VIDEO Liderul cecenilor rebeli, Doku Umarov, revendica atentatele din Moscova

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 31 martie 2010, 20:09 Actualitate | Internaţional

Doku Umarov
Foto: YouTube
Liderul rebelilor ceceni, Doku Umarov, a revendicat miercuri atentatele teroriste din metroul moscovit, soldate cu 39 de victime, potrivit unei inregistrari video postata pe site-ul neoficial al islamistilor www.kavkazcenter.com, anunta Reuters.

Umarov, care se autointituleaza "Emirul Emiratelor Caucaziene", sustine ca a ordonat personal aceste atacuri.

Liderul rebel avertizeaza Rusia ca atacurile vor continua.

In acest video, inregistrat in 29 martie, Doku Umarov afirma ca atentatele au fost comise ca represalii si rasplata pentru masacrele comise de "invadatorii rusi" in regiunile sarace din Cecenia si Ingusetia.

Umarov sustine ca uciderea locuitorilor saraci din cele doua provincii rebele a fost deliberata, in conditiile in care fortele speciale ale FSB au ucis oameni nevinovati cu cutitul, dupa care si-au batut joc de corpurile lor.




El a promis noi represalii la adresa Rusiei "care isi trimite gastile in Caucaz si sprijina serviciile secrete, care comit masacre". Doku Umarov  spune ca atentatele din Moscova au reprezentat un act legitim de reactie la uciderea continua a civililor din Caucaz.

Autointitulatul emir precizeaza ca "trateaza cu un ranjet" toate acuzatiile de terorism, inclusiv cele facute de politicieni sau de ziaristi, deoarece niciunul dintre acestia nu l-a acuzat pe Putin de masacrarea civililor din Arshty, indeplinita la ordinele personale ale premierului, dupa cum afirma el.

Dokka Abu Usman reaminteste rusilor o promisiune mai veche: "Nu vor mai privi lenevind razboiul din Cecenia la televizor, in liniste, fara nicio reactie la excesele si crimele comise de gastile lor, care sunt trimise in Caucaz la ordinele lui Putin".

"Pentru aceasta, razboiul va veni pe strazile voastre, si il veti simti cu propriile voastre vieti si pe propria voastra piele", incheie el.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3569 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    Dinte pentru dinte (Miercuri, 31 martie 2010, 20:35)

    Observatorul [anonim]

    Atata vreme cat masacrele pe care rusii le fac in Cecenia, Dagestan si Ingusetia vor fi tolerate de comunitatea internationala, rebelii locali sunt singurii care isi pot face cum pot dreptate.

    Nu este deplasata politica dinte pentru dinte, ochi pentru ochi, in conditiile in care rusii deporteaza si masacreaza caucazieni luna de luna, de ani buni de zile. Acum au fost doua atentate, cu 39 de morti, insa numai in 2009 au fost omorati peste 200 de civili ceceni de catre autoritatile ruse - "victime colaterale" ale eforturilor de a controla zona.

    Kavkazcenter.com documenteaza saptamanal omorarea de civili de catre rusi in acele zone. Fundamentalismul islamic ramane principala forma de lupta impotriva ocupatiei si politicilor imperiale rusesti.
    • +1 (7 voturi)    
      "..tratez cu un ranjet.." (Miercuri, 31 martie 2010, 21:33)

      Islamul e o forma de fascism [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

      Au mai fost si altii care credeau ca e legitim si util sa sustii fanatismul musulman, apoi si-au dat seama ca au creat monstri cu aparenta umana, talibanii.

      Islamul, in forma sa wahabita (doku omar e wahabit, de tip saudit), e un cancer si trebuie extirpat.
      E o mare eroare sa ameninti un om ca Putin, e genul de asasin rabdator, inteligent si foarte perseverent, el e cel care i-a trimis in mormant pe toti excitatii lui allah din Cecenia, rand pe rand.

      De Omar Doku si familia lui se vor ocupa cecenii lui Kadirov, nici o grija. Iar sustinerea in Rusia pt Putin va creste.

