Corespondenta din Polonia

Accidentul de la Smolensk: Coincidenta tragica

de Claudia Silaghi     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 17:17 Actualitate | Internaţional

In 1940, Armata Rosie a masacrat 22.000 de militari polonezi pentru a-si extinde dominatia. Tragedia e inca prezenta in mintile polonezilor, mai mult cu cat partea rusa nu si-a recunoscut oficial vina niciodata.

Polonezii nu au iertat, Rusia a uitat si azi s-au dezgropat mortii. Printr-o coincidenta stranie, dupa 70 de ani, la nici mai putin de 19 kilometri de padurea Katyn au murit seful statului, elitele securitatii nationale si alti demnitari. Polonia e in stare de soc. Semnificatia Katyn trezeste multa durere si furie.

La fel ca si in orice stat, Kaczynski era urat si iubit, dar un lucru e cert. Toti il plang azi. Kaczynski a fost un presedinte puternic ce si-a reprezentat cu mult succes tara in forurile europene si internationale. Vocea Poloniei a fost una raspicata si clara. Unul dintre statele fondatoare ale Uniunii Europene, micuta Luxemburg, desi cu o comunitate luxemburgheza aproape inexistenta, si-a deschis nu de curand o ambasada in Varsovia. Nu fara motiv. Polonia lui Kaczynski a cunoscut nu doar un boom economic ci si unul diplomatic.

Dar poate ce este si mai socant e ca azi si-au pierdut viata Comandantii Fortelor Armate, Aeriene, Terestre, Marine si Speciale a Poloniei. Parca cineva ar fi vrut sa le reimprospateze memoria polonezilor.

Relatiile polono-ruse nu au fost niciodata dintre cele mai bune, dar azi sunt pe muchie de cutit. Si nu pentru ca polonezii nu cred in accidente, ci pentru ca vor o investigatie corecta si o Rusie capabila sa se comporte onorabil si asumat. Neincrederea polonezilor nu este una nejustificata. Masacrul de la Katyn este inca o pata neagra nerezolvata in relatiile dintre cele doua state.

Claudia Silaghi
College of Europe


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

13194 vizualizari

  • -10 (14 voturi)    
    Invatati rusa baieti! (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 17:25)

    kalasnikov [anonim]

    Altminteri primiti vizita unui mesager calibru 7.65 si va intoxicati cu plumb....
    • +1 (11 voturi)    
      spiritele celor 22.000 de militari polonezi ucisi (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 17:56)

      gopo [anonim] i-a raspuns lui kalasnikov

      Spiritele celor 22.000 de militari polonezi ucisi n-au vrut pacea cu rusii care se pregatea azi.
      • +2 (8 voturi)    
        din pacate e cea mai buna reamintire (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 19:28)

        rov1 [anonim] i-a raspuns lui gopo

        va sti automat toata lumea despre cei 22.000.
        Asta si-au dorit oare ?
        • +5 (5 voturi)    
          Polonezii nu au nevoie de reamintiri (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 22:59)

          Mihaela [anonim] i-a raspuns lui rov1

          pentru ca ei nu uita.O sa va povestesc o intamplare.In 2008,pe Valea Loarei am vizitat castelul Montresor, propietatea contelui Branicki(veche familie poloneza).Absolut intamplator,contele a auzit ca suntem romani ,si a venit personal si ne-a prezentat tot castelul.In fata entuziasmului celorlalti turisti,majoritatea francezi(noi eram uimiti,dar am crezut ca este traditia locului)contele a spus ca in 1940, unchiul sau ,general in armata poloneza, s-a refugiat in Romania. A pastrat o minunata amintire Romaniei si romanilor(si romancelor,pentru ca fusese si ceva amor la mijloc).In memoria unchiului sau,contele a facut pe ghidul pentru cei 2 turisti romani care ii vizitau casa. A fost minunat. Nu cred ca m-am mai simtit vreodata asa de mandra ca sunt romanca in strainatate.
        • +1 (1 vot)    
          au ignorat in mod repetat ... (Duminică, 11 aprilie 2010, 7:18)

