Mihai Ghimpu: "Transnistria este teritoriul nostru. Rusia trebuie sa-si evacueze armata, armamentul, sa inceteze sa-l mai sprijine pe Smirnov"

de Olga Popescu     HotNews.ro
Miercuri, 5 mai 2010, 11:15 Actualitate | Internaţional

Mihai Ghimpu, presedintele interimar al Republicii Moldova, explica intr-un interviu pentru cotidianul rus Kommersant de ce a refuzat sa mearga la Moscova pentru parada de la 9 mai si cere imperativ Rusiei sa-si retraga armata din Transnistria. Ghimpu refuza si titulatura de politician "proroman", subliniind ca este "roman".

Liderii CSI se vor reuni la Moscova in cadrul unui summit neoficial pentru a marca Ziua Victoriei. Printre ei ar fi trebuit sa se numere si presedintele in exercitiu al Moldovei, Mihai Ghimpu, care a refuzat insa invitatia.

Rep: In toamna anului trecut, la summitul neformall al CSI de la Chisinau, s-a creat impresia ca sunteti in relatii bune cu Dmitri Medvedev. Acum ati refuzat deplasarea la Moscova. Ce s-a intamplat?
Mihai Ghimpu: Initial, am spus ca merg. Aceasta decizie a fost luata dupa primirea invitatiei oficiale din partea presedintelui Dmitri Medvedev. Apoi au inceput tot felul de miscari ciudate. Ministerul apararii a primit din partea Ministerului rus al apararii o invitatie pentru participarea a 70 de militari moldoveni. Daca a fost o invitatie oficiala, de ce nu a venit pe adresa conducerii Moldovei? In opinia mea, o decizie finala in astfel de chestiuni revine conducerii tarii, nu ministerului. Am refuzat prima data invocand situatia economia dificila si timpul insuficient pentru calcularea cheltuielilor antrenate de o asemenea deplasare. Ulterior insa, chestiunea a fost transferata de anumite forte in plan politic, absolut nepotrivit in cazul de fata. De aceea, cand Alianta pentru integrare europeana a hotarat sa trimita la Moscova nota de plata pentru parada, am declarat ca daca soldatii pleaca la parada, eu voi lua parte la actiunile organizate in Moldova cu prilejul acestei date.


Rep: De ce nu ati merge si dumneavoastra, si soldatii?
Mihai Ghimpu: Exista problema prezentei armatei ruse in Transnistria. Cea ramasa de la URSS. Insasi criza nistreana nu-si gaseste rezolvare de mai bine de 20 de ani. Iar in toti acesti an, Rusia vorbeste despre sustinerea integritatii teritoriale a Moldovei. Ceva nu se potriveste: aici este armata rusa, iar noi plecam la parada din Piata rosie. Ceea ce nu inseamna ca nu recunoastem victoria armatei sovietice impotriva fascismului. Nimeni nu pune aceasta victorie sub semnul intrebarii. Toata lumea este multumita ca un regim a cazut. Partea proasta este ca dupa un regim armata sovietica ne-a adus cu forta altul, regimul comunist, care a instituit foamete si deportari in masa.

Rep: V-a afectat personal?
Mihai Ghimpu: Nu numai pe mine. Aproape fiecare familie din Moldova. M-am gandit: daca soldatii nostri vor fi la Moscova, de ce sa nu marchez 9 Mai aici? Avem si noi veteranii nostri. Voi fi la Chisinau impreuna cu veteranii. Si nu conteaza in ce armata au luptat – sovietica sau romana. In Moldova sunt cetateni care au luptat si intr-o armata si in cealalta. S-a intamplat chiar ca un frate sa fie intr-o armata, altul in cealalta. Am decis sa-i decoram si pe unii si pe ceilalti. Pentru ca acei care au luptat, mai intai, in armata romana, apoi in cea sovietica, dupa care din nou in cea romana au ajuns, intr-un final, impreuna pana la Berlin, pentru ca spre sfarsitul razboiului armata romana a trecut de partea celei sovietice. Sunt nuante pe care conducerea rusa trebuie sa constientizeze. 