      "rezistenta islamica" e un drum expres catre varsatoarea Istoriei, acesti dementi care urla numele demonului Lunii de la Kaaba sunt doar cadavre care inca mai merg. Peste tot au pierdut, peste tot au murit inutil cu sutele de mii. In Irak au ajuns sa fie vanati de militzii satesti, ca in Algeria sau Afganistan.
      Ei se bazeaza pe lovituri mediatice, in speranta cretina ca vor impresiona pe cei slabi psihic, influentabili.

      Pariez ca daca maine oamenii lui Putin extermina jumate din ceceni, intreaga Rusie va aplauda..

      Asa cum spunea un intelectual tunisian, primele victime ale terorismului islamic sunt chiar musulmanii, oriunde ar fi!
    • 0 (4 voturi)    
      justificare? (Miercuri, 31 martie 2010, 22:58)

      kk [utilizator] i-a raspuns lui Observatorul

      Mi se pare mie sau tu încerci să justifici moartea a 39 de oameni nevinovați?
      • +1 (3 voturi)    
        "oameni nevinovati" (Joi, 1 aprilie 2010, 1:35)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui kk

        asta cu oameni nevinovati e o aberatie cat tine de mare.
        daca vecinul meu isi taie nevasta si eu ma uit indiferent la spectacol sunt nevinovat?

        eu zic ca nu.
        neimplicarea la ororile pe care rusii le-au facut in cecenia ii face partasi la masacre si cecenii se vor razbuna.au mainile manjite de sange.
        mai termina cu stereotipiile vazute la tv pe cnn si incepe sa gandesti.
        • +1 (3 voturi)    
          Serios?? (Joi, 1 aprilie 2010, 5:32)

          alin [anonim] i-a raspuns lui gigi

          Hai sa ne imaginam ca traiesti in Rusia, la Moscova! Si sti ca rusii au facut si fac nenumarate crime in Caucaz. Ce ai face? Cum te-ai implica ca sa nu fi partas la crimele lor?? Daca copilul tau ar fi omorat in metrou in timp ce se intoarce de la scoala, totul e ok??...pt ca a fost partas la crimele rusilor?!?!
          In concluzie esti cu capul in nori!! Tot timpul o sa moara oameni nevinovati iar cei care apasa pe butoane stau la caldura si nu platesc!!! Asa ca justificarile tale arata un intelect gaunos...
          • +1 (1 vot)    
            Implicare (Joi, 1 aprilie 2010, 9:50)

            ionut [anonim] i-a raspuns lui alin

            S-ar implica scriind teorii "anit-imperialiste" pe forumuri. Asta cu "Dinte pentru dinte si ochi pentru ochi" ne va transforma pe toti in stirbi si chiori.
  • +2 (2 voturi)    
    ursul la miere (Miercuri, 31 martie 2010, 20:37)

    Wurhox [utilizator]

    cand se mai duce cateodata ursul la stupul plin cu miere sau nu se mai intampla sa mai fie intepat de albine...si trebuie sa fuga...
  • +6 (12 voturi)    
    Terorist sau robin hood (Miercuri, 31 martie 2010, 20:41)

    ionel [anonim]

    Nu vreau sa justific moartea unor rusi nevinovati, dar armata rusa e capabila de niste crime oribile si terciuesc un cadavru doar ca sa se distreze.

    Cecenii astia au un curaj nebun sa se puna cu rusii si sa le-o traga ori de cate ori au ocazia, noi romanii ne-am lasat calcati in picoare de aceasta natie alcolizata si cu creierul spalat de comunism.
  • -5 (7 voturi)    
    hahaha (Miercuri, 31 martie 2010, 20:41)

    adi [anonim]

    poate o sa ii invadeze rusii de tot!sa nu mai aiba de unde recruta talibani!
  • -4 (10 voturi)    
    m-a trecut un fior (Miercuri, 31 martie 2010, 20:51)

    cristi [anonim]

    acesti salbatici nu pot fi opriti.
    ratiunea lor este razboiul, sacrificiul. ca o fac in felul in care o fac, asta e discutabil, dar practicile astea sunt infioratoare.
    • +6 (6 voturi)    
      salbatici? (Miercuri, 31 martie 2010, 21:20)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      imagineaza-ti ca esti acasa, intra un comando rusesc peste tine, te umple de sange, dar te lasa in viata sa vezi cum iti batjocoresc si omoara parintii.. sotia.. copiii.. crezi ca o sa intorci si celalalt obraz?

      oamenii astia nu mai au nimic de pierdut. au ajuns aici pentru ca politicienii de la Moscova au decis si poporul rus a inchis ochii si i-a lasat..
    • +3 (5 voturi)    
      Clarificare (Miercuri, 31 martie 2010, 21:31)

      zbirea [anonim] i-a raspuns lui cristi

      La ce anume te referi cand zici "acesti salbatici", la ceceni sau rusi?