          un model simplu [anonim] i-a raspuns lui rov1

          experiment:
          1. se ia un purice - si se striga "Sari!" - puricele a sarit
          2.se rupe unul din picioarele lui si se striga "Sari!" - puricele a sarit
          3.se rup toate picioarele lui si se striga "Sari!" - puricele nu a sarit.
          Concluzie: daca se rup toate picioarele unui purice el nu mai aude.
      • 0 (2 voturi)    
        Revansa (Duminică, 11 aprilie 2010, 11:17)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui gopo

        Spiritele mortilor trebuiau sa se razbune pe rusi nu pe conationalii lor !! Atunci era o revansa adevarata .
        • +2 (2 voturi)    
          Despre ce vb? (Duminică, 11 aprilie 2010, 15:56)

          Lilia73 [utilizator] i-a raspuns lui Dan

          Foarte interesant.. revansa adevarata..cata logica! Tu socoti ca rusii de azi sunt de vina pentru masacrul celor 22000? Si nu-i adevarat ca rusii nu au recunoscut ca serviciile secrete NKVD a lui Stalin au ucis acei ofiteri si intelectuali, asta s-a intamplat inca in anii 90 de catre Gorbacev.
      • 0 (0 voturi)    
        reamintire?! (Joi, 15 aprilie 2010, 10:13)

        tibi [anonim] i-a raspuns lui gopo

        atata timp cat mass-media nu va indica pe adevaratii autori ai masacrelor(si nu numai uneltele lor),astfel de evenimente nu vor duce la prietenie intre popoare.
    • +1 (1 vot)    
      calibru 7.65 (Luni, 12 aprilie 2010, 9:57)

      adrian_r5 [anonim] i-a raspuns lui kalasnikov

      ... pistol Carpati ???
  • +13 (13 voturi)    
    e incredibil (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 17:33)

    adina [anonim]

    cred ca daca s/ar fi facut un film cu un astfel de subiect - sa moara atatia lideri polonezi in timp ce merg la katyn - ar fi fost considerat un film prost.....
    • +1 (1 vot)    
      katyn (Duminică, 11 aprilie 2010, 1:32)

      katyn [anonim] i-a raspuns lui adina

      urmatoarea mica coincidenta este aceea ca filmul "Katyn" exista !!! si ar fitrebuit transmis sambata seara (atentie) pe programul 1 polonez,...din pacate nu a fost transmis...din cauzele catastrofei...spisk sau coincidenta...
  • +1 (7 voturi)    
    hmmm (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 18:33)

    me [anonim]

    nu cred in coincidente...
  • +5 (5 voturi)    
    Atentie! (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 18:36)

    angel [anonim]

    Cei 22mii nu erau NUMAI militari ci si Elite ale Poloniei din toate paturile sociale: Cei mai buni avocati, reprezentanti ai culturii poloneze , economisti , preoti etc... impreuna cu familiile lor: femei si copii.
    Stranie coincidenta!!
    • +9 (9 voturi)    
      Doar fapte... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 19:54)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui angel

      Dintre cei 22.000 de militari asasinati de Armata Rosie. NKVD, etc., un numar de aproximativ 5.000 erau ofiteri, recrutati dintre elitele polone. Ca o paranteza, in 1652, la Batoh (actuala Ucraina), o armata de 45.000 de cazaci aliati cu tatarii crimeeni a infrant o armata polona care numara in jur de 10.000-11.000 de oameni.Au murit aproximativ 8.000 de polonezi, iar dupa batalie toti prizonierii polonezi au fost executati, iar printre morti s-au numarat hatmanul Coroanei, Marcin Kalinowski, fiul sau Samuel, Marek Sobieski - fratele viitorului rege Jan al III-lea Sobieski (invingatorul turcilor la Viena, in 1683). Maniera in care cazacii ucrainieni au asasinat niste prizonieri, intre care lideri marcanti ai Poloniei acelei vremuri, seamana izbitor cu modul in care au inteles bolsevicii, in anul 1940, sa distruga elita Poloniei.
      Revenind la episodul Katyn, sa nu uitam ca, timp de zeci de ani, aparatul de propaganda al Uniunii Sovietice a sustinut teza ca polonezii au fost asasinati de nazisti...
      • +3 (5 voturi)    
        Dialectica crimei (Duminică, 11 aprilie 2010, 12:27)

