar asta o sa se vada din plin, chiar din aceasta vara.

    Daca mai aveti bani la ciorap,NU ii cheltuiti.O sa va prinda bine in curand.Lasati vacantele,lasati fitzele, lasati impresiile si concentrati-va pe strictul necesar.Supravietuirea adica. Aici am ajuns din cauza celor care ne-au condus si ne conduc.Toti sunt o apa si un pamant,dar mai rau ca acum,nu cred ca a fost niciodata.

    Grecii reactioneaza,protesteaza.Isi cer dreptul de a trai decent.Noi...nu cerem nimic.Ne jucam de-a protestele si grevele.Ce-i drept...suntem si cam puturosi.
    • +16 (18 voturi)    
      Reactie ciudata. (Miercuri, 5 mai 2010, 14:20)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Misto reactie ce sa zic. Sa omori niste oameni nevinovati pentru ca ti se taie tie al 14-lea salar. Deosebit.
      O reactie ar fi sa se apuce de munca. Sau daca tot vor sa omoare pe cineva, sa-i omoare pe politicieni.
      Dar nu oameni nevinovati
    • +15 (15 voturi)    
      Vorbesti prosti (Miercuri, 5 mai 2010, 15:22)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      "Grecii reactioneaza,protesteaza.Isi cer dreptul de a trai decent"

      Hai sa fim seriosi. Au acelasi sistem dezastruos ca si noi .. sistem public masiv ... angajati la stat pe salarii/sporuri mari ... dar cand ai bani te doare la basca chiar daca asta se bazeaza pe un sistem gresit.

      Daca aveau cap protestau atunci cand au aplicat sistemul asta .... atunci puteau spune ca nu e bine ce fac ... acum cand se vad cu buzunarul gol degeaba protesteaza.

      Au acceptat sistemul ba chiar s-au folosit de el.

      La noi inca mai merge de aia nu vezi oameni de la stat in strada.
      • +9 (9 voturi)    
        salariatii bugetari (Miercuri, 5 mai 2010, 15:49)

        Iancu [anonim] i-a raspuns lui Adrian

        Salariatii bugetari,platiti de catre stat sunt obisnuiti sa ceara salarii si bonusuri cat mai mari.Chiar daca vor protesta,daca nu vor fi bani in cont ,nu vor primi.Acei salariati nu cunosc situatia de la companiile private.Angajatul e platit pentru produsul la realizarea caruia contribuie ,prin munca lui.Daca produsul nu se vinde sau nu mai e cerut de catre beneficiari,administratia intreprinderii nu duce banii proprii pentru plata salariilor.Cand nu vor fi bani la buget,nu vor fi platite salariile pentru angajati de la stat,fie ei greci,romani,etc.
    • +14 (14 voturi)    
      re: privire de ansamblu (Miercuri, 5 mai 2010, 15:27)

      Doina [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      eu propun daca bugetarii fac greva sa facem si noi un protest (cei din mediul privat) pentru restructurarea sectorului public
    • +4 (4 voturi)    
      Ce ne mai place sa ne plangem (Miercuri, 5 mai 2010, 16:10)

      GeoH [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      @Adrian, tata, la fundul sacului se afla cei din Etiopia, altii de prin Africa si America de Sud, vreun miliard de indieni si altii. Noi nu suntem la nici un fund, dar suntem mari maestri ai plansului. Ne vaicarim toata ziua ce rau ne e. Si daca am castiga cat elvetienii, tot ne-am plange. Sa-ti imprumut o batista ?
  • -17 (19 voturi)    
    Trezitiva romani (Miercuri, 5 mai 2010, 15:01)

    Pop [anonim]

    Nu vedeti ca acestii criminali care ne conduc ne calca in picioare au distrus tara furand tot noi cand le dam o lectie ca grecii suntem un popor de lasii si de canalii sa vina Vadim sa intre in mafiotii
    • +11 (15 voturi)    
      Gramatica (Miercuri, 5 mai 2010, 14:22)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Pop

      Ce bine ar fi sa iei tu niste lectii de gramatica inainte.
  • +3 (9 voturi)    
    Touche, Grecia ! (Miercuri, 5 mai 2010, 15:11)

    un evreu sărac [anonim]

    Se întoarce roata - rău faci, rău vei primi. Se plătesc: implicarea în scufundarea celor două petroliere romîneşti de pe vremea lui Ceauşescu şi astfel, scoaterea Romîniei din "axa petrolului" şi implicarea serviciilor greceşti în '89. Show must go on.
  • -4 (18 voturi)    
    lasi.. (Miercuri, 5 mai 2010, 15:17)

    cristus [anonim]

