Un studiu indica faptul ca broastele raioase pot detecta un cutremur cu cateva zile inainte ca acesta sa aiba loc

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 31 martie 2010, 14:17 Actualitate | Internaţional

Broastele raioase au capacitatea de a detecta cutremurele cu mai multe zile inainte de producerea acestora, cred oamenii de stiinta care au studiat comportamentul acestor animale in regiunea Aquila, afectata de un puternic seism in aprilie 2009, relateaza The Telegraph.

Cercetatorii de la The Open University au observat ca, desi broastele se aflau in sezonul de imperechere, 96% dintre masculi au plecat din zona cu cinci zile inainte de cutremur.

Numarul perechilor de broaste s-a redus la zero cu doua zile inaintea cutremurului. Niciun mormoloc nu a mai fost gasit in regiune din momentul producerii cutremurului si pana la inregistrarea ultimei replici semnificative.

"Studiul nostru este unul dintre primele care documenteaza comportamentul animalelor inainte, in timpul si dupa un cutremur", afirmat Dr Rachel Grant, care a coordonat studiul.

"Cercetarile sugereaza ca broastele sunt capabile sa detecteze activitatile pre-seismice", explica Grant.

Studiul a fost publicat in Journal Of Zoology. 


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2314 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    Studiu inutil (Miercuri, 31 martie 2010, 14:21)

    anonim [anonim]

    Toate studiile de acest fel au rezultate comunicate dupa ce evenimentul respectiv are loc, ca atare sunt inutile.
  • 0 (2 voturi)    
    Sa vezi acu' crescatori de broaste raioase (Miercuri, 31 martie 2010, 14:32)

    Bizonu portocaliu [anonim]

    Din alea de se transforma in printzisori de Dorobanti sau in europarlamentari :))
  • 0 (4 voturi)    
    ... (Miercuri, 31 martie 2010, 14:33)

    sadwank [anonim]

    Cam misogina atitudinea broscoilor; mi se pare inuman (!) sa fugi si sa lasi femeile in spate.
    Asta daca nu cumva s-au dus sa-si ia prezervative si au intirziat cu baietii la o bere.
    • +3 (3 voturi)    
      nu are logica (Miercuri, 31 martie 2010, 14:58)

      marpo [anonim] i-a raspuns lui sadwank

      Unde puteau pleca broscoii, sau mai precis cat de departe puteau ajunge, astfel incat sa fie in siguranta?
      Pe de alta parte nu vad ce li se putea intampla daca ii "prindea" cutremurul.
      Cred si eu ca altele au fost motivele abandonului conjugal.
      Desi apoi se spune ca numarul "perechilor" a ajuns la zero, deci totusi au plecat si broastele., ba au disparut si mormolocii.
      Asta incepe sa arate a "comportament uman".
  • +2 (2 voturi)    
    Un alt studiu (Miercuri, 31 martie 2010, 14:45)

    Alexandru [anonim]

    ... a demonstrat ca familia broastelor raioase se imparte in 2:

    o parte devin anxioase si depresive cand sa intre la bulau si cealalta parte le dau scutiri si diagnostice din burta.

    Cutremurele pot sa vina ca nu mai misca pe nimeni.
  • 0 (0 voturi)    
    au plecat.. dar unde? (Miercuri, 31 martie 2010, 14:45)

    Vlad [anonim]

    Eu nu inteleg unde au plecat.. ca doar nu s-au dus in alta tara? Un cutremur afecteaza o suprafata mare, nu prea ai unde sa pleci
  • 0 (2 voturi)    
    Previziuni (Miercuri, 31 martie 2010, 15:04)

    Ciprian [anonim]

    Imi si imaginez un consilier pe probleme de securitate nationala care se duce la presedinte si-i zice:
    - Domnu' presedinte, trebuie sa evacuam orasele, vine cutremuru'.
    - Da' de unde stii tu, mai consiliere?
    - Ne-a informat broasca raioasa.
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Miercuri, 31 martie 2010, 16:07)

    hoha [anonim]

    Inteleg ca simt cutremurul, intrebarea mea e unde s-au dus broastele ca sa fie la adapost de cutremur? Sa intelegem ca ele ne spun si unde sa te duci?

    Daca ne luam o broasca cum o fac sa imi arate ca vine cutremurul?
    • 0 (0 voturi)    
      Pai e simplu (Miercuri, 31 martie 2010, 16:23)

      ik [anonim] i-a raspuns lui hoha

      stai in circa ei, si o lasi pe ea sa te duca la adapost. Vezi sa-ti iei una mare sa te poata cara si pe tine.
      • +1 (1 vot)    
        Nu se poate (Miercuri, 31 martie 2010, 17:06)

        Alexandru [anonim] i-a raspuns lui ik

        O echipa de cercetatori din Austria a demonstrat stiintific ca broastele nu pot fi calarite.

        Asa ca e buna ideea, dar na...
  • 0 (0 voturi)    
    Da? (Miercuri, 31 martie 2010, 17:42)

    uwe [anonim]

    Studiul asta a fost facut de un grup de cercetatori britanici?
  • 0 (0 voturi)    
    1 aprilie (Joi, 1 aprilie 2010, 23:25)

    Nostradamus*... 2012 * [utilizator]

    1 aprilie
  • 0 (0 voturi)