        Razvanel [utilizator] i-a raspuns lui Dan

        Rusii au aplicat-o in toate tarile ocupate, inclusiv in Romania. Primul pas era distrugerea fizica si intelectuala a elitelor. Al doilea era recladirea ordinii sociale de la zero prin mistificarea istoriei, brutalitate si impunerea unei egalitati fortate. Metoda nu tine numai de stalinism, ci de comunism in general (o propovaduiau Marx, Engels si mai tarziu Lenin). In ziua de astazi brutalitatea a fost inlocuita cu tehnicile mai subtile ale corectitudinii politice. Am vazut cu totii unde s-a ajuns.

        Dumnezeu sa-i ierte!
        • +1 (1 vot)    
          rusia vs urss (Luni, 12 aprilie 2010, 10:55)

          StefanAlin [utilizator] i-a raspuns lui Razvanel

          Rusia nu este URSS. Stalin nu era rus ci georgian. Nici Marx si Engels nu erau rusi... deci rogu-te o mica diferentiere intre rusi si sovietici. Nu uita ca prima constitutie a Tarilor Romane a fost adusa de rusi (regulamentele organice) nu de sovietici ;)
      • 0 (0 voturi)    
        lacune selective in memoria istorica (Duminică, 11 aprilie 2010, 15:49)

        cazaciok [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Nimeni nu contesta tragedia poloneza de la secolul 18 incoace. Insa batalia de la Batoh apartine unei epoci in care Polonia-Lituania era marea putere regionala si ca atare armata lui Marcin Kalinowski era in drum sa-i puna la punct pe cazacii zaporojeni si pe ... moldoveni. Da, fiindca acestia voiau sa faureasca o alianta anti-polona printr-o casatorie: Timofei Hmelnitki, fiul lui Bogdan, cu Ruxandra Lupu, fiica domnitorului Vasile Lupu. Batalia celor cinsprezece mii impotriva a 50 000 de cazaci si tatari din Crimeea s-a soldat cu o infrangere, mai ales ca parte din trupe voia sa dea bir cu fugitii. Carnagiul celor 8 000 este considerat o razbunare a infrangerii cazacilor din 1651 la Beresteczko (Kalinowski fiind unul dintre comandanti) - oamenii se masacrau si in acele timpuri, cu mijloacele rudimentare la dispozitie. Apoi, marele ataman Hmelnitki a fost un razvratit si nu tocmai un baiat finut.
  • -1 (11 voturi)    
    Pericol! (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 18:57)

    adrian88000 [utilizator]

    E foarte riscant pentru un sef de stat membru NATO sa zboare deasupra Rusiei. Asta cel putin cat Putin e la butoane la Moscova.
  • +5 (17 voturi)    
    tragedie (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 19:26)

    John Millo [anonim]

