VIDEO Un grup de artisti a recreat "imaginea 3D a lui Iisus Hristos"

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 1 aprilie 2010, 12:03 Actualitate | Internaţional


Un documentar realizat de History Channel a prezentat o noua imagine 3D despre care unii afirma ca este foarte asemanatoare cu cea a chipului lui Iisus Hristos, transmite ABC. Chipul lui Iisus a fost realizat de un grup de artisti dupa studierea atenta a Giulgiului din Torino, considerat de multi crestini lintoliul cu care Iisus ar fi fost acoperit dupa coborarea de pe cruce.

Documentarul "The Real Face of Jesus" prezinta tehnologia cu care artistii si cercetatorii au realizat imaginile 3D ale lui Iisus Hristos.

"Daca vrei sa recreezi chipul lui Iisus si vrei sa obtii fata sa reala, ai un singur obiect, respectiv giulgiul", a declarat artistul Ray Downing de la Studio Macbeth in New York City, o companie specializata pe animatie si ilustratie digitala.

Imaginea 3D a lui Iisus a fost considerata "realista"de unii, care afirma ca asa isi imagineaza ei ca arata acesta. Ei au declarat ca simt o "legatura spirituala" cu imaginea. "Vad iubire. Vad compasiune. Il vad pe Mantuitor", a declarat o femeie ce vizita Vaticanul, citata de ABC.

Altii insa au pus sub semnul intrebarii imaginea creata dar si autenticitatea Giulgiului din Torino. "Cred ca este o imagine exacta a persoanei careia i-a apartinut giulgiul, insa nu este clar daca lintoliul a fost a lui Iisus", a afirmat un barbat.

ABC precizeaza ca eforturile de a crea imaginea lui Iisus si raspunsul primit de la persoane din intreaga lume sunt exemple ale rolului profund pe care Iisus Hristos il joaca in vietile multor oameni.


Giulgiul din Torino, un obiect controversat

Giulgiul poarta urmele unei imagini despre care se afirma ca este chipul lui Iisus. Materialul, care este pastrat in Catedrala din Torino, are aproximativ patru metri lungime si trei metri latime. Crestinii sustin ca imaginea de pe material este cea lasata de trupul lui Iisus dupa ce a fost coborat de pe cruce.

Prima dovada a existentei giulgiului apare intr-una din scrisorile Episcopului din Saragosa, la mijlocul secolului al VII-lea. Prima prezentare publica a Giulgiului in Europa a avut loc in anul 1357 la Lirey.

In 1898, cavalerul Secondo Pia a fotografiat giulgiul pentru publicitate, dar pe negativ, in loc de fasii obisnuite, a aparut imaginea unui om in suferinta.

O analiza cu carbon radioactiv, realizata in 1988, a concluzionat ca giulgiul dateaza din Evul Mediu.

Vaticanul a devenit proprietarul giulgiului in 1983.

Ultima oara cand materialul a putut fi vazut de catre public a fost in 2000, cand peste un milion de persoane au vizitat Catedrala din Torino, cu ocazia Anului Sfant. Vaticanul va expune lintoliul in acest an dupa Paste, timp de sase saptamani (intre 10 aprilie si 23 mai), urmand sa fie vizitat de milioane de credinciosi. Papa Benedict al XVI-lea il va vizita pe 2 mai.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5650 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Domle' (Joi, 1 aprilie 2010, 12:31)

    Cotea [anonim]

    nu cumva acel giulgiu apartine lui De Molay ultimul conducator al templierilor?
    • 0 (2 voturi)    
      pai ala s-a facut cenusa prin 1307... (Joi, 1 aprilie 2010, 13:16)

      mao [anonim] i-a raspuns lui Cotea

      a facut Filip cel Frumos barbeque din el ca nu contribuia la bugetul consolidat al guvernului.
      deci, nu!
  • 0 (6 voturi)    
    Fericiti... (Joi, 1 aprilie 2010, 13:22)

    A.Corneliu [utilizator]

    ...cei care cred. Ei nu au dubii.
    Ce importantza are faptul neinsemnat consemnat cu modestie: "O analiza cu carbon radioactiv, realizata in 1988, a concluzionat ca giulgiul dateaza din Evul Mediu."
    Iar Evul Mediu a inceput cu multe secole dupa anul atribuit giulgiului. Daca Dumnezeu ar fi vrut ca credinciosii sa aibe si dovezi stiintifice, le-ar fi creat.
    Da, fericiti cei... A lor va fi Imparatia Cerului.
    • +2 (4 voturi)    
      tot una (Joi, 1 aprilie 2010, 13:51)

