Rusia a interzis cartea "Mein Kampf" a lui Adolf Hitler

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 26 martie 2010, 16:33 Actualitate | Internaţional

Procurorii rusi au interzis, vineri, lucrarea semi-autobiografica "Mein Kampf", scrisa de Adolf Hitler, din cauza extremismului sau, transmite Reuters. Oficialii rusi incearca astfel sa combata influenta tot mai puternica a gruparilor de extrema-dreapta in Federatia Rusa.

Cartea scrisa in 1925 a fost interzisa in Germania dupa cel de-al Doilea Razboi Mondial.

Volumul prezinta viziunea lui Hitler despre suprematia rasiala si, desi contine declaratii anti-semite si anti-rusesti, este elogiat de catre organizatiile de extrema-dreapta din Rusia. Hilter i-a dictat cartea ajutorului sau Rudolf Hess, atunci cand se afla in inchisoare in Bavaria, dupa puciul esuat din 1923.

Biroul procurorului general de la Moscova a afirmat ca volumul are "o abordare militarista si justifica discriminarea si distrugerea raselor non-ariane. Cartea reflecta idei a caror implementare a dus la declansarea celui de-al Doilea Razboi Mondial".

Pana in prezent, "Mein Kampf" nu a fost considerata extremista, putand fi gasita in anumite magazine precum si pe Internet, a declarat procurorul-general. El a precizat ca volumul a fost trecut pe lista federala a materialelor extremiste.

Extremistii rusi au intreprins, in ultimii ani, mai multe atacuri impotriva muncitorilor emigranti veniti din Asia Centrala si Caucaz, impotriva unor studenti africani si asiatici, precum si impotriva a zeci de rusi care nu arata ca slavii. SOVA, o organizatie non-guvernamentala de la Moscova, a precizat ca, in 2009, cel putin 60 de persoane au fost ucise si alte 306 ranite in atacuri rasiste realizate in intreaga Rusie.

In Germania, este ilegal sa distribui cartea cu exceptia unor cazuri speciale, intre care cercetarea academica. Insa volumul este disponibil inclusiv pe amazon.co.uk.

SOVA sustine insa ca interzicerea cartii nu va contribui foarte mult la eliminarea materialelor care promoveaza nazismul in Rusia si, deoarece volumul este in continuare disponibil online, "este imposibil sa-i opresti distributia".


Citeste mai multe despre   






















2085 vizualizari

  • +1 (11 voturi)    
    daca e interzisa in rusia... (Vineri, 26 martie 2010, 16:37)

    popcorn monta [utilizator]

    sa vina la constanta ca au aici un fan.o sa dea asta aprobari ca oricum nu pateste nik.la justitia ce e pe aici rezolva mazare tot
  • +6 (8 voturi)    
    Era si cazul (Vineri, 26 martie 2010, 17:07)

    Lucian [anonim]

    Normal, ei citesc "Mein Dampf"!
    • +3 (5 voturi)    
      tare asta... (Vineri, 26 martie 2010, 17:29)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

      dampf de vodca tre sa fie...am ras ceva la asta
    • +2 (2 voturi)    
      Niet harasho! (Vineri, 26 martie 2010, 19:29)

      Metallicus [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Vezi k pa ruskii ar fi corect nu "Mein Dampf", ci "Moi Dampf". Da zdrastvuite! Hîîîc!

      OK, sa lãsãm un pic bãshãlia... nu cumva Putin interzice "Mein Kampf" pentru c7 shi-au dat seama prea multzi de asemanarile existente între el si Hitler? ^In fond, spre deosebire de Stalin, Hitler s-a instalat la putere în urma unor alegeri libere. Cu tot atîtea ghilimele pe "libere" ca shi în Mamasha Rosiia...
  • -1 (11 voturi)    
    se gaseste gratis pe net (Vineri, 26 martie 2010, 17:08)

    costin- [utilizator]

    la adresa hotfile.com/dl/34030764/f7d86b2/Mein.Kampf.in.romana.pdf.html
    Trebuie sa aiba nemtii astia ceva daca sunt asa de dezvoltati. Oricum 5 mil. de romani au vrut unul premier.
  • +6 (14 voturi)    
    Mein Kampf (Vineri, 26 martie 2010, 17:20)

