SUA au autorizat operatiunile de ucidere a clericului musulman Anwar al-Awlaki

de R.P.     HotNews.ro
Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:01 Actualitate | Internaţional

Guvernul Statelor Unite a autorizat operatiunile de capturare sau ucidere a clericului musulman radical Anwar al-Awlaki, care in prezent se afla in Yemen. Anwar al-Awlaki, care este cetatean american, este acuzat pentru implicare in planuirea unor atacuri asupra SUA, potrivit unor oficiali citati de BBC. El este vazut ca unul dintre liderii importanti ai al-Qaida in Yemen.

Statele Unite au avertizat ca Yemenul devine un paradis sigur pentru al-Qaida. Ordinul a fost dat la inceputul anului, de administratia Obama, dar a fost dezvaluit dupa revizuirea politicii de securitate nationala. "Pericolul pe care Awlaki il prezinta pentru aceasta tara nu se rezuma la cuvinte, el s-a implicat in planuri secrete", a declarat un oficial american, sub protectia anonimatului, pentru cotidianul New York Times. Alti oficiali au confirmat aceasta informatie pentru Reuters, precizand ca Awlaki este pe "lista tintelor" de capturat sau ucis.

Lista este detinuta de CIA si include numele persoanelor despre care guvernul SUA crede ca planuiesc atacuri teroriste. Pentru ca Anwar al-Awlaki este cetatean american, plasarea sa pe lista a trebuit sa fie aprobata de Consiliul National de Securitate. "Awlaki stie ce a facut si stie ca nu va fi primit cu strangeri de maini si flori. Nimic din toate acestea nu ar trebui sa surprinda pe nimeni", a declarat oficialul citat de New York Times.
 
Numele lui Anwar al-Awlaki este legat si de atentatul esuat comis in ziua de Craciun de un nigerian, impotriva unui avion ce efectua cursa Amsterdam - Detroit, dar si de atacul din noiembrie anul trecut, de la baza militara americana Fort Hood. 


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

1727 vizualizari

  • -6 (10 voturi)    
    Ce democratie! (Miercuri, 7 aprilie 2010, 18:26)

    gigel [anonim]

    Prin urmare, SUA autorizeaza o opertaiune de ucidere a unui cetatean american???

    Nasol, parca numai URSS-ul era acuzat ca face asta! Te pomenesti ca era tot o minciuna, propaganda ieftina?
    • +1 (1 vot)    
      ne lasati domne cu terorismul asta? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 23:47)

      george [anonim] i-a raspuns lui gigel

      ce naibii au innebunit americanii astia , toata ziua buna ziua terorism in sus terorism in jos, alQaida, benLaden ,Batman

      Acum au scos-o cu nigerianul care a ajuns fara pasaport intr-un avion cu destinatia USA si avea artificii in pantaloni :))
  • -5 (9 voturi)    
    deci... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 18:29)

    jg [anonim]

    deci obama poate sa execute cetateni americnai fara proces....
    • +4 (4 voturi)    
      Exact... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 18:47)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui jg

      Orice stat face asta. Democratia din carti nu exista. Exista interese si schimbari facute la presiunea opiniei publice.
    • -1 (1 vot)    
      jg, (Joi, 8 aprilie 2010, 13:07)

      haril [anonim] i-a raspuns lui jg

      americanul acesta este fugit de sub excorta si va avea soarta celor fugiti de sub excorta.Daca se va preda de buna voie tarii al carei cetatean este,atunci va avea dreptul de a fi judecat de o instanta,conform legilor tarii parasite,ale carei legi le-a incalcat.
  • +8 (10 voturi)    
    Daca ar fi sa se astepte... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 18:57)

    A.Corneliu [utilizator]

    ...pana la perfectarea formalitatilor juridice, s-ar mai ajunge la inca un atentat cu mii de morti.
    Poate inca n-ati inteles ca lumea se afla deja in razboi.
    Nu mai e timp de scarpinat in cap sau in alta parte!
  • +3 (3 voturi)    
    "safe haven" (Miercuri, 7 aprilie 2010, 21:00)

    Bogdan [anonim]

    E "haven", nu "heaven".

    "safe haven" se traduce prin "refugiu sigur", nu "paradis sigur".
    • 0 (2 voturi)    
      D-le Bogdan, tot respectul! (Miercuri, 7 aprilie 2010, 22:06)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Din pacate traducatorii si adaptorii textelor de la HN mai au unele probleme cu engleza.
      Caci cum altfel s-a putut ajunge la traducerea frazei: "US officials have warned that Yemen is becoming a safe haven for al-Qaeda militants" asa cum a iesit, cand de la prima vedere "paradisul" n-avea ce sa caute acolo?
      O traducere dupa ureche...
  • +2 (4 voturi)    
    Doamne ajuta (Miercuri, 7 aprilie 2010, 21:09)

    T+C [anonim]

    Doamne ajuta și cu cit mai multi teroriști islamiști anihilați cu atât mai bine.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 23:46)

    gigi [anonim]

    'uciderea clericului radical'

    cine e radical aici ?