Rep: Ati afirmat ca unul dintre motivele pentru care ati refuzat deplasarea la Moscova este nerezolvarea problemei transnistrene si faptul ca acolo continua sa se afle militari rusi. Credeti ca gestul dumneavoastra va ajuta la reglementarea crizei de pe Nistru? Nu era mai bine sa veniti la Moscova si sa abordati aceasta problema?
Mihai Ghimpu:  Se tot discuta de 20 de ani! Predecesorii mei au promovat acelasi curs politic pe placul Rusiei. Daca Moscova spune ca recunoaste integritatea noastra teritoriala, ea trebuie sa rezolve problema. Acolo totul depinde in proportie de 99%, daca nu chiar de 100% de Rusia. Smirnov are o armata dotata cu armamentul detinut de armata sovietica. Ea este in stare mai buna decat armata Moldovei. 

Rep: Desi nu veti fi la Moscova pe 9 Mai, la summitul neoficial din 8 mai veti participa. Aveti programata o intrevedere cu Medvedev?
Mihai Ghimpu: Mi s-a spus ca nu sunt prevazute intalniri bilaterale. 

Rep: Aveti o reteta pentru rezolvarea problemei transnistrene?
Mihai Ghimpu: Rusia trebuie sa-si evacueze armata, armamentul, sa inceteze sa-l mai sprijine pe Smirnov si sa preia de la armata transnistreana intreg armamentul care i-a fost cedat. Am suferit durerea Prutului, apoi durerea Nistrului. Cine are nevoie de toate astea? Cat sange mai trebuie sa se verse pe aceste pamanturi?

Rep: Cum evolueaza relatiile cu Romania? Sub Voronin, nu au fost dintre cele mai excelente
Mihai Ghimpu: Dupa parerea mea, Voronin a stricat dialogul cu Romania sperand ca, astfel, va castiga o carte in plus pentru solutionarea conflictului transnistrean. Dar a gresit. Romania nu este un simplu vecin. Suntem un singur popor, dar doua state. 

Rep: Sunteti catalogat un politician proroman. Se spune ca politica promovata de dumneavoastra si de alianta pe care o conduceti urmareste aducerea Moldovei in componenta Romaniei.
Mihai Ghimpu: Este o prostie. Nu pot fi un politician proroman, pentru ca sunt roman. De ce cnezatele rusesti s-au putut uni intr-un singur stat, iar aici trebuie sa fie trei cnezate? Este un singur popor si o singura limba. Problema rezida in armata care a venit in 1940 pe acest teritoriu. 

Rep: In viitor, aceste cnezate se pot uni?
Mihai Ghimpu: Scopul nostru de viitor este UE, unde nu sunt granite. In programul partidului nostru nu se vorbeste nimic despre unificarea cu Romania.

Rep: Se spune ca Moldova ar adera mai usor la UE fara Transnistria. Ce parere aveti?
Mihai Ghimpu: Nici nu vreau sa comentez. Transnistria este teritoriul nostru. Acolo traiesc cetatenii nostri si noi trebuie sa rezolvam aceasta prolema pana la capat.


Citeste mai multe despre   






















2802 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Un interviu perfect! (Miercuri, 5 mai 2010, 10:41)

    Pink Panther [anonim]

    Felicitari domnule Ghimpu!