    Dumnezeu sa odihnesca sufletele acestor oameni mari la sfat,crestinatatea a pierdut reprezentantii de valoare,acesti oameni au stiut sa spuna NU cand era in interesul poporului lor,au spus ce au gandit si in fata politicienilor globalisti de la Bruxelles.In fata politicilor comunistoide europene se opuneau,au si reusit,de multe ori,au aparat poporul polonez de agresiunile diverse venite din partea bancherii mondiali, nu precum a facut Basescu,lasand tara la cheremul bancherilor.Polonia nu a ingenuncheat,Romania este pierduta cu asemenea conducatori.
    Gemenii polonezi reprezentau dreapta politica in adevaratul sens nu facaturi comuniste ca Basescu si portocalii acestuia.Acei oameni nu au jefuit Polonia cum fac ai nostrii.
    Chiar merita respect,si Papa de la Roma statea drept in fata acestor adevarati crestini catolici.
    Orice acuzatie la adresa Rusiei in cazul acestei tragedii este gratuita si rauvoitoare,trebuie acuzati bolsevicii care au masacrat la Katyn 22.000 de ofiteri polonezi,acestia,bolsevicii si ideologia lor criminala trebuie blestemata si trimisi la lada de gunoi a umanitatii.
    Dumnezeu sa-i odihneasaca in pace!!!
    • -1 (9 voturi)    
      ..." Prostanacule", tu esti ?... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 20:21)

      Vali [anonim] i-a raspuns lui John Millo

      ..." Prostanacule", tu esti ?...
      ...Ai prins glas si acum o intorci ca la Ploiesti, ca de obicei?...
      ...Cine voia sa lase in continuare tara pe mana escrocilor, mogulilor, talharilor ,asa cum a facut si predecesorii tai PSD-isti, iliescu si nastase???
      ...Mai ai curaju' sa vorbesti de Basescu???..
      ...Sau esti vreun postac care primesti suplimentar ptr sambata si duminica???...
  • +2 (8 voturi)    
    Un' nou Katyn' iar Putin poate stie mai multe... (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 19:37)

    urania [utilizator]

    Chiar daca e o pura coincidenta, polonezii si nu numai ei vor ramane cu ferma convingere ca ceva a fost in neregula! In secolul nostri, cu tehnologia existenta si posibilitatile de control si comunicare nu pot sa cred ca asemenea coincidente ciudate sunt veridice! Proverbul cu 'timeo danaos et dona ferentes' nu mai e de actualitate, trebuie sa spunem 'teme-te de rusi chiar daca iti fac daruri'! A fost poate un' nou Katyn' iar Putin si ai lui e posibil sa stie de ce...
    • -1 (5 voturi)    
      mda.. (Duminică, 11 aprilie 2010, 16:09)

      Lilia73 [utilizator] i-a raspuns lui urania

      Esti cam dusa cu pluta.. Faci parte din randurile celor suspiciosi, cred ca-ti spionezi vecinii, scrii reclamatii, nu primesti niciodata informatia ca atare, dezvolti, le intorci pe-o parte si pe alta.. Din pacate pentru tine si multi ca tine, e simplu, e o trista coincidenta. Si nici un rus nu-i de vina pentru accidentul de eri, si nici un rus a zilelor noastre nu poate fi vinovat de masacru celor 22 de mii de polonezi.
      • +1 (1 vot)    
        raspuns pt Lilia73 (Luni, 12 aprilie 2010, 0:43)

        urania [utilizator] i-a raspuns lui Lilia73

        "Pilotul este posibil să fi acţionat la indicaţiile cuiva" a afirmat, ieri, la Gdansk, fostul preşedinte polonez Lech Walesa. El a spus că piloţii care fac parte din detaşamentul ce zboară cu demnitarii polonezi sunt profesionişti cu cea mai înaltă calificare şi că „este puţin probabil să fi putut lua de sine stătător decizia de a face încercare după încercare să aterizeze în condiţii de ceaţă", susţine el. Aceste afirmaţii nu fac decât să alimenteze teoriile conspiraţiei care abundă deja pe bloguri, referitoare la o posibilă implicare a ruşilor în tragedia aviatică." Asa ca, Lilia93, 'e usor a spune vorbe', a jigni si face exercitii stupide de imaginatie, gen 'esti dusa cu pluta'.Tu faci parte din tagma refulatilor ce posteaza peste tot sub pavaza anonimatului! Doar pe net poti fi oricine si spune orice sau sa-i judeci pe ceilalti inainte de a te judeca pe tine ce hram porti!
      • 0 (4 voturi)    
        cu pluta spre est (Luni, 12 aprilie 2010, 2:03)

        Nostradamus [anonim] i-a raspuns lui Lilia73

        In afara faptului ca jignesti altceva ce mai stii sau te intereseaza!?
        Eu , iti marturisesc nu-mi pun nici o intrebare, am mintea atat de odihnita incat cred prosteste tot ce mi se spune fara a cerceta prea mult...
        Ce sange iti curge prin vene!?