      Multumesc
    • +6 (6 voturi)    
      La ce salbatici te referi? (Miercuri, 31 martie 2010, 22:46)

      Amoredivino [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      La cei care ucid civilii cu cutitul si apoi se 'distreaza' cu cadavrul? Se pare ca realitatea e mai complexa de cit o prezinta trompeta rosie de la Kremlin. Sunt amindoua taberele de-o faptura si de-o seama... cum i-a tunat asa i-a adunat...
  • -6 (8 voturi)    
    Tot lupta pentru putere... (Miercuri, 31 martie 2010, 20:51)

    Costica [anonim]

    ...dezvaluie acest "emir" . Va dati seama ca el e "prea important" sa isi puna bombe pe el, va gasi mereu redusi mintal care sa o faca pentru el...
    • +7 (7 voturi)    
      Gradinitza (Miercuri, 31 martie 2010, 21:55)

      zbirea [anonim] i-a raspuns lui Costica

      Domnu' Costica, ceea ce afirmi matale are o logica de gradinita. Pai ce, PM Putin merge el sa se bata cu cecenii? Nu gaseste mereu redusi mintali care sa ii trimita sa ucida/violeze/bata tot ce e anti-rusesc in zona?
      Adevarati vinovati sunt in ambele parti, si de obicei nu sunt victimele (civili rusi sau chiar "vaduvele negre") ci cei care fac politica asta dura, de impunere a vointei islamice sau ruse cu violenta: Putin si Emirul de Caucaz sunt la fel de vinovati.
  • +9 (9 voturi)    
    Teroristele nu mai judeca (Miercuri, 31 martie 2010, 21:05)

    ionescu [anonim]

    @costica: tu crezi ca o femeie mai e in toate mintile daca ajunge sa se imbrace cu o bomba.

    Femeile astea sunt distruse psihic si sunt multe prin partile alea. De unde vin? Crezi ca de la cititul coranului sau de la atrocitatile pe care le fac rusii in zona?

    Gandeste-te ca ai fi femeie in Cecenia si copiii si sotul ti-ar fi omorati sub ochii tai, corpurile batjocorite si tu violata de un pluton de nemernici. Ai mai putea sa traiesti? Cand ai pierdut tot chiar nu mai e nici o diferenta daca pui o bomba pe tine si mai seceri alti 50 imprejur. Si chiar te doare in cot de nevinovati, macar sa mai raresti din jigodiile care te inconjoara.

    La tv se vede nici macar jumate de adevar din ce se intampla acolo.
  • +5 (5 voturi)    
    Mda... (Miercuri, 31 martie 2010, 21:33)

    Nea_Caisa [anonim]

    Nu caut sa justific actiunile rusnacilor, si nici sa-i blamez pe cei din Caucaz, dar cei de la Kremlin ucid cu sange rece(sau gloante reci in cazul de mai jos...) pe ziaristii incomozi, hmm...asta miroase a totalitarism.
    http://www.radardemedia.ro/2010/03/25/jurnal-rusesc-de-ana-politkovskaia-s-a-lansat-in-romania/
    • +4 (4 voturi)    
      Anna Politkovskaia (Miercuri, 31 martie 2010, 23:18)

      Marii cai albastri [utilizator] i-a raspuns lui Nea_Caisa

      Este drept ca acolo au fost civili...chiar daca era statia de metrou Lubianka.
      Dar tot atat de adevarat este ca armata ruseasca din Caucaz, OMON-ul si asa zisii Spetnaz sunt plini de criminali de razboi mai ceva decit un Einsatzkommando care punea in aplicare "Solutia Finala" in Ucraina, in anul de gratie 1941.

      Asa ca Ionescu are dreptate 110%.