    Capul plecat sabia IL TAIE!
    INTOTDEAUNA!
    • -5 (5 voturi)    
      Capul plecat (Miercuri, 5 mai 2010, 16:48)

      Vasile007 [anonim] i-a raspuns lui Pink Panther

      Pai tocmai dimpotriva....daca e plecat, nu il taie....ca de-aia a si plecat, ca sa nu il taie....
      • 0 (0 voturi)    
        n-ai inteles nimic (Joi, 6 mai 2010, 11:44)

        hash [anonim] i-a raspuns lui Vasile007

        cu atitudine servila nu obtii nimic
      • 0 (0 voturi)    
        Subtil (Joi, 6 mai 2010, 14:40)

        Lucian [anonim] i-a raspuns lui Vasile007

        Astia care se reped cu minusuri n-au inteles ironia. Cred ca te refereai la plecarea lui Voronin la Moscova, nu?
    • +1 (1 vot)    
      Versuri (Luni, 24 mai 2010, 17:46)

      elev [anonim] i-a raspuns lui Pink Panther

      Profund asta cu Capul plecat sabia IL TAIE! Eminescu, de la care ati preluat parte din idee, spunea putin invers: Capul ce se pleaca, sabia nu-l taie / Dar cu umilinta lantul incovoaie. Sau, cum spune o vorba veche: Capul ce se pleaca sabia nu-l taie dar nici soare nu-l vede.
      Cat despre firea, gandirea si faptele basarabenilor, nu am cuvinte pentru a-mi exprima admiratia si mandria ca ei sunt romani!
  • +3 (3 voturi)    
    BRAVO GHIMPU !! (Miercuri, 5 mai 2010, 10:47)

    Surfer [utilizator]

    Solutionarea problemei trasnistrene e necesara pentru acederea moldovei la UE
  • +9 (11 voturi)    
    momente rare cand ma bucur ca sunt roman (Miercuri, 5 mai 2010, 11:37)

    Bogdan [anonim]

    In Romania politicienii parca sunt jucatorii de fotbal din Liga I. Numai figuri in cap, dar nu sunt in stare de nimic.
    Mihai Ghimpu insa ne da lectii de politica externa, cu fiecare declaratie ii lasa pe rusi fara replica si arata indirect incompetenta politicii externe romanesti. Este intransigent fara sa fie impertinent si spune lucrurilor pe nume.
    Noi stam pe cap cu parvenitii de dupa '89 care au impresia ca se pricep la toate ...
    Sunt mai mandru de Ghimpu cand se declara roman decat toti politicienii romani de 2 lei, in frunte cu Basescu, Boc, Tariceanu, Nastase, Iliescu etc. Numai fumigene...
    • +1 (3 voturi)    
      Mandria = prostia (Miercuri, 5 mai 2010, 17:02)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Mandria etnica e o prostie. Doar in numele unui surogat identitar pe care ti-l suprapui propriei identitati, iti permiti sa declari asemenea enormitate - ca esti mandru ca apartii unui popor.

      Nu sunt mandru ca impart planeta cu tine.
      • 0 (0 voturi)    
        prostia e mai cuprinzatoare decat mandria (Joi, 6 mai 2010, 10:09)

        roxx [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

        atunci nu esti mandru ca imparti planeta cu francezii, americanii, mexicanii, ungurii, cehii...etc chiar daca nationalismul este o creatie artificiala, nu i se poate nega existenta. si mandria nu i o prostie, mandria este un corolar al demnitatii umane. in plus identitatea personala tine si de identitate etnica..sa ti sugerez niste studii sau carti de sociologie?
    • +5 (5 voturi)    
      Normalitate (Miercuri, 5 mai 2010, 17:09)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Un interviu normal de la care politicienii romani au de invatat. Atitudine echilibrata, lucida si patriotica.

      Bravo Mihai Ghimpu.
  • +7 (7 voturi)    
    Jos palaria !!! (Miercuri, 5 mai 2010, 11:52)

    gigel [anonim]

    Domnule Ghimpu imi soct palaria in fata dvs.
    Ma intreb daca nu vreti sa candidati pentru presedinte al Romaniei in urmatorul mandat ... din partea mea ati avea un VOT!

