Unul dintre cei mai bogati oameni din lume, directorul Fondului de Investitii din Abu Dhabi, a fost dat disparut

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 28 martie 2010, 17:01 Actualitate | Internaţional

Ahmed bin Zayed al-Nahayan
Foto: Captura Youtube.com
Ahmed bin Zayed al-Nahayan, directorul Autoritatii de Investitii din Abu Dhabi, considerat cel mai mare fond de investitii din lume, a fost dat disparut vineri, in urma prabusirii unui planor in Maroc, anunta Reuters, citand agentia nationala de stiri din Emiratele Arabe Unite.

Seicul Ahmed bin Zayed al-Nahayan este unul dintre cei mai bogati oameni din lume si fratele mai mic al presedintelui Emiratelor Arabe Unite, insa nu este urmatorul dupa acesta pe linia succesiunii. La cei 40 de ani ai sai, Ahmed bin Zayed al-Nahayan a ocupat, in 2009, locul 27 in topul celor mai influenti oameni ai planetei, realizat de revista Forbes.

Planorul in care se afla oficialul arab s-a prabusit intr-un lac, iar pilotul a fost salvat, insa Ahmed bin Zayed al-Nahayan este dat disparut.

Fondata in 1976, Autoritatea de Investitii din Abu Dhabi detine active ale mai multor companii, inclusiv obligatiuni Citigroup si actiuni ale aeroportului britanic Gatwick, costul total al acestora fiind estimat la circa 500 - 700 de miliarde de dolari.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4825 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Cui prodest? (Duminică, 28 martie 2010, 17:38)

    hafez [anonim]

    Poate a fost doar un accident.
    Dar poate nu.
  • -3 (11 voturi)    
    O stire foarte importanta pentru soarta lumii!! (Duminică, 28 martie 2010, 18:59)

    A.Corneliu [utilizator]

    Pe de alta parte, pe acolo totul se incheie in cadrul familiei, asa ca-i vor gasi repede un schimbator.
    Asa ca nu va faceti griji, domnilor forumisti, puteti dormi bine la noapte caci actiunile voastre la Autoritatea de Investitii din Abu Dhabi nu vor scadea. Poate chiar invers.
  • +1 (7 voturi)    
    Haysam-ul lor... (Duminică, 28 martie 2010, 20:09)

    media freak [utilizator]

    ... numai ca asta e mai subtil, ha, ha, ha... cel putin asa se vrea... sa vedem cati vor musca...
  • +4 (8 voturi)    
    Ahmad bin Zayed.... (Duminică, 28 martie 2010, 20:12)

    Roman din Abu Dhabi [anonim]

    ".... inclusiv obligatiuni Citigroup si actiuni ale aeroportului britanic Gatwick, costul total al acestora fiind estimat la circa 500 - 700 de miliarde de dolari."

    eu citesc zilnic Hotnews, dar am impresia ca ati angajat vreo 2 prosti... cum sa traduceti ca o mica parte din Citigroup si aeroportul Gatwick valoreaza 500 de MILIARDE de DOLARI !!!???!!!!????

    Se ESTIMEAZA ca atat valoreaza detinerile fondului ADIA in lume, la ora actuala. Dar de fapt nimeni nu le stie valoarea exacta !

    Un roman din Abu Dhabi
  • 0 (2 voturi)    
    mossad? (Duminică, 28 martie 2010, 23:01)

    ted [anonim]

    oare pilotul care a scapat nu era agent mossad? Sau turistii aceia occidentali sase la numar care erau intr-o croaziera pe lacul acela din Maroc chiar atunci nu erau cumva agenti mossad? Sau drona aceea ratacita pe deasupra lacului nu era cumva a Tahal-ului? Si confundandu-l pe Ahmed cu seicul Nasralah al Hamasului a lichidat ocupantul locului din spate al planorului. Intrebari fara raspuns deocamdata dar suntem siguri ca serviciile secrete din Abu Dhabi ajutate de serviciile prietene din Dubai vor gasi adevaratii vinovati(cu probe solide bineinteles) , premierul israelian Netanyahu impreuna cu seful Mossad-ului pe care-i vor inculpa in tarile lor si-i vor condamna la moarte.
    • 0 (0 voturi)    
      Medicamente... (Luni, 29 martie 2010, 7:41)

      Om [anonim] i-a raspuns lui ted

      Medicamente, medicamente, medicamenteeee....!!

      Trivia: familia Al Nahyan e foarte apropiata de familia regala din Maroc, in 2008 UAE a dat un ajutor umanitar imens Marocului in timpul crizei alimentelor. Regele Marocului o considera pe seica Fatima Mubarak al Nahyan drept a doua mama...

      In urma cu 1 an a mai murit unul dintre "frati"..seicul Nasser bin Zayed. Zbura cu elicopterul si s-a prabusit noaptea. Unii zic ca a fost doborat :)
    • +1 (1 vot)    
      Ted, amice... (Marţi, 30 martie 2010, 19:12)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui ted

      ...linisteste-te, i-au gasit corpul in lac.
      iar planorul era un avion usor.
      Cat priveste presupunerile tale, povesteste-le unui psihiatru. S-ar putea ca el sa poata da raspunsul corect.
  • 0 (0 voturi)    
    Deja Vu ? (Luni, 29 martie 2010, 10:04)

    gogytza [anonim]

    Метро 2010, Метро 2033

    Когда-то давно Московское.......