Vladimir Putin: Nu vom precupeti niciun efort in urmarirea si pedepsirea criminalilor. Teroristii vor fi distrusi

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 29 martie 2010, 14:13 Actualitate | Internaţional

Premierul Rusiei, Vladimir Putin, a afirmat luni ca teroristii care au organizat atentatele din metroul moscovit, soldat cu cel putin 37 de morti si 65 de raniti, "vor fi distrusi", anunta Reuters.

"Sunt increzator ca institutiile statului nu vor precupeti niciun efort in urmarirea si pedepsirea criminalilor. Teroristii vor fi distrusi", a declarat Putin, in cadrul unei videoconferinte cu directorii autoritatilor care gestioneaza situatiile de urgenta, organizata la Krasnoiarsk.

"Este o crima teribila prin consecintele sale si odioasa prin maniera in care a fost comisa", a declarat primul ministru.

NATO propune Rusiei o reuniune pe tema combaterii terorismului

NATO a propus Rusiei organizarea unei consfatuiri dedicata intaririi luptei impotriva terorismului.

Reuniunea ar urma sa se desfasoare in jurul datei de 20 aprilie, la nivel de ambasadori NATO, a anuntat reprezentantul permanent al Rusiei la Alianta, Dmitri Rogozin.

El nu a exclus posibilitatea ca in acelasi interval sa fie convocata si o reuniune a Consiliului Rusia-NATO.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1878 vizualizari

  • +6 (14 voturi)    
    Asa sa fie !! (Luni, 29 martie 2010, 14:48)

    CezarN [anonim]

    Insa sa nu uitati ca Rusia este unul dintre marii teroristi de-ai lumii. Vezi Cecenia, Georgia, Transnistria, etc.

    La fel si China: vezi Tibetul.

    De SUA nici nu are sens sa mai pomenesc.

    Asa ca voi sunteti cei mai indicati sa va intalniti pentru a discuta eradicarea terorismului. Pur si simplu nu mai terorizati popoare a caror vina este doar ca sunt mici si ca i-a asezat Dumnezeu in niste pozitii geostrategice sau pe nu stiu ce zacaminte naturale.

    La bogatiile ei naturale, daca era o tara mica, si Rusia ar fi fost acuma invinuita de nu stiu ce scorneli si ocupata de armatele celor puternici. In fapt, Putin stie foarte bine ca vestul chiar a incercat sa puna mana pe petrolul rusesc. Fara arme, bineinteles, insa rusii au avut nevoie de un tur puernic de forta pentru a destructura firmele asa-zisilor miliardari rusi care pusesera mana pe petrolul rusesc cu sprijin puternic din partea occidentului.

    Totusi, nu cred ca, fie si sub faldurile maretei lupte impotriva terorismului, asocierea occidentului cu Rusia sa fie de bun augur. Caci astfel ii legitimeaza rusului naravul de ocupa orice teritoriu nici macar pentru resurse, ci doar pentru ca se poate.

    Inainte de a-i numi pe ceceni teroristi, ar fi bine ca domnul Putin sa le spuna cecenilor ce mijloace pasnice au la dispozitie pentru a scapa de ocupatia ruseasca. Caci, dupa vreo 150 de ani de lupte, ar fi cazul sa inteleaga si rusul ca, de fapt, asta vor cecenii.
    • -1 (11 voturi)    
      Nu ai cunostinte elementare despre ce scrii ! (Luni, 29 martie 2010, 16:45)

      Costica [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      Esti doar unul care ia de buna propaganda islamista si antioccidentala, unul din tradatoriicare veti duca urmasii spre pierzanie. GHabar nu ai de tratamentul pe care il aplica acesti corifei ai "eliberarii" alor lor si celorlalti , sa nu mai vorbim de ce ar face daca ar avea toata puterea . Esti complet pe dinafara si sper sa ajungi la mana lor , sa le cunosti "mila" !
      La fel ca si cei ce gandesc ca tine , bucurandu-se de libertatea asigurata de cei pe care ii injura !
    • -3 (13 voturi)    
      Ca sa continui... (Luni, 29 martie 2010, 16:48)

      Costica [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      ...mai Cezarica fara frica (si minte) , cam ce ai gandi tu daca unii secui ar incepe sa puna bombe ca sa le recunoastem "autonomia" sau ce mai vor ei ?
      Ai ?
      Sau ai alta unitate de masura ?
      • +2 (2 voturi)    
        Alo,trezeste-te... (Luni, 29 martie 2010, 22:24)

        jedi [utilizator] i-a raspuns lui Costica

        Bre 'nea Costica,matale confunzi patrunjelul cu leusteanul,pai crezi ca noi am invadat Covasna si Harghita?,ma faci sa rad...iar ei au un tupeu fantastic de cer autonomie,iar legat de lucrurile din afara cu rusii si americanii, CezarN are dreptate stie ce spune.Lucrurile astea le vezi cu alti ochi daca renunti la massmedia romaneasca care defapt dezinformeaza nu informeaza.Urmareste alte surse de stiri si ai sa intelegi cu adevarat ce se intampla in lume si care este motivul pentru care se intampla.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu compara mere cu pere (Luni, 29 martie 2010, 23:05)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Costica

        Conflicte etnice sunt peste tot in lume. Si vor mai fi.
        Conflictul ruso-cecen NU ESTE ETNIC, ci este pur si simplu un razboi total asimetric, purtat intre un agresor(Rusia) imens si un agresat(cecenii) minusculi.