    Felicitari inca o data pentru VERTICALIATEA de care dati dovada in fiecare luare de cuvant sau interviu!!!!
  • +9 (9 voturi)    
    ma pune pe ginduri (Miercuri, 5 mai 2010, 11:52)

    curios [anonim]

    Sunt din ce in ce mai placut surprins de modul cum gindeste presedintele Ghimpu.
    Asa, ca o fantezie, cum ar fi sa candideze la prsidentia Romaniei?
    • +6 (6 voturi)    
      La asta ma gandeam si eu (Miercuri, 5 mai 2010, 15:10)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui curios

      Si cred ca as fi in stare sa-l votez! Dar totusi cred ca scopul lui nu este sa castige popularitate ca sa avanseze in cariera politica. Unii oameni chiar cred sincer in ce fac si ce spun.
    • +2 (2 voturi)    
      poate te-ar mira (Miercuri, 5 mai 2010, 15:11)

      jean_ [anonim] i-a raspuns lui curios

      dar eu l-as vota !
  • +5 (5 voturi)    
    Bravo! (Miercuri, 5 mai 2010, 12:03)

    Aleksander [anonim]

    Bravo dle Ghimpu! Declaratie de om patriot si curajos!
    tineti-o tot asa!
  • +2 (2 voturi)    
    BRAVO (Miercuri, 5 mai 2010, 12:07)

    StefanAlin [utilizator]

    BRAVO!
  • +2 (2 voturi)    
    Interesant (Miercuri, 5 mai 2010, 12:09)

    suki [anonim]

    Felicitari, d-le Ghimpu, sunteti f abil, si sper eu ca si bine intentionat. Desi nu pare, calea cea mai buna e cea a corectitudinii si echidistantei; pe de alta parte, first things first: de rezolvat problema Transnistriei si dupa aia mai vorbim noi... mi se pare foarte corect sa iti faci temele si sa iti rezolvi problemele fundamentale, nu sa tirasti la nesfirsit dupa tine chestiuni atit de grave.
    Va dores succes in toate initiativele pozitive!
  • +3 (3 voturi)    
    Ghimpu.. (Miercuri, 5 mai 2010, 12:10)

    mem [anonim]

    ăsta e colțos tare.. n-ar vrea sa candideze la președintia Romaniei, dupa Băsescu?
    să facem ca la 24 ianuarie 1859 :P
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari (Miercuri, 5 mai 2010, 12:58)

    Cornel Marinescu [anonim]

    Sper sa scapam de rusi astia, din 1812 numai necazuri avem din partea lor.
    Sustin unirea cu Basarabia, indiferent de costurile financiare, asa ceva nu se masoara in bani, trebuie facuta si gata.
  • -1 (1 vot)    
    Alio ...eto Kriza!!! Podajdi (Miercuri, 5 mai 2010, 13:10)

    Dan [anonim]

    Ghimpule vine crizaaaaaaa...ne afunda naibii pe toti!
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo Domnule Presedinte Ghimpu (Miercuri, 5 mai 2010, 13:13)

    Ionel [anonim]

    Va rugam ca cetatean roman sa participati la alegerile prezidentiale urmatoare din Romania.
    Va fi o singura tara, o singura limba, un singur conducator pe teritoriul acesta DACIA, unde a trait intotdeauna neamul acesta.
    Doamne ajuta!
  • +2 (2 voturi)    
    Lumina divina pentru dl.Ghimpu (Miercuri, 5 mai 2010, 14:46)

    letitia [anonim]

    Bunul Dumnezeu sa-l binecuvanteze pe dl.Ghimpu sa ia decizii bune pentru Basarabia.Doamne ajuta.
  • +6 (6 voturi)    
    Bravo (Miercuri, 5 mai 2010, 15:15)

    din Iasi [anonim]

    Un sincer bravo !!!!!!!
    Imi plac raspunsurile date de presedintele Ghimpu.Raspunsurile sunt limpezi ca o apa curgatoare.Daca veniti in Romania si va depuneti candidatura pentru presedentia Romaniei aveti votul meu.In 20 de ani politica de Dambovita si a aratat ''calitatile''.
    Traiasca Romania dodoloata!!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    stau si ma gandesc care-i cel mai apreciat (Miercuri, 5 mai 2010, 15:16)

    diana [anonim]

    politician roman de la acest moment :)
    sper sa ajunga RM in UE mai repede!