    Felip [anonim]

    Pai daca e sa combatem extremismul, ar trebui sa interzica si operele lui Marx si Lenin.
    • +5 (7 voturi)    
      Lenin_Opere Complete!!! (Vineri, 26 martie 2010, 18:01)

      Johnny [anonim] i-a raspuns lui Felip

      ...urmeaza sa apara cu prefata si studiul introductiv semnat Vladimir Putin


      Rusia mai bine ar interzice bautura si prostia!
      • +1 (5 voturi)    
        asta nu se poate (Vineri, 26 martie 2010, 20:51)

        smen [anonim] i-a raspuns lui Johnny

        gandestete daca ar interzice americanii,din populatia de 300 de milioane ar mai ramane 100 si tu nu esti printre ei
        • +1 (1 vot)    
          Rusia, Kakaia Prostia... (Vineri, 26 martie 2010, 22:37)

          Johnny [anonim] i-a raspuns lui smen

          vezi ca ai uitat cratima, ai facut scoala la..Moscova? :-)

          din cate stiu, USA are cele mai bune universitati din lume, deci s-o lasam balta....
  • +5 (9 voturi)    
    Hmm... (Vineri, 26 martie 2010, 17:34)

    Tiberiu [anonim]

    Parca interzicerea cartilor era o practica specifica numai perioadei comuniste...sau ma insel?
    • +6 (6 voturi)    
      Pai... (Vineri, 26 martie 2010, 18:01)

      Loerincz [utilizator] i-a raspuns lui Tiberiu

      Rusia ce o fi? 'Fo mare democratie?
  • +4 (8 voturi)    
    Din greseala in greseala... (Vineri, 26 martie 2010, 17:46)

    Loerincz [utilizator]

    ... spre victoria finala!

    Cine v-a mintit ca ar fi interzisa in Germania? O simpla cautare pe amazon.de o sa va arate ca exista bine mersi. Se poate comanda cat se poate de legal.

    Ce-i drept, era o chestie legata de drepturile de autor, dar va las pe dvs. sa gasiti despre ce e vorba.

    Oricum, interzicerea unei carti, indiferent care ar fi aceea, este practica comunista. Dupa cum bine zicea cineva mai sus, daca MK este interzisa, ar trebui interzise si cartile lui Lenin si ai lui.
  • -6 (6 voturi)    
    ce iti este si cu romanasii "arieni" (Vineri, 26 martie 2010, 21:02)

    daniel [anonim]

    Sunteti toti niste ignoranti. Cate milioane de rusi au murit in razboi? Se pare ca romanii au fascismul in sange. Si sa nu imi pomeniti de gulagul sovietic si de Stalin. Ganditi-va numai cati rusi au murit in lupte cu nemtii. Daca ar fi castigat nemtii razboiul multi dintre romanasii nostri bruneti din sud (doar pentru ca sunt bruneti, nu pentru ca ar fi tzigani) ar fi disparut de mult. Ca nu suntem tocmai arieni. Heil! (Obs: Nu sunt nici prorus si nici procomunist, doar ca nu imi plac atitudinile astea tampite. Va sfatuiesc sa va botezati copiii cu nume atractive cum ar fi de exemplu Hitler, Mengele si alti imbecili ca si ei ca o meritati)
    • +2 (2 voturi)    
      Te doare capul? (Sâmbătă, 27 martie 2010, 10:41)

      suki [anonim] i-a raspuns lui daniel

      Ai o mare problema de intelegere... nu despre romani era vb....
      E frumos din partea ta ca ti se rupe inima de soldatii rusi cazuti in razboi, dar in caz ca n-ai observat, aia cu Mein Kampf-ul erau fix rusi.