    Azi dimineata troleibuzul in care ma aflam a fost tras 4-5 minute pe dreapta pe Bd Lascar Catargiu pt ca trecea Boc spre Guvern. Asadar, in jur de 20 de persoane au ajuns cu 5 minute mai tarziu la munca pt. ca trecea cel care ne ia impozitele.
    Atata timp cat ne vor ignora si noi vom inghiti asta ca un popor de lasi (inca de pe vremea cand ne otraveam fantanile din calea turcilor),nu o sa vedem niciun politician raspunzand pt. dezastrul total in care ne aflam.
  • +2 (2 voturi)    
    idem Romania (Miercuri, 5 mai 2010, 15:20)

    astralro [anonim]

    Asta putem pati si noi daca nu se termina odata cu bugetarii astia , daca banditii de judecatori mai sunt lasati sa-si faca salarii in instanta , daca primarii fac ce vor , daca sindicatele manipuleaza in continuare pentru interesele lor meschine ......
  • +4 (4 voturi)    
    cineva odata spunea (Miercuri, 5 mai 2010, 15:22)

    nelu [anonim]

    era cineva care spunea odata ca vor veni pentru greci evenimente deosebite, cam pe cand va fi vremea spanacului... la asta s-o fi referind ?! ma tem ca s-ar putea sa fi avut dreptate ...
  • +4 (6 voturi)    
    tare! (Miercuri, 5 mai 2010, 15:31)

    airamerica [utilizator]

    Ce misto....marfa de distractie in Grecia!
    Turismul o sa creasca: cine nu isi doreste sa vada o greva, un Molotov zburand, bataie cu politia.... Chiar ma gandesc serios sa renunt la Bulgaria si sa merg in Grecia, asta daca reusesc sa aflu programul grevelor!
    Super tare!
  • -6 (12 voturi)    
    Diferente intre noi si greci (Miercuri, 5 mai 2010, 15:46)

    Daniel [anonim]

    Este ca noi stam si inghitim, ei nu. Ca orice alta tara decenta nu inghit nimic. Ei stiu ca poporul reprezinta tara si nu guvernantii. Ei trebuie sa ne reprezinte pe noi! nu tara insasi.

    La noi a venit FMIul si avem datorii mai mari ca pe vremea lu ceasca... dar noi ce facem? Stam si inghitim... ca pe centura nu altceva.
  • +8 (8 voturi)    
    greva... (Miercuri, 5 mai 2010, 15:50)

    daku [anonim]

    Interesant ce fac grecii... Nu mi-e clar impotriva a ce protesteaza. Din ce am citit, vorbim de o tara unde se iese la pensie dupa 35 de ani vechime, iar pensia reprezinta 80% din salariu (mediu, cred).

    Nu inteleg ce vor, pomana nu exista in lumea asta. Sa munceasca mai mult si mai bine. Din pacate, situatia lor este in principiu, teribil de asemenatoare cu a noastra.
  • +2 (4 voturi)    
    Numai centrul orasului este afectat (Miercuri, 5 mai 2010, 15:53)

    anonom [anonim]

    Grupuri mici de oameni pot incurca circulatia in centrul orasului.Numai ce se vede din hotel grande bretagne reprezinta centrul protestelor.
    In general omenii au ales sa stea acasa cu familia.
    Greva face sa nu exista nici o emisiune de stiri la radio si tv.
    In fapt cevateanul de rind nu primeste nici o informatie.
    Nu este cenzura...
    Este ceva aseanator ianuarie 1990, cind carul de reportaj al televiziunii romane libere care din cauza cetei nu a plecat de la televiziune la piata victoriei.
    Atunci cind vor fi trecut evenimentele si se va fi terminat greva va intra in functiune aparatul de propaganda.
  • -2 (4 voturi)    
    FMI-ul e de vina (Miercuri, 5 mai 2010, 16:01)

    mimi [anonim]

    Nu grecii sunt de vina, nici parlamentarii lor ci FMI-ul care da bani cu dobinda. Dupa cum vedeti traim intr-o sclavie a creditului iar acum nu se petrece decit acapararea tuturor activelor si indatorarea tarilor pe veci. Iar leader-ul e SUA care are cea mai mare datorie. Tare as vrea sa-i vad si pe ei protestind si trezindu-se din amorteala asta, vreau sa vad cetateni americani dind foc bancilor si scoting din legalitatea activitatea lor, care nu e decit camata si simbria de pe vremuri. Dar asta nu o sa se-ntimple ca sunt prea spalati pe creier de cit de grozavi sunt ei.
    • +3 (3 voturi)    
      Aberezi! (Miercuri, 5 mai 2010, 19:34)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui mimi