    iar chestia cu candidatura in Romania, daca-si obtine cetatenia ... zic ca asa acum la acest moment fara campanie etc ... si scoate 15%

    analogia cu istoria in timpul unei campanii electorale + o condutia cat mai ok si ferita de ingerentele in viata persoanala a FSB-ului, s-ar putea sa sa-i aduca 60% usor :)

    si cum "proiectul Johanis" n-avea nici un sens, eu zic ca politicienii romani ar putea sa faca un "proiect Ghimpu"
  • +5 (5 voturi)    
    Interviu cu dl. Mihai Ghimpu (Miercuri, 5 mai 2010, 15:21)

    cornel [anonim]

    "Ca simplu cetăţean" îmi scot pălăria în faţa acestui om politic foarte curajos şi care încearcă să apere interesele "poporului său" fără să se ascundă după perdea. Ştiind însă cât de perversă şi de dură este politica la nivel strategic, mă tem de reacţia "marelui urs", ca şi de lipsa de reacţie a celorlalţi meri actori ai politicii mondiale (UE, SUA). Ei îşi dau mîna pentru apărarea intereselor lor, nu ale celor mici. Până la urmă "PISICA TOT TREBUIE RUPTĂ ÎN DOUĂ", iar isotria mai trebuie şi forţată, că nu-ţi dă nimeni pe gratis, trebuie să te lupţi pentru poporul tău. Aşa că, tot bravo, domnule Ghimpu!
    Se-aude domnule Băsescu ? Luaţi exemplu de la acest bărbat de stat, care ştie să facă politică şi nu "joc de glezne" pentru amăgit poporul, ca dvs. Ar fi bine să vă ţineţi de-oparte cu decaraţiile publice pe această temă, că iar "o loviţi ca nuca-n perete" cum aţi mai făcut-o şi cu alte prilejuri în politica externă. Dacă tot vreţi să ajutaţi cu ceva, faceţi-o, prin atitudini politice" acolo unde se face politica, nu prin decalaraţii sforăitoare lîn presă ca să câştigaţi, în mod ieftin, adepţi.
  • +6 (6 voturi)    
    probabil, un viitor, a. i. cuza (Miercuri, 5 mai 2010, 15:28)

    dr. jivago [anonim]

    primul roman, adevarat diplomat
    d-l ghimpu, reprezinta o palma morala data sicofantilor din politica romaneasca. e drept, de manea. de o franchete, ce da frisoane atit rusilor cit si politicienilor din romanica. cit despre comentariile editate de buimaci , gen@dan , astia cred ca posteaza de pe laptopurile securitatii
  • +2 (2 voturi)    
    S-a marcat o noua granita (Miercuri, 5 mai 2010, 15:29)

    Adrian [anonim]

    Soarta Moldovei s-a decis la Summitul Nato de la Bucuresti.

    Bucuresti este granita dintre Nato si Rusia.
    S-a stabilit o noua harta a zonei de influenta.
    Rusia a pierdut Moldova dar a castigat Ukraina.

    E doar o chestiune de timp pana se vor rezolva toate.
    • 0 (0 voturi)    
      Pactul Ribentropp - Molotov...! (Miercuri, 5 mai 2010, 16:21)

      vali [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      ..Pactul Ribentropp - Molotov a fost caduc inca din momentul semnarii lui !...Si Moskva stia si STIE asta !.
      ..Lenin a recunoscut la ONU, cu 2 ani inainte de a muri, ca 5 state din nou creata URSS nu apartineau acesteia, si se angajase ca in 2 ani sa le redea independenta !...
      ...Era conditia pusa pentru ca URSS sa fie admisa la ONU !...
      ...De asta Lenin a si murit, rapid, ...la doar 56 de ani!...
      ...Cele 5 state ???
      - Lituania, Letonia, Estonia, Georgia, ...Moldova !...
      ...De asta 80% din industria grea a Moldovei a fost construita de URSS...in Trans-nistria, pe pamant ucrainian !...Acum, Ucraina... e a lor !...