      Luke [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

      mai bine realizau modelul dupa infatisarea si machiajul actorilor care au jucat rolul in filme
    • +1 (3 voturi)    
      fericiti cei ce cred (Joi, 1 aprilie 2010, 13:53)

      Pistache [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      because ignorance is bliss :)
    • -1 (3 voturi)    
      ...saraci in duh (Joi, 1 aprilie 2010, 13:58)

      faithful [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

      hai ca am ti-am completat eu ... Numa vezi ca e la prezent si nu la viitor. Si mai e una asemanatoare ei: cea cu prigoniti din pricina neprihanirii.

      Iar faza cu giulgiu ii musai la catolici, restu (mai saraci in duh) au o fericire in plus: "ferice de cei ce n-au vazut si au crezut!"
    • 0 (0 voturi)    
      pe dracu' (Luni, 5 aprilie 2010, 6:32)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      Ce legatura are stiinta, credinta si ignoranta? Alege una, si mergi mai departe. Nu fa cocktail ca nu ajuta.
  • +2 (2 voturi)    
    Dovada vie... (Joi, 1 aprilie 2010, 14:11)

    Body [anonim]

    a modului in care se propaga religiile....dupa ce a fost demonstrat prin diverse metode de datare ca fiind un fals creat in plin ev mediu, se recreaza un nou mit pe baza unei minciuni. Asta e din ciclul "trist dar adevarat"
    • +2 (2 voturi)    
      mai precis, (Joi, 1 aprilie 2010, 23:55)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Body

      daca te referi la datarea cu C14 din '80, imi pare rau, s-a demonstrat ca materialul a fost "contaminat" de-a lungul secolelor. In orice caz, daca giulgiul este autentic atunci are o valoare inestimabila, in cazul in care este un fals atunci prezinta in continuare o valoare enorma, fiind o "facatura" extrem de original realizata.
  • +3 (3 voturi)    
    foarte tare (Joi, 1 aprilie 2010, 15:16)

    MirceaA [utilizator]

    de parca ar putea veni cineva care sa zica... "nu e asa, l-am vazut eu si nu seamana."
  • +1 (3 voturi)    
    Stiinta (Joi, 1 aprilie 2010, 16:10)

    Bobo [anonim]

    Prietene, stiinta se contraziice pe sine insusi in permanenta, chiar crezi tot ce spune?

    Pt informatie, metoda datarii cu Carbon14 e valabila pt masurarea timpurilor geologice. Pe perioade scurte de cateva mii de ani, procentul de eroare o face nerelevanta.
    • 0 (2 voturi)    
      fals (Joi, 1 aprilie 2010, 19:48)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Bobo

      stiinta nu se contrazice in permanenta - fals

      datarea cu carbon 14 e dimpotriva, folosit pentru perioade scurte

      dar te iertam ca e 1 aprilie, ziua pacalelilor
    • 0 (0 voturi)    
      Exact! (Luni, 5 aprilie 2010, 6:35)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui Bobo

      Timpul de injumatatire a izotopului de carbon C14 este de 5,730 ± 40 ani.
  • 0 (0 voturi)    
    Mai conteaza??? (Vineri, 2 aprilie 2010, 9:27)

    atent [anonim]

    Pentru toti fanaticii religiosi, care au nevoie de orice fel de "obiecte/carje spirituale" pt. credinta si convingerile lor, oare mai conteaza ca Scriptura spune in mod explicit ca (in conformitate cu obiceiurile acelor locuri ) trupul celui mort a fost INFASURAT in fasii de panza (asemena bandajelor), si nu IMPACHETAT intr-un cearsaf/giulgi....?
    Nu, pentru ca in acest mod au ajuns lucrurile materiale sa capete valori superioare celor spirituale (credinta, Scriptura, etc)
  • 0 (0 voturi)    
    3d (Luni, 5 aprilie 2010, 6:30)

    Demigod [utilizator]

    Extensie la porunca 2: "Sa nu iti faci chip cioplit, nici macar in 3d, sau alte reprezentari digitale si sa te inchini lor!" :))