      Esti idio(a)t(a)? Ai macar idee ce inseamna FMI????? O banca a caror actionari sunt majoritatea tarilor industrializate ale lumii!!!! In America exista decenta si bun simt. Grecia este tara anarhiei absolute. Din toate puncetel de vedere. Pe de alta parte nimeni nu obliga vreo tara sa ia credite de la FMI. In incheiere mai subliniez doar faptul ca pentru banii imprumutati de la FMI se plateste cea mai mica dobanda de pe piata mondiala financiara!!!!! Prin urmare afirmatiile tale sunt absurde si neacoperite in realitate.
      • -1 (1 vot)    
        Polonezii... (Joi, 6 mai 2010, 0:13)

        9a [anonim] i-a raspuns lui Dorin

        ... n-au acceptat ajutor FMI... si uite ce-au patit!
  • +2 (6 voturi)    
    @Adrian cu Reactia (Miercuri, 5 mai 2010, 16:12)

    Anne [anonim]

    Nu ei s-au adus in situatia asta? cand evita sa plateasca taxele, nu muncesc, cauta mereu calea cea mai scurta si sunt rasfatati in termeni sociali ? Cine i-a adus in situatia asta? Mama neamtului care munceste ? sau statul socialist si conceptia comunista care incurajeaza nemunca si non-valoarea, promovand capusele ?

    ACUM DOUA LUNI am avut doi colegi care au cerut sa plece in somaj, pentru ca prefera sa ia cateva milioane si sa stea acasa, decat sa munceasca pe un salariu de 400 de euro. Astia sunt cei care nu vor sa renunte la "drepturile" lor si da, reactioneaza, pentru ca ei stiu SA SANTAJEZE, stiu foarte bine, si pana acu le-a tot iesit. De obligatii ne ocupam noi astia care producem, drepturile sunt ale alora smecheri? foarte tare, echitate sociala ii spune nu? sau welfare state: eu muncesc si tu iti iei bmw dar ai scutire la intretinere.

    Crede cineva aici ca poti supravietui si trece de varsta adulta purtandu-te ca un copil, miorlaind pentru bani mai multi si sporuri de refacere dupa concediu, si fara sa PRODUCI VALOARE, santajand cu greve la nesfarsit populatia care munceste? Daca da, succes, tocmai ati luat interviul pentru a fi angajati la stat.

    Grecii reactioneaza si isi cer dreptul de a trai CA PANA ACUM, adica fara sa munceasca, ocolind impozitele, dar facand tot posibilul sa fenteze statul si sa ia o pensie mare, preferabil cat mai devreme.


    Petrecere, petrecere, dar la final, cineva tre sa plateasca. Grecii nu vor sa sacrifice nimic, nu isi asuma responsabilitati, abia asteapta sa lipseasca o zi de la munca si de sigur ca au inghitit galusca sindicatelor cu "voi sunteti victime, aidem in strada"...

    Fix ca bugetaru roman: facem greva, iesim in strada daca nu ne dati sporurile de zambet si de refacere dupa concedii. Si iata, guvernu le dadu sporurile inapoi. Pentru ca la noi inca se mai poate, ca mai sunt unii care muncesc, altfel v-ar lua gaia pe toti astia care incurajati grevele frecatorilor de menta cu 14 salarii pe an si 14 pensii !
    • 0 (2 voturi)    
      Bravo Anne (Miercuri, 5 mai 2010, 17:40)

      aka [anonim] i-a raspuns lui Anne

      Ma bucur ca cineva a pus punctul pe i printre atatea pareri mai putin sau mai mult aberante. Se uita ca problemele grecilor se datoreaza unui guvern socialist pus la putere de o populatie lenesa bucuroasa ca e cineva sa le dea bani fara sa munceasca. Dar asta e adevarul, un guvern socialist fara respect si fara responsabilitate la asta duce. Stanga nu poate face decat rau si asa va fi mereu in orice loc din lumea asta. Anne a punctat foarte bine aceste lucruri.
    • +1 (3 voturi)    
      Cine trebuie sa cedeze, (Miercuri, 5 mai 2010, 18:36)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Anne

      grecii cu mentalitatea lor sau statul elen? Statul trebuie sa se adapteze mentalitatii poporului. Oricat de mari pune statul taxele mai abitir se va dezvolta piata neagra. Solutia este ca statul sa-si reduca treptat si continuu cheltuielile. Se pot privatiza sanatatea, educatia, transporturile chiar si sistemul de pensii. Statul sa reglementeze economia numai prin legi si institutii de control fara sa detina actiuni si sa participe la managementul ei. Asta e valabil si pentru romani. Romanii sunt individualisti. Statul trebuie sa puna in valoare individualismul romanului si nu sa faca apel degeaba la spiritul lui civic si corectitudine.
  • +1 (1 vot)    
    Nu e de bine... (Miercuri, 5 mai 2010, 17:11)

    jaditick [utilizator]