      ...Granita UE se va opri ...pe NISTRU !!!...
      • 0 (0 voturi)    
        erata (Joi, 6 mai 2010, 10:12)

        nu conteaza [anonim] i-a raspuns lui vali

        onu NU exista cind a murit lenin ci doar liga natiunilor. onu a fost creata dupa al doilea razboi mondial, in 1945, la san francisco.
  • 0 (0 voturi)    
    Buna atitudine (Miercuri, 5 mai 2010, 15:58)

    adrian [anonim]

    Eu sunt convins ca domnul Ghimpu nu o sa aiba mai multe sanse de reusita decat a avut Voronin cu o atitudine complet diferita. Si asta pentru ca Rusia nu sta de vorba nici macar cu Statele Unite in ceea ce vede ca "dreptul sau". Acest lucru nu inseamna ca atitudinea domnului Ghimpu nu este de laudat. Daca intr-adevar nu ai nimic de castigat stand pe fundul tau si facand pe prostul, atunci varianta este sa stai macar drept, cu riscul de a te lovi sau a fi lovit.
    Oricum, o sa urmaresc mai atent evolutia evenimentelor din Republica Moldova. Mai mult decat am facut-o pana acum, pana cand nu a fost nimeni care sa imi atraga atentia.
    Mult succes!
  • 0 (0 voturi)    
    .. (Miercuri, 5 mai 2010, 15:58)

    cata [anonim]

    sa nu uite ghimpu soarta georgiei ;)
  • +2 (2 voturi)    
    Bla, Bla, Bla, Bla ....... (Miercuri, 5 mai 2010, 17:40)

    Apostolu [anonim]

    Acum ca tot v-ati topit in efuziuni literare, poate ne spuneti cand iesiti 1 MILION in strada ca sa cereti Reintregirea TARII !
    Asica cate unul la Chisinau si Bucuresti !
    Aud ?
  • +1 (1 vot)    
    felicitari... (Miercuri, 5 mai 2010, 18:19)

    mar [anonim]

    Un adevarat patriot si un om puternic care spune lucrurilor pe nume.
    Sa spui raspicat ca suntem un singur popor si doua state inseamna foarte mult, si nu pentru prima oara. Mare curaj, mare caracter. FELICITARII!!!!
  • -1 (1 vot)    
    interviu Ghimpu (Miercuri, 5 mai 2010, 18:43)

    gabi morosan [anonim]

    aveti un vot si dela mine pt un presedinte roman.
  • 0 (0 voturi)    
    UN VOT SI DE LA MINE (Joi, 6 mai 2010, 1:13)

    zen [anonim]

    Pe bune ca daca ar candida la presidentia romaniei sunt sigur ca ar castiga.BRAVOOOOOOOOOOO
  • 0 (0 voturi)    
    Presedinte roman (Joi, 6 mai 2010, 2:38)

    Marga [anonim]

    Prima atitudine serioasa din partea unui presedinte roman (dincoace sau dincolo de Prut) in 20 de ani ! Dumnezeu sa te lumineze si sa-ti ajute !
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari (Joi, 6 mai 2010, 8:12)

    Radu [anonim]

    Bravo Mihai Ghimpu !!!
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari !! (Sâmbătă, 8 mai 2010, 16:42)

    Ureche flaviu [anonim]

    Haideti sa facem ceva nu doar sa comentam , suntem cetatenii acestui popor ,daca reusim sa ne strangem in jur de 3,4 milioane din roamania cat si din republica moldova poate am reusi sa punem pe ganduri autoritatile , care ar face ceva de teama unei noi revoluti , doara suntem frati cu molodoveni si trbuie sa fim uniti , sa o facem pentru noi tineri pentru ca noi suntem vitorul , si de atata jeg din politica neam saturat . cine ii de acord cu mine sa intre pe adresa de yahoo flaviu89s sa organizam ceva si in vitorul apropiat sa facem sa devina realitate .