VIDEO Filmul unei operatiuni de comando impotriva piratilor somalezi, dat publicitatii de marina olandeza

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 mai 2010, 15:11 Actualitate | Internaţional

O operatiune reusita
Foto: Captura LiveLeak
Marina olandeza a dat publicitatii o inregistrare video ce prezinta o operatiune de comando impotriva piratilor somalezi care capturasera un vas german, transmite FoxNews. Nava MS Taipan a fost salvata la 5 aprilie de trupele speciale ale marinei olandeze, care au arestat cei 10 pirati somalezi aflati la bord.

Inregistrarea prezentata a fost filmata cu o camera video instalata pe casca unuia dintre soldatii olandezi care a participat la operatiune.

Colonelul Hans Lodder, cel care a comandat operatiunea, a declarat ca soldatii sai au verificat in primul rand daca echipajul vaporului este in siguranta. Dupa aceea, un elicopter de tip Lynx, avand la bord sase trupe de comando, s-a indreptat spre nava capturata de pirati. Sub protectia rafalelor trase de mitraliorii din elicopter, soldatii olandezi au coborat pe puntea principala a navei, fara sa intampine rezistenta din partea somalezilor.

"Piratii s-au predat imediat cand au vazut trupele de comando", a declarat colonelul Lodder. Cei zece pirati au fost arestati si transferati intr-o inchisoare din Olanda.

Surse militare au declarat ca fregata olandeza a actionat fara sa mai astepte aprobarea comandamentului fortei anti-piraterie a Uniunii Europene, aflata in regiune. Militarii olandezi au fost insa laudati pentru operatiunea intreprinsa.



Citeste mai multe despre   






















14154 vizualizari

  • -3 (11 voturi)    
    Erau de-ai nostri (Sâmbătă, 1 mai 2010, 16:03)

    Base [anonim]

    Parca vad ca de fapt "piratii somalezi" erau de fapt niste ciori romanesti suite ilegal in Constanta la bordul navei nemtesti, iar echipajul navei a chemat trupele de comando atunci cand s-au umplut de paduchi, prin megafoanele navei cantau tare numai Guta si Salam iar banii si i-au pierdut la alba neagra.
    • +1 (1 vot)    
      mda... (Duminică, 2 mai 2010, 13:04)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Base

      nu mai tot crede tu atata
  • +7 (7 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 1 mai 2010, 22:12)

    ... [anonim]

    Somalezii cred ca sunt bucurosi ca vor ajunge in Olanda, chiar daca vor fi la inchisoare, macar nu vor muri de foame.
    • +1 (1 vot)    
      pirateria asta e foarte ciudata (Duminică, 2 mai 2010, 10:26)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui ...

      la cati bani au incasat ,la cate nave sechestrate,somalezii trebuiau sa arunce cu banii prin cazinouri!in opinia mea banii ajung la cativa intermediari care negociaza recompensele,de cu totul alta natie decat somalezii ,in timp ce amarastenii ies permanent la lucru prin apele internationale!
      daca vreo tara ar fi dorit sa faca curatenie ,o singura nava de razboi facea fata!
      se tolereaza aceasta piraterie...
      • 0 (0 voturi)    
        Tu esti.... (Luni, 3 mai 2010, 2:19)

        mateescu [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        Pardon Eneas dar nu ar mai trebui sa te bagi pe forum la Hotnews, pt. ca stii f. putine lucruri,daca tu crezi ca este usor sa securizezi o zona de coasta cat distanta intre Bucuresti si Madrid esti sus cu pluta, mai ales ca nu-i vb. doar de o linie ca o frontiera, piratii pe aceasta distanta se misca si pe latime pana la 1000km, apoi pana acum piratii au cerut bani si nu au facut victime, daca incepi sa-i impusti incep si ei, firmele navale au segur, se multumesc ca marianarii sa scape cu viata decat sa inceapa un razboi. Piratii au atacat, nave egiptene, saudite, europene, chinezesti,etc, deci ca sa dam curs logicii tale, trebuie sa fie cineva mai tare decat toti astia in spate ca sa-i faca sa nu reactioneze. Somalia are 9 milioane locuitori, daca ar cere zilnic 90 milioane, s-ar lafai in 10 euro fiecare, prea putin pt. o viata demna, nu mai zic de cazinouri, dar ma tem ca nici macar intr-un an nu au scos din piraterie suma asta.
  • -3 (5 voturi)    
    nu credeam ca olandezii (Duminică, 2 mai 2010, 11:57)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    sint asa coiosi, ii credeam mai malaieti, cam ca belgienii.
  • 0 (0 voturi)    
    pacat ca nu au fost la fel de profesionisti (Duminică, 2 mai 2010, 23:04)

    nasu [anonim]

    olandezii astia si in Yogoslavia ... din cauza fricii unor soldati olandezi ... mii de albanezi au fost masacrati
    • 0 (0 voturi)    
      hai fugi cu basul (Luni, 3 mai 2010, 2:25)

      finul [anonim] i-a raspuns lui nasu

      Castile albastre nu sunt sa ia o pozitie dura, sunt trimise de politicieni mediocrii care vor sa dea senzatia ca fac ceva, ro. are tasa de femei asasinate de soti sau ex-iubiti de 40x mai mare decat unele tari din occident, deci mii de femei au murit pt. ca romanii nici macar nu au stiut ani de zila ca situatia este asa grava, eu am citit ziarele zilnic 2-3 ore, abia prin 2008 am vazut ca au murit 650 pe an, iar in spania mor 55 dintre care vro 15 printre emigranti si asta la o tara de 46 milioane. In loc sa vezi pacatul din ochiul olandezilor mai bine l-ai vedea pe al romanilor, patriarhul nu a iesit niciodata sa ceara romanilor sa nu-si mai omaore si bata sotiile, ba chiar pe ei ii scotea din sarite cipul, desi 99,9% dintre romani nu vor ajunge in USA.
  • 0 (0 voturi)    
    sase trupe de comando... (Joi, 13 mai 2010, 23:25)

    Jolly Roger [anonim]

    Domnilor jurnalisti de la Hotnews un pic mai multa atentie la traducerea din engleza.
    In loc de "sase trupe de comando" folositi si dumneavoastra "sase soldati de commando" sau si mai bine ""sase membri ai commando-ului".