        Cecenii nu sunt o etnie de pe teritoriu rusesc, ci rusii pur si simplu le-au ocupat tara iar acuma se folosesc de propaganda cu "razboiul impotriva terorismului" pentru a plange pe umerii occidentului si a-si gasi aliati INTERESATI sa ii creada (se fac ca ii cred pe rusi). Asa se face politica dintotdeauna, insa nu vad nici un motiv ca eu sa ma fac ca nu observ agresiunea grosolana din spatele propagandei.

        Somn usor!
  • -1 (3 voturi)    
    Bravo (Luni, 29 martie 2010, 15:19)

    shushanea [utilizator]

    Bravo
  • +1 (11 voturi)    
    te referi cumva la (Luni, 29 martie 2010, 15:21)

    kalu [anonim]

    soldatii armatei rosii care au ocupat prin crime Cecenia? Mai baietzel NICIODATA nu le veti putea stinge setea de libertate, NICIODATA !!!
  • -9 (13 voturi)    
    terorism (Luni, 29 martie 2010, 15:25)

    ana [anonim]

    cezar, daca ai ajuns sa compari Rusia cu teroristii islamisti, inseamna ca esti un mare timpit. america si islamistii, astia sunt marii teroristi ai lumii.
    • +1 (1 vot)    
      hmm (Luni, 29 martie 2010, 22:28)

      jedi [utilizator] i-a raspuns lui ana

      nici tu nu ai inteles...
  • +4 (4 voturi)    
    pe bune... (Luni, 29 martie 2010, 15:57)

    hazard [anonim]

    Declaratia asta este gen Oprescu despre cum vor bucurestenii sa-l vada :)))
  • +2 (6 voturi)    
    :) (Luni, 29 martie 2010, 15:59)

    gogu [anonim]

    Pai criminalii tocmai au murit in timpul atentatului :)
    • -1 (3 voturi)    
      ramane de vazut (Luni, 29 martie 2010, 21:33)

      Rafael Che Guevara [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      daca cele care carau bombele chiar stiau ce cara. E posibil sa fi fost folosite fara a fi in cunostinta de cauza si fara vointa lor iar detonarile sa fii fost facute de la distanta. FSS inca lucreaza la asta.
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Luni, 29 martie 2010, 16:11)

    xyz [anonim]

    Se pare ca au trezit Ursul.
  • +7 (7 voturi)    
    precupetii noi (Luni, 29 martie 2010, 16:28)

    cocosila [utilizator]

    "nu vom precupeti nici un efort" limba de lemn din epoca de aur is back!
  • +3 (3 voturi)    
    "Teroristii vor fi distrusi" (Luni, 29 martie 2010, 17:34)

    I [utilizator]

    dupa care vor fi judecati :)
  • +1 (5 voturi)    
    Rusnacii (Luni, 29 martie 2010, 18:20)

    Geo [anonim]

    Deacord intru-totul cu Cezar.

    Rusii sunt niste salbatici care au ocupat zeci de tari si acum ii acuza pe ceceni de terorism.

    Ce fac rusii in Cecenia se numeste genocid.

    Daca Rusii ar fi ocupat Romania acum am fi convietuit cu totii in Kazahstan. Aia care am mai fi suptavietuit..

    Federatia Rusa= Inchisoare a popoarelor
  • -2 (2 voturi)    
    mda (Luni, 29 martie 2010, 18:31)

    toro [utilizator]

    Mi-am luat popcorn shi cola, astept macelul. Pe ce canal se da? :)
    • 0 (2 voturi)    
      Pe iRealitatea (Luni, 29 martie 2010, 19:48)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui toro

      si in reluare pe Ligheanul 3
  • +2 (2 voturi)    
    Cecenia (Luni, 29 martie 2010, 22:18)

    orvoe [anonim]

    dar cand ati distrus satele si orasele cecene nu era terorism? Trebuia sa va asteptati la asa ceva.Voi nu aveti nici un respect pt. viata oamenilor.Imi amintesc de submarinul Kursk si de amaratii aia de marinari care ar fi putut fi salvati daca n-ati fi refuzat ajutorul international (capra raioasa .....).De cele mai multe ori insa nevinovatii trag ponoasele.