    In Grecia se lucreaza foarte mult la negru ceea ce inseamna mai putine daruri platite catre stat, dar statul are nevoie de bani, deci cere un imprumut insa nu prea are de unde sa dea inapoi. Oamenii sunt nemultumiti si urmeaza consecintele. Am citit pe [url=http://www.timisoara.ro]Timisoara.ro[/url] ca romanii care vor sa plece azi in Salonic trebuie sa-si amane calatoria pentru ca toate cursele aeriene internationale dinspre si spre aeroport vor fi blocate, chiar si feriboturile vor ramane la tarm...
  • 0 (2 voturi)    
    Mda... (Miercuri, 5 mai 2010, 19:28)

    Dorin [anonim]

    Grecia este una dintre cea mai bugetofage tari din UE!!!! Acolo cheltuielile bugetare sunt imense. Cam ca la noi. Pensii uriase (cca. 80% din salariu), salariile bugetarilor mari plus sporuri de tot felul, etc. Situatia este comparabila cu cea din Romania. Acum, datorita faptului ca guvernul elen trebuie sa faca reforma, afectand din plin sistemul bugetar, deci si pe bugetari, comunistoizii anarhisti greci au iesit in strada sa distruga totul. Iata unde duce politica iresponsabila de stanga. Pomenile, risipa si incurajarea nemuncii, la un moment dat se deconteaza!!!! Toate problemele grecilor se datoreaza GUVERNELOR SOCIALISTE care au condus Grecia de multi ani incoace. Subliniez GUVERNELOR SOCIALISTE!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Remediul grecesc e unul singur si garantat (Miercuri, 5 mai 2010, 19:38)

    Dorin [anonim]

    Sa-si dea foc la tara ca sa rezolve definitiv problema! Cei care ies in strada si "protesteaza" aruncand cu sticle incendiare sunt ei oare oameni care au discernamant? In mod sigur ca nu. Anarhia, distrugerile, haosul, nu fac decat sa agraveze situatia de care grecii insisi sunt vinovati!!!! Nimeni altcineva. Ei sunt singurii care si-au gestionat treaba acolo. A da vina pe FMI sau pe altcineva, asa cum deja au facut-o unii care-au postat pe-aici, este cel putin o dovada de ignoranta si mediocritate.
  • +1 (1 vot)    
    @Anne@Aka@Constantin samd (Miercuri, 5 mai 2010, 22:05)

    Ganditi! [anonim]

    Nu am vazut mai multa aberatie generalizata printre postacii unui site niciodata!

    Ganditi-va la cateva lucruri inainte sa mai scrieti si nu va mai bazati doar pe cultura voastra TV alias Realitatea, Protv, B1, OTV, Antene

    Daca serviciile turistice se platesc prin virament (cum fac toti tour operatorii) de unde va iese voua calculul ca in Grecia tot turismul este la negru? Si oricum unde se plateste la negru (gen buticuri) voi credeti ca aia iau pensie? Bravos!

    Bugetarii isi iau salariul pe munca copii, ca voua vi se pare ca toti ar trebui sa dea la lopata e o falsa idee si nu vad cum muncesc sau ce produc aia din multinationale precum KPMG, Pricewaterhouse. Ce produc angajatii unei banci private? Ce produc televiziunile? Nu cumva in bugetul privat sunt o multime de bani din sistemul public? Cum se plateste curatenia pe strazi, repararea drumurilor?

    OK! Moara toti care lucreaza la stat! Dar nu cumva sunt o multime la privat care traiesc bine mersi cu bani de la stat?

    Zicea un postac ca FMI nu obliga... dar cand baietii dau dreptul cum se cuvine cum se numeste? Dobanda aia mica (?) care se plateste FMI-ului este dobanda la dobanda cel mai adesea si reprezinta o iesire pentru stat, deci o pierdere.

    Problema la greci e ca au pierdut tiparnita, care acum se afla in Germania si care o manevreaza cum vrea ea.

    Legat de violente dupa cum spunea JF Kenedy, ultimul presedinte patriot: In momentul in care toate solutiile amiabile sunt epuizate, singura solutie este violenta.

    Pazea Romanie!
    • -1 (1 vot)    
      ? (Miercuri, 5 mai 2010, 22:27)

      somewhere [anonim] i-a raspuns lui Ganditi!

      Bugetarii NU isi iau salariul pe munca in Grecia! Doar extrem de putini din ei. Asa ca nu le mai ridica statuie.