UPDATE Fost reprezentant al ONU: Presedintele afgan Hamid Karzai ar putea avea probleme cu drogurile  

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 7 aprilie 2010, 8:55 Actualitate | Internaţional

Fostul adjunct al Reprezentantului ONU in Afganistan, Peter Galbraith, a pus la indoiala "echilibrul mental" al presedintelui afgan, Hamid Karzai, sugerand ca acesta ar putea fi chiar toxicoman, intr-un interviu pentru postul american de televiziune MSNBC, scrie AFP.

 "Este cunoscut pentru lansarea unor diatribe, poate fi foarte emotiv, impulsiv. In fapt, surse apropiate palatului prezidential spun ca acesta ar avea o anumita preferinta pentru unul dintre produsele de export cele mai rentabile din Afganistan", a declarat Galbraith.

Afganistanul este principalul producator si exportator mondial de opium.

Rugat sa fie mai precis in afirmatiile sale, fostul oficial al ONU a raspuns: "Exista informatii in acest sens, dar oricare ar fi cauzele, adevarul este ca poate fi foarte emotiv".

Declaratiile lui Galbraith vin in plina perioada de criza de incredere intre Karzai si Washington, presedintele afgan acuzand SUA de amestec in afacerile interne ale tarii si afirmand ca strainii ar fi participat la fraudele electorale de anul trecut.

Un purtator de cuvant al lui Karzai a respins vehement comentariile lui Galbraith. 

"Este un escroc si un mincinos, la fel sunt si comentariile sale recente", a declarat pentru AFP Siamak Hirawi .  

"Este un alt exemplu ca tot ceea ce a spus pana acum despre Afganistan si alegerile din Afganistan a fost o pura minciuna".

Galbraith, sef adjunct al misiunii ONU in Afganistan, fusese demis anul trecut, intr-un scandal privind acuzatiile de fraud la adresa autoritatilor afgane la alegerile din august.



Citeste mai multe despre   






















1127 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Evident! (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:11)

    gigi [anonim]

    Ca doar de aia l-au si pus americanii presedinte!
    Sper sa aiba soarta lui Petain,
  • -2 (2 voturi)    
    probleme cu drogurile? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:27)

    cet23 [anonim]

    Probleme cu drogurile in Afganistan? :)))))) Vai vai! Tara aia se bazeaza pe productia de droguri. Si pana mai ieri, pe "turism" terorist, adica tabere de antrenament pentru islamistii sinucigasi.
    Acuma ca unul altul se mai "scapa" la produsul national.. pana la urma e firesc! :))) Vai de steluta lor de primitivi violenti, si ma refer mai ales la specimentul ala degradat numit "talibani".
  • +2 (4 voturi)    
    Curios ... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:41)

    bgd [utilizator]

    Cum vine seria asta de declaratii dupa ce Karzai si-a aratat reticenta fata de amestecul si prezenta americanilor acolo...
    Probabil urmeaza sa fie asasinat sau dat jos din cauza "instabilitatii" sale mintale... asta in cazul in care nu-l conving sa taca din gura si sa se supuna.
    • +1 (3 voturi)    
      O coincidenta! (Miercuri, 7 aprilie 2010, 11:33)

      vio [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Dar daca Karzai nu tace, pun pariu ca se vor descoperi niste "legaturi" cu:
      1. Iranul
      2.Coreea de N
      3. Al-qaida
      4.Talibani
      in functie de pulsul opiniei publice.

      Bine, si Galbraith, DUPA ce a fost demis a inceput sa sifoneze. Deh, dezinteresat!
    • 0 (0 voturi)    
      O coincidenta (Miercuri, 7 aprilie 2010, 11:36)

      vio [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Dar daca Karzai nu tace, pun pariu ca se vor descoperi niste "legaturi" cu:
      1. Iranul
      2.Coreea de N
      3. Al-qaida
      4.Talibani
      in functie de pulsul opiniei publice.

      Bine, si Galbraith, DUPA ce a fost demis a inceput sa sifoneze. Deh, dezinteresat!
  • -2 (4 voturi)    
    E posibil (Miercuri, 7 aprilie 2010, 11:02)

    John Doe [anonim]

    Se poate sa fie adevarat. In Afganistan consumul de droguri e sport national. Mai si consuma din ce produc.Daca-i vezi cu ochii injectati si cu privira tulbure e clar. Si nu iau doar sarmanii.
    Nu ma mira ca si Karzai sa fie dependent.
    Cat despre razvratirea fata de SUA, se joaca cu focul. Ar fi un troc bun=Karzai pe tava talibanilor, talibanii sa intre la guvernare, alte alegeri:))))
  • +1 (1 vot)    
    Poza ... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:07)

    utug [anonim]

    Necazurile lui Karzai vin de la o poza in link-ul atasat:

    http://kabulpress.org/my/spip.php?article4068
  • 0 (2 voturi)    
    desigur (Miercuri, 7 aprilie 2010, 16:04)

    MirceaA [utilizator]

    incepe Marea Intoxicare media. Numai un dependent de droguri se poate opune politicii americane.