Belgia: Tensiuni intre flamanzi si valoni, dupa ce Flandra a fost acuzata de comportament nazist

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 31 martie 2010, 16:35 Actualitate | Internaţional

Disputele dintre valoni si flamanzi, atenuate o perioada de criza economica, au reizbucnit miercuri, 'durii' celor doua tabere supralicitandu-si pozitiile, inaintea unor negocieri dificile pentru viitorul tarii, dupa ce un oficial francofon a asemanat pozitia Flandrei cu ocupatia nazista din perioada celui de-al doilea Razboi Mondial, noteaza AFP.

Ostilitatile au fost deschise marti de ministrul de Interne al regiunii Flandra (nord), Geert Bourgeois, membru al unui partid care militeaza pentru independenta, NVA, in plina ascensiune, potrivit sondajelor de opinie.

El a refuzat sa numeasca trei primari francofoni in periferia flamanda a Bruxellesului.

Alesi in octombrie 2006, acesti primari nu au fost validati nici pana in prezent, motivul invocat fiind incalcarea legislatiei lingvistice flamande. Ei au trimis documente electorale scrise in franceza administratiilor francofone, majoritare in cele trei comune in care au fost votati - Crainhem, Wezembeek-Oppem si Linkebeek, vecine cu Bruxellesul, dar situate in Flandra.

Refuzul de a-i numi intervine cu putin timp inainte de reluarea negocierilor dintre cele doua comunitati privind reforma institutionala a Belgiei, reclamata de Flandra, care doreste o autonomie regionala mai mare.

Fostul premier Jean-Luc Dehaene, mandatat sa pregateasca aceasta reforma, isi va prezenta raportul in data de 19 aprilie.

Chestiunea cea mai asteptata se refera la decizia-cheie privind scindarea districtului bilingv Bruxelles Hal-Vilvorde (BHV).

Acest arondisment cuprinde Bruxelles, oras majoritar francofon, si 35 de comune flamande situate la periferia sa. Daca aceasta scindare se va realiza, cei aproximativ 120.000 de francofoni care traiesc la periferia flamanda ar pierde dreptul de a vota in favoarea candidatilor valoni, la alegerile legislative, potrivit benelux.ro.

Liderul istoric al celei mai radicale aripi a valonilor - Federalistes democrates francophones (FDF), Olivier Maingain, a reactionat imediat: "Unde vom ajunge? Acestea sunt practici - indraznesc sa folosesc o expresie foarte puternica - demne de ocupatia germana (...) cand se desemnau primari fideli ocupantilor", a declarat el, pentru ziarul La Libre Belgique.

Prin evocarea celui de-al doilea Razboi Mondial, liderul FDF a adus pe scena o chestiune extrem de sensibila in Belgia: Germania nazista a favorizat secesiunea flamanda.

In plus, un bunic al liderului flamand al NVA, Bart De Wever, a fost membru al unui partid nationalist care a colaborat cu nazistii.

Celalalt mare partid flamand care militeaza pentru independenta, Vlaams Belang, este considerat de extrema dreapta.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4460 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Belgia e ... marti ! (Miercuri, 31 martie 2010, 17:10)

    badgeo [anonim]

    Pentru ca cei care stiu istorie adevarata este foarte clar ca aceasta tara a fost inventata si sustinuta inclusiv de NATO , dupa al II-lea razboi mondial.
    Oamenii astia vorbesc limbi diferite complet (flamanda si franceza) si sunt tinuti uniti fortat din interese globalist economice, iar din aceleasi motive totalitar-globaliste au fost separate (cica din motive religioase : catolici vs. ortodocsi) Croatia de Serbia , tari care vorbesc EXACT aceeasi limba : sirbo-croata !
    In ambele cazuri , ca si in cel al "inventarii" comunismului (Marx si Engels) Germania a avut un rol esential.
    Atat !
    • +2 (2 voturi)    
      belgia (Miercuri, 31 martie 2010, 17:56)

      jj [anonim] i-a raspuns lui badgeo

      exista cu mult dinainte de al doilea razboi mondial, cu granitele actuale, inca de prin 1830-1840..
      • +2 (6 voturi)    
        Un stat-tampon, creat artificial (Miercuri, 31 martie 2010, 20:35)

        Belgie barst! [anonim] i-a raspuns lui jj

        Inventarea Belgiei apartine negociatorilor francezi si britanici de dupa epoca napoleoniana si congresul de la Viena, crucial pt Europa.
        UK si Franta vroiau sa divida etnia neerlandeza, in "flamanzi" si "olandezi", dupa cum imperiul rus si cel austro-ungar s-au dat de ceasul mortii sa divida etnia romana.
        Asa ca Flandra, neerlandofona, a fost obligata la un mariaj cu Valonia, francofona, o provincie pe care Franta vroia sa o anexeze dar UK se opunea.
        Avantajul "echilibrului" franco-britanic aducea un altul: noua Belgie era automat inclusa in sfera puterilor anti-germane, flamanzii fiind considerati filo-germani. O Flandra libera ar fi insemnat o baza militara si de influenta pt Germania, chiar la nord de Franta, un "cleste" strategic pt expertii militari prusaci.