        "Si nici un rus nu-i de vina pentru accidentul de eri, si nici un rus a zilelor noastre nu poate fi vinovat de masacru celor 22 de mii de polonezi".

        Eu te cred sincer numai ca realitatea spune ca multi dintre cei care s-au purtat ca niste macelari la Katyn sunt inca in viata si, mai mult decat atat, sunt considerati eroi ai Rusiei si decorati pentru merite deosebite..
        Citeste!
  • +2 (2 voturi)    
    Pronuntia KATYN (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 20:02)

    Luci [anonim]

    As dori sa precizez ca am auzit in media audio-vizuala foarte des pronuntat Katyn ca si "Katin" in limba romana! Nimic mai gresit! Se spune "Katân". Nu mai copiati pronuntia de pe surse in limba engleza!
    • +2 (2 voturi)    
      pronuntie (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 21:15)

      horatiu [anonim] i-a raspuns lui Luci

      In poloneza Katyń se pronunta aproximativ "Katâni" unde "ni" de la sfirsit se pronunta cu un usor accent ardelenesc ....
  • +3 (7 voturi)    
    Un moment al adevarului.. (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 20:02)

    Cain si Abel [anonim]

    Tragediile in lant pe care le-au provocat rusii, acest popor atat de lacom, smulgand fara scrupule atata pamant strain si trecand prin iad atatea vieti omenesti… Totul se plateste, .. este o lege nescrisa.. Cine a produs atata rau si suferinta..nu va iesi din acest cerc vicios fara a recunoaste , fara a intoarce in vreun fel roata raului care se tot invarte in inertie..
    Acei 22000 de poloneji ucisi, comemorati acum, striga la Dumnezeu.. NU se poate sterge cu buretele asa ceva…
    Constiinta nationala a acestui popor rus atat de lacom.. cat poata duce oare ??
    E atat de grozava aceasta mega-tragedie incat ar trebui sa produca urmari .. Vom vedea .. Patriarhul Kirill va intelege sigur adevaratele cauze..
    • +2 (2 voturi)    
      da (Duminică, 11 aprilie 2010, 16:12)

      Lilia73 [utilizator] i-a raspuns lui Cain si Abel

      Dupa logica ta, daca atribui tot raul unuei intregi natiuni, atunci e adevarat ce se spune si despre romani cand un hot sau violator e judecat in Europa.
  • +4 (6 voturi)    
    stalin nu a murit (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 20:06)

    mononymus [anonim]

    Pactul Ribbentrop-Molotov (Hitler-Stalin, Sitler-Htalin) pare a fi inca in vigoare, sigur este ca a produs noi victime. La 70 de ani de la aneantizarea elitelor Poloniei, Polonia isi pierde din nou varfurile. Cauzalitatea, evident... Daca nu ar fi existat Hitler si Stalin, daca nu ar fi fost anul 1940, daca nu ar fi existat complicitatea criminala - timp de zeci de ani - a 'puterilor' occidentale, care stiau cine a ucis la Katyn, poate ca nu se ajungea aici, astazi, 10 aprilie, o yzi in care polonezii se intreaba pe drept cuvant "Quo vadis".
  • -3 (7 voturi)    
    Tragedie (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 20:20)

    Observatore [utilizator]

    Pt polonezi e tragedie ca s-a intimplat pt noi ca nu.
    • 0 (0 voturi)    
      pentru Observator (Duminică, 11 aprilie 2010, 16:15)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