      Cei care nu cred sa citeasca cartea Annei Politkovskaia despre razboiul din Caucaz.
  • +2 (2 voturi)    
    va recomand (Miercuri, 31 martie 2010, 23:03)

    xy [anonim]

    http://freedocumentaries.org/teatro2.php?filmID=121&lan=en
  • +4 (4 voturi)    
    a spus corect ... (Miercuri, 31 martie 2010, 23:04)

    nicoale [anonim]

    ... a spus corect omul ... ca stim despre razboi doar dupa televizor si radioul.. care e scris tot de cei care sunt de fapt agresori ... nu sunt pentru terorism, dar rusii se kinuie sa ii omoare de 20 de ani .. adica rusia ... putin deja de 10 ani promite ca ii omoara ... si ?! rusii mai departe mor .
    Cineva facuse o analiza pe baza evenimentelor precedente, Putin intra acolo cu tancurile, rusii aplauda si astfel poporul are mai mare incredere in stat, de ce ... raspuns la mitingurile din ultima perioda.
  • -2 (4 voturi)    
    Jocuri cu oglinzi (Joi, 1 aprilie 2010, 0:29)

    Eufrosin [anonim]

    De-ar fi totul atat de simplu... Latura comuna a tuturor marilor atentate este ca adevaratii lor autori au fost intotdeauna altii decat cei pe care s-a dat vina in mod oficial.
    Oare ar putea fi cineva si in umbra odiosului act terorist de la Moscova?

    http://eufrosin.wordpress.com/2010/03/31/statele-unite-sprijina-teroarea-islamica-impotriva-rusiei/
  • +3 (3 voturi)    
    de ce (Joi, 1 aprilie 2010, 10:20)

    evian [anonim]

    Nu-mi sunt simpatici in nici un caz musulmanii, cred ca au o religie intoleranta, ba chiar barbara pe alocuri, dar probabil ca adevarul e undeva la mijloc in ce priveste acest caz tragic.
    Stim cu totii de sute de ani ca rusii sunt capabili de crime odioase, cu sange rece. Desigur, cei 39 de oameni nu meritau sa moara si cei ce vorbesc cu detasare despre asta nu s-au pus in locul rudelor acestor nefericiti. Cum in mod sigur, exista o gramada mai mare de ceceni nevinovati care au murit pentru ca si-au dorit sa fie liberi.

    Este evident insa ca ne uitam la un om mort. Doku Umarov s-a condamnat la moarte odata cu acest mesaj video. E un sentiment ciudat...ne uitam la un om care mai are foarte putin de trait.

    Intrebarea e - de ce a facut-o? Probabil ca exista ceva atat de profund in spate, care sa faca un om sa-si asume aceste riscuri. Libertatea poate fi unul dintre ele. Si credinta. Si suferinta. Dar si intoleranta..
  • +1 (1 vot)    
    Corect (Joi, 1 aprilie 2010, 11:44)

    Caragiale [anonim]

    Vad comentarii pertinente si mature.
    Este corect. trebuie multa disperare sa ajungi sa faci asa ceva .
    Nu scuz acte teroriste, nu sunt de scuzat, dar sunt raspuns la acte la fel de urate si murdare, facute in numele lui Dumnezeu , patriotismului , etc.
  • 0 (0 voturi)    
    umanitatea (Joi, 1 aprilie 2010, 13:19)

    uman [anonim]

    Din pacate umanitatea evolueaza greu.
    Ne omoram intre noi ca chiorii pt nimic.
    Rusii omoara pt teritoriu si influenta..iar cecenii omoara pentru religie sau teritoriu dar si din razbunare sau suferinta.
    Ne purtam ca niste animale intre noi, uitam ca suntem toti oameni si ar trebui sa ne tratam semenii cu intelegere si cu buna vointa.
    Pacat de toti copii care mor in aceste razboaie sau care raman orfani sau sunt chinuiti de bestii cu chip de om, de obicei abrutizate de bautura sau indemnuri religioase/politice/de razbunare
    Cei care au murit sunt morti, nu se mai intorc, cei ce raman sunt cei care sufera.

    De mii de ani istoria se repeta si oamenii se omoara intre ei pentru pricini trecatoare sau din razbunare.

    Poate vom reusi sa ne trezim odata.