        Statul-tampon belgian si-a depasit perioada de valabilitate, pur si simplu e stricat, nefunctional.
        Nu exista etnie "belgiana", gluma lui "curios" e buna pt ca imigratia araba, turca si africana incurca si mai mult.

        Disparitia Belgiei ar fi o lovitura dura data propagandei stangiste care incearca distrugerea conceptelor d "etnie" si "stat national".
        Societatea "multietnica" din Belgia e un esec, la fel cu aceea din Olanda, Danemarca, UK sau Franta.

        Baza protectiei unei etnii ramane propriul "stat-national", unitar si nu federalist. O lovitua va fi si pt federalisti, demonstrandu-se ca federatiile intre mai multe popoare sunt un esec (Belgia Spania, Rusia, curand si UK).

        Romania are interes strategic in a sustine aparitia de state europene pt etnii ce nu au asa ceva, pt ca asta va diminua puterea unora, in timp ce Romania va creste curand, cu RM.

        Daca secuiii ar fi o etnie, atunci am avea un pericol real. Insa ei pretind prosteste ca sunt maghiari, adica o etnie ce are deja un stat propriu:)) E o strategie falimentara, UE fiind alergica la separatisme etnice inutile.

        Flandra demonstreaza ca autonomia e doar primul pas spre separatism, asa ca sa fie clar: NU autonomiei secuiesti!!
        • 0 (2 voturi)    
          Belgie barst ! si dragos 234 (Miercuri, 31 martie 2010, 21:15)

          badgeo [anonim] i-a raspuns lui Belgie barst!

          Exceptional Belgie !

          Dragos ... care e legatura cu moldovenii ??? Noi si ei , totuna , ca doar nu crezi ca Stefan era si ...greco-catolic ? !? Totusi sa nu amestecam lucrurile ...
          Belgia prin Bruxelles este un simbol al UE , iar UE este , din pacate ... o noua dictatura. Nu este nevoie sa protestati si sa ma faceti fascist, nationalist sau poate retardat. Asa s-a procedat si pe vremea lui " si totusi se-nvarteste".
          dixit!
        • 0 (0 voturi)    
          Mda, interesant punct de vedere... (Joi, 1 aprilie 2010, 0:47)

          hahalera [anonim] i-a raspuns lui Belgie barst!

          insa mi se pare ca ai omis Elvetia la capitolul "federatii multi-etnice"; mi se pare mai potrivit exemplu decat UK. Si-acum sa regandim problema...
    • +1 (1 vot)    
      calmeaza-te (Miercuri, 31 martie 2010, 19:51)

      cet23 [anonim] i-a raspuns lui badgeo

      Calmeaza-te draga badgeo. ;) Nu e chiar asa cum zici tu, Belgia e mai mult decat o "inventie" a NATO. Cum bine spunea si jj, Belgia exista cu mult inainte de NATO.
      Cat despre bancul spus de "curios" mai jos, e amuzant, dar e cu totul alta problema.
      • 0 (0 voturi)    
        Poporul Belgian (Miercuri, 31 martie 2010, 20:55)

        badgeo [anonim] i-a raspuns lui cet23

        Liebe Cet 23 !

        Sunt foarte calm dar mi-ar place sa fii mai clar , daca poti.

        As dori un singur lucru de la tine : Istoria Belgiei, asa cum exista Istoria Frantei , a Greciei etc.
        Ce tara EUROPEANA este asta care are (REGAT fiind !!!) doua limbi oficiale ?
        Eu am spus ca este o inventie a marilor puteri economice sustinuta dupa WW2 SI de NATO , asa cum schimband criteriile/interesele nu s-a intamplat cu Serbia si Croatia ; veti observa ca nu includ aici Slovenia, Macedonia , etc.
        • 0 (0 voturi)    
          Canada (Joi, 1 aprilie 2010, 8:43)

          cet23 [anonim] i-a raspuns lui badgeo

          Canada e regat si are doua limbi oficiale: engleza si franceza. Intr-adevar, nu e tara europeana.
          • 0 (0 voturi)    
            e regat (Joi, 1 aprilie 2010, 11:55)

            sabo [utilizator] i-a raspuns lui cet23

            doar de forma iar constituirea are alta istorie
    • +1 (1 vot)    
      ... (Miercuri, 31 martie 2010, 20:51)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui badgeo

      Belgia a aparut in 1815, dupa ce marile puteri au scapat de Napoleon. Valonii vorbesc franceza iar flamanzii vorbesc olandeza si sunt catolici spre deosebire de olandezii protestanti.
      Cam ca noi si moldovenii.
    • +1 (1 vot)    
      Ar fi o chestie... (Miercuri, 31 martie 2010, 21:58)

      Belgianu [anonim] i-a raspuns lui badgeo

      Ar fi tare ca Belgia sa se desparta chiar in timpul presedentiei, adica in a doua parte a anului 2010. Ar fi o premiera in Consiliu !!!
    • 0 (0 voturi)    
      imi (Joi, 1 aprilie 2010, 11:54)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui badgeo

      place referirea dvs..ca parafraza la cunoscutul film
      <Daca e marti..e Belgia>
      si situatia statului care este .marti ..ca la table si la explicitarea Germaniei, care joaca mereu periculos,
      continuu , ba cu rusii ba cu iranienii ba cu cine ii convine ...chiar si cu Romania actuala!
      • 0 (0 voturi)    
        mai baietzi (Joi, 1 aprilie 2010, 14:38)

        observer [anonim] i-a raspuns lui sabo

        usurel.
        cenoslovacia, iar mai apoi cehia si slovacia sunt creiatzii in urma primului razbel mondial.
        s'au despartzit in pace.
        a mai fost iugoslavia.s'a rupt cu razboaie.
        se pare ca este la vointza populatziei.
        state noi creiate,de curand: ucraina, belarus, kazahstan...
        italia e mai recenta ca belgia. si romania ea mai recenta decat belgia.
        hai sa lasam pe cei in dretpt sa hotarasca. noi putem hotari pentru noi.

        o chestie interesanta din canada. aia au un post de tv care da din parlamentul dela otawa. interesant cand unul ia cuvantul in franceza, dupa care un altul raspunde in engleza. si n'ai sa vezi prea multe casti la urechi...

        se poate si asa, si asa. totul depinde de ingaduintza, de buna intzelegere.
  • 0 (2 voturi)    
    Cam asa si cu ungurii.. (Miercuri, 31 martie 2010, 17:22)

    Surfer [utilizator]

    .. de la noi, daca ajung sa obtina autonomia teritoriala mult visata. Evident nu ne dorim asa ceva. Autonomie e f utila, insa nu acordarea sa pe criterii etnice.
  • +3 (3 voturi)    
    uimire (Miercuri, 31 martie 2010, 18:06)

    curios [anonim]

    Valonii vor dragoste cu sila, iar notele de plata sunt platite de flamanzi.
    Oricum, guvernul federal o mai tiraste asa cum poate iar politicienii, din ambele comunitati, care se impotrivesc secesiunii INEVITABILE reusesc aceasta doar cu voturile ... "belgienilor"...
    Mireile, intreaba invatatoarea, tu ce esti? Eu sunt valona, doamna. Dar tu, Jenkin? Eu sunt flamand, doamna. Mohamed, tu ce esti? Eu sunt belgian!
  • 0 (0 voturi)    
    e vorba de bani (Joi, 1 aprilie 2010, 17:06)

    BereBuna [anonim]

    Treaba e mult mai simpla decat vor sa o prezinte adeptii teoriilor conspirationiste:
    Separarea, desi uneori pare sa aiba criterii etnice, ea are de fapt criterii economice. Flamanzii doresc sa se separe de Valonia pentru ca impozitele platite de ei sa ramana in Flandra si sa nu mai fie transferati bani in Valonia. Aproximativ 8-9 Mld Euro din banii flamanzilor sunt transferati anual in bugetul Valoniei in numele "solidaritatii sociale". Bani pe care valonii ii "investesc" intr-un aparat bugetar mult mai numeros decat cel din Flandra si in tot felul de alocatii si ajutoare.
    In ceea ce priveste crearea statului Belgian, cele doua etnii s-au unit impotriva Olandei (in 1831) in primul rand pe criterii religioase, ambele fiind preponderent catolice intr-un regat olandez protestant. Intre timp acesta motivatie a disparut de unde si importanta criteriului economic in constiinta publicului.