      " Ca nu" ce? Nu vreau sa cred ca ai ganduri criminale, de aceea nu te inteleg. Ce ai vrut sa spui?
  • -1 (5 voturi)    
    scenariu (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 20:30)

    woland [anonim]

    cum ar fi fost daca ar fi cazut pe delegatia rusa?
  • +8 (8 voturi)    
    istorie pura (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 22:22)

    Dan [anonim]

    http://ro.wikipedia.org/wiki/Masacrul_de_la_Katy%C5%84

    Veti afla o gramada de lucruri interesante despre ce au facut bolsevicii Stalin, Hrusciov si altii (observati ca nu vorbesc despre poporul rus, ci despre comunistii sovietici) si maniera in care "democratii" aparatori ai libertatii, Churchill si Roosevelt, au acoperit crima. Asta in conditiile in care militarii polonezi au murit cu miile pentru eliberarea Europei de sub Hitler; amintiti-va ca polonezii din divizia generalului Wladyslaw Anders au fost cei care au cucerit manastirea de la Monte Cassino. Rasplata anglo-americanilor ? Aceeasi ca si in 1939 (ma refer la guvernul britanic).
    • 0 (0 voturi)    
      O chestie draguta (Duminică, 11 aprilie 2010, 15:58)

      razvanel [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Desi toata lumea stie adevarul, in Anglia, istoria oficiala afirma si in ziua de astazi ca vinovatii pentru masacrul de la Katyn au fost nazistii...
  • +1 (5 voturi)    
    TU 124 ?? JUNK !!! (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 23:19)

    jb [anonim]

    Dzeu sai odihneasca pa sarmanii Polonezi..Un popor de eroi, care se lupta de secole pentru supravietuire !
    Nu inteleg insa CUM este posibil ca un popor de oameni inzestrati, MAI CRED in "vecinii" lor rusi ??Dupa toate crimele pe care rusii le-au facut dealungul secolelor IMPOTRIVA tuturor popoarelor care ii inconjoara ?? Dupa ce au ucis fara mila si justificare "floarea" armatei si intelectualilor poloni la Katyn ?? Cum poti cumpara si UTILIZA avioanele costiug produse de Tupolev ? Un betiv habauc plin de vodca ?? Am zburat de 2 ori in viata mea cu TU 104 (groaznic..nu mas mai fi urcat niciodata in asa ceva..!) prin 1960, si apoi cu TU 124...aceiasi senzatie...Cum este posibili ca oameni intelgenti (presupun..) ca Polonezii sa foloseasca pentru Presedintele lor (!!??) asemenea dricuri..si pe aeropoarte...improvizate si "mentinute" de betivi ??
    Dl Basescu sa binevoiasca sa schimbe Boeingul 707 pe care il foloseste... Chiar un Bo 737/400 sau chiar 800 ?? refurbished este net superior oricarui "avion" construit de fistecine...
    Apropo de avioane : SINGURELE care trebuie bagate in seama sint cele cu ORE !! de zbor (NR) si cel mai mic nr de accidente/defectiuni.
    • 0 (0 voturi)    
      Stai pe buci! (Duminică, 11 aprilie 2010, 16:22)

      Lilia73 [utilizator] i-a raspuns lui jb

      Vai de capul tau! Aici nu merge vorba despre tine! Cine a zburat cu TU154 stie ce diferenta mare e intre acest avion si un Boeing..ca intre o mercedes si o caruta.
  • 0 (2 voturi)    
    ww3? (Duminică, 11 aprilie 2010, 1:09)

    Bogdan [anonim]

    incepe world war 3? :)
  • +2 (2 voturi)    
    Din pacate.. (raspuns lui Dan) (Duminică, 11 aprilie 2010, 7:19)

    Cain si Abel [anonim]

    Dta vorbesti de "comunistii sovietici, nu de poporul rus ".. Dar vezi in istorie ca geana asta imperialista ruseasca se manifesta de mult mai mult timp. Citeste testamentul lui Petru cel